BUITiüNLAiNDSCHE BËUIGTEN. j voorstelling werden bewaard en verzorgd. Die ondernemers hebben echter de zaak moeten opgeven, omdat eene aanmerkelijke ophooping van zuige- gelingen ontstaan was, doordien vele moeders wel hunne zuigelingen, bij den aanvang der voorstelling, aan de hoede der verzorgsters toevertrouw den, doch die, nadat zij was afgeloopen, niet afhaalden. PER TELEGRAAF. gunstig afgeloopen. Er waren 200 zangers bijeen; solisten en koren heb ben goed voldaan. Het kerkgebouw, voor de concerten gebezigd, was te klein, om al de toehoorders te bevatten. 's GRAVENHAGE, 8 Junij. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. E. Testa, Ned. consul-gene raal te Tripoli, lot het dragen der versierselen van de orde van Medjidié 4I,C lel.hem door den Sultan van Turkije geschonken. Hoor Z. 51. zijn benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Brielle de beer inr. ,1. 11. Verschoor, thans griffier hij liet kantongeregl te Gelder- raalsen; tot kantonregter te Weert de heer nr. G. A. 11. Loix, thans grif fier hij het kantongeregt te Sittard; tot griffier hij het kantongeregt te Sittard, de heer mr. II. II. G. A. Coenegrachtadvocaat te Maastricht; tot notaris te Winkel de heer A. Sloos, cand.-notaris te Wicringen, en tot no taris te I,emmer de heer F. Schaafsmacand. notaris aldaar. Tol ontvanger der directe belastingen enz. te Beek is benoemd de lieer J. J. van llaab van Cansteinthans te Teruiuntcrzijl. Aan den heer L. A. A. de Salengre is eervol ontslag verleend als com mies der posterijen 3,le kl.voorts zijn benoemd lot commies der posterijen: van de lsle kl.de heer I'. A. ltamacr, thans commies 2de kl.van de 2dc I kl.de heer P. Valter. thans commies 3de kl.; van de 3dc kl.de lilt. G. van West en J. W. Vorster, thans surnumerair der posterijen. Bij de admi nistratie der posterijen zullen hunne functiën uitoefenen: de commiesen 3dc kl. G. S. Ilein ten postkantore te Amsterdam; en M. A. F. M. van der Aa ten postkantore te Leeuwarden en de surnumerair P. Keg Gz. ten postkan tore te 's Gravenhage. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellen de officieren van ad ministratie lslc kl. bij de zeemagt M. J. Duvelaer van CampcnG. 11. P. de .longe en 11. J. E. van de Watering, en te bevorderen: tot officier van ad ministratie lSLe kl.die der 2de kl. B. M. E. Grevecoeur, L. M. van Onselen en .1. 11. C. ten llove; tot officier van administratie 2llc kl.die der 3dl' kl. M. D. L. Hertzveld, C. 11. S. Pastor en J. A. Kruyt; tot officier van admi nistratie 3dc kl., de adjunct-administrateurs F. D. ClarksonF. 11. A. Pool, G. J Guichard, J. W. Groeueyk en J. F. de Vries; tot adjunct-administra teur. de scheepsklerken J. A. Sonnenberg, J. A. Torré, A. Vermeulen en M. M J. van Meeuwen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. j till. KK. 1111. prins en prinses Hendrik begeven zich heden naar Soest- dijk, alwaar den 13de" dezer de verjaardag van Z. lv. II. zal worden ge vierd en waar de leden van het koninklijk gezin tegenwoordig zullen zijn. liet prov. geregtshof heeft in zake het vierde regtsgeding beti effende de Rollerdamsche ongeregeldheden, in zijne zitting van gisteren, het getui genverhoor ten einde gebragt. Ook de getuigen a décharge werden gehoord. In de zitting van heden was het woord aan den advocaat-generaal mr. Terpstra, ten einde in deze zaak zijn requisitoir te nemen. Nadat hij het hoog ernstige der zaak had aangetoond, die de toepassing eener strenge straf noodzakelijk maakte, stelde hij in het licht het aandeel, dat ieder der beschuldigden z. i. aan het te laslc gelegde had gehad en onderzocht hij ol hel wettig en overtuigend bewijs daarvoor geleverd was. Ten slotte requi- reerde hij schuldigverklaring der acht beschuldigden aan de misdaden hun ten laste gelegd, en veroordeelingvan zeven hunner tot tuchthuisstraf van 5 lot 15 jaren en van Bunkbeschuldigd van brandstichtinglol de straffe des doods. Vier der verdedigers hebben reeds heden het woord gevoerd. Morgen voort zetting. lieden zou voor den hoogen raad behandeld worden hel beroep in cassatie van Bosman c. s. legen een arrest van liet hof van Zuidholland; zijnde dit het eerste der zoogenaamde Rotterdamsche regtsgedingen. Daar de tegen woordigheid van de heeren advocaten van Gigch en Thorbecke heden voor het prov. geregtshof werd gevorderd, zoo is op hun verzoek de behandeling der zaak uitgesteld tot Vrijdag 2 Juiij. De arrond.