aan de misdaad van aantasting, gewelddadigen en feitelijken wederstand jegens bedienende beambten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan twintig gewapende personendoor de ingezetenen tot het begaan van die misdaad door belof ten te hebben uitgelokt en opgeruid door aanspraken in het openbaar ten aanhoore van eene verzameling van personen gehoudenen veroordeeling van den besch. lot tuchthuisstraf van 5 15 jaren en in de kosten van het regtsgeding, des noods bij lijfsdwang op hem te verhalen. De verdediger van den beschuldigde, mr. Bergsma, besprak het meer of min tempestieve dezer teregtstellingen protesteerde tegen de pogingen der drukpers om dezen beschuldigde in een ongunstig licht te plaatsen. De acte van beschuldiging beschouwde hij als een partijzaak. lljj ging vervol gens uitvoerig nawelke de oorzaken waren geweest der ongeregeldheden te Rotterdam, die hij zocht in de kostbare reorganisatie der policie, het gemis aan wettelijke regeling der policie en de zucht tot het doen van be- keuringen. Vervolgens trad hij in eene uiteenzetting der plaats gehad heb bende feiten. In de zitting van het hof van heden heeft de heer mr. Bergsma zijne f pleitrede voortgezet en getracht de houding van de Vletter hij de plaats ge had hebbende gebeurtenissen te reglvaardigen. Men verneemt, dat gedurende de vacantie onderscheidene belangrijke regtszaken voor het prov. geregtshof in Zuidholland zullen worden behan deld; zoo zal op 23 Julij aanst. voor dat hof, teregt staan een persoon, beschuldigd van verkrachting van een 12-jarig meisje. liet bestuur van het kon. zoölogisch-botanisch genootschap alhier heeft dezer dagen den leden van dat genootschap eene circulaire gezonden, waarbij andermaal een beroep op hunne belangstelling in deze stichting wordt ge daan en zij worden uitgenoodigd tot de volteekening van het nog ontbre kende kapitaal (ƒ30000), waardoor reeds in den loop van dit jaar een aanvang kan worden gemaakt met nieuwe stichtingen, uitbreidingen en verbeteringen. C^U 1 TIC N LA N IJ SC 11 b: D E1 ITGT I^ÏN7 EÏOELAVD. LONDEN, 1 Julij. De minister Gladstone heeft bij gelegenheid van het gastmaal van den lord-mayor verklaard, dat de regering de amendementen der lords in de lersche kerkbill met eerbiedige tegemoetkoming zou bejegenendoch dat zij volhardde bij de opheffing der lersche staatskerk met terugneming van het haar geschonken vermogen en met aanwending van het overschot voor niel-kerkclijke doeleinden, als zijnde zulks de grondslag der wet, en de duidelijke en nog in versche heugenis liggende afspraak tusschen de rege ring en het land. De staats-inkomsten hebben in het thans geëindigde vierendeeljaars 563,041 meer bedragen dan in het vorige. Volgens de Morning Star is de heer de Beaulieu, Belgisch gezant bij ons hof, voor eenigc dagen naar Brussel vertrokkenom den wensch van het Engelschc kabinet aan de Belgische regering over te brengen om de voorwaarden, door de Fransche regering bij de onderhandelingen over de spoorwegquaeslie gesteld, aan te nemen. De heer de Beaulieu is terugge keerd met de verzekering, dat de Belgische regering geneigd was toe te geven. De zoon van koning Theodorus van Abyssinie is onder begeleiding van kapitein Speedy naar ludie vertrokken 0111 aldaar te verblijven. De prins spreekt reeds dragelijk Engelsch en zal zijne opvoeding in Indie voltooijen. Onderscheidene dagbladen wijzen er op dat in den tegenwoordigen tijd zoo vele edellieden hier te lande het //noblesse oblige" uit het oog verlie zen. De hertogen van Hamilton en Newcastlede markies van Hastings en de graaf van Westmoreland zijn allen geheel geruïneerd door roekclooze weddenschappen bij gelegenheid der wedrennen. Eenige dezer edelen zijn bankroet verklaard; de goederen van den hertog van