LEÏPSCHE CO ERA KT. VRIJDAG 4 JUNIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 18R9. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 3 Junij. In de zitting van den gemeenteraadheden gehoudenis de heer G. Aal- bertsberg. op zijn verzoek, als stads-ehirurgijn gecontinueerd. Betreffende de aan de orde gestelde bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting voor I860, bij gedep. staten ingediend, werd besloten omtrent dat van J. H. Hoffmeister, zich te houden aan het vroeger geno men besluit, zijnde er thans geenc termen aanwezig om noch de huur- waarde noch het meubilair van het door hem bewoonde perceel lager te schatten; en omtrent dat van dr. J. C. G. Evers, de paarden van dezen, aangeslagen in de lc kl te brengen naar de 2C kl.en in den aanslag van stal en meubilair geene verandering te brengen; de aanslag van den adres sant werd dientengevolge van 198.58 gebragt op 173.8G. Voorts werd op het verzoek van de erven dr. J. van der Hoeven, om teruggave van plaatselijke belasting 1868, gunstig beschikt en restitutie verleend voor 8 maanden ten bedrage van ƒ115.04. Vervolgens werden nog goedgekeurd de rekening van het Evang. Luth. wees- en oudeliedenhuis1868, een slaat van af- en overschrijving van het geref. minnehuis, en een staat van af- en overschrijving en suppletoire begrooting van het II. G. of arme wees- en kinderhuis. 1868. Ingekomen was een verzoek van G. A. Homulle, om met zijn bierwagen de Donkersteeg in beide rigtingen te mogen berijden, waarvoor hem vroe ger vergunning was verleend, maar die thans was ingetrokken. Hierom trent werd overgegaan tot de orde van den dag als niet behoorende tot de bemoeijingen der vergadering. De voorzitter deelde mede dat, wegens het vermenigvuldigen der aanvragen, al de vroeger verleende vergunningen van gelijke strekking waren ingetrokken. Ook is ingekomen een adres van A. van der Paauw, te Koudekerk, waarbij deze het gebruik verzoekt van een gedeelte van den Yestwal, iugerigt lot zwemplaats, aan de voormalige Hec- renpoort, vroeger aan S. van der Paauw toegestaan Dit werd in handen van burg. en weth. gesteld. De hh. R. Dijkstra, eerste hulponderwijzer aan de school van den heer Japikse, en G. J. van de Stouwe, eerste hulponderwijzer aan de school van den heer van Wijk, alhier, hebben eergisteren en gisteren met gunstig ge- 1 volg voor de commissie van middelbaar onderwijs examen afgelegd, de eerste voor Nederlandsche taal en letterkunde, de tweede voor wiskunde. Gisteren nacht heeft de waakzaamheid van een der dienstdoende po- licie-agcnten geleid lot de aanhouding van twee personen die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal van ijzer op de grofsmederij aan den vestwal en dat ijzer bij een opkooper hadden overgebragt. Ook de laatste is aange houden. Deze personen moeten zich reeds sedert geruimen tijd met deze industrie hebben bezig gehouden. De minister van binuenl. zaken heeft bekend gemaakt: 1°. dat in den loop der maand Juli) e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van acten van bevoegdheid als leerling-apothe ker zij zullen worden afgenomen te Arnhemte 's Hertogenbosch en te Leeuwarden; 2". dat iu den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouwzij zullen worden afgenomen te 's Gravenhage en te Meppel. Zij, die tot een dier examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijn, zijn uitgenoodigd daar van vóór 1 Julij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor de provincie, waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen, De rijkscommissie tot regeling der zeyende bijeenkomst van het inter nationaal statistisch congres, te houden te 's Gravenhage in September aanst. heeft besloten, gedurende den tijd van dat congres eene tentoonstelling te houden van statistische kaartendiagrammen en andere graphische voor stellingen. Zij die genegen zijn bijdragen