-regtbank alhier deed gisteren uitspraak op de klagten, in gesteld door de heeren Ising en van Lier, tegen het Dagblad van Zuid- holland en 's Gravenhage, wegens lasterlijke en honende uitdrukkingen in verschillende artikels in dat blad voorkomende. Wat de klagle van den lieer Ising betreft, heeft de reglbank de vordering van dien lieer, als onbe wezen, ontzegd; den bckl. daarvan vrijgesproken en den klager veroordeeld in de kosten van het regtsgeding. Aangaande de klagle van den lieer van Lier, heeft de reglbank uitgemaakt, dat de gehecle inhoud van het artikel, in n". 45 van het dagblad van 28 Febr. 11. voorkomende, ten duidelijkste aantoont, dat het is geschreven met de kwade bedoeling, om dien heer in een verachtelijk daglicht te plaatsen. De regtbank heeft mitsdien den bekl. J. A. de la Viet er, als drukker van een geschrift, waarvan de schrijver niet bekend is, schuldig verklaard aan het feit: iemand, in easu den lieer van Lier, in een gedrukt, verspreid en in omloop gebragt geschrift ten laste leirgen van aangeduide ondeugden, en dus aan hoon, en hem te dier zake veroordeeld in eene geldboete van ƒ100 en in de kosten van het regtsgeding, met subsidaire gevangenisstraf van 4 dagen. (Jok heeft de reglbank den beklaagde, als drukker van het honend geschrift, waarvan de schrijver niet bekend is, veroordeeld: om aan den 2dc» klager, den heer van Lier, ter vergoeding van de schade en tol betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, te betalen de som van 450 en in de kosten van het regts geding. Van dit vonnis heeft de heer de la Vieter liooger beroep aange- teekend. E IJ E i. X 5». LONDEN 6 Junij. Het hoogerhuis heeft het voorstel van lord IUissell tot instelling van niet-erfelijke pairschappen aangenomen, nadat het door den voorstelier, ter voldoening aan bedenkingen van conservative leden, derwijze was veran derd. dat er jaarlijks niet vier, maar slechts twee niet-erfelijke pairs be noemd zullen kunnen worden. Lord Harrowby zal, naar men verneemt, vóór de tweede lezing der Iersche kerkbill de verwerping voorstellen en lord Derby dat voorstel ondersteunen. De eonservativen rekenen op eene meerderheid van 80 stemmen. De Mom. Post is van oordeel dat de verhouding der stemming gunstiger voor de re gering zal wezen dan men over het algemeen verwacht. Het oproer in de stad Mold (Noord-Wallis) is ontstaan door nationale haat. De mijnwerkers van Welsche afkomst beschuldigden een hunner op- zigters, dat hij de Engelsche mijnwerkers op onrcglvaardige wijze begun stigde, Reeds sedert langen tijd werd hierdoor eene gisting veroorzaakt, die tot uitbarsting kwam, toen op voordragt van dien zelfden opzigter de loonen werden verminderd. De Welsche mijnwerkers deden een aanval op de woning van dien opzigter, Young genaamd. Zoodra de ongeregeldheden losbarstieü. ontbood de autoriteit militaire hulp, waardoor men er in slaagde de orde te herstellenechter niet dan nadat aan beide kanten een groot aantal personen ernstig gekwetst was geworden. Dezer dagen heeft zekere miss Garrett het doctoraal examen voor de medicijnen en de chirurgie op schitterende wijze afgelegd. De renpaarden van de hertogen van Hamilton en New-Castle zijn in het openbaar verkocht. Beide heeren zijn geruïneerd door de weddenschap pen op de Derby-wedrennen aangegaan. Op de goederen van den hertog van New-Gastle te Clumber is beslag gelegd voor eene schuld van ƒ1,140,000; ook heeft zekere Bevfnss eene vordering tegen hem van ƒ300.000. De ondernemers van het Royal Alfred Theater alhier hadden onlangs eene afzonderlijke zaal beschikbaar gesteld, waar zuigelingen, welke het hunne moeders niet mogelijk was alleen te huis te laten, gedurende de FRANKR IJ K. PARIJS, 6 Junij. La France geeft het volgende overzigt van de laatst gehouden ver kiezingen. Er zijn in het gansche rijk 10,315,523 personen op de thans geldende lijsten van stemgeregtigden ingeschreven; 8,098,565 daarvan heb ben op 23 en 24 Mei jl. hunne stem uitgebragt. Van de uitgebragte stem men zijn 4,455.287 bepaald en zuiver voor de regering, en buitendien zijn er 1.124,598 stemmen uitgebragt op candidate» die wel niet door de overheid aanbevolen waren, maar toch over het geheel gunstig voor de re gering en de bestaande orde van zaken gestemd zijn, zoogenaamde dy nastieke candidate» en candidaten van de derde partij of midden-partij, liet totaal der voor het keizerrijk gunstige stemmen