Newcastle, een jong mensch, die met 55000 per jaar hel leven begon, worden publiek geveild en tot zelfs de portretten zijner familie, verkocht. Thans wordt de alge- meene aandacht getrokken door den jeugdigen markies van Waterford, die met eene gehuwde vrouw naar het vasteland gevlugt is, en door den oud sten zoon van lord Westbury. die door een geregtshof schuldig is bevonden van valsche handteekeningen op wissels geplaatst te hebben. Omtrent de reeds vermelde vergiftiging van een geheel gezindie al hier heeft plaats gehad, verneemt men nog het volgende: Van een zilver smidsknecht, genaamd Duggin, ontving de policie per post een brief, met verzoek eenige agenten ten 10 ure naar zijn huis te zenden. Aan dit ver zoek werd voldaan, niemand beantwoordde het schellen, en, toen men het huis door een raam was binnengedrongen vond men in de slaapkamer Dug gin, zijne vrouw, vier zonen en twee dochters allen dood nederliggen. Twee flesschen met Pruissisch zuur werden bijna ledig jjevondenen het schijnt dal Duggin, die sinds lang droefgeestig was, en een afkeer van het leven had, zijne vrouw en zes kinderen, terwijl zij sliepen, met dit vergif had gedood, en zich zeiven daarna had omgebragt. FRANKKIJ K. PARIJS, 1 Julij. De Turksche regering heeft alhier weder onderhandelingen doen aan- knoopen over het sluiten eener leening van 10.000.000 door eene vereeni- ging van Parijsche huizen met de Banque Otlomane aan het hoofd. De troepen, die eenigen lijd in het legerkamp van Chalons geoefend zijnverlaten het 0111 er plaats voor andere te maken. Het successieregt voor de in den derden graad geerfdc roerende en onroerende goederen der nalatenschap van den heer Rothschild, in het dep. der Seine, is dezer dagen belaald en wel met 1.643.000 fres. Door een arrest van het hof van cassatie alhier is men bekend gewor den met twee reglerlijke dwalingen, vroeger begaan. Bij bedoeld arrest wordt vernietigd het vonnis van het hof van assises van Finistère van 1 Mei 1854, waarbij zekere Lellouam werd veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid en zekere BafTet lot twintig jaren van dezelfde straf, wegens gequa- fleeerden diefstal, in 1854 gepleegd. Het hof van cassatie heeft hen bij arrest aan die misdaad onschuldig verklaard en, aangezien zij in den ker ker zijn overleden, hunne nagedachtenis gerehabiliteerd. Dit arrest is ge wezen op aanzoek van den procureur-generaal hij het hof van cassatie, die daartoe van den minister van justitie last had ontvangen. Volgens den Moniteur d'Algérie is men er in geslaagdde daders van den te Tebessa gepleegden moord te vatten, maar is het aan den hoofd schuldige gelukt, uit de gevangenis dier stad te ontsnappen. Hij werd ech ter ijverig vervolgd. Het blad geeft te kennen, dat. indien de karavaan den weg gevolgd had, welke door de overheid reeds sedert lang voor veilig is verklaard, haar vermoedelijk geen leed zou zijn geschied. Men dringt op nieuw op de vervolging en strenge kastijding der schuldigen aan. SPANJE De minister van buitenl. zaken, Manuel Silvela, heeft, naar men zegt. in zijn departement eene bezuiniging van 2 millioeu realen ingevoerd, welke evenwel nog wettelijke bekrachtiging behoeft. Behalve eenige binnenland- sche ambtenwil hij de gezantschapsposten te AtheneBern's Graven- hage, Kopenhagen en Petersburg opheffen en de kosten van representatie der overigen verminderen. PRUIS§EN. BERLIJN, 1 Julij. De Staatsanz. deelt eene kon. kabinetsorder mede, waarbij de heer von Bismarck gedurende eenige maanden ontslagen wordt van het presidium van het ministerie en waarbij hij wordt vrijgesteld van het bijwonen van den ministerraad. De ministers van financiën en van binnenlandschc zaken hebben aan de opperpresidenten der provinciën eene circulaire gezonden, waarbij de