LEYDSC1IE COURANT. MAANDAG 14 JUNIJ. BINNENLANDSC11E BERÏGTEN. De Courant wordt Maandag, tl'oensdag en Vrijdag wilgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nummers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 12 Junij. Gisteren is in den ouderdom van 67 jaren overleden de heer J. Holtz, oud-lid van den gemeenteraad alhier, een man die in verschillende betrek kingen in ons midden nuttig werkzaam is geweest. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 112 tot 125 volwassen personen en 56 tot 68 kinderen. In het hoofd kiesdistrict Alkmaar zijn bij de Verkiezing van een lid voor de tweede' kamer uitgebragt 2323 stemmen. Gekozen de heer W. J. lvnoep, met 1212 stemmen. Jh'. mr. C. van Foreest, aftredend lid, ver kreeg 1106 stemmen. Naar men meldt heeft de heer 11. W. Wierda, in het kiesdistrict Zuid- hom met den heer mr. N. Olivier op de lijst voor de herstemming gebragt, verzocht niet verder in aanmerking te komen. De taal- eu letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maaudag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door de kerkeraad der herv. gemeente te Katwijk aan Zee is toezeg ging van beroep gedaan aan d". Schaaff, pred. te Tjerkwerd. Volgens een berigt van de kamer van koophandel en fabrieken te Maastricht schijnt het van Duitschlaiul in dit rijk ingevoerd wordende meel doorgaans vermengd te zjjn met voor de gezoudheid schadelijke stoffen. De minister van binnenl. zaken heeft dien ten gevolge de inspecteurs voor het geneeskundig staatstoezigt uitgeuoodigd ten deze een onderzoek i« te stellen. Tot leeraar in de staathuishoudkunde enz. aan de hoogere burgerschool te Schiedam is benoemd de heer mr. E. E. van Raalte, van Rotterdam. Git Rotterdam meldt men dat in de laatste dagen steeds meer en meer uitzendingen van nieuwe aardappelen naar Engeland zijn gedaanvoorname lijk komende uit het Westland en de omstreken van Zwijndrecht. Die uit zendingen zijn thans tot ladingen geklommen en bezorgen aan de stoom- booten naar Londen, Hull, New-Castle, Leith, enz. goede vrachten. De prijzen zijn sterk dalende en men verwacht binnen kort die aardvrucht zeer billijk verkrijgbaar. De Geldersche soorten verwacht men weder zeer spoe dig ter verzending en voor de consumptie. De verzendingen van Duitsche kersen gaan steeds op groote schaal voort en zijn er ook bereids enkele mandjes Geldersche kersen ter doorvoer aangekomen. Te Amsterdam zal op 18, 19, 20 en 21 Junij a. s. in het Paleis voor Volksvlijt plaats hebben het 9" nationaal zangersfeest van den Nederland- schen zangersbond, onder leiding der gunstig bekende liedertafel "Amstels Mannenkoor," waartoe zullen medewerken 34 liedertafels, vertegenwoordigd door 900 a 1000 geoefende zangers. Feestdirecteuren zullen zijn de hh. Richard Hol en A. J. Wetrens Woensdag 11. had bij de werken aan het havenhoofd in zee, onder Velzcn, een treurig ongeluk plaats. Een gedeelte van een steiger waarop zich vier belon-blokken en acht werklieden bevonden, is plotseling inge stort, door het breken van twee der jukken, waarop de steiger gebouwd was. Door den val op het daaronder in aanmaak zjjnde steenen hoofd zijn twee werklieden, een Nederlander en een Engelschmanonmiddelijk gedood; de overigen zijn allen meer of min gekwetst. Op een der laatste dagen, die den verkiezingsstrijd voorafgingen, werd in het kiesdistrict Arnhem een blaadje verspreidgeteekend door de bh. J. M. de Kempenaer, J. Rau van Gameren en W. C. Happé, waarin "ten be wijze van het beweerde bestaan en werken der neiging tot en het verlangen naar de republiek," werd aangevoerd dat te Utrecht in een dispuut-collegie waarvan vele studenten en eenige hoogleeraren leden zijneene stelling was aangenomen en ter verdediging was gedrukt en afgekondigd hoofdzakelijk inhoudende (de juiste woorden konden nog niet worden vermeld)"dat het koningschap in Nederland voor het oogenblik nog nuttig kan zijn, maar zoodra mogelijk moet worden vervangen door de republiek." Een