BUITENLWNUSCIIK BEBIGTEtN. ten volle eene bekrooning worde waardig geoordeeld 2". dat eene copievan de plannen, het bestek en de begrooting van het bekroonde ontwerp kos teloos aan hem worden ter hand gesteld. Voorts verneemt men dat de commissie, door het hoofdbestuur belast met de zaak der huisvesting van werklieden, op de gedachte is gekomen, om, daar in Amsterdam het aantal logementen van minderen rang betrek kelijk niet groot is, op andere wijze in die behoefte te voorzien. Zoo heeft zij van het geineenlcbestuur de toezegging ontvangendat een groot lokaal (de militiezaal) haar tijdelijk zal worden afgestaan om tot nachtverblijf te worden ingerigt voor 70 a 80 personen. Ook is de commissie reeds bezig een lokaal voor 100 personen te bouwen op de schans bij de Reguliers gracht, in dc onmiddelijke nabijheid van het Paleis voor Volksvlijt. Bestaande uil 2 aan elkander verbonden houten gebouwen, is dit hulp-logement afge deeld in kamertjes, in elk waarvan zich twee goed ingerigte slaapplaatsen en verder toebehooren bevinden. Dit gebouw biedt het groote voordeel aan. dat de bezoekers, die elkander in de meeste gevallen niet kennen, betrekkelijk geheel vrij logeren. Voor bet stads-lokaal heeft de commissie bet tarief gesteld op ƒ0.40, voor het nieuw te bouwen lokaal op ƒ0.75 per persoon gedurende een nacht. Te Rotterdam zijn reeds de eerste kersen uit Duitschland aangebragt en naar Engeland verzonden; ofschoon die vrucht gewoonlijk een paar we ken die uit de Geldersche streken in tijd vooruit is, behalen echter de laatste verreweg de overwinning, zoo in smaak als qualiteit. De kersen zullen dit jaar hier te lande een overvloedig gewas opleveren. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot directeur-geneesheer der gasthuizen aldaar benoemd de heer dr. Thyssen, aldaar. Naar men verneemt is door een koloniaal militair aan boord van het Nedcrl. schip Insulinde 11. Zondag te Nieuwe Diep eene poging aangewend om dien bodem in brand te steken. Het opzet is echter nog tijdig ontdekt en het gevaar afgewend. Het genoemde schip heeft thans de reis naar Java aanvaard. Blijkens het verslag der maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen over het jaar 1808werden verschillende nieuwe secties in den loop van het jaar voor het vervoer opengesteld, tot eene gezamenlijke lengte van 215 kilometers, zoodat de exploitatie aan het einde van 1868 over 837 kilometers liep. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg 2,279.362 tegenover 2.156,678 in 1867, dus 122.684 meer; het aantal vervoerde tonnen vracht goederen 796,187 tegenover 595,316 in het vorige jaar en dus 200,871 meer. Deze laatste vermeerdering, welke ruim 33 pCt. bedragt, bewijst dat de handel zich hoe langer hoe meer van het spoorwegvervoer begint te bedie nen. De ontvangsten bedroegen in het het jaar 1868: ƒ3,060.214.21, zijnde 692.567,87% meer dan in het vorige jaar; de uitgaven en uitkeeringen 2,512.33% of slechts 129,317.58 meer dan in 1867. Na aftrek van alle lasten en verliezenlevert de winst- en verlies-rekening van 1868 nog een batig saldo van 126,067,69 op. Indien men geen verliezen van |vorige jaren had moeten dekkendan zou het dienstjaar 1868 een overschot hebben op geleverd van ƒ317,272,93 of meer dan 5 pCt. over bet gestorte kapitaal. 'sGRAVENHAGE, 27 Mei. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw den baron L. Wrede. Tot ontvanger der registratie te Appingadam is benoemd de heer inr. F. G. van Marle, thans te Iloogeveen. Tot directeur van het postkantoor te Gorinchem is benoemd de heer J. Alberda, thans commies der posterijen l5te kl. Z. M. heeft goedgevonden den kapitein jhr. D. G. Hora Siccama, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, op zijne aanvrage, op pensioen te stellenenop zijn verzoekaan den met verlof hier te lande terugge keerden officier van gezondheid 2de kl. bij de militaire geneesk. dienst in Ned. Indië J. L. de