LËÏ08CHE €0 ERA UT. N°. 77. lf MAANDAG 28 JUNIJ. STADS-BERIGTEN. MNiNENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. XXüy LS69. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. fS- ff: Ks. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. met 1 .fillij zal deze Courant dagelijks, zon- en feestdagen uitgezonderd, worden uitgegeven. De prijs zal zijn per drie maanden: van de Courant f3.franco p.p. f 3.50, van de Courant met het Verslag der Handelingen van den CJe- meentcraad f3.35, franeo p.p. f 3.85. Het Verslag alleen zal te verkrijgen zijn voor f 2.50 per jaar, bulten de expe ditie-kosten. I)e BURGEMEESTERHoold van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie, op den 15ltn dezer maand, invorderbaar verklaarde kohieren, als een van lieL patentregt, dienstjaar 1868 en 1869, vierde quartaal en twee voor de belasting op liet personeel, dienstjaar 1869 en 1870, hou dende aanslagen voor de wijken 12 en 3, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Levmn, 25 Junij 1869. STOFFELS, Weth. 1. Burg. LEYDEN, 26 Junij. Men verneemt van goederhand dat de werkzaamheden van hoofdop- zi"ter van Rijnland, na het overlijden van den verdienstelijken en algemeen gcachten heer J. Kros, tijdelijk worden waargenomen door de beide opzig- lers te Leyden en te Spaarndam, ieder voor zoo veel zijn ressort aangaat, totdat de vervulling der vacature zal plaats hebben, waarvoor zich reeds enkele sollicitanten hebben opgedaan. Volgens het reglement van Rijnland moet de benoeming geschieden door de vereenigde vergadering uit een dub beltal. door dijkgraaf en hoogheemraden op te maken, en is aan de betrek-' king éene jaarwedde van 3000 verbonden. In de Donderdag 11. gehouden gewone vergadering van het dep. Leyden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn aan J. A. B. Tiemeyer, J. Nieuwenburg. J. J. Erades, II. Honsbeek, II. lvluyvers, M. E. du Pree en aan den agent van policie D. A. van Duynen eereblijken uitgereikt wegens het verrigten van edelmoedige daden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 120 tot 132 volwassen personen en 53 tot 73 kinderen. De tweede provinciale vergadering van onderwijzers en voorstanders van het onderwijs zal op Zaturdag den llden September ek.onder het eere- voorzitlerschap van den heer inspecteur van het lager onderwijs in Zuidhol land, te Rotterdam worden gehouden. Dij Bet examen B volgens de wet op het middelbaar onderwijs zijn geslaagd de heeren A. W. Mees, E. R. van Nes van Meerkerk, C. P. E. Itib- bius, J. J. Brutel de la Rivière, L. II. Slinkers, J. M. Sweep, J. van Has selt,'Ch. M. Scholc, J. W. Boom, K. J. van der Schalk, K. G. Sprenger, S. L. G. Birnie, A. J. llooze, C. A. Besier, A. F. L. Romvenhorst Mulder, F. J. Nieuwenhuis, S. J. G. van Overvelds, M. M. E. A. llollingerus Pijpers, J. A. Roest van Limburg, A. F. Steers, B. de Vidal de St. Germain, B. Fennema. De heer Richard Hol, te Utrecht, heeft bij den muziekalen prijskamp, uitgeschreven door het Willemsfonds en hel Willems-genootschap te Gent, zoowel in de afdeeling der melodiën als in die der volksliederen, den eersten prijs behaald. Eergisteren hield de maatschappij tot bevordering der toonkunst hare 40ilc alsemeene vergadering te Rotterdam. De voorzitter, prof. W. Moll, opende die vergadering met eene hulde aan den heer A. C. G. Vermeulen, stichter der maatschappij, die in de vergadering tegenwoordig was. Uit het verslag van den secretaris, dr. Heije. bleken o. a. de volgende bijzon derheden. Het aantal leden bedroeg 2476. Als schrijver van het «Biblio- graphisches Verzeichniss aller Tonkiinstler" enz., waaraan ten vorigen jare eene premie van ƒ200 was toegekend, had zich bekend gemaakt de kunst geleerde en toonkunstenaar Robert Eitner, te Berlijn. Het voorstel tot op- rigling cener "Vereeniging voor Nederlandsche muziekgeschiedenis", had eene algemeene toetreding gewekt. Binnen den tijd van vijf maanden telde zij in 78 gemeenten alhier te lande 384 beschermers en 275 leden. Een even gunstige getuigenis kon worden afgelegd vail de Koraal-Yereeniging. Deze toch telde 121 correspondenten, 175 beschermers, 615 leden, 18 koraal gezelschappen en 8 andere, alwaar, behalve andere muziek, ook hare kora len worden beoefend. Zes kunstenaars en acht kunstenaars-weduwen hadden gezamenlijk eene toelage van ƒ1182 uit het kunstenaarsfonds genoten. Door de vergadering werd besloten geene bekrooning toe te kennen aan het ingezonden vocaalwerk "Ada van Holland", gedicht van Heije. Tot leden van verdienste werden benoemd de hh. W. de Vos JBz. en dr. J. P. Heije, beide leden van het hoofdbestuur, benevens twee thans corresponde rende leden, de lib. W. Bargiel en C. Reinecke. Voorts werd rapport uit- gebragt omtrent de in zamenwerking met de Maatschappij ter bevordering van bouwkunst uitgeschreven prijsvraag, tot inlevering van een plan voor een vervoerbaar muziekgebouw. Daarop waren ingekonwn twee antwoor den. Met algemeene stemmen werd besloten daaraan geen bekrooning of premie toe te kennenmaar aan den eersten inzender ƒ200 en aan den anderen 150 toe te kennenals vergoeding voor hunne gemaakte