LEYDSCHE EOllRAlYT. 1809. DONDERDAG 1 JULIJ. N°. 79. mi\NEXLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. _l_ i»U i jAi LEYDEN, 30 Junij. De leden van den gemeenteraad, die met den eersten Dingsdag in Sep tember aftreden, en waarvoor de verkiezing in de maand Jnlij zal plaats hebben, zijn de volgende: mr. J. van OtUeren, mr. U. P. J. Tollens, B. W. Wttewaall, mr. K. J. P. C. Ivneppelliout van Sterkenburg, mr. J. E. Goud smit, J. van Heukelom Jr., A. Rutgers, dr. W. C.''Van den Brandelcr en P. L. Tickler. I)e regelings-commissie der internationale tentoonstelling van voorwer pen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, te Amster dam te houden, heeft de inzenders dringend uitgenoodigd hunne goederen zoo spoedig mogelijk aan het Paleis voor Volksvlijt af te leveren. De directeuren der postkantoren te Amsterdam, Rotterdam, 'sGraven- hage en Utrecht hebben zich tot den minister van financiën gewend met een verzoekschrift, waarin zij wijzen op de groote nadeelen, die de post kantoren in het algemeen en zij in het bijzonder zullen ondervinden, ten gevolge van de afschaffing der zegelregten, zoowel door het verlies van pcrcepticloonop de geheven zegelregtenen de mindere verdienstedie het gevolg zijn zal van den verlaagden prjjs der dagbladen, als door de winst derving, die voor hen uil de vrije concurrentie met den bockhandel ten opzigte der levering van buitenlandsche nieuwspapieren zal voorlvloeljenen uit dien hoofde op grond der aangewende bezwaren aan Z. E. ernstig voor stellen de ambtenaren der posterijen door eene billijke vergoeding voor de te lflden schade te willen vrijwaren. Woensdag 29 September aanst. en vier volgende dagen zal te Purme- rende de I8de algemeene tentoonstelling plaats hebben van vee, voortbreng selen van en werktuigen voor den landbouw, der Hollandschc Maatschappij van Landbouw. De algemeene vergadering der maatschappij wordt gehou den op Donderdag 30 September ten 12 ure. De trekking dér loterij heeft plaats op Maandag 4 October op het raadhuis te Purmerende. Op de prijsvraag, door de maatschappij van nijverheid uilgeschreven over de geschikste wijze om de faecale stoffen der gemeenten tot nut van den landbouw te doen strekken, zijn vier antwoorden ingekomen, waar onder één zeer gunstig beoordeeld zou zijn geworden. Op de algemeene vergadering dier maatschappij, in de volgende maand, zullen die antwoor den besproken worden. Men verneemt dat aan den beeldhouwer Jos. Gravente 's Boschis opgedragen het vervaardigen van het standbeeld in steen van Piet Hein, ter nagedachtenis van den groolen zeeheld te Delfshaven op te rigten. liet hoofdcomité voor dc pauselijke vrijwilligers van Brussel verzoekt het volgende te melden, zegt de Tijd: Oud-zouaven, welke reeds twee ja ren bij Z. H. den Paus gediend hebben en op nieuw willen vertrekken, kunnen zich voor één jaar engagecren. Te Rotterdam werd gisteren avond eene algemeene vergadering gehou den van aandeelhouders in de N. Rolt. Courant. Daar dit de eerste bijeen komst was na den datum van het 25-jarig beslaan dier couranthadden de aandeelhouders, eenigen tijd geleden, in eene onderlinge bijeenkomst aan de commissarissen opgedragen om bij deze gelegenheid den heer 11. Nijgh, als oprigter en directeur-uitgever, en den heer mr. II. H. Telsals hoofdredac teur, een bewijs te geven van hunne ingenomenheid met de wijze, waarop beide lieeren zich gedurende dat tijdvak ten opzigte der courant verdien stelijk hadden gemaakt. Aan die opdragt werd thans gevolg gegeven, en met toepasselijke aanspraak door den heer A. A. Nieuwkamp, president van het commissariaat, aan ieder der genoemde heeren een prachtig bewerkte zilveren bokaal met deksel aangeboden. Namens aandeelhouders werd ook den heer Nieuwkamp een souvenir, mede bestaande in een zilveren bokaal, aangeboden, voor betoonden ijver en naauwgezetheid in de belangen der administratie. De bedoelde bokalen waren bewerkt in de fabriek van den lieer J. M. van Kempen. In eene algemeene vergadering van deelhebbers in de Rotterdamsche bank zijn de ontwerp-statuten goedgekeurd, gelijk zij door commissarissen met eene commissie uit deelhebbers werden ontworpen. Omtrent de werkstaking onder de typografen te Amsterdam meldt men dat, naar gezegd werd, op 32 drukkerijen geheele of gedeeltelijke werksta king heeft plaats gehad. De eischen der werklieden is hooger loonen wel volgens een door hen zeiven bepaald tarief. De verhooging zou niet minder dan gemiddeld 50 a 60 pCt. bedragen. Van tijd tot tijd hebben vergade ringen plaats gehad, terwijl eene commissie permanent zitting houdt, om te oordeelen en uitspraak te doen over de handelingen van patroons en ge zellen. De policie is van de geheele zaak