BIJVOEGSEL, behoorcncfc lot clc Leydsche Courant van Maandag 7 Junij db69A°. 6S. STA DS-BER1GTEN. II KR-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEV DEN, herinneren bij .lete den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligling, tot liet doen der her-ijken tan al de bereids te toren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de hij de inhoudsmaten van drooge waren behoorcnde slrijkels. En worden zij ten dien einde ■opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhui» 7. li II en (ie daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk Ivan den 8 lot den 9 Jniiij telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat tot jaarletter gedurende 18G9 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leioen' 27 Kei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMERSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 12, le aliti.der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin.der Verordening van gelijke dagteekening (Ge meenteblad n". 25) Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwys, gelegenheid gegeven wordt; voor die der 1' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt; voor die der 1« klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Bree straat, tegenover het Stadhuis; voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breé- straatnaast de tPaalschen kerk en wel van den 7Jen tot en met den 19,I,,D Junij e. k.dagelijks (de Zon dag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Levden, 5 Junij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHË BEKIGTEN. LEYDEN, 5 Junij. Bij kon. besluit van 1 Junij is, op zijn verzoek, wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag verleend aan W. J. Boele, als l"en luitenant hij de dienstd. schutterij alhier, cu is tot l,te" luitenant bij die schutterij benoemd mr. N. K. F. Land, thans 2,le luitenant. llij kon. besluit van 3 Junij jl. is aan den heer dr. F. W. Krieger, hoogleeraar in de medische faculteit aan de hoogeschool alhier, op zijn ver zoek, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, verleend eervol ontslag uit gemelde betrekking met ingang van 1 Julij aanst.en is hij met dat tijdstip emeritus verklaard; voorts zijn in de medische faculteit aan de hoogeschool alhier benoemdtot gewoon hoogleeraar de heer dr. M. Polano, te Rotterdam; tot buitengewoon Imogleeraar de heer dr. D. Doijer. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenoinenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 109 tot 124 volwassen personen en 53 tot 62 kinderen. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat het examen der adspiranteu voor de betrekking van adelborst 3I|C kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op Maandag den 21ile° dezer maand, te 'sGravenhage. De nieuwe organisatie van het personeel der belastingen is thans in de periodieke verzameling opgenomen. Zij is vastgesteld bij kon. besluit van 20 Meien heeft de volgende hoofdtrekkeninstelling van negen inspec tiën der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, aan wel ker hoofd provinciale inspecteurs zijn gesteld, wier plaatsen van vestiging zijn: Rotterdam, Amsterdam, Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Zutphen, Middelburg, Eindhoven en Maastricht. De provinciën Utrecht en Drenthe blijven hij de inspectiën Noord-Ilolland en Groningen ingedeeld. Verder be staat het vast personeel uit door het rijk bezoldigde coinmicscn ter inspectie een aan ieder inspecteur toe te voegen, uit controleurscn adjunct-controleur. Bij liet besluit worden tevens de jaarwedden geregeld, als voor drie provin ciale inspecteurs 4600, voor drie ƒ4000 cn voor drie ƒ3000, terwijl de beide inspecteurs te Amsterdam en Rotterdam bovendien eene toelage genie ten van 600. Voor bureelkosten ontvangen de inspecteurs te Rotterdam en Amsterdam ƒ1500, te Groningen, Zutphen, Eindhoven en Maastricht ƒ1300, de beide anderen ƒ1080. De commiezen ter inspectie genieten, drie ƒ1200, drie ƒ1020, en drie ƒ840, behalve ƒ300 toelage voor die te Rot terdam en Amsterdam. De controleurs worden in vier klassen naar de be zoldiging verdeeld, 12 genieten ƒ2590, 24 ƒ2220, 30 ƒ1860 en de overigen 1500, als maximum. De adjunct-controleurs genieten ƒ900 tractement,. De toelagen en vergoedingen van verschillenden aard worden door ieder kantoor afzonderlijk vastgesteld. Wij vernemenzegt het Nieuwsbl. voor den lioekh.dat in deze week aan twee leden uit het bestuur onzer vereeniging, de hh. Kirberger en Gebhard, audiëntie zal worden verleend door de ministers van binnenl. zaken ën justitie. Bij die gelegenheid zal aan genoemde ministers een verzoek schrift worden overhandigd, waarin op nieuw krachtig wordt aangedrongen op eene herziening der wet op het kopijregt van 23 Jannarij 1817. Aj Door de speciale commissiein wier handen de voorstellen bij de laat ste synode ingezonden, tot eene verbeterde uitvoering van art. 23 van hef; alg. reglement, gesteld waren, is hij de synodale commissie rapport Mi tg ft» bragt. De commissie acht het geoorloofd, tijdig en wenschelijk, dat iii de wijze der uitoefening van het stemregt verandering wordt gebragt. Uk- gaande van de meening, dat de ervaring genoegzaam had doen zien, dat volgens de tegenwoordige kieswet velen ter stembus komen, die als onbe voegd tot oordeelen