der hoog leeraren had zich tegen het toelaten dezer stelling verzet, als in strijd met de grondwet, en hem ten gevalle was zij teruggenomen, maar levens besloten dal voortaan eenmaal ter verdediging aangenomen stellingen in dat collegie niet meer zouden worden ingetrokken. Eenige candidaten in de regten te Utrecht zijn terstond legen deze voorstelling der zaakals grootendeels on juist, opgekomen en daarna hebben de hoogleeraren de Geer, Fruin en Quack openlijk verklaard dat de medegedeelde feiten grootendeels met de waarheid in strijd zijn en dat de gevolgtrekking, daaruit door de ondertcekenaars van het blaadje gemaakt, ten cenenmale valsch is. De laatsten hebben curatoren der hoogeschool verzocht de feiten, in dat blaadje-medegedeeld, naauwkeurig te onderzoeken en de uitkomst van dal onderzoek openbaar te maken. De Arnh. Cour. heeft omtrent deze zaak de volgende mededeeling van den lieer de Kempenaer ontvangen; "Door de vermelding van het hun medege deelde feit, opgenomen in hunne verklaring van 6 Junijbedoelden de onder- geteekenden de stellingen, ter verdediging op 2 Febr. 1869 aangekondigd. Zij gaven bij die vermelding te kennen dat zij de juiste woorden dier stel lingen toen niet konden opgeven. Zij zijn thans daartoe in staat gestelddoor toezending van een gedrukt exemplaar, waarop te lezen staat- Juristen- Debating-clubvergadering Dingsdag 2 Febrnarij 1869, des avonds ten 8 ure, in het gebouw voor kunsten en wetenschappen. Stellingena. De regerings vorm. die de machtigste partij in den staat voor zich heeft, is voor dien staat de nuttigste; b. Het constitutionele koningschap is voor Nederland op dit oogenblik de nuttigste regeringsvorm; c. Het is voor Nederland wensche- lijk dat eenmaal dc republiek het constitutionele koningschap vervange; te verdedigen door den heer G. Wttewaall. (get.) J. M. de Kempenaer, J. Rau Tan Gameren, W. C. Happé."" Volgens eene mededeeling, door eene welwillende hand aau geuoemd blad gedaan, was bij het voorstellen der theses de hoogleeraar Vreede afwezig, maar had deze later, toen de stelling, onder lett. c. vermeld, zou verdedigd worden, op de intrekking aangedrongen, daar hij anders de vergadering ver laten zou. Rij stemming was tot de intrekking besloten, maar later werd bepaald dat, daar de thesis alleen ter wille van prof. Vreede was verwor pen. voortaan eene eens aangenomen thesis niet meer mogt verworpen worden. Prof. Vreede had daarop zijn ontslag als lid van het gezelschap genomen. 's GRAVENHAGE, 12 Junjj. Z. M. heeft vergunning verleend aan G. Hack te Maren en P. Rutten te Wijehen, tot het dragen van het kruis fidei et r.irtuli hun door den Paus geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. P. Amersfoordt. als burgemeester der gemeente Haarlemmermeer, en aan den heer II. Zaalberg, als burgemeester der gemeente Castricum; tot burgemeester der gemeente Haarlemmermeer is benoemd de lieer J. W. Lant- zendorffer, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Ilpen- dana, en tot burgemeester der gemeente Castricum de heer C. H. Moens. Tot klerken bij den rijkstelegraaf zijn benoemd: J. van der Linden, te Gouda; H. D. Reeser, te Haarlem; en P. S. Stevens, tie Vierlingsbeek. Z. M. heelt goedgevonden op pensioen te steHen; den majoor W. A. II. Gelderman, prov. adjudant in Zeeland; den generaal-majoor L. J. L. De Mou lin, pl. commandant 1"' kl. te Amsterdam (op zijne aanvrage); den kolonel L. E. Tiesselinckpl. commandant 2de kl. te Nijmegen; den kolonel J. C. P. Hantminck Schepel, pl. commandant 2de kl. te 's Bosch; en den hiit.-kolonel J. W. Tissot van Patot, pl. commandant 3^ kl. te Grave; en te benoemen: bij den prov. staf: tot majoor prov. adjudant in Zeeland, den ritmeester I'* kl. J. P. van den Brandeler, van het 4de reg. huzaren; bij den pL staf, tot generaal-majoor. pl. commandant 1"« kl. te Amsterdam, den kolonel G. G. Staring, commandant van het 3,le reg. inf.; tot kolonel, pl. comman dant 24e kl. te Nijmegen, den hiit.