onderrigt én zeer waakzaam tegen mogelijke ongeregeldheden. Men verneemt, dat de beruchte Krieger weder in het huis van correc tie te Hoorn eene poging tot ontvlugthig beproefd heeft. Niettegenstaande de strengste bewaking (hij zit in eene cel. wordt steeds door twee wakers gadegeslagen en dagelijks daarenboven gevisiteerd)heeft liy de ijzeren bou ten voor het raam weten los te maken, de naden van het hout zoo netjes voor ieders oog weten te verbergen, dat men niet weet wanneer lüj zoo iets heeft kunnen ten uitvoer brengenook had hij van zijn gevangenbuis het nommer weten los te tornen, en zette dit bjj visitatie er weder los op; deze voorzorgen genomen hebbende, wachtte hjj op nieuw 'tgunstig oogen- blik om te ontvlugtentoen hij werd ontdekt. Krieger te ontwikkeld, spreekt onderscheidene talen en doet zich goed voor. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, met 1". October 1870 te beginnen, de gasfabriek aldaar voor rekening van de gemeente te exploite ren. en daartoe eene leening van ƒ350,000 te sluiten. Naar men uit Tilburg meldt was de St. Jansmarkt aldaar druk be zocht. Er was o. a. veel vraag naar leder, inzonderheid naar zooileder, dat lot verhoogde prijzen werd verkocht. De toestand der fabrieken laat te wenschen over; de daling der wol, terwijl de meeste magazijnen met goe deren zijn overladen, maakt een ongunstigen indruk bij de koopers. Uit de Langstraat wordt gemeld dat de hooibouw in vollen gang is. Qualiteit en quantiteit vallen over het algemeen niet tegen. Het oude hooi is genoegzaam opgeruimd. Men meldt uit Maastricht: Aan den kapitein J. Ileymans, van het reg. grenadiers en jagers, belast geweest met de instructie der officieren bij de thans alhier georganiseerde schutterijis door hh. officierenten huize van den heer Zeguers, eene afscheidspartij aangeboden. Voor den maaltijd heeft de heer Kerens van Wolfrathkommaudant der schutterijter gedachtenis aan de uitmuntende verhouding, die tusschen den instructeur en zijne leer lingen bestaan heelt, den heer Ileymans een prachtig geschenk aangeboden, bestaande in een smaakvol bewerkt zilveren theeservies, met een opschrift dat de diensten vermeldt door den kapiteiu aan de schutterij bewezen, als mede in een album, bevattende de portretten van al de officieren, keurig uitgevoerd door den in zijn vak zoo gunstig bekenden photograaf Dandoy alhier. Gedurende den maaliijd werden vele toasten uitgebragt, in de eer ste plaats een op Z. M. den koning door den kommaudant Kerens; aan een volgenden toast op den kapitein Ileymans, door denzelfden uitgebragt, viel eene bijzondere toejuiching ten deel. De heer Ileymans heeft daarop in ge voelvolle taal, waarin dc echte krijgsmansgeest doorstraalde, de officieren hartelijk dank gezegd voor de bewijzen van vriendschap, die zij hem gedu rende zijn verblijf tc Maastricht geschonken hadden. Aan den burgemeester, die de afscheidspartij met zijne tegenwoordigheid vereerde, werd mede een toast gewijd. Op dezen geheelen feestavond paarde zich gulle vrolijkheid aan ongekunstelde hartelijkheid. Bij de overweging in de afdeelingcn der tweede kamer van het wets ontwerp tot verhooging van hoofdst. IX der staatsbegrooting voor 1869, ter zake van meerdere uitgaven voor de Kust van Guinea, waren er leden, die, ook met een terugblik op de interpellation van 16 Maart en 3 Mei jl.over de oorzaken der in die bezitting ondervonden mocijelijkheden uitweidden. Sommigen hunner meenden, dat die oorzaken vooral moesten worden ge zocht in het tractaat van Maart 1867, waarbij eene grensregeling was vastgesteld, die bij de uitkomst gebleken is niet aan het doel te beantwoor den. Anderen gaven dit geenszins toe. De moeijelijkheden warennaar hun gevoelen, niet toe te schrijven aan het tractaat zelf. waarin het zeer goede denkbeeld op den voorgrond stondom door het verkrijgen van een aaneen gesloten gebied ons oppergezag beter te doen gelden; maar aan de wijze van uitvoering. Men had over die uitvoering zich vooraf met Engeland moeten verstaan, en in zoover men bjj die mogendheid te dezer zake niet den noodigen steun vond, bij tijds kracht moeten ontwikkelen. In elk ge val wensclite men te weten, wat de regering thans weet van de tegenkan ting, die ons gezag bij een deel der inboorlingen ontmoet, bijzonder ook of op de ons afgestane sterkte Commendah nog altijd de Engelsche vlag waait. In verband met het voorafgaande werd door eenige leden op nieuw dc vraag ter sprake gebragt, of het niet in aanmerking kwam, de bezitting ter Kuste van Guinea voor goed te laten varen. Die bezitting behoort tot de nalaten schap der voorouders, maar heeft opgehouden ons wezenlijke voordeelen op

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1