LEYDSCHE COURANT. 1869. N°. 69. il WOENSDAG 9 JUNIJ. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. II KR - IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDE\, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpliglingtot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren hehoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin bet Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk II, van den 10 tot den 11 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur. uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LetdEN, 27 Mei 1869. V. D. BRANDEI,ER, Burgemeester. T. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS*van LEYDEN, Gezien art. 12, le alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n®. 22) en art. 8, 2e alin.. der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad li®. 25) Doen te welen, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt; voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der 1® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breé straat, tegenover het Stadhuis; voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat voor die der 2® klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breé straat, naast de Waalschen kerk; en wel van den 7J™ tot en met den 19den Junij e. k.dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zalurdag. daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden doorplaatsing in Ac Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 5 Junjj 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Couxeus Meyburg, likeurstoker, wonende alhier, houdende verzoek om in het perceel aan de Oude Varkenmarkt, geteekeud wijk l n°. 157. een distilleer keteltje te mogen plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n®. 19); Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de conimodo et incotnmodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Donderdag den 10<len Junij aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijibij ver zuim daarvan, zjj gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet Burgemeester en Wel houders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 8 Junij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNGNLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 8 Junij. Bij de op heden plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Leyden zijn in de vol gende onder-kiesdistricten het daarbij vermeld getal stembriefjes ingeleverdals Leyden802 1027 kiesger. Warmond. 51 59 kiesger. Oegstgeest41 58 Koudekerk 40 52 Leyderdorp 46 70 Wassenaar 61 90 Oudshoorn. 61 93 Zoeterwoude 99 148 Benthuizen. 16 25 Katwijk 48 77 Aarlanderveen. 74 105 Valkenburg 16 21 Sassenheim.39 49 Voorscholen 59 74 Noordwjjk. 91 128 Noordwijkerhout 30 49 te zamen 1574 van de 2125 kiesgeregtigden. In de maand Mei zijn binnen deze gemeente geboren 89 kinde ren, als; 40 zoons en 49 dochters. Overleden 74 personen, als: 12 man nen, 17 vrouwen, 29 zoons en 16 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 49 huwelijken. Bij de gisteren op het raadhuis gehouden aanbesteding van het bouwen der benoodigde lokalen voor eene meisjesschool op de Boommarkt alhier is daarvan aannemer geworden J. C. van der Tas, metselaar alhier, voor ƒ30977. Voorts werd het schoonmaken, invoegen en herstellen van de gemetselde wallen in en buiten de stad aangenomen: le perceel door A. Ver hoog, metselaar alhier, voor ƒ840; 2e perceel door G. Rietbergen, metselaar alhier, voor ƒ880; 3e perceel door J. J. Planjer, metselaar alhier, voor ƒ750; en 4® perceel (het maken van een schoeijing) door A. Carlicr, timmer man alhier, voor 370. Voor het onderhoud en het herstel van de gebouwen en aanhoorigheden beboerende tot het postkantoor alhier, tot op.8 Dec. 1873, gisteren te's Hage aanbesteed, was de minste inschrijver A. Verhoog, alhier, voor ƒ1856.25. Door het kiescollegie van de Ned. herv. gemeente is lieden, ter ver vulling der bestaande vacature, uit het vroeger vermelde zestal predikanten, het volgende drietal gevormd: Brouwer, pred. te Harderwijk; ltappard, pred. te Sexbierum; en Felix, pred. te Utrecht. Bij de uitgevers de Breuk en Smits alhier is van de pers gekomen: Openlijke verklaring namens de proteslanlsche genootschappen in Neder land, WelstandUnitas, Hulpbetoon en Phylacterionin antwoord op den apostolischen brief van Paus Pius IX aan alle protestanten en andere on-katholieken. Ingevolge het besluit, genomen in de algeuieene vergaderingen der genoemde genootschappen, in de vorige maand te Utrecht gehouden, achtten deze zich niet alleen geroepen en bevoegd, maar ook verpligt een opregt, onbewimpeld en rondborstig antwoord te geven