moesten beschouwd worden, is door de rapporterende commissie een geldelijke census voorgedragen, als de eenig afdoende maat regel, die. in vergelijking van andere, door de minste bezwaren gedrukt werd, om onbevoegden te weren. In onafscheidelijk verband hiermede staat haar tweede voorstel om in alle gemeenten de nieuwe wijze van verkiezing verpligtend te maken, cn in 1871 de magtiging. van den kerkeraad om zich zeiven te verkiezen en aan te vullen, als in lijnregten strijd met het beginsel van art. 23, te doen ophouden. Na ernstige, breede discussiën over dit zeker niet nieuwe, maar toch altijd leedere onderwerp, werd besloten aan de synode de invoering van eenen geldelijken census voor te dragen van 1—3, naar gelang zulks door het prov. kerkbestuur op voordragt van het classicaal bestuur voor iedere gemeente zal worden vastgesteld. Zij die be wijzen kunnen dat zij in den kerkdijken omslag, of door huur van eene of meer zitplaatsen in de kerk of wel door beiden, eene tot het vastgestelde bedrag evenredige som betalen, zijn van die heffing vrijgesteld. Het pro venu dier heffing wordt gestort in de kas der diaconie. Naar men uit Amsterdam meldt, nemen de inzendingen voor de ten toonstelling uit Nederland zoozeer toe, dat reeds eene plaatsruimte van 1000 vierk. ellen bezet is. De termijn voor tie invulling der billetten is tot 10 Junij verlengd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de behandeling van het door curatoren van het athenaeum illustre bij burg. en weth. ingediende ontwerp tot reorganisatie van het onderwijs in godseleerdheidregtsseleerd- heid en letteren aan het athenaeum uit te stellen tot dat over het ontwerp van wet op het hooger onderwijs zal zijn heslist. Dezer dagen is ten huize van baron van Nispente 's lleerenbergeen stoute diefstal gepleegd. Maandag was aldaar naar den vogel gescholen. De zoon van baron van Nispen werd koning van het feest en de baron gaf daarop een algemeen feest, waaraan, behalve de familieleden, alle dorpelin gen en de bedienden deelnamen. Een door twee meiden aangenomen man zoude op het huis van den baron passen. Deze nam echter de gelegenheid waar cn ontvreemdde voor p. m. 4000 aan goud en juweelenhij is voort- vlugtig. Door den gemeenteraad van Groningen is tot lst"n pracceptor aan het stedelijk gymnasium aldaar, op een tractement van f 1600, benoemd de heer dr. J. L. Sirks. thans 3Je praeceptor aan voornoemde ippgtiug. Uit Sprang meldt men aan de N. R. Bij het opbreken van den vloer onzer hervormde kerk. om daarin eenige reparatiën te doen voor het stellen van een nieuw orgel, ontdekte men een in den grond gegraven steenen doopvont van grooten omvang, waarschijnlijk in de eerste eeuwen des Christendoms hier te lande tol indompeling bij de plegtigheid des doops gebruikt. Uit Neuzen wordt gemeld dat de opbrengst van den aldaar afgemaaktcn walvisch aan spek ongeveer 17 groote vaten of stroopvaten bedroegterwijl het gewigt van liet geraamte 2000 kilo's bedroeg. Te Wesel, nabij Maastricht, is dezer dagen in eene herberg, onder het kegclwerpen, eene vechtpartij ontstaan. Een der vechtenden bragt zijne tegenpartij een slag met een kegel toe, zoodat hij dood ter aarde stortte. Door de plaatselijke commissie alhier voor de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman te houden te Amsterdam, in het Paleis voor Volksvlijt, van 15 Julij tot 4 October 1869, is ons verzocht de volgende circulaire van dc plaatselijke regelings-commissie te Amsterdam op te nemen: »De plaatselijke regelings-commissie heeft de eer onder uwe aandacht te brengendat op het terreingelegen vóór het Paleis voor Volksvlijtsluit- bare winkels voor expositie of verkoop worden opgeslagenvoorzien van een overdekte wandelplaats, en van de volgende afmetingen; breedte in den dag 3 el. diepte 2.35, hoogte 4 el. Verder dat op datzelfde terrein, voor zoover de plaatsruimte dit toelaat, grondvlakte te huur is. voor het opslaan van kiosken enz. Het terrein wordt rondom geheel afgesloten, en behoort tot de tentoon stelling; het zal in een aangenamen staat worden gebragt. en van grasper ken enz. voorzien. Daarop worden geplaatst modellen van arbeiders-wonin gen, dc annexe enz., terwijl het in de bedoeling der commissie ligt, er nuiziekale avondfeesten op te doen houden. De tentoonstelling zal den geheelen dag geopend zijn van 15 Julij tot 4 October. De huurprijs van ieder dier winkels is ƒ300 voor den geheelen duur der tentoonstelling, aan den penningmeester der commissie te betalen, dc eene helft op 10 Julij, de andere helft op 1 September. Door de regelings-commissie is een reglement van orde vastgesteldwaar van de hooidbepalingen aldus luiden: De aard der voorwerpen, die men ter verkoop wcnscht aan te bieden, wordt in het huurcontract vermeld. Zedekwetsende voorwerpen mogen niet verkocht worden. Verzekering tegen brandschade, inrigling, versiering, gasverlichting, is geheel de zaak der huurders. Duinwater wordt tegen betaling geleverd, aan de kraan op het terrein. 11e persoon eventueel door den huurder aan te stellen, moet van onbe sproken gedrag en goed uiterlijk zijn. Wanbetalingonbehoorlijk gedrag van den huurder of diens bediende, heeft onmiddelijk ontruiming van den winkel ten gevolge, met verbeurte van reeds betaalde huur.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5