Jeeger. wegens ligcliaamsgebrekeneervol ontslag te verleenen uit de militaire dienst. De eersle kamer beeft in hare zitting van gisteren behandeld en aan genomen de volgende wets-ontwerpendat tot herziening der wet op de zeebrieven en Turksche paspoorten; dat tot afschaffing van het registratie- regt van buiten 'slands gebouwde schepen; dat tot definitive vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1869; dat tot definitive vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Curasao voor 1869; dat tot wijziging der wet op het regt van successie en van overgang bij overlijden; en dat regelende het toczigt op het gebruik van sfoomtoeslellen. Nadat de kamer nog in comité-generaal hare huishoudelijke bcarooting voor 1870 had behandeld is zij tot nadere bijeenroeping gescheiden. Aan het diner, dat alhier na de inwijding der Louise-stichting en de groote jaarlijksche algemcene vergadering der orde van vrijmetselaren, on der voorzitterschap van Z. K. II. prins Fredcrik der Nederlanden heeft plaats gehad, verklaarde Z. K. II. nog ƒ5000 beschikbaar te stellen ten voordeele dier stichting. ENGELAND. LONDEN 25 Mei. Het onderzoek der verkiezingen wier geldigheid betwist werd, op grond dat haar uitslag door omkooping of andere onbehoorlijke middelen bewerkt zou zijn, is thans afgeloopen. De uitkomst is dat 22 personen, die onlangs bij de algemeene verkiezingen ter vorming van het lagerhuis de meerderheid van stemmen verkregen, hunne plaats in de volksvertegen woordiging hebben verloren; het zijn 9 liberale en 13 conservative leden, wier verkiezing ongeldig is verklaard. Naar men verneemt heeft de Oostenrijksche regering aan het comité van houders van vreemde fondsen te Londen doen mededcelen, dat zij op liet protest van dat comité tegen de conversie der Oostenrijksche staatsschuld gceu acht kan slaan. De heer Chase, opperregter in de Vereenigde Staten, heeft beslist dat de regering geen regt heeft om van buitenlandsche houders zijner schuld brieven incometax te heffen. Volgens de New-York Times zal dientenge volge eene som van verscheiden honderdduizenden dollars door de schatkist worden terugbetaald. FRANHKIJH. PARIJS, 25 Mei. Aan alle departements-prefecten is door den minister van binnenl. za ken het volgende berigt gezonden, om door hun toedoen ter kennis des publieks gebragt te worden: "Uit 280 van de 292 kiesdistricten is de uit komst der verkiezingen bekend. Het aantal afgevaardigden, benoemd in die- districten alwaar het gouvernement de candidaten heeft ondersteund, en in die alwaar het zich onzijdig heeft gehouden, bedraagt 196. In 58 kies districten moet herstemd worden. De afgevaardigden behoorende tot de oppositie, die herkozen of voor de eerste maal gekozen zijn geworden, zijn 26 in getal. De uitkomst der stemuitbrenging in tien kiesdistricten is nog niet bekend. De stemuitbrenging in de twee kiesdistricten van Corsica zal eerst op Zondag aanst. plaats hebben." Volgens het Journ. des Déb. is het aantal gekozen afgevaardigden van de oppositie door den minister in het bovenstaande berigt te laag opgege ven; bij de 26 door den minister getelde opposanten voegt het blad al die leden der middenpartij, wier herkiezing de regering onzijdig heeft aange zien alleen om reden dat het begreep ze niet te kunnen beletten. Onderscheidene dagbladen wijzen er op dat in de hoofdstad en ook elders de gematigde oppositie is vervangen door de radicale oppositie en dat de Orleauislischc en gematigd-republikeinsche candidaten schipbreuk hebben geleden. La France zegt dat het liberale keizerrijk zich schrap moet zet ten tegenover de revolutie, die bij de stembus te Parijs heeft gezegevierd, maar door eene overgroote meerderheid bij de verkiezingen in het overige Frankrijk is veroordeeld. Over het algemeen is de deelneming aan de verkiezingen grooler ge weest dan men verwacht had, grooter dan bij de verkiezingen in Mei 1863. De orde werd slechts hier en daar