grootst mogelijke bezuiniging in alle staatsuitgaven aanbevolen wordt. (Jok wordt te kennen gegeven dat voor het volgende jaar geene buitengewone uitgaven van welken aard ook zullen bewilligd worden. De Volkszeitung berigt dat ter besparing van uitgaven sedert 1 Junij de in Berlijn aanko mende postpakketten, in plaats van gelijk vroeger vijfmaal, slechts twee maal aan de geadresseerden besteld worden, ten gevolge waarvan de post- administralie 16 bedienden en 13 paarden buiten dienst heeft kunnen stellen. Met bevreemding merkt men op, dat men nog van geene bezuinigingen bij de militaire inrigtingen vernomen heeft. Men verneemt dat de stedelijke regering dezer hoofdstad het voorne men heeft opgevat, om aan het nieuwe park, ter eere van Alexander von Humboldt, de benaming te geven van //Humboldt's Park." Hier ter stede is een regtsgeding behandeld, dat in zeer hooge male de belangstelling gaande hield. De consistoriaalraad Fournier stond teregt we gens verregaande brutale bejegening eener dame, bij gelegenheid, dat hij, voor het altaar staande, haar huwelijk inzegende. Hij ging daarbij zelfs zoo ver, dat hij haar aantastte en sloeg. Fournier is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf of betaling eener boete van 300 th. De policie, belast met het handhaven der orde in de nabijheid van het geregtshof, zag zich spoedig verpligt versterking te ontbieden, toen de tijd naderde, waarop met de behandeling dezer zaak een aanvang gemaakt zou worden Volgens de Sektes. Zeit. zullen de üuitsche katholieke bisschoppen in de maand September te Fulda eene bijeenkomst honden, ter voorbereiding voor het oekumenisch concilie. Het officiële regeringsblad van Wnrtemberg deelt mede dat in het ver volg eenige van de bekwaamste leerlingen van de kweekschool voor onder wijzers, in de hoofdstad gevestigd, naar Frankrijk zullen gezonden wor den, ten einde aan dergelijke school te Cluny gedurende den noodigen tijd zich in de Fransche taal te oefenen. AVedcrkeerig zal men uit Frankrijk een zeker getal leerlingen der school te Cluny naar Stuttgart zenden, 0111 de Duitsche faal te beoefenen. Men stelt zich voor, dal deze maatregel gunstig op hel onderwijs zal werken. RliLAND. De verbanning van den bisschop Lubienski geeft de Poolsche bladen aanleiding om in herinnering te brengen, welke geestelijken bij of ten ge volge van den laatsten opstand straf ondergaan of zich door de vlngt aan hunne straf hebben onttrokken. Uit de door hen medegedeelde lijsten blijkt: dat 37 geestelijken, deels in den strijd zeiven zijn gevallen, deels op grond van een vonnis ter dood gebragt zijn; dat 5 bisschoppen. 3 prelaten en 218 geestelijken naar het Russische binnenland, of naar Siberië getranspor teerd zijn geworden; dat er ongeveer 200 geestelijken zijn. die tijdelijke ge vangenisstraf hebben ondergaan; dat 44 geestelijken in het buitenland een goed heenkomen hebben gezocht. Verder rekenen zij uit, dat het getal dei- Polen, ten gevolge van den laatsten opstand, zich 1111 nog in het binnenland van Rusland of Siberië, in tuchthuizen of als arbeiders in mijnwerken be vindende, op ten minste 140,000 moet worden aangegeven. Dit laatste -re- tal zal zeker niet te klein zijn genomen. PEK TELEGRAAF? PARIJS, 1 Julij. In het wetgevend ligchaam zijn reeds vijftien verkie zingen geldig verklaard. De zitting duurt voort. Men verzekert, dat Olli- vier, Segris. Buffet en andere leden van de tiers-parti eene interpellatie zullen voorstellen over de noodzakelijkheid, om voldoening te geven aan de wenschen der bevolking, door haar op meer afdoende wijze te laten deel nemen aan het beheer harer belangen. LONDEN, 1 Julij. In het hoogerhuis zijn de art. 11 en 12 van de ler sche kerkbill aangenomen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 3