kosten. Nog werd besloten, aan de regering een adres te rigten, waarin wordt aan gedrongen op de noodzakelijkheid van een akadcmischen leerstoel voor kunst geschiedenis en op de wenschclijkheid dat die geschiedenis als leervak bij het middelbaar onderwijs worde opgenomen, en aan het hoofdbestuur op te dragen een onderzoek, betreffende de middelen lot flinke methodische oplei ding van jeugdige onderwijzers op de hoogere en lagere burger- en volks scholen. Bij gelegenheid dezer algemeene vergadering had het vroeger aangekon digde muziekfeest plaats. Gisteren avond is in de groote Doelezaal het oratorium Samson van Handel met ongemeen silcces voor een talrijk publiek ten gehoore gebragt. De heer Garl Hill heeft daarbij op nieuw lauweren ingeoogst. Uit alle oorden van binnen- en buitenland wordt geklaagd over het treurige zomerweder. Te Duinkerken durven de schepenzelfs de stoom schepen, niet in zee steken; een orkaan en hagelslag hebben een groot ge deelte van Moravië verwoest; in het Reuzen-gebergte is overvloedig sneeuw gevallen; zelfs in het zuidelijke Italië klaagt men over de winter-temperatunr. Een Romeinseh sterrekundigede heer Secchi, schrijft een en ander toe aan de zonnevlekken, die zich op dit oogenblik weder zeer talrijk vertoonen. In den ochtend van 7 Julij telde hij 33 groote vlekken, in 7 of 8 groepen verdeeld; het aantal zou weldra het maximum hebben bereikt. De zon is er geheel mede overdekt; dikwijls had zij het voorkomen van eene menigte witte vlokken op een aschkleurigen achtergrond. De geleerde beweert ein delijk dat de verandering der zonnevlekken een driejarig proces schijnt te zijn; hij hoopte hieruit eenige berekening voor de wijziging van tempera tuur te kunnen maken. Als tegenhanger van het bovenstaande kan dienen dat te Kiewin Rusland de thermometer tot 35 graden Reaumur is gestegen, lil de omliggende landstreken staan rogge en koorn zoo buitengewoon voordeelig, dat men reeds vóór het einde dezer maand dacht te kunnen oogsten. 'sGRAVENHAGE, 26 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan dr. W. J. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer, tot het dragen der versierselen van ridder 3Je kl. der Kon. lvroon-orde, hem door den koning van Pruissen geschonken, en aan J. P. Strouss, te Venlo, en B. Boes, te Boxmeer, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Aan den heer R. J. van der Ley is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Ferwerderadecl. Aan den opzigter van den waterstaat 3de kl. J. Schraver is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Aan de commissarissen der loodsen, tevens ontvangers der loodsgelden M. J. van Oosten, te Veere, en J. Dregmans, te Neuzen, is eervol ontslag verleend en als zoodanig zijn benoemd te Veere de heer D. Turf boer en te Neuzen de heer J. L. van IJsselsteyn. De hooge raad, burgerlijke kamer, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tusschen mr. P. G. Hubrecht en cons., te zamen uitmakende het collegie van regenten van het gereformeerde minne- of oude mannen- en vrouwenhuis te Leyden, eischers, tegen C. Gelens, echtgenoole van en gc- adsisteerd door J. J. Majoie c. s.verweerders en tegen de algemeene com missie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers gevestigd te 's Gravenhage. medeverweerderesse. De hooge raad heeft heden in strijd met de conclusie van het openb. min., die, zoo als men weet, strekte tot vernietiging van het arrest van het hof in Zuidholland voor zoo ver de eischers in cassatie daarbij zijn verpligt tot het doen van rekening en verantwoording, met ontzegging van den verderen eiscli den eisch in cassatie verworpen. Gisteren en heden is voor het prov. geregtshof de behandeling voort gezet van de zaak van Jacob de Vletter, betrokken in de bekende Rotter- damsche ongeregeldheden. Beide zittingen werden ingenomen door het ge tuigenverhoor. Heden werd dat getuigenverhoor meer en meer belangrijk, want het naderde tot het tijdperk der laatste dagen der Octobermaand, de crisis der bekende omstandigheden en gebeurtenissen. De Vletter spreekt krachtig en onbeschroomd en soms zelfs drukwanneer hijde taak van zijnen raadsman opvattende, vragen tot de getuigen rigt of doet rigten. (Zie verder het Bijvoegsel.) PARIJS, 25 Junij. De beraadslagingen der Frausch-Belgische commissie zijn voor het oogenblik slechts tijdelijk geschorst. WASHINGTON, 25 Junij. In Oregon hebben de Indianen hunne roove- rijen hervat. BERLIJN, 25 Junij. In het proces van hoog verraad, tegen 11 Ilano- veranen, wegens deelneming aan of aanwerving voor het Ilanoversch legioen zijn de beschuldigden met inachtneming van verzachtende omstandigheden gevonnisd, en wel drie voor 15 maanden en de overigen voor een jaar gevangenisstraf. PARIJS. 26 Junij. Het Journ. off. berigt dat de keizer en de kroon? prins gisteren namiddag op de Tuileriën zijn aangekomen. BREST, 26 Junij. Gisteren namiddag ten 6 ure was de toestand van den kabel volkomen goed. De telegrafische gemeenschap voldoet wel en zal nog beter worden hoe meer mijlen kabel gezonken zullen zijn.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1