LEVDSCHE COURANT. VRIJDAG 28 MEI STA DS-BERIGTEfV. BINNENLANDSCI1E BEBIGTEN. De Courant wordt Maandag, lpoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN, Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in dit hoofdkiesdistrict, op 8 Junij aanst., zullen, behalve het aftredend lid, de heer P. H. baron Taets van Amerongen, in aanmerking komen de lib. mrs. II. A. Neeb alhier en J. .1, Teding van Berkhout te Amsterdam. De heer dr. K. A. Rombach alhier is in het hoofdkiesdistrict Briellc tot candi- daat gesteld. De lioog-eerw. heer Cornelius van Kints, sedert 1853 president van het groot-seminarie te Warmond, proost van het kathedraal kapittel van Haarlem enz. heeft, wegens redenen van gezondheid, als president ontslag genomen. In zijne plaats is benoemd de hoog-eerw. heer P. M. Snickers, sedert 1861 regent van het klein-seminarie Hageveld te Voorhout en kano- nik van genoemd kapittel, terwijl tot regent van laatstgemeld seminarie is benoemd de zeer-ecrw. heer G. F. Drabbe, sedert 1854 professor aldaar. Het prov. geregtshof in Zuidhollaud heeft heden de dienstbode Albertje Westerhuis vrijgesproken van het haar te last gelegd misdrijf van kinder moord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd en hare onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. Uit Leyderdorp ueldt men ons: Den 23,ten dezer mogten Pieter van Tol en Anna van Leeuwen het voorregt genieten hun 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Daar zij behooren tot de arbeidende klasse en niet meer in staat zijn iets te verdienenhebben de ingezetenen van Leyderdorp en Soeter- woude zich beijverd wat bij elkander te brengen, ten eiiidc; dit paar eenen genoegelijken dag te verschaflèn, waarmede men boven verwachting mogt slagenzoodat men in staat werd gesteld hen niet alleen van een goed maal, maar daarenboven van het hoogst noodige te voorzien. De belang stelling in dit feest was hier zeer groot, De heer pastoor, de burgemeester en vele aanzienlijken kwamen het feestvierende paar hunne heilwenschen bren gen en de arbeiderswoning werd door belangstellenden en geburen sierlijk opgeschikt, liet verdient vermelding dat de man gedurende de laatste 55 jaren op denzelfden winkel als meesterknecht is werkzaam geweest, dat men nimmer eenige aanmerking op zijn gedrag of op zijne werkzaamheden heeft kunnen maken, zoodat hij aller achting genoot; de vrouw was steeds eene goede huishoudster, waardoor het nimmer aan het hoogst noodige ontbrak. Nu beiden de 80 jaren nabij zijnzal men voor deze oude lieden zorgenom het hun verder aan het noodige niet te laten ontbreken. Men schrijft ons uit het Westland: Van tijd tot tijd worden met de vrachten aspergies, die geregeld plaats hebben, enkele mandjes met nieuwe aardappelen verzonden. In het begin der volgende maand zal echter de verzending der nieuwe aardappelen grooter en daarna met een uitgebreid vervoer, ook voor buitenlandsche rekening, dagelijks voortgezet worden. Niettegenstaande de weersgesteldheid zeer afwisselend en soms niet vrij van nachtvorst is, staan veld- en graangewassen overal gunstig en belovend. De onderscheidene vruchlboomen leveren, behalve de perziken, die. dit jaar weinig in aanmerking kunnen komen, hel vooruitzigt op een niet onbevre- digden oogst. Gras is er overal veel en zwaar in de weilanden, die telkens door een voldoenden regen nieuw voedsel krijgen, met kans op een gunsli- gen hooibouw. Men is echter niet vreemd van het denkbeeld, door de reeds zoo vroeg en dikwijls voorkomende donderbuijendat de zomer onbe stendig zal blijven. De w is- en natuurkundige afdeéling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De minister van hinnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat hel toelatingsexamen, bedoeld bij art. 2 van de voorwaarden om als kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opge nomen, zal plaats hebben op Vrijdag en Zaturdag, den 9"™ en 10den Julij e. k.dat zij, die tot dit examen wenschen toegelaten te worden, zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór of op 15 Junij e. k. bij den di recteur der school moeten aanmelden. Als kweekelingen kunnen worden opgenomen zijdie op den lsle" September 18C9 hun 17de jaar hebben be reikt, doch niet ouder zijn dan 24 jaren. In de Zaturdag 11. in het Paleis voor Volksvlijt gehouden vergadering van de algevaardigden der verschillende provinciale commission ter bevorde ring der tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman is, naar men verneemt, nog vastgesteld, dat elke provincie een eigenaardig vaderlandseli bedrijf in werking zal trachten voor te stellen. Zoo zal Zeeland