uvdsciis; COURANT. 1860. ZATURDAG 3 JULIJ. BINN'ENLANDSCHE BERIGTEN. He Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35 '8 jaarshuiten de espeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Court De prijs der Ad verten tiën is van 14 LEYDEN, 2 Jtilij. Wij vernemen, dat de hoogleeraar G. C. B. Suringar benoemd is tot lid consultant van het Balaafsch Genootschap der proefondervindelijke wijsbe geerte te Rotterdam. Gisteren is uit de Haarlemmervaart opgehaald het lijk van een 16jarig jongeling, P. Wasserman genaamd. Hij was sedert Zondag 11. vermist. Des morgens zeer vroeg uit visschen gegaan zijnde, waartoe hij slechts schoor voetende van zijne ouders verlof had gekregen, moet hij hoogstwaarschijn lijk slapende in het water zijn geraakt. Men kan zrch den toestand der ouders gedurende de jongste dagen voorstellen, daar zij in hem een zeer oppassend kind verliezen. Volgens het Jaarboek der maatschappij tot Nut van 't Algemeenvoor 1867— 1868, bedroeg het getal leden 13635, onder welke 584 honoraire en 297 departementen. 34 departementen gaven mededeelingen omtrent den toestand hunner instelling van voorbereidend onderwijs; 40 van het herha ling-, 33 van het zang-, 18 van het gymnastiek-, 27 van het teekenonder- wijs; 46 van het onderrigt in vrouwelijke handwerken; 232 van de volks- lecsbibliotheken; 42 van de volksvoorlezingen; 9 van de spaarkassen; 17 van de hulp- of beleenbanken; 144 van de spaarbanken. Aan 70 personen werd het eereblijk gegeven, wegens merkwaardige voorbeelden van buiten gewone pligtsbetrachting, onder welke de gouden medaille aan P. Jansen, werkman, te Alkmaar, wegens het redden van 9menschenlevensgedurende eene reeks van jaren, en aan J. Fighe, schipper, te Kampen, wegens 6 ver schillende reddingen uit het water (18541867). De staat van bezitting der maatschappij was op 30 Junij 1868 ƒ200,000 inschrijving Grootboek 2% pCt Werk. Schuld: in diverse geldbelceningen 51000; saldo in kas 849.20%. Pro memoria: een huis en erve te Amsterdam, C. 294, eenig mobilair en het magazijn van boeken. Woensdag 7 Julij e. k. zal in het gebouw voor kunsten en weten schappen te Utrecht ecne vergadering worden gehouden, om in gemeen schappelijk overleg te treden over de gedragslijn, in zake de kerkelijke goederen te volgen door die gemeenten der Ned. herv. kerk, welke zich nog niet onvoorwaardelijk aan het algemeen collegie van toezigt hebben onder worpen. Deze vergadering is voornamelijk belegd voor kerkvoogdennieuw gekozen notabelen, kerkeraden en stemgeregtigde gemeenteleden, die, in welk opzigt ook, zich bezwaard gevoelen door het besluit van het alge meen collegie, en de voorgestelde regeling niet onvoorwaardelijk kunnen goedkeuren. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Enschedé is beroepen dr. F. L. Rutgers, pred. te Brammen. ln de eergisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Haarlem is door den voorzitter medegedeeld, dat voor de geldleening van ƒ78000 is ingeschreven voor een bedrag van ƒ82000, waarbij ƒ5000 a lOOKc pGt. zoodat voor ƒ4000 te veel ingeschreven is, en dat burg. en weth. bij de toewijzing de resterende inschrijvingen van ƒ77000 met gemelde ƒ4000 verminderd hebben. Te Haarlem bad dezer dagen een ongeluk plaats, waarvan de oorzaak aan liet overmatig gebruik van sterken drank moet worden toegeschreven. Een huzaar, oppasser bij een der officieren van het aldaar in garnizoen liggende regiment huzarenis bij het beklimmen van den trap in de woning van zijnen meester achterover geslagen en zoodanig op het achterhoofd neêr- gekomendat hij een uur later overleed. Dezer dagen stierf in het krankzinnigen-gesticht te Utrecht zekere Joh. van den Heuvel, sinds ongeveer 30 jaren aldaar voor rekening der ge meente verpleegd: De oorzaak dezer krankzinnigheid is merkwaardig ge noeg om in herinnering te worden gebragt. Als dienstbode niet van uiter lijke schoonheid ontbloot en van zedigen levenswandel, wekte zij de jaloezie op van eene kameraad, die, zoo het heette, voor de grap of aardigheid eene aangeklcede pop in het bed van Johanna legde. Deze schrikte zoodanig daarvan, dat zij buiten cenige hulp uren lang bewusteloos bleef liggen en nimmer haar verstand terugbekwam. Hare kameraad, de oorzaak van haar ongeluk, stierf van hartzeer en berouw. Ten einde het schoolverzuim tegen te gaan, heeft het gemeentebestuur van Schoterland bepaalddat kinderen van mingegocde ouders vrij zullen zijn van het schoolgeldw anneer zij drie vierde der gegeven lessen bijge woond hebben. Deze bepaling werkt aanvankelijk gunstig. 