is dus 5,579,885. Aan den anderen kant. zijn er 2.446.931 stemmen uitgebragt, die geacht moeten worden aan de oppositie te zijn gegeven, namelijk 786,020 aan monarchale opposanten, 1,507.648 aan niet-radicale demokraten, en 153,263 aan candi daten van de radicale demokratie. Het aantal stemmen, die ongeldig uitge bragt waren of uit anderen hoofde verloren gegaan zijn, bedraagt 71742. De heer Rochefort heeft in de Rappel verklaard, dat, wanneer hjj tot lid van liet wetgevend ligchaam wordt gekozen, hij den keizer beschul digen zal van alle misdaden, gedurende i8 jaren begaan, en dat hij de pogingen om het keizerrijk omver te werpen verdedigen zal. Twee woordvoerders der radicale rigtingde hh. Ducasse en Lcrmina zijn in hechtenis genomen, als verdacht van het opruijen tot oproerige bewegingen. H. M. de koningin der Nederlanden bevindt zich alhier en heeft haren intrek genomen in het hotel Bristol. Op de Tuileriën wordt ter harer eere een diner gegeven. Ook heelt II. M. de wedrennen bijgewoond. Volgens een iu de Turquie voorkomend artikel over de reis van den onderkoning van Egypte, zou de l'orte de handelingen van dien vorst met argwaan gadeslaanen oordeelen dat hij de legitime regten des sullans uit het oog verliest. Door het aanwenden van pogingen om de neutraalverkla ring van liét kanaal van Suez te verkrijgen, zou dit kanaal aan het gezag des sultans worden onttrokken, en dit zou eene daad van verraad zijn, die de intrekking van de door den sultan verleende concession ten gevolge zou hebben. Git Alexandrië wordt gemeld dat de heer Powell, die in Abyssinië eene jagtpartij had ondernomen, door de inboorlingen met vrouw, kinderen en dienstboden is vermoord. Twee zendelingen hebben hetzelfde lot ondergaan. SPANJE In eene bijeenkomst der afgevaardigden van de meerderheid is bijna I eenstemmig een voorstel goedgekeurd, strekkende om den maarschalk Ser rano tot regent te benoemen met den titel van Hoogheid en met de attri buten, welke de constitutie aan eenen regent verleent met uitzondering van de bevoegdheid tot bekrachtiging der wetten en tot schorsing der cortes voor zoo lang de cortes als grondwetgevende vergadering bijeen zullen zijn. i Het voorloopig bewind heeft, naar men verzekert, als candidaat voor den troon, nu het oog gevestigd op den hertog van Genua, die echter nog minderjarig is; hij ontvangt zijne opvoeding in Engeland, aan de hooge- school te Oxford. Koning Victor Emmanuel zou zijne toestemming reeds hebben gegeven en keizer Napoleon w as er niet tegen. a> K I I Si E BERLIJN, 6 Junij. De Noordduitsche rijksdag is, na de aanneming der bondsbegrooting voor 1870, tot nadere bijeenroeping gescheiden. De zitting zal eerst gesloten worden na de sluiting van het thans vergaderde tolparlement. Men wil weten dat de regering heeft afgezien van de verhooging der directe belastingen, maar het tekort in de schatkist zal trachten te dekken door aanmerkelijke bezuinigingen in de dienst. Te Frankfort heeft dezer dagen een verschrikkelijk voorval plaats ge had. Een meisje, behoorende tot eene rijke familie, bevond zich ter verple ging in een krankzinnigengesticht; na geruimen tijd verpleegd te zijn, werd zij uit die in rigting ontslagen en naar hare familie teruggezonden. De on gelukkige was echter verre van genezen, want in eene vlaag van razernij, welke haar plotseling overviel, bragt zij hare moeder en hare beide zusters om hel leven. BERLIJN, 7 Junij. De onderkoning van Egypte is.heden avond ten 7 ure alhier aangekomen. Hij is aan het koninklijk slot afgestapt. PARIJS, 7 Junij. Thiers is verkozen met 15912 stemmen. Devinck ver kreeg er 9762. Ferry gekozen met 15729 stemmen. Cochin verkreeg er 13537. Favre gekozen met 18350 stemmen, tegen 14761 op Rochefort. Garnier Pagès gekozen met 19474 stemmen, tegen 14771 op Raspail. Ten gevolge van manifestation zijn een 40-tal personen gevangen genomen. Gekozen zijn: te Marseille Gambetta met eene groole meerderheid tegen de Lesseps; te Rouaan de candidaat der oppositie Desseaux tegen den offi- ciëelen candidaat Pouier Quertier; in het dep. du Nord de candidaat dei- oppositie Bouduin; te Nantes de oiFiciëele candidaat Gaudin tegen den de mocraat Guépin. Van de 35 verkiezingen in de departementen is de uitslag bekend: ge kozen zijn 15 officiële candidaten en 20 candidaten van de verschillende fractiën der oppositie.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2