tot deze tentoonstelling, hetzij in druk of in manuscript vervaardigd, te leveren, zijn verzocht deze aan haar adres in te zenden bij hel ministerie van binnenl. zaken (achtste af- deeling) vóór 1 Augustus aanst. Bij kon. besluit is bepaald dat de stembriefjes ter verkiezing van leden van de tweede kamer, in te leveren op 8 Junij aanst., zullen geopend wor den; in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Middelburg en Zierikzee op Donder dag 10 Junij en in het hoofdkicsdistrict Alkmaar op Vrijdag 11 Junij daar aanvolgende. De heer mr. C. Cock, in het hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer aanbe volen voor het lidmaatschap der tweede kamer, heeft, uithoofde de heer jhr. mr. J. L. Crenier van den Bergh van Heemstede de hem door de kiezersver- eeniging Nederland en Oranje aangeboden candidatuur heeft aangenomen, verzocht, ten einde versnippering van stemmen te vermijden, bij de aan staande verkiezing niet in aanmerking te komen. Te Amsterdam heeft de heer mr. M. J. Pijnappel, van conservative zijde als candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer voorgesteld, opentlijk te kennen gegeven, dat hij vroeger de niet-herkiezing van den heer Stieltjes diep heeft betreurd. Hij beveelt mitsdien dezen candidaat der beide vrijzinnige kiesvereenigingen Grondwet en Burgerplicht bij de kiezers aan en verzoekt, dat zijn naam niet, gelijk in 1868, worde gebruikt om hem afbreuk te doen. De Staatscourant bevat het verslag der commissie, in 1869 belast met bet afnemen der examens van hulp-apotheker en apotheker, volgens artt. 8 en 9 der wet van 1 Junij 1865. Voor het examen als hulp-apotheker had den zich aangemeld 19 candidateu, 1 zag van het examen af, 3 trókken zich terug en 1 werd door ziekte verhinderd daaraan deel te nemen. Van de overigen werd aan 5 de verlangde acte van bevoegdheid uitgereikt, t. w. aan L. K. van der Harst, geb. te Middelburg; E. Stark, geb. te Ilhenen; B. W. Dwars, geb. te Zwolle; 1'. Tak. geb. te Middelburg; H. L. A. Offer- liausgeb. te Hoorn op Texel. Voor het examen als apotheker hadden zich 4 candidateu aangemeld. Aan 3 hunner werd de acte van bevoegdheid uit gereikt. t, w. aan L. J. van der Harst, geb. te Middelburg; G. p! G. Moeys, geb. te Hees bij Nijmegen, en K. van Ringh, geb. te Sneek. Genoemd blad bevat ook het jaarlijksch verslag van de werkzaamheden der kon. akademie van wetenschappen. Te Rotterdam is eergisteren plegtig gedachtenis gevierd van het 250-jarig bestaan der remonstrantsche broederschap. Deze viering zou eigenlijk reeds in Maart moeten geschied zijn, doch er was reeds vroeger beslóten haar te doen zamengaan met de jaarlijksche algemeene vergadering der afgevaardig den uit de remonstrantsche kerken van geheel Nederland. Die zamenkomst heeft dan ook vooraf plaats gehad. De eigenlijke gedachtenisviering had des avonds ten 6 ure in de remonstrantsche kerk plaats. Tot bijwoning daartoe waren uitgenoodigd de hh. burgemeester en secretaris der gemeente, de voorzitter en onder-voorzitter van de algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk, de administrateur van de lierv. en andere eerediensten, benevens de vertegenwoordigers van de kerkeraden der verschillende te Rotterdam gevestigde prolestantsche gemeenten. Als redenaar in die bijeen komst trad op prof. J. Tidemanvan Amsterdam. Na eene inleiding tot aanwijzing der beteekenis en waarde van dezen dag, trad hjj in een histo risch overzigt van het ontstaan der broederschap, en ontwikkelde vervolgens de redenen, die de oprigters hadden bewogen tot deze stichting over te gaan, waarbij hij tevens in uitvoerige bijzonderheden den grondslag daarvan toelichtte. Deze rede werd afgewisseld door een vierstemmig koorgezang. Teregt had men het als iets eigenaardigs beschouwd, bjj deze gelegenheid eene tentoonstelling te houden van merkwaardigheden uit de geschiedenis der