m BUITKNLX.NDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. en Mertz is opgespoord en aangehouden. Hij was eerst kortelings uit de ge vangenis ontslagen11a veroordeeling wegens mishandeling zijner vrouwdie thans in hopeloozen toestand verkeert. Heden morgen is alhier in verzekerde bewaring genomen een besteller van de firma van Gend en Loos, die, belast met het overbrengen van goe deren van en naar het station alhier, zich moet hebben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van een gouden horologie. uit een goed gesloten reistasch. EKGELAHD. LONDEN10 Junij. Door liet lagerhuis is, op voorstel van een liberaal lid en met goed vinden der ministers, besloten door eene parlementaire commissie te doen onderzoekenhoe het gekomen is dat de kosten der Abyssinischc expeditie de raming van vijf millioen met bijna vier millioen hebben overschreden. Er is eene deputatie van Mosheh, het opperhoofd der Basuto-kaffers in Engeland aangekomen om bij de regering bedenkingen in te brengen tegen de uitspraak, door den gouverneur der Kaapkolonie gedaan in het geschil over de grenslinie tusschen het land der Basuto's en dat der Vrij- staatschen. De deputatie bestaat uit Isekelo, den zoon van Mosheh, en eenen Engclschen dagbladschrijver uit Natal. Berigten uit Ierland melden weder feiten, waaruit blijkt dat in het noorden des eilands de protestantsche geest en in het zuiden de Iersch- nalionale rigting zich met toenemende hevigheid en soms in oproerige taal tegen de regering uitlaten. De Fransch-atlantische telegraafkabel is thans in zijn geheel aan boord van de Great-Eastern ingescheept. Er zal, ter viering van den voorspoe- digen afloop van dit werkeen feestmaaltijd op dat vaartuig worden gege ven. Zoodra de kabel gelegd is, zal het schip naar Sheerness terugkeeren, ten einde een begin te maken met het aan boord nemen van den Britsch- Indischen kabel, die Suez, Aden en Bombay met elkander in gemeenschap moet brengen en welke juist even lang is als de Fransch-atlantische, name lijk 3250 mijlen. In de Ferndale kolenmijnen heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, waarbij 50 menschen het leven verloren. Volgens bij de Times ontvangen herigten zijn in Abyssinië, behalve de heer Powell met zijne vrouw, zoon en bediende, ook nog andere perso nen omgebragt, t. w. een in Abyssinië gevestigde Engelschman. Macerer genaamd, twee Zweedsche zendelingen en drie inlandsche bedienden. Ten gevolge van een tw ist van genoemden Macerer met inlanders van den Ba- zaine-stam, werden de eerstgenoemde en de zendelingen gedood, en uit vrees dat de heer Powell wraak zou nemen, hebben zij ook diens tent overwel digd en allendie er zich in bevondenom het leven gebragt. Te Cincinnati (Noord-Amerika) zijn onlangs 6 der fraaiste stoomboo- ten, die tusschen Memphis en New-ürleans dienst doen, eene prooi der vlammen geworden. De brand ontstond in een kajuit van de Clifton, ver spreidde zich snel over het gehcele schip en tastte in ongeloofclijk korten tijd de daarnaast liggende 5 stoomboolen aan. Eenige vaatjes kruid, die zich aan boord van een dier schepen bevonden, kwamen tot ontploffing, en ten gevolge hiervan werd de geheele vloot in een vuurzee herschapen, wier vlammen bovendien voedsel vonden door het branden van eene aanzienlijke hoeveelheid vaten petroleumzoodat aan blusschcn niet te denken viel. De schade beloopt 250,000 dollars; alles was verzekerd. FRANKKIJ H. PARUS, 11 Junij. De policie is er in geslaagd de oproerige tooneelendie zoowel hier als in de departementen plaats hebben gehad, te bedwingen. Hier in de hoofd stad was, behalve de boulevard Montmartre, de voorstad Belleville de plaats, waar de onrustigen zamenscholingen vormden. Men zong de Marsellaise en wierp de vensterruiten in. De menigte verdeelde zich in twee gedeelten; het eene liep de Rue de Paris af en begaf zich daarna naar den faubourg du Temple. Aan het hoofd liep iemand met een rijtuig-lantaarn, die men van een fiacre had afgerukt en aan een stok had gehecht. De menigte hief de kreten aan van leve <te