'e prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; tco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. ds ƒ1. iedere regel meer 25 cents. Door burg. en weth. van Ooststellingwerf werden dezer dagen niet minder dan 35 gemeentebesturen, tot 9 provinciën behoorende, op grond van art. 56 der armenwet, aangemaand tot betaling van eene gezamenlijke som van 6547.28%wegens door die gemeente van 1858—68 voorgescho ten verplegingskosten van armen, in die gemeente armlastig. Het prov. geregtshof in Noordbrabant heeft Adriana Roelands, oud 68 jaar, wed. van Cornelis Roovers, wonende te Rijsbergen, wegens brand stichting en eenvoudigen diefstal veroordeeld tot de doodstraf, en J. van Erve, oud 25 jaar, wonende te Tilburg, tot zeven jaren tuchthuisstraf. Te Bergen op Zoom ontstond dezer dagen twist tusschen twee schoon zusters, die zoo hevig werd dat zij elkander bij de haren grepen cn langs den grond sleurden. Een harer verkeert in hoogst zwangeren toestand. Ten gevolge dier vechtpartij heeft den volgenden dag een nog bloediger toonecl plaats gehadde eene broeder heeft den anderen (cchtgenooten van bedoelde vrouwen) onverwachts aangevallen en met een mes onderscheiden wonden loegebragt; zonder spoedig, ontzet zou er vermoedelijk een moord zijn begaan. De aanvaller werd door de policie in verzekerde bewaring gebragt. Te Venray, in Limburg, had voor eenige dagen een treurig ongeval plaats. Een van de werklieden, arbeidende aan liet kerkgebouw aldaar, werd door een zwaren steen, die van boven viel, op het hoofd getrofïfen. De ongelukkige begaf zich nog naar zijne woning en scheen uitwendig on gedeerd; kort daarop viel hjj echter in een diepen slaap en ontwaakte niet weder. Berigten uit den Oranje-Vrijstaat melden dat de president Brand op nieuwin de kerk te Bloemfonteinden eed als president der republiek had afgelegd, en dat algemeene vreugde in den staat heerschte over het feit, dat de lieer Brand zich had verbonden om zijne waardigheid nogmaals ge durende een vijfjarig tijdvak te vervullen. Het Kaapsche Volksbl. zegt: De staat mag zich wel verblijden over de bereidwilligheid, waarmede de heer Brand andermaal als president de leiding van zijne openbare aange legenheden heeft op zich genomen; 'want hij heeft in een van de moeije- lijkste tijdgewrichten der geschiedenis van den jeugdigen staat met kalme waardigheid en onversaagden moed het hoofd geboden aan een tal van netelige bezwaren, binnen en buiten den lande, waarvoor een minder jjzer- vaste wil dan de zijne reeds voor lang zou zijn teruggedeinsd. Op het bij de tweede kamer aan de orde zijnde wets-ontwerp, hou dende regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie, zijn door de hh. de Roo van Alderwerelt, Jonckbloet, Lenting, de Bruyn Kops en van Naamen als amendementen voorgesteld om 1". de overlegging van liet diploma van het eindexamen der hoogcre burgerscholen verpligtend te stellen om tot het toelatings-examen aan de akademie te worden toegelaten; 2". om echter ook het exerceren uit de rccrutenschool van het reglement op de exercitiën der infanterie als redch van aanbeveling bij het toelatings-exa men te doen gelden. Voorts nog door den heer de Roo van Alderwerelt: 1». om na afgelegd eind-examen de kadetten nog een jaar als vaandrigs te doen werkzaam zijn bij de applicatieschoolvoor zoover zij tot de wapens der artillerie en genie behooren, en bij de corpsen of militaire inrigtingen van het leger, als zij tot de infanterie en cavalerie behooren; 2\ om, behoudens bijzondere ge vallen, bij kon. besluit te regelen, van iederen kadet, ook die voor Indië bestemd zijn, eene jaarlijksche bijdrage van vijihonderd gulden te vorderen, onder toekenning aan de laalstbedoeldenbij hunne benoeming tot vaandrig van eene gratificatie groot minstens ƒ1000. 's GRAVENHAGE, 2 Julij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. T. M. Roest van Lim burg, minister van buitenl. zaken, tot het dragen der versierselen van ridder grootkruis van de orde van de 11. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië geschonken, en aan den soldaat L. Weiman, van het 7llc reg. infanterie, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hem door den Paus geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tol regter in de arrond.-regtbank te Arn hem. de heer mr. ,1. II. André dc la Porte, thans subst.-griffier bij het prov. geregtshof in Gelderland, en dc lieer mr. F. J. A. Fles, thans leeraar bij de rijks-school Willem II, te Tilburg; tot snbst.-griffier bij het prov. geregtshof in Gelderland, de heer mr. B. P. baron van Verschuer, thans regter-plaats- vervanger in de arrond.-regtbank te Arnhem; tot regter in de arrond.-rct-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1