LEYD8CHE COURANT. 18(>9. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. iN°. 66* WOENSDAG 2 JUNIJ. De prijs der Courant is 3.-— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BER1GTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag 3 Junij 1809, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen 1°. Verzoek, van, den stads-chirurgijn G. Aalbertsberg, om continuatie. 2Bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting, 1869 bij Gedeputeerde Staten ingediend. 3". Verzoek van de erven Dr. .1. van der Hoeven, om teruggave van plaat selijke directe belasting, 1868. 4°; Rekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, 1868. 5". Staat van af- en overschrijving van het Gereformeerd Minnehuis, 1868. O"; Slaat, van af- en overschrijving en suppletoire begrooting van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis 1868. BINNEN LAN BSC I1E RELICT E N LEYDEN, 1 Junij. Door het kiescollegic van. de Ned. herv. gemeente alhier is heden, ten gevolge van het bedanken van d'. de Graaf van Rotterdam, het volgende zestal predikanten, gevormdBrouwer, te Harderwijk; Guldenarm. te Oost- hem; Rappard, te Sexbierum; Felix, te Utrecht; Vliegenthartte Vreeland;f Mossel, te Nederhorst den Berg. Bij de trekking van loten in de geldleening voor het Ijaleig van volks vlijt te Amsterdam zijn heden uitgeloot: Serie 6978, n°. 48 150.000; ser. 7458, n 37 20000; ser. 1635. u®. 37 5000; ser. 1621, ir>. 50 5000; ser. 6740, n®. 8; ser. 4232, n°. 6. ser. 200, n". 16, ser. 3724, n°. 45, ser. 941. n®. 39, ser. 3234, n®. 23', ser. 4986, n°. 39, ser. 4454, n". 28, ser. 910, n». 27, ser. 6303, n°. 12elk 1000. Naar aanleiding van hetgeen uit Scheveningen is gemeldomtrent het verrotten van poters op sommige aardappelen-akkers in de duinen, schrijft men ons het volgende: Ten gevolge van de buitengewone droogte dés vorigen jaars, zijn eene menigte aardappelen doorgegroeid, dat is, hebberi de eigenlijke knollen er weder gevormd', die, uiterlijk niet van den gewonen aardappel verschillende, echter ongeschikt voor het gebruik, verglaasde aard appelen: worden genoemd enj het vermogen tot nieuwe knolvorming missen. Dat doorgroeijen der, aardappelen is sporadisch. Terwijl op de eene- plaats het kwaad schrikbarend werd aangetroffenvond men op andere plaatsen daarvan weinig of geen spoor. Naar gelang nu van deze aardappelen poters werden gebezigd, naar die mate heeft zich ook in deze omstreken het verschijnsel vertoond dat zij inden grond zijn verrot, op sommige plaatsen zelfs op een aantal akkers aan elkander, die dan ook op nieuw zijn omge dolven en< voor andere veldvruchten ingerigt zijn. liet wisselvallige lenteweder heeft in de Veenen. zooals ons gemeld wordt, omtrent de gewassen dusver teleurgesteld. Peulen en doperwten gaan traag vooruit, terwijl snijboonen en augurken, met schoon weder op de akkers uitgeplantwegteren door koude en veelvuldigen regen. De aardbeziën staan overal goed in bloei, maar de vruchten zullen mislukken, als het gewenschte weder uitblijft. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt dat voor de dienst in Nederlandsch Indië zijn benoodigd acht onderwijzers beneden den leeftijd van 30 jaren, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid"als hoofd onderwijzer. Zij die genegen zijn zichop den voetonder genot der voor deden en onder de verpligtingen omschreven in het kon. besluit van 22 Febr. 1865, als onderwijzers der 2de kl. aan 's lands dienst in Ned. Indië te verbinden, kunnen zich tot en met 30 Junij aanst.bij een op zegel ge schreven request tot het dep. van koloniën wenden. Voorts heeft genoemde minister ter kennis van belanghebbenden gebragt dat voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië zijn benoodigd, twee veeartsen. Deskundigen in het bezit van een diploma van veearts, verkregen, aan 'srijks