tuut zal bestaan uit: den heer J. M. Obreen, president van de commissie tot het examineren der zee-officieren enz., als voorzitter; den kapitein ter zee F. R. Toe Water; en de kapiteins-luitt. ter zee N. M. J. Ivroef, W. F. L de Vriese en A. N. L. Koops, als leden. Aan den opzigter van den waterstaat 3dc kl. C. A. van der Straaten is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Z. K. 11. de prins van Oranje is gisteren naar Londen vertrokken en Z. K. II. prins Hendrik heeft zich naar Liebenstein (hertogdom Saksen- Gotha) begeven. De minister van koloniën zal Woensdag en die van oorlog Donderdag aanst. -geen gehoor verleenen. De eersle kamer heeft in hare gisteren gehouden zitting aangenomen: het wets-ontwerp tot herstel eener schrijffout in art. 3 der wet betreffende de maten, gewiglen en weegwerktuigen; dat tot onteigening van de plaat »de Loenensche wel" in de rivier de Waal, onder Valburg; dat tot regeling der grensscheiding tusschen de provinciën Zuidholland en Zeeland; dat tot bekrachtiging van den onderhandsehen verkoop van een perceel rijksgrond te Elden aan B. H. Koels; dat tot vaststelling van uitgaven wegens ver strekkingen door het dep. van marine, dienst 1809; en dat tot beschik baarstelling van de gelden wegens door het dep. van oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1869. Tegen Woensdag zijn weder verschillende wets-ontwerpen aan de orde gesteld. Zondag werd alhier de algemeene vergadering gehouden der orde van vrijmetselaren, ressorterende onder liet Groot-Oosten der orde van vrijmet selaren in Nederland. Ook had de plegtige inwijding plaats van de Louisa- stichting, bestemd ter opneming van nagelaten kinderen van minvermogende vrjjmetselaren. lieden morgen is het stoffelijk overschot van den heer mr. J. Schroder, in leven secretaris-generaal bij het ministerie van binnenl. zakenop Eik en Duinen ter aarde besteld. De minister van binnenl. zaken, de heer Fock, hield eene treffende rede bij het graf. Voor de aanbesteding van het maken en leveren van vijftien stuks ijzeren pompen, die door burg. en weth. alhier gisteren ten raadhuize werd gehouden, waren vijf billetten ingekomen en waren de minste inschrijvers de heeren Schreden en C°.te Leyden, voor 1467.75. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. ENGELAND. LONDEN23 Mei. liet Iersche genootschap tot bescherming van het protestantisme heeft besloten eene deputatie naar Londen af te vaardigen, ten einde bij onder scheidene leden van het hoogerhuis aan te dringen op de verwerping der voorstellen betreffende de staatskerk in Ierlandwaartoe de vereeniging hoopt dat bjj de tweede lezing eene geschikte gelegenheid is te vinden. Zekere William Hegarthy is thans tot mayor van Cork gekozen, in de plaats van den beruchten O'Sullivan. De verkiezing had op eene zeer onstuimige wijze plaats. In Sutherland wordt, over eene steeds toenemende uitgestrektheid gronds, goud gevonden. Dezer dagen zond de heer Lagnley van Hauly 500 pond buskruid aan een ondernemer van mijnwerken, den heer Epsley, te Neweastle-on-Tyne. Het buskruid werd in den stal geplaatst en weinige oogenblikken na de ontvangst stak de echtgenoote van den heer Epsley, die in oneenigheid met haar man leefde, er den brand in, waarschijnlijk met het doel om hem op die wijze het leven te doen verliezen. Het gebouw vloog in de lucht, maar de heer Epsley bleef ongedeerd; zijne vrouw daarentegen werd dermate getroffen, dat zij 24 uren later bezweek. In berigten uit de Kaapkolonie wordt gemeld dat de Basuto's, krach tens de eind-uitspraak van den gouverneur der Kaapkolonie het meerendeel van hun grondgebied aan de Vrijstaatschen moetende inruimen, vergunning van dien gouverneur hadden ontvangen om zich op de oostelijke helling van den Drakenberg tusschen het gebergte en de zee neder te zetten. FRANKRIJK. PARIJS, 24 Mei. De verkiezingen hebben overal met volmaakte orde