-kolouel J. van den Hummel, van het 2'* reg. inf.; tot pl. commandant 2"« kl. te 's Bosch, den luit.-kolonel J. W. G. Peltzcrvan het 4de reg. inf.; tot pl. commandant 3de kl. te Helder, den majoor J. J. baron Melvill van Carnbee, van het wapen der inf., thans non- actief; bij het wapen der infanterie: bij den staf, tot kolonel, den luit.- kolonel A. Engelvaart, van dien staf; bij het 2df reg., tot luit.-kolonel, den majoor J. N. Schmidt, van het 6'» reg.; bij hot 3d« reg., tot kolonel en commandant van het corps, den luit.-kolonel L. J. Issels, van het 6de reg.; bij het 4d< reg.tot kolonel en commandant van het corpsden luit.-kolonel G. P. Booms, thans belast met het bevel over het corps; tot luit.-kolonel, den majoor C. M. de Jong van Rodenbnrgh, van het corps; tot majoor, den kapitein llM kl. J. P. H. C. Vceren, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 5,le reg.. tot majoor, den kapitein l",e kl. G. T, W. Vijgh, adjudant bij het 8»te reg. inf.; tot kapitein 3de kl.. den l1'40 luit. T. J. Koentz, van het instructie-bat.; bij het 6"« reg., tol luit.-kolonel, den majoor J. A. K. W. Beeckman, van het 5de reg.; tot majoor, den kapitein 1"«' kl. jhr. P. T. O. Sickinghe, van het reg. grenadiers en jagers; bij bet instructie-bat., tot luit.- kolonel, den majoor J. C. J. Kempees. commandant van het corps; bij het algemeen depót van discipline: tot kolonel, den luit.-kolonel G. J. Booms, commandant van het corps; bij het wapen der cavalerie: bij het l"e reg. huzaren, tot ritmeester 3d0 kl. den l5l,n luit. G. L. M. baron Taets van Arne- rongen van Natew isch, van het corps; bij het 4de reg. huzaren tot I"1*8 luit. den 2lc" luit. H. J. C. baron van Isselmuden, van het corps. Men verzekert dat de onderkoning van Egypte binnen korten tijd in dc residentie wordt verwacht. Naar men verneemt heeft de heer Mieling, directeur der alg. landsdruk kerij, bedankt voor de uitnoodiging hepi van'regeringswege gedaan, om zich naar Batavia te begeventen einde de landsdrukkerij aldaar te reorganiseren. Gisteren is door het openbare ministerie bij den hoogen raad der Ne derlanden conclusie genomen in het proces tusschen mr. P. G. Hnbrecht en cons.te zanten uitmakende het collegie van regenten van het gereformeerde minne- of oude mannen- en vrouwenhuis, te Leyden. eischers in cassatie, j tegen C. Gelens, eehtgenootc van en bijgestaan door J. J. Majoie c. s.ver weerders; en tegen de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en Momboirkamers, gevestigd te 's Gravcnhage. mede ver- wcerderesse. Alleen het tweede van de drie voorgestelde cassatiemiddelen i gegrond achtende, heeft de adv.-generaal mr. Smits geconcludeerd tot vernie tiging van het arrest van het prov. geregtshof in Zuidholland, voor zoover de eischers in cassatie daarbij zijn vcrpligt tot het doen van rekening en verantwoording, met ontzegging van den verderen cisch en met compensatie der kosten. Uitspraak, zoo mogelijk, op 25 Junij aanst. Aan het dep. van marine is gisteren aanbesteed bet optrekken en af werken van het gebouwbestemd voor buisvesting en opvoeding van adel borsten voor de kon. zeemagt te Willemsoord, op het daartoe gemaakte funderingswerk en trasraam, overeenkomstig de bij het bestek gevoegde teekening. 13 inschrijvingen waren ingekomen. De minste inschrijver was de heer S. van der Kamp. te Leyden, voor ƒ172,589. De hoogste inschrij ving bedroeg ƒ230,000. Gisteren morgen verspreidde zich alhier het gerucht van een gruwclij- ken moord, die op eene vrouw zou gepleegd zijn. Inderdaad bevestigde zich dit al zeer spoedig. Dc commissaris van policie Wulffers, hiermede be- j kend gemaakt, begaf zich onmiddelijk naar de plaats van het ongeval, alwaar bleek dat een man zijne vrouw een zeer diepen en gevaarlijken steek met een groot mes in den hals had toegebragt. De vrouw is naar het gast huis overgebragt, terwijl de outvlugte dader door den inspecteur van policie

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1