veeartsenijschool, die genegen zijn zich als veearts aan 'slands dienst in Ned. Indië te verbinden, kunnen zich, tot en met ultimo Junij 1869, ter mededinging, bij gezegeld request tot het dep. van koloniën wenden, De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat gedurende 1868 in 'srijks munt zijn vervaardigd en afgeleverd de navolgende muntspeciën, als: voor rekening van het rijk: 200,000 tiencentsstukken, 200,000 vijfcents stukken voor rekening van particulieren: 4,040,021 2y2 guldens, 4,004,161 guldens, te zamen uitmakende eene nominale waarde van ƒ12,132,133. Tot de in dit jaar te houden synode^ van de Ned. herv. kerk zijn afgevaardigd: door de godgeleerde faculteiten de hl). dr. A. Iiuenen, sec. dr. J. .1. Prins, hoogll. te Leyden; dr. J. I. Doedes, sec. dr. J. J. van Oosterzee hoogll. te Utrecht, en dr. E. J. Diest Lorgion, sec. dr. P. Hofstede de Groot, hoogll. te Groningen; door de prov. kerkbesturen: van Gelderland, dr. J. Witkop, sec. dr. It. C. II. Römer, predd. te Zutphen en Deyl c. a.van Zuidholland, G. Molenkamp, sec. J. Ph. Ott, predd. te Delft en Groot-Ammers; van Noordholland, M. N. J. Mollzer, sec. R. J. Koning, predd. te Haarlem en Limmen, en 11. 1'. Pieper, sec. mr. Merens, ouderll. te Wormerveeren Haarlem; van Zeeland, 11. Q. Janssen, sec. J. P. II. Reijers, predd. te St. Anna ter Muiden en Brouwershaven, en mr. F. van Deinse,, sec. dr. A. W. van Campen, ouderll. te Hulst en Goes; van Utrecht, J. G. Verhoeff, sec. J. II, Geselschap, predd. te Utrecht en Rhenen. en jhr. mr. L. II. vauAschvan Wijk, sec. mr. C. G. de Balbian van Doorn, ouderll. te Wijk bij Duurstede en Utrecht; van Friesland, Tj. Oosterbeek, see. dr. J. P. Escher, predd. te liirdaard en. Üronrijp; van Overijssel, A. A. A. Molhuijsen, see. G. Jjruna, predd. te Vollenhove en Hasselt; van Groningen, dt A. T. Reitsma, sec. J. Douwes, predd. te Groningen en Leens; van Noordbrabant, J. Westhoff, sec. dr. B. Glasius, predd. te Dussen en Geertruidenberg; van Drenthe, J. J. Swiers, sec. G. W. van Eerde, predd. te Ilavelte en Westerbork; van Limburg,, D. C. Thomkins, sec. dr. W. F. C. J. van Heel, predd. te Beek en Roermond; Waalsche commissie J. H. Gerlach en J. C. F. Kronenberg, predd. te Mid delburg en Arnhem; door de commissie tot de zaken der prot. kerken in Ned, Indië, (P. G. E. van Koetsveld, sec. ILL. Oorl, predd: te 's Gravenhage. Bij de herv. gemeente te Driel is lot predikant beroepen d\ Snellen pred. te Nieuwveenbij die te Hedel ds Lazonderpred. te Bcrkelbij die te Vlissingen ds. Blaauw, pred. te Oostkapelle; bij die te 's Gravezande ds. Swaan, pred. te Eemnes-buitendijks; bij die te Schraard d'. van Rijsoort, pred. te Rijnsburg; bij die te Paesens ds. Zuidema, pred. te Augustinusga; bij die te Barchem de eand. A. Modderman. Curatoren van het athenaeum illustre te Amsterdam hebben bij burg. en weüi. een ontwerp ingediend tot reorganisatie van het onderwijs in de godgeleerdheid, regtsgcleerdheid en letteren aan het athenaeum. De hoofd wijzigingen zijn: de bezoldiging der hoogleeraren testellen op ƒ3200. bene vens 2/3 der collegiegeldenwelke 150 in eens zullen bedragen of 30 per coilegie, het toelaten van privaat-docenten, onder toestemming van hh. curatoren, het benoemen van de hoogleeraren aan, dp seminariën. tot honoraire hoogleeraren met regt van aandeel in de collegiegelden. Verder wordt voorgesteld een bijzouderen hoogleeraar in het Grieksch en een vier den hoogleeraar bij de regtsgeleerde faculteit, voor lipt onderwijs in de staat kundige wetenschappen te benoemen. Curatoren wenschen, dat de raad. zal beslissen ol dit ontwerp zal worden in behandeling genomen, vqordat het liooger onderwijs van rijkswege geregeld is. In eene te Amsterdam gehouden vergadering der maatschappij, tot, ex ploitatie van staats-spoorwegenis o. a. de balans goedgekeurd en, besloteni de winst ad 126,667.69, niet te verdeelen, maar te reserveren tot stijving der kas. Verder werd besloten het salaris van den te benoemen directeur- generaal te bepalen op 18000. Tot directeur-generaal werd gekozen de heer F. 