plaats en de op komst der stemgeregtigden is zeer talrijk. Alhier heeft reeds de helft der geregtigden gestemd. Het aantal dergenen die aan de stemming geen deel nemen zal niet groot zijn. Naar verzekerd wordt geven alle bij de regering inkomende berigten vooruitzigt op eenen voor hetzelve gunstigen uitslag der verkiezingen. Zeker mag het hij voortduring op eene groote meerderheid rekenendoch wanneer de radicale oppositie, gelijk zij hoopt, tien a vijftien leden wint, zal de regering eene minder volgzame kamer nevens zich hebben dan vroeger, vooral daar de derde partij denkelijk versterkt zal worden en vele leden der meerderheid eene meer onafhankelijke houding zullen aannemen. Bijna overal worden de candidaten der regering door de katholijke geestelijkheid ondersteund. De Gaulois zegt uit goede bron te kunnen melden, dat de ministers van buitenl. zaken van Frankrijk en Rusland in onderhandeling zijn over de grondslagen eener bijeenkomst van den Czaar met Napoleon III. Zij zou in den loop van den zomer te Baden plaats hebben. Door een onzer dagbladen, de Patrie, worden uittreksels medegedeeld uit eene brochure van den heer Rogeard, welke op 30 April te Brussel is uitgegeven en waarin de Fransche kiezers worden aangespoord tot tegen stand tegen de bestaande orde van zaken, tot omverwerping van het kei zerrijk en zelfs tot het vermoorden van den keizer. Op 15 Augustus zal aan de oud-strijders van de republiek en het eerste keizerrijk hunne pensioen-acte uitgereikt worden. Volgens het bulletin van het bureau Veritas zijn er gedurende de maand April 165 schepen vergaan. De vereeniging hier te lande voor de uitbreiding des Christendoms, die 212 katholieke zendingsposten heeft, heeft in het vorige jaar eene som van 5,208,000 frs aan bijdragen ontvangen. Volgens berigten uit Alexandrië is aldaar den 23*len April eene overeen komst tusschen den onderkoning en den heer de Lesseps onderteekend, waardoor de Suez-kanaalmaatschappij eene onderneming van louter commer- ciëlen aard, onderworpen aan alle wetten en instellingen des lands, wordt, i en alle politieke regten of administrative vrijdommen afstaat tegen eene i som van 30 millioen fr. SPANJE. Bij de cortes is een ontwerp ingediend strekkende tot verhooging van de grondbelasting en de belastingen op handel en nijverheid; verder wordt voorgesteld de bezoldiging der ambtenaren te verminderen met 5 a 50 pCt. van de rente der publieke schuld gedurende 5 jaren eene belasting te heffen van 33 pCt en gedurende de 5 volgende jaren eene van 25 pCt; de staats raad, het hoog militaire geregtshof, de generale directie van het leger en het ministerie van koloniën wordt opgeheven; de diocesen, universiteiien militaire commandementen en de gewestelijke besturen worden verminderd. Als candidaat voor den troon wordt thans weder genoemd prins Augustus, broeder van den koning van Portugal, geboren in 1847, dien men in den echt wil laten treden met eene dochter van den hertog van Montpensier. De republikeinschc minderheid der cortes heeft een stuk opgesteldstrek kende om al de ministers van financiën en hoofdambtenaren, die in de laatste veertien jaren vóór de revolutie staatsbegrootingen hebben opgesteld of uit gewerkt, in staat van beschuldiging te stellen, als daarbij ter kwader trouw gehandeld en de volksvertegenwoordiging opzettelijk misleid hebbende. Het zal de vraag zijn of een dergelijk voorstel door de cortes in behandeling zal worden genomen. Te Barcelona zijn verscheiden fabrikanten in de noodzakelijkheid ge komen hunne werkplaatsen te sluiten. De reeds ongunstige toestand der arbeidende volksklasse in die groote fabriekstad is daardoor verergerd. PRIII§8EN. BERLIJN, 23 Mei. De beurs- en andere belastingen zijn thans bij den rijksdag aan de orde. De heer von Bismarck geeft zich veel moeite om de aanneming te verkrijgen. Tot hen die op bezuinigingen aandrongen, in het bijzonder