den aanleg van zeedijken. Gelderland dien van i rivierdijken en de papier-fahricatieNoordholland de zuivelbereiding, Drenthe de turf bereiding, Friesland de riviervisscherijZuidholland de pijpenmakerij en de zeevisscherijOverijssel de katoenfabricalie, Limburg de fabricatie van aardewerk. Noordbrabant die van lakens en schoenen doen zien. Voorts dat door den heer mr. W. G. baron Brantscn van de Zijp. te 'sllage, eene gouden medaille van ƒ150 is uitgeloofd ter bekroonihg van een bouw-ont- werp eener boeren-arbeiderswoning voor hoogstens drie afzonderlijke gezin nen, bestemd voor het platteland in Nederland. Wekelijksclie huurprijs voor elk gezin twee gulden als maximum. Daarbij moeten worden overgelegd uitgewerkte plannen, bestek en begrooting. De heer llrantsen heeft daarbij de bepaling gemaakt, dat de medaille slechts mag worden verleend op voor- 3 waarde: 1". dal hel best gekeurde der ingezonden ontwerpen op zich zelf Gezien het adres van Johannes Gerardus Leune, melkslijter, wonende al hier, om vergunning tot het houden en niesten van een of meer varkens op een erf achter zijne woning aan den Zuidsingelgeteekend wijk VIII n°. 684; Gelet op art. 224 der Algemcene Policieverordening van 24 October 1867 (Gemeenteblad n°. 12); Doen te wetendal tot het hooren der eigenaars eu bewoners van de naast- bijgelegene en belendende panden, ten opzigtc der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 31,le" Mei aanslaande, 'svoormiddags te el! uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn. limine bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengenterwijlbij ver- zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich legen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 27 Mei 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 1IEK* IJ It. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Stalen der provincie Zuid-Hollandvan den 5den Januari} 11., n°. 64 [Prov.-Blad n°. 2), bepalende het tijdstip van den her-ijk der maten en gewigtcn in Zuid-llolland, en gelet op de voordragt van den arrondissernents-ijker alhier, van den 21st™ der loopende maand; herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewiglen henevens de bij de inhoudsmaten van drooge ■waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den ai8'"11 December 1822 [Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewig tcn, wel schoon gemaakt en gezuiverd aan bet lokaal van den Ijk, op de Breistraat in bet Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk I, van den 8 tot den 9 Junij, II, van den 10 tot den 11 Junij. x> III, van den 12 tot den 16 Junij. IV, van den 17 tot den 22 Junij. V, van den 23 tot den 28 Junij. d VI, van den 29 Junij tot den 5 Julij. a Vil, van den 6 tot den 14 Julij. VIII, van den 15 tot den 20 Julij. de Buitenwijk, van den 21 tot den 23 Julij, met uitzondering echter van de goud- en ziiversinids-benevens de apothekers- of medicinale gewigtcn, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te welen voor de goud- en zilversmids-gewigten voor Wijk III, III, IV en V, op den 1 Junij, voor Wijk VI, Vil, VIII en de Buitenwijk, op den 2 Junij, voorde medicinale gewigten, voor Wijk 1, II, III en IV, op den 3 Junij, i) V en VIop den 4 Junij VII, VIII en de Buitenwijk, op den 7 Junij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd een iegelijk wien bel aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den lier-ijk in dit jaar eindigt met den 31sten Julij aanstaande, en terstond na liet eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorbanden hebben van onher-ijkte maten en gewigten, volgens Koninklijk besluit van den 308tcn Maart 1827 [Staatsbl. n°. 13), verboden en, behalve mei verbeurdverklaring der malen en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. Wordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedep. Stalen van Zuid Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekeurs en ambachtslieden', die in hunnen handel of bun bedrijf eenige maten of gewiglen gebruiken, en de apothekers of mcdicijnbereiders i" l et bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 Staatsbln°. 52), bepalende hunne gebondenheid tot bet bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligting tot den jaarlijkschen her ijk daarvan, alsmede aan hel Koninklijk besluit van den 5d™ Fe- hiuarij 1826, n°. 153, volgens hetwelk de medicinale grrin-g'ewigtenzonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. Én wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 27 Mei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 27 Mei.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1