gestoord, ofschoon er handelingen plaats hadden, die ontevredenheid verwekten. Er zijn onderscheidene pro testen ingeleverd tegen overtreding van wettelijke voorschriften. Hier en daar hebben ongeregeldheden plaats gehad. Te Amiens zijn in den avond van Ilingsdag de arbeiders in beweging gekomen; zij hebben de ruiten in de fabriek van den herkozen kandidaat Cosseret verbrijzeld en de lantaarns, aldaar vernield. Te Angers hebben voor de gebouwen der mairie en der prefectuur zamenscholingen plaats gehad, waarbij de Marseillaise is gezon gen en 17 personei^ gevangen genomen zijn. Te Toulouse had een oploop plaats naar de Place Capilale, alwaar de wachtpost met steenen werd ge worpen. Een officier en een soldaat werden daardoor gewond. 30 personen zijn aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Te Sl. Etienne was Maandag een groote troep volk op de been en liep, onder het zingen der Marseillaise, naar het Jezuitenklooster. alwaar de menigte zich aan ernstige wanorde lijkheden schuldig maakte. Op de beneden-verdieping was in het lokaal van den concierge vuur tol brandstichting nedergelegd, hetwelk nog in lijds werd weggenomen. Te Ferminy (Loire) heeft in de mijnen eene ontploffing plaats gehad., ten gevolge waarvan 14 werklieden, waaronder 6 huisvaders, zijn omgeko men. Toen de lijken naar boven werden gebragt, is eene vrouw, die haar man en haar schoonvader bij deze ramp had verlorenin bezwijming geval len cenige uren later was zij dood. La Gironde deelt het vergaan mede van het Fransche koopvaardij schip Bretagne. op 150 mijlen van de Braziliaansche kust, ten gevolge van aanzeiling door een ijzeren schipdat van Liverpool naar Melbourne op reis. was. Het vaartuig is terstond gezonken; de kapitein is bij het doen van pogingen tot redding zijner nog jeugdige vrouw omgekomenook een der passagiers is verdronken. Sl'ANJE. liet land is rustig, doch de regeringloosheid is bijna algemeen. Het publiek is zeer ontstemd door de ingediende begrooting van staatsuitgaven voor het met 1 Julij aanvangende dienstjaar. L'it die begrooting blijkt, hoe jammerlijk de staat der financiën is; onpartijdige lieden zien geen middel tot verbetering daarvan; aan eene nieuwe geldleening is bezwaarlijk te den ken na het mislukken der laatste. Indien de zedelijke wanorde voortduurt zal de betaling der belastingen, die sedert de revolutie schier stil slaat, allengs geheel ophouden. Te Malaga en in andere steden van Andalusie heersebt zekere gisting; de republikeinen houden zich echter stil. ITALIË. Te Livorno zijn de Oostenrijksche kamerheer, graaf Crenneville. en de Oostenrijksche consul-generaal, de heer d'Inghirami Fei, terwijl zij zich te zanten op straat bevonden, door twee onbekende, lieden aangevallen. De heer Crenneville heelt een slag in het aangezigt bekomen; de consul is door dolksteken gedood. Men zou de moordenaars op het spoor zijn. Onmidde- lijk na het ontvangen van het berigt van den aanslag heeft de minister Me- nabrea aan den Oostenrijkschen gezant het leedwezen der Italiaansche rege ring betuigd en de verzekering gegevendat alles is aangewend om de schuldigen dc verdiende straf tc doen ondergaan. PKUIIS EN. BERLIJN. 25 Mei. In sommige kringen wordt verzekerd dat dc minister van financiën ten gevolge van den loopdien de discussion over de voorgestelde belastin gen in den rijksdag nemen, zijn ontslag gevraagd heeft. De Zuid-Russische bladen deelcn bijzonderheden mede omtrent oproe rige bewegingen onder de Donsche kozakken en de Kalmuksclie en Kirgi- sische volksstammen aan den Donlangs de Wolga en langs den Ural. Daarin wordt o. a. gemeld dat vele dnizenden Donsche kozakken boven Sarepla over de Wolga getrokken zijn, om zich op den linker oever dier rivier met de oproerige Kalmukken en Kirgisen te vereenigen, tegen welke de bezettingen van Orenburg en andere grensvestingen in aantogt zijn. In

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2