door verkorting van den diensttijd der militairen, zeide hij wel eens te willen zien of iemand, in zijne plaats staande, den moed zou hebben op dit oogenblik tot ontwapening over te gaan. In Frankrijk was gezegd dat de vrede des lands op het zwaard berustte, datzelfde gold ook van Pruissen. Bij den rijksdag is een adres ingediend, betreffende de toenemende zedeloosheid. Dit stuk Is onderteekend door 12648 personen uit Pruissen en 240Ö uit de overige bondsstaten. Onder de adressanten zijn 52 professo ren der universiteiten, 350 leeraren van gymnasiën en 1860 onderwijzers van andere inrigtingen, voorts 1697 handelaars, 868 grondeigenaars. 133 geneeskundigen, 122 officieren en 3157 werkbazen. Daarin wordt bezorgd heid aan den dag gelegdzoowel wegens de toenemende zedeloosheid op zich zelveals wegens haren verderfelijken invloed op het huisgezin. Uit de daaromtrent aangevoerde motieven blijkt dat dit kwaad te Berlijn en Hamburg meer dan in andere Duitsche steden veld wint, en dat dit vooral wordt bevorderd door openbare vermakelijkheden, die aanleiding geven tot ontucht en onzedelijkheid, zoowel als door verschillende geschriften, plaat werken, enz. Het aantal openlijk geprostitueerden en als zoodanig bekend of verdacht istaande personen bedraagt te Berlijn 13000. Te Hamburg zijn 180 bordeelen, terwijl het, naar evenredigheid daarvan, in de andere groote steden van den bond niet veel beter gesteld is. Den 17d'° Mei is de internationale tuinbouwtentoonstelling te St. Pe tersburg geopend geworden. Het aantal bloemkweekers en botanisten, die zich in die stad bevinden, is minstens 300. De keizer, vergezeld van den grootvorst-troonopvolger, grootvorst Constantijn en een zeer talrijk gevolg, heeft dadelijk na de opening de tentoonstelling bezocht. De Brusselsché botanist J. Linden is met de gouden eere-medaille begiftigd. PER TILIGRVU. PARIJS, 24 April. Overal in Frankrijk is het aantal stemmenden be langrijk. Gisteren avond hebben te Marseille cenige benden leve de repu bliek geroepen; de winkels werden gesloten, maar de rust is spoedig hersteld. Gambetta, Picard en Bancel zijn gekozen. Bancel had 22751, Ollivier 12430 stemmen. De verkiezing van Simon en Pelletan is waarschijnlijk. In de andere districten zal herstemd moeten worden. Te Lyon zijn Raspail en Bancel gekozen. BERLIJN. 24 Mei. De Staatsanz. maakt de verordening des konings .be- kend, door welke het lolparlement tegen den 3de" Junij wordt bijeengeroepen. PARIJS, 25 Mei. Officiële opgave. Parijs: Gambetta 21734, Carnot 9142. Vijfde district, Raspail 14639, Garnier-Pagès 14133. Zesde district, Jules Ferry 12196, Cochin 12470, Guéroult 11851. Zevende district, Ju les Favre 12028, Henri Rochefort 10033, Cantagrel 7437, Savart 11583. Achtste district, Jules Simon 30305, Lachaud 8742. Negende district Eugène Pelletan 23410, Bouley 9816. PARIJS25 Mei. Uit de departementen luiden deverkiezingsberigten gunstiger. De natuur biedt dikwijls geneesmiddelen aan. die eene zeldzaam krach tige uilwerking hebben, en die nogtans te naauwernood bekend zijn. Op gezag van dit feit vestigen wij de aandacht van hendie aan scheele hoofd pijnhoofdpijn en zenuwpijnen lijden, op de Guarana van de Heeren GRIMAULT C°. Het is eene plantaardige zelfstandigheid, uit Brazilië afkomstig. Eenige poeders van dit onschuldige middel, opgelost in een weinig water, zijn bijna altijd voldoende, om de meest hevige hoofdpijn te doen verdwijnen. Elke doos bevat twaalf poeders en wordt verkocht tegen den prijs van 3 francs. Dépötte Amsterdam II. ULOTH. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Leiden, 13 Mei 1869. In UEds. blad van den 9den dezer neemt de wel-eerw. heer Maronier den handschoen op om dames regentessen van ons hervormd weeshuis te verde digen tegen een //onverdiende blaam," door een blijkbaar //vrijzinnig man" op haar geworpen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2