Lantaarn! Leve de Republiek! Men heeft zelfs pogingen in het werk gestold om barricaden op te werpen. Te Bordeaux werden gaslantaarns verbrijzeld, koopsmansgoederen in de Garonne gewor pen en brievenbussen met geweld weggenomen en geopend. Te Nantes zijn door de volksmenigte twee geweerschoten op de troepen gelost, die onbe antwoord zijn gelaten. De prefect van policie heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin hij ver klaart. dat er Dingsdag en Woensdag ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad; hij verzekert voorts dat. de autoriteit krachtig haren pligt zal be trachten. Hij noodigt de goedgezinde burgers voorts uil om zamenscholin gen te ontwijken en zoodoende het ten uitvoer leggen der wet in de hand te werkendie voor de openbare rust waakt. Gisteren avond is de rustverstoring op den boulevard Montmartre op nieuw aangevangen. Schreeuwende, tierende en fluitende verscheen eene bende ten 9% ure uit de rue Montmartre, en begon de Marseillaise te zingen, terwijl oproerkreten vernomen werden. Overal waren op den weg, door dien troep afgelegd, de winkels en koffijhuizen gesloten geworden zonder dal de policie last daartoe had behoeven te geven. Ten 10 ure kwamen 200 policieagenten; deze eischten eenige malen de oproermakers op uiteen te gaanen toen hieraan niet werd voldaan dreven zij ze in de nabijgelegen straten. Patrouilles cavalerie trokken door de rue Rougemont, de rue Ber gère en over den boulevard Montmartre. Op de Place de l'Hotel-de-Ville deden dezelfde feiten zich voor. De Marseillaise werd gezongen en oproer kreten w erden aangeheven. Krachtig dreef de policie de rustverstoorders uiteen. Ten 10% ure beproefden eenige personen in de rue de la Banque een omnibus omver te werpen, doch de policie belette het. Ten 11 ure wier pen een 150-tal oproermakers op den boulevard Montmartre de banken en kiosken voor het Café des Variétés omver, ten einde aan de cavalerie te be- letlen voorbij te komen. liet gelukte hun de gasbekken te verbreken, zoo dat dit gedeelte van den boulevard in duisternis verkeerde. De policie heeft een aantal personen in hechtenis genomen. De militaire magt had last ontvangen steeds met bezadigdheid te werk te gaan. Aan uittartingen van wege de menigte heeft het niet ontbroken. De gematigde oppositie-partij is zeer tevreden over den uitslag der herstemmingen in de hoofdstad, maar minder over dien van de herstemmin- «en 111 de3departementen. Zij heeft aldaar verscheiden harer candidaten, en wel invloedrijke mannen, als de bh. Lavertujon, Guépin, Cremieux, Taxile Delort, Andral, Marmier. zien vallen. Zij wijt dit voor een aanmer kelijk deel aan den invloed der katholijke geestelijkheid. I11 de hoofdstad wil men nog eene poging doen om den heer Rochefort te doen verkiezen. De heer Gambetta toclidie te Parijs en te Marseille is gekozen, had zich verbonden het mandaat van laatstgenoemde plaats te aanvaarden. De heer Thiers heeft bij zijne herkiezing als lid van het wetgevend ligchaam van meer dan 10000 personen gelukwenschen ontvangen. Zijne deur stond voor iedereen open en in zijn salon zag men niet alleen men schen van de aanzienlijke klasse, maar bok velen van den werkmansstand. H. M. de koningin der Nederlanden heeft een bezoek gebragt aan ko ningin Isabella, welk bezoek door die koningin met een tegenbezoek werd beantwoord. De Compagnie d'affichage alhier heeft het gedurende de laatste we ken zoo volhandig gehad met de aanplakkingen ter zake der verkiezingen, dat zij zich van een rijtuig met 6 wielendoor 5 paarden getrokkkenheeft moeten bedienen om hare taak te kunnen volbrengen. Dat rijtuig diende om een 50-tal aanplakkers met snelheid naar de verschillende punten te ver voeren, waar gewoonlijk de aanplakkingen geschieden. SPANT JE. Het bewind heeft bij circulaire zijne denkwijze omtrent de toepassing van de bepalingen der nieuwe constitutie aan de gouverneurs der provinciën bekend gemaakt. Hun wordt aanbevolen, in geval van twijfel omtrent de opvatting eencr grondwetsbepaling, de voorkeur te geven aan die opvatting, welke