's Jacob. De verkozene verklaarde de benoeming aan te nemen, mitsvoor zijn persoon en met het oog op rag dringende noodzakelijkheid om zuinig te zijn in hel beheer, het zoo «Yt&i Vu-atgl'steiSe salaris wierd verminderd tot ƒ8000, Zaturdag ochtend werd in de haven te 's Hertogenbosch drijvende ge vonden het lijk eener vrouw; het bleek weldra, dat de ongelukkige, die ten gevolge van het, misbruik van sterken, drank waanzinnig was gewor dendes nachts uit het raam barer slaapkamer was gesprongen; althans' zij, was in nachtgewaad en barrevoets. De ongelukkige, die- drie nog jeug dige kinderen nalaat, was voor nog slechts korten tijd eene brave huis vrouw, en als zeker kan men aannemen, dat het verlies door den dood van haren echtgenoot haar tot het noodlottige drankmisbruik en den zelf moord gebragt heeft. Te Goorle, Noordbrabant, is Donderdag 11. de bliksem door de spits, van den toren aldaar in de kerk geslagen en heeft het orgel, den preek stoel en cenige zitbanken aanmerkelijk beschadigd. Ofschoon, daardoor geen brand is veroorzaakt, is de schade vrij aanzienlijk. Met de ontleding van den walvisch te Neuzen is men thans bezig, terwijl het geraamte is aangekocht voor den dierentuin te Gent, Gedurende, de vijf dagen dal de viscli ter bezigtiglng iieeft gelegenheeft men nog ruim ƒ360 gegaard, zoodat, daar de entree 10 cent bedroeg, incn kan aan nemen dat er ongeveer 4000 bezoekers geweest zijn. Men verneemt dal in Amerika retourbilletten op de spoorwegen zouden zijn verkrijgbaar gesteld voor hen die de Amsterdamsche tentoonstelling wenschen te bezoekenen dat die kaarten reeds alle zouden zijn genomen. 's GRAVENHAGE. 1 Junij. Aan den heer Th. van den Bergh. commies bij den raad van state, is verleend de personele titel van hoofdcommies, buiten bezwaar van de schatkist. Z. M. heeft goedgevonden bij de zeemagt te bevorderen: tot officier van gezondheid l8le kl. dien der 2dc kl. N. G. Slegt; en tot officier van ge zondheid 2dt kl. dien der 3d® kl. G. L. Aalbertsberg en J. Keyser. 11. M. de koningin zal zich den 8ste" Junij uit Dijon naar Frankrijks hoofdstad begeven, waar II. M. tot den 1 lJen zal vertoeven, haar intrek nemende in het hotel Bristol. Z. K. II. de prins van Oranje is gisteren van Londen in de residentie teruggekeerd. Wij vernemen, dat Z. K. 11. aldaar heeft deelgenomen aan de wedrennen. De arrond.-reglbank heeft gisteren behandeld de zaak tegen den, druk ker van het Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhageden heer J. A. de la Vieter, beklaagd wegens laster of hoon. voorkomende in eenige nommers van dat blad, ten opzigle van de hh. Ising en van Lier, stenographen van de staten-generaal. De subst.-officier van justitie. jhr. mr. de Jonge, requi- reerde dat liet aan den beklaagde ten laste gelegde feit zou worden ver klaard niet honend of beleedigend en hij mitsdien zou worden ontslagen van alle regtsvervolging, en dat de bcleedigde partij niet ontvankelijk zon worden verklaard. Voor partijen traden op de hh. mr\ Jacobson en van Gigch. De uitspraak zal over acht dagen plaats hebben. Gisteren avond deed zich alhier een luchtverschijnsel voor, dat de bij zondere aandacht trok. Ten half 12 ure namelijk werd de donkere hemel op eens door een sterk en zich wijd verspreidend electrisch licht opgehel derd, toen kort daarop in de rigting van liet noordwesten tot het zuid oosten en dus in schuinsehen loop een bol uitschoot, die door schitterende kleurenpraal eene allerprachtigste uitwerking deed. Spoedig werd zij uit het gezigt verloren en was de. duisternis teruggekeerd.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1