op de ui'lnoodiging van Paus Pius, dd. 13 Sept. 1868, aan alle protestanten om in den schoot der h. kerk terug te keeren en dat antwoord is eene besliste weigering. Zij verklaren te blijven protesteren. Na bij wijze van inleiding, op grond van vroegere ervaring, als hunne overtuiging te hebben uitgespro ken, dat ook het ontworpen concilie de gcwcnschte vruchten niet zal ople veren geven de stellers van dit antwoordaan de hand van den pauselijken brief, de gronden op, waarop die afwijzing berust. Ook zjj eindigen met het: non possutnus. De vereeniging voor Paedagogiek zal hare llde jaarlijksche vergadering op 27 Julij aanst. te Utrecht houden. Ter behandeling zijn de volgende onderwerpen aan de orde gesteld: 1. De orde op de school; in te leiden door den heer C. F. Koch. 2. De tegenwoordige geest der jongelieden, de medewerking, die de onderwijzer in zijne taak bij de ouders ondervindt, en de middelen waardoor het gebrekkige in een en ander zou kunnen ver beterd worden; in te leiden door den lieer J. E. van Rheden. 3. Fortlage: Dat er tegenwoordig meer naar kennis dan naar karakter wordt gestreefd, is eene zwakheiddie met de kracht van onzen tijd (toepassing van de we tenschappen op het leven) naauw en onafscheidelijk zamenhangt; in te leiden door den heer A. M. Kollewijn Nz. 4. Kinderspelen; in te leiden door den heer G. J. Kapteyn. 5. Het gebruik van kaarten; in te leiden door den heer A. van Otterloo. 6. Roorda; Alles wat geweten moet worden, mag niet worden gememoriseerd. Fichte: De oefening van het geheugen is een middel om te leeren denken.; in te leiden door den heer B. N. Geboren. 7. Het belang van Herbart's zielkunde voor opvoeding en onderwijs; in te leiden door den heer A. M. Kollewijn Nz. De regelings-commissie van het Xlde Nederlandsche taal- en letterkun dig congres, hetwelk zal gehouden worden te Leuven op 5, 6, 7 en 8 Sep tember aanst., beeft in herinnering gebragt, dat de hoofdvakken, welke tot de werkzaamheden van het congres behooren, zijn: Nederlandsche taal- en letterkunde, Nederlandsche geschiedenis en oudheidkunde, Nederlandsch too- neel, Nederlandsche zang en Nederlandsche boekhandel. Zij verklaart voorts de hoop te koesteren op een groot getal deelnemers in eene zaak, "die den broederband tusschen Noord en Zuid naauwer toegehaald, en lot de ont wikkeling der Nederlandsche letteren reeds zooveel bijgedragen heeft." Zij verzoekt, ten einde het programma der vergadering tijdig te kunnen opma ken, vóór 25 Junij e. k. opgave te ontvangen over welk der onderwerpen door de sprekers het woord zal worden verlangd, en die opgave te zenden aan het adres van den heer J. Brouwers, lc secretaris, Ridderstraat, 171, te Leuven. Het hoofdcomité der Ned. hulp-vereeniging .onder het Roode kruis heeft bepaald, dat de tentoonstelling van voorwerpen tot verzorging, ver pleging, en het transporteren van zieken en gekwetsten, heelkundige in strumenten, voedings- en verplegingsmiddelcn enz., die ter gelegenheid der algemeene vergadering der Ned. hulp-comités te 's Hage zal plaats hebben aldaar den 9dcn Sept. zal worden geopend. Bij de herv. gemeente te Gendringen is tot predikant beroepen d®. Weslerbeek van Eerten, pred. te Doelinchem; bij die te Aalst d». Poel man. pred. te Arnemuiden; bij die te Leimuiden d\ Gobius du Sart, pred. te llaamsdonkbij die te Ilellevoelsluis d®. Swaanpred. te Eemnes-buiten bij die te Helder d®. Kremer, pred. te Aartswoud; bij die te Stavenisse d®. Clinge Doorenbos, pred. te Hoofdplaat; bij die te 'sHeer Abskerkeds. Briisse pred. te 's Heerenhoekbij die te IJsselmuiden d«. Mense, pred. te Bodegra ven; bij die te Rottum de cand. A. L. van Hoorn. Aau de diaconie der herv. gemeente te Nykerk is dezer dagen gelega teerd eene som van ƒ1000 door wijlen Heintje Jacobs, wed. van Evert van Korlaar, en ƒ100 door wijlen Evert Bel. Men berigt ons de volgende benoeming bij den staatsspoorweg: F. de Brouwer van llogcndorplid van den raad van commissarissen en voorzitter van de raadplegende commissie; II. P. van lleukelom, adviseur; W. Testas, secretaris; J. G. W. Fijnje, hoofd-ingenieur, tijdelijk belast met het beheer over weg en werken en chef van het mouvement; J. W. StousSloot, hoofd ingenieur, werktuigkundige en chef van de transactie. AC.) In de omsireken van Appelscha vertoonen zich een aantal vossen. Voor korten tijd nog werd een nest met jongen en een moervos in een veld gevonden. Drie der kleinen zijn nog in leven en hebben een moeder gevonden in een honddie ze opkweekt alsof het hare eigene jongen waren. Het Zeeuwsche muziekfeest is Donderdag en Vrijdag te Middelburg

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1