M: VHs (in: 1869. VRIJDAG 25 JUNIJ. STADS-BERIGTEN. BINNEM ANDSCIIE BEBIGTEN De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat liet kohier van de plaatselijke directe belasting, voor 1869, is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 22stcn Junij jl.en op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder ver- pligt'is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 24 Junij 1869. v. n. BRANDELER. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 18 lot den 25 Junij aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags 10 tot 's namiddags te 1 uur en dat de loling zal plaats hebben in een der localen van het Raadhuisen wel op Zaturdag den 26 Junij 1869, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Zaturdag den 26 Junij 1869's namiddags te één uur. 1 Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepenotïi tot de loting ter voorschreven plaatse op tc komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mogten worden zelven tot de loling op "te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachlens het 3dc art. der wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen lot vrij stelling meenen te hebbenvan belang isdoor personele opkomstof, bij volstrekte beletselen, door bet zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1». die met ziekte of gebreken zijn bebebt, welke hen tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijf honderd zeventig strepen. 3». de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; d». de professoren en lectoren aan de hoogescholen, aan de athenaea en de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6°. die den ram* van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 3». die "in militaire dienst ter zee of te lande zijnwaardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligting niet om zich te doen inschrijven; 9». den broeder van hem, die in persoon voor zich zelven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling opbonden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch hij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10°. zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11». lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verslaan werkhoden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12». zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen d ien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, nit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij. die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Maandag den 5 Jnlij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 nur, op het Raadhuisten emde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschied;zullende op de reclames, zoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELERBurgemeester. Lei-pen, 17 Junij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. PROCES-VERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal den 21sten Junij 1869 zijn ingeleverd. Op heden den twee en twintigsten Junij des jaars achttienhonderd negen en zestig, in de gemeente Leyden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raad huis plaats genomen, des morgens te negen uren. Het bureau is zamcngestehl uit den heer dr. W. C. van den Brandeler, burge meester, voorzitter, en de heeren B. W. Wttewaall en A. Tielemanleden van den gemeenteraad, stemopnemers. De voorzitter plaatst op de tafel drie en twintig stembussen, bij hem den 216leD en 22sleD Junij 1869 overgebragl uit de gemeenten Leyden, Oegstgeest, Rijnsburg, Katwijk, Valkenburg, Sassenheim, Warmond, NoordwijkNoordwijkerhoutLeyder- dorp, Koudekerk, Zoeterwoude, Voorschoten, Woubrugge, Oudshoorn, Benthuizen, Aarlanderveen, Wassenaar, Alphen, Ter Aar, Nieuwveen, Zwammerdam eu Ha- zerswoude. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden tweeduizend vier en tach tig slembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de brjtfjes zijn ondereengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en] overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard negentien stembriefjes, waarvan tien oningevuld en negen niet van het vereischte zegel voorzien zijn. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest tweeduizend vijf en zestig. Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: P. H. baron Taets van Amerongen 1230 en mr. II. A. Neeh 835 stemmen. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer P. II. baron Taets van Amerongen. Is derhalve verkozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de heer P1ETER HENDRIK Baron TAETS VAN AMERONGEN, wonende te Leyden. Un zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 235teo Junij 1869. V. d. BRANDELERVoorzitter. B. W. WTTEWAALL,) c A. TIELEMAN, j Stemopnemers. LEYDEN, 24 Junij. De uitslag der herstemmingen voor leden van de tweede kamer der stateil-generaal is geweest als volgt gisteren afzonderlijk medegedeeld Gouda. Uitgebragt 2634 geldige stemmen. Gekozen jhr. mr. W. M. de Brauw, aftredend lid, met 1597 stemmen. De heer dr. J. Bosscha verkreeg 1037 stemmen. Haarlemmermeer. Uitgebragt 1102 geldige stemmen. Gekozen jhr. mr. J. AV. II. Rutgers van Rozenburg, met 615 stemmen. l)e lieer mr. J. J. W. van den Biesen verkreeg 487 stemmen. Zuidhorn. Uitgebragt 667 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. N. Olivier, aftredend lid, met 363 stemmen. De heer II. \V. Wierda verkreeg 304 stemmen. Roermond. Uitgebragt 1779 geldige stemmen. Gekozen de heer \V. II. Pijls, met 1001 stemmen. De heer J. II. Arnoldts verkreeg 778 stemmen. Bij kon. besluit van 19 Junij jl. is aan den heer AV. L. de Sturler, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevangenissen alhier, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door liem in die betrekking bewezen. Aan 11. de Groot, te Haarlem, en L. P. Wassenaar, te Amsterdam, is tot wederopzegging vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusschen de Lynden (Haarlemmer meer), Amsterdam, Purmerend, Haarlem en Leyden. De 22slc algemeene vergadering van de Nederl. botanische vereeniging zal alhier gehouden worden op Vrijdag den 2dc" Julij a. s., in het lokaal Zomerzorg. -Men verneemt dat de heer B. J. Polenaar, student in de letteren aan de hoogeseliool alhierdoor de Iitterarische faculteit te Groningen met de gouden medaille is bekroond voor zijn antwoord op eene ten vorige jare uitgeschreven prijsvraag. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal overmorgen aldaar eene gewone vergadering houden. Bij de algemeene rekenkamer zullen, na vergelijkend onderzoek, in dienst worden gesteld drie 2'le klerken, aanvankelijk op eene bezoldiging

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1