LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 18 JUNIJ. STA DS-B]£R1GTEN. BINNENIANI^CIIE BOIGTËN. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEYDEN, Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuidhollandvan den 2lsle" Augustus 1831 Provinciaal-Blad N°. 110); Doen te weten, dat, ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den liten dier maand, N". 72, de dankdag of godsdienstige viering der overwin ning van Waterloo ditmaal op Zondag den 20!ten dezer maand zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Letdes. 17 Junjj 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhol land, van den 9den Maart jl. {Provinciaal-Blad n°. 28), houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesleits dispositie, van den l6<ten November 1820, n°. 81, door de Districts-com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder landen, zal worden gehouden, doen te welen dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe geinagligde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dingsdagden 2t'le0 en 22slcn Jubij aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervatnoodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uitdoor onbe- kronipene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestem ming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder regtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die geiden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgisehen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en West- Indische bezittingen, veteranen van 40jarige dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzigt te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smartentot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door de dienst infirm is geworden, er een fonds beslaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangenslechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd houden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook lot Leydens ingezetenen werd gebragt! Burgemeester en AVethouders voornoemd, y. d. BRANDELER. Burgemeester. Letden, 17 Junij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTEKIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpha- hetische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 18 tot den 25 Junij aanst. (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags 10 tot 'snamiddags te 1 uur, en dat de loling zal plaats hebben in een der localen van het Raadhuis, en wel op Zaturdag den 26 Junij 1869, 's voormiddags te negen uren. Wordende zij, welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze ge meente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Zaturdag den 26 Junij 1869, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepenoin tot de loting ter voorschreven plaatse op te koinen, op den dag en bet uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl zij, die verhinderd mogten worden zeiven tot de loting op te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit hst Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd dat hij de genoemde loling aanteekeriing zal worden gehouden van de re denen tol vrijstelling, die de ingeschrevenen vermecnen, krachtens het 3de art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of, hij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge- magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regl op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gpbreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel voor bet, tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3". de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholcn, aan de nthenaca en deseminaricn; 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Olficier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8". die in militaire dienst ter zee of Ie lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligling niet om zich te doen inschrijven; 9°. den broeder van hem, die in persoon voor zich zeiven bij de Schutterij dient; ■nel dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling noglans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algeineene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10". zij, die lot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verslaan werkhodeu of zoodanige bedienden, die ter uiloefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en 12°. zij, die voortdurend uit armen-kasscn bedeeld, of in de armen-gestichlen opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uil hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoowel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vcreischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- ner willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Maandag den 5 Jii 1 ij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschied; zullende op de reclames, zoo wel als over de goed, of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 17 Junij 1869. v. PUTTKAA1MER, Secretaris. LEYDEN, 17 Junij. Ter viering van den verjaardag van H. M. de koningin wapperde heden de vaderlandsche vlag van de publieke gebouwen en vele particuliere wonin gen, en liet het klokkenspel zich hooren. De gewone parade van het gar nizoen had geen plaats, wegens den onganstigen staat van het Ruine-plein, ten gevolge van den menigvuldig gevallen regen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zijn benoemd: tot lid van de plaatselijke schoolcommissie de heer dr. VV. P. AVeebers; tot leden van de commissie voor de bewaarscholen de hh. P. I. de Fremery, dr. P. J. Veth, J. A. van Dijk. G. AVilhelmy Damsté en dr. J. E. van Iter- son; en tot tijdelijken hulponderwijzer 4e kl. aan de openbare school n°. 1 voor minvermogenden J. 11. Nouïcu; voorts werd nog benoemd tot lid der commissie ad hoc, lot hel onderzoek der rekening van het werkhuis, in de plaats van den heer lvrantz, rendant van rekening, de heer 11. C. Ilartevclt. Op hun verzoek werd tegen 1 Augustus aanst. eervol ontslag verleend aan mej. J. C. Visser, als le hulponderwijzeres 2e kl. aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor meisjes, en aan mej. A. Sepp, als 1® hulponderwijzeres 2e kl. aan de openbare school voor meer uit gebreid lager onderwijs 2" kl. voor meisjes. Vastgesteld werd het kohier der plaatselijke directe belastingen voor 1869, ten bedrage van 75527.25, en goedgekeurd werden: staten van af- en overschrijving dienst 1868 en 1869, en een suppletoire staat van begrooting dienst 1869. De wijziging der verordening op de openbare school voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden, vroeger aangehouden, werd thans onveranderd goedgekeurd, blijvende dientengevolge de tijd voor het houden der avond school bepaald van 1 October tot 31 Maart. Op de adressen van G. A. llomulle, om vergunning tot hel leggen eener stoep, en van A. van der Paauw, om het gebruik van een gedeelte van den vestwal en van het sin gelwater, tot zwemplaats ingerigt, werd eene gunstige beschikking geno men. Ten slotte werden nog goedgekeurd staten van overschrijving en sup pletoire begrootingen, dienst 1868, van het r. k. armbestuur, het r. k. wees- en oudeliedenhuishet Israëlitisch armbestuur, gecommitteerden tot deveree- nigde gast- en leprooshuizen en vrouwen-kraammoedersalsmede de rekening I over 1868 van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis. De maatschappij der Nederlandsche letterkunde alhier hield heden, in hel gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hare 102de jaarlijk sche vergadering. De voorzitter, prof. de Wal, opende haar met eene schoone toespraak, hij welke hij de leden, die sedert de laatste algemeene vergadering aan de maatschappij door den dood ontvallen waren, herdacht en eene passende

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1