broederschap. Deze verzameling, in het lokaal der kerkelijke biblio theek bijeengebragtwerd door een groot aantal belangstellenden bezocht. Men zag er een aantal handschriftenwaaronder de oorspronkelijke akte der remonstrantie met de handteekeningen van Adr. van de Rorre, Petrus Bertius, Eduardus l'oppius, Joannes Arnoldus. Theoph. Ryckewaerdt en vele anderen, waarbij gevoegd zijn de 'Handelingen der vergadering in de schuilplaatse onder Godes heilige protectie 1624;" voorts nog andere stuk ken, met de handteekeningen van Arminius, Gomartts, Grevinckhoven en meer voorname personen uit dien tjjd. Verder het oorspronkelijk por tret van Arminius, zjjn halskraag en zegelring, een lepel en ring van Epis- copius, het buis, waarin Hugo de Groot op zijne vlugt na de ontkoming uit Loevestein vermomd is geweest, enz., enz. Eergisteren is te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden der maatschappij van weldadigheid. De voorzitter, de heer Bieruma Oosting, heeft verslag ever den toestand der maatschappij gedu rende het jaar 18G8 uitgehragt; waaruit bleek, dat de toestand minder na- deelig was dan de min gunstige resultaten van landbouw en nijverheid zou den doen verwachten. Met dankbaarheid worden vele stoffelijke bewijzen van belangstelling vermeld, en tevens, dat de maatschappij, niet de uitge breidheid van haren werkkring en met een schuldenlast van 137,000, nog steeds daaraan groole behoefte heeft. De bevolking der koloniën, met in begrip der ambtenaars-gezinnenbedraagt thans 2041 zielen5 gezinnen zijn ontslagen, 6 nieuwe geplaatst; 51 kinderen van kolonisten verlieten de kolonie. Over liet geheel gaf het gedrag der bevolking reden tot tevreden heid. Van de dagscholen zijn, na hljjk van voldoende bekwaamheid, ont slagen 54 kinderen. In de vergadering is besloteniu dit jaar eene buiten gewone algemeene vergadering te Erederiksoord te houden, ten einde de afgevaardigden iu de gelegenheid te stellen, de zoo belangrijke koloniën van nabij te lecreu kcHuen. Aan den Helder heeft eergisteren een marinier, die bij het schijfschic- ten op den observatie-post stond, waarschijnlijk ten gevolge van onvoorzig- tigheid, een kogel iu het hoofd gekregen. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Uit Friesland werd onlangs gemeld dat een hoofdonderwijzer in die provincie, zich door zijne bekrompen huissclijke omstandigheden had laten verleiden tot het plegen van valschheid iu onderhandsch geschrift, Het prov. gereglshof heeft hem deswege veroordeeld tol eenzame opsluiting voor den tijd van een jaar. Te Hodeige, in België, is op den 20,u'n dezer overleden mevr. Marie Barbe Bothier, geb. 25 April 1762, en dus 107 jaar oud geworden; vier van hare kinderen waren bij de lijkplegtigheid tegenwoordig, drie zoons en eene dochterde oudste is 80de tweede 78en de jongste 64 jaar oud. Van den heer mr. J. B. baron van Ilugenpoth is dezer dagen het volgende schrijven openbaar gemaakt: Landgenooten! Aan den vooravond der verkiezingen wensch ik u op het hoog ernstige van het oogenblik te wijzen. Een gemeenschappelijk belang, ja! een gemeenschappelijk ge vaar noopt mij daartoe De naaste zoowel als de verwijderde toekomst onzer kinde ren staat op het spel, om hun zedelijk leven wordt gestreden. Wij moeten ons dit wel voorstellenwij moeten ons daarvan wel doordringen alvorens ons vertrouwen te vestigen. Het is meer dan een burgerpligt, dien wij te vervullen hebben; de hei ligheid van den kampprijs heiligt thans de stembus. Het zou heiligschennis zijn haar zonder persoonlijke overtuiging te naderen, haar te naderen onvoorbereid, zonder kennis der zaak waarover het loopt, zonder kennis der gevoelens van den afgevaardigde, dien men stemmen gaat. Dat hij van de stembus wegblijve, die op het woord van anderen gelooft, en, kunstmatig opgewonden, het woord van burge-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1