de meeste ruimte voor de individuele vrijheid, voor de volksvrijheid in het algemeen en voor de uitoefening der politieke regten zou laten. Er is bepaald dat de eed van gehoorzaamheid aan de constitutie den IS1"» Junij door het leger, den 13llc° en 20,len Junij door de regterlijke col- legiën en ambtenaren afgelegd zal worden. OOST-INDIE. BATAVIA, 30 April. Men verneemt dat de gouverneur-generaal het voornemen heeft om den eersten steen te leggen voor het standbeeld ter eere van Jan Pieterszoon Coen. Naar men verneemt zijn door het plaatselijk bestuur van Buitenzorg weder acht of negen der in de zaak van Bekassi betrokkene personen ge vat, en hieronder twee der hoofdmuitelingen, zekere Bapa Selang, hoofd der kampong Kalie Abang, en Dries. Bapa Rama ontbreekt nog. Uit Krawang wordt gemeld dat den 10den dezer weder een hevige bandjir in de Tjitarum-rivier heeft plaats gehad, ten gevolge waarvan de herstelde doorbraken op verscheidene plaatsen andermaal zijn vernield en eenige zoutpakhuizen te Pakies onder water zijn gezet. Door de aanhou dende doorbraken zijn 520 bouws sawah, behoorende tot 9 kampongs van het district Tjabang-boenginniet beplant kunnen worden. De vulkaan Lamongan, in Probolingo. heeft sedert eenigen tijd krach tig gewerkt. Op den 7dcn April had er eene uitbarsting plaats, waardoor zes huisjes werden vernield; de aschregen breidde zich ver uit, PARIJS, 11 Junij. De keizer en de keizerin hebben heden namiddag zonder eenige escorte in een open rijtuig langs den Boulevard gereden en werden overal levendig toegejuicht. In den afgtjloopen nacht zijn in het geheel ongeveer 500 personen ge vangen genomen. Velen hunner hadden dolken en revolvers bij zich. Ook eenige leden der kies-comités zijn heden in arrest genomen. De minister van oorlog en de militaire chefs zijn in den afgeloopen nacht in het paleis der Tnilleriën geweest. Ook heeft er heden een gehei me ministerraad plaats gehad, waarin de keizerin tegenwoordig was. Prins Napoleon heeft eene conferentie met den keizer gehad. PARIJS, 12 Junij. Gisteren avond waren de boulevards des Italiens, Mont martre en Bonne Nouvelle, benevens de nabijgelegen straten, met een digte volksmenigte bezet. Tegen 10 ure hebben charges cavalerie den boulevard Montmatre, de rue Faubourg Montmartre, de rue Vivienne en de place de la Bourse schoongeveegd, liet openhaar verkeer was op den boulevard Mont martre verboden. Tegen 11% ure werd de rust hersteld, en ten 12ure zijn de troepen weder ingerukt. 200 personen zijn in hechtenis genomen. De geest der bevolking is voortreffelijk. De cavalerie werd vaak met toe juichingen door de menigte begroet, en burgers ondersteunden de policie. Het stuk get. /'De Herkiezing" zal in een volgend nommer geplaatst worden. Aan het verlangen van J. II. v. V., te Alphen, kan door de redactie niet worden voldaan, om de afdoende reden dat het berigt, waarvan hij melding maakt, nergens in de Leydsche Courant, voorkomt. Hij heeft zich te dien aanzien vergist of is verkeerdelijk ingelicht. VERBETERING. I11 de opgave betreffende den Burgerlijken Stand, in ons vorig nommer, moet gelezen worden: Gehuwd: P. Massaar.jm. en C Cornelis- senjd. J. J. Zindel, jm. en M. Verhoeven, wett. gescli. AKADEMIE-XIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGF.SCHOOL. Den 12llcn Junij de heer A. F. K. Hartogh, van Amsterdam, in de regten, 11a openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: over de aanspra kelijkheid van den staat voor onregtmatige daden zijner ambtenaren. VIJFENDERTIG-JARIGE ECI1TVEKEENIGIIVG jj van - tal J. CAPTEYN II. A. DE MUNNIK. I! Leiden, 12 Juni 1869. Hunne dankbare Kinderen en Behuwd-kinderen. gj Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. E. KOOYKER PELGRIM. Leiden, 11 Junij 1869. Heden overleed plotselingin het geneeskundig gesticht te 's Boschonze innig geliefde Dochter MARIA CHRISTINA, in den ouderdom van 44 jaar. J. W. VAN LEEUWEN. Leiden, 8 Juni 1869. A. VAN LEEUWEN, Kouwenhoven. Eenige en algemeene kennisgeving.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2