per telegraaf. gevangenen hebben zich niet alleen rustig gedragen, maar zelfs bij hetblus- schen krachtdadige hulp verleend. De oorzaak van den brand is tot dus verre niet bekend; er bestaat geen vermoeden van kwaadwilligheid. Met uitzondering van den geborgen voorraad gemalen en ongemalen rogge, is weinig gered kunnen worden en hetgeen gered werd, is belangrijk bescha digd. Het bedrag der schade kan nog niet opgegeven worden, maar het zal, vooral wat betreft grondstoffen en gesneden militaire kleedingstukken betreft, vrij belangrijk zijn. Het gebrek aan de eerste zal buitengewone maatregelen vereischen, ten einde de gevangenen aan het werk te kunnen houden. Tc Nieuwe Diep is eergisteren de eerste steen gelegd voor een nieuw instituut voor de marine. In eene te Utrecht door verschillende belangstellenden gehouden ver gadering is besloten tot oprigting van een Christelijk nationaal Dagblad, tevens volledig handelsorgaan. De uitgave zal te Amsterdam plaats hebben. Eergisteren morgen is de bliksem geslagen in de waschschuur van den bleeker Spierenburg, aan den Kwakkeldijk te Utrecht. Toen de bleeker, op het gerucht van brand gewekt, er zich heen spoedde, vond hij een gat in het dak en een aantal wasschen óf geheel tot pulver verbrand, óf zoodanig geschroeid dat het goed totaal bedorven was. Een begin van brand werd spoedig gestuit. De waarde der goederen bedroeg zeker meer dan ƒ3000, terwijl de bleeker slechts voor de helft dier som verzekerd is. Aan de tweede kamer is door de regering aangeboden een wets-ont- werp, strekkende om de "Subsidie aan de Nederl. bezittingen ter kuste van Guinea," van het IXde hoofdst. der begrooting van staatsuitgaven, 1869, te verhoogen met ƒ125,000 en alzoo te brengen op ƒ284,000. In de memorie van toelichting tot dit ontwerp wordt deze verhooging, als gevolg der be kende voorvallen aan genoemde kust, verdedigd en ten slotte gezegd; De regering bepaalt zich bij deze aanvraag, in de hoop dat tot geene militaire maatregelen van hieruit zal behoeven te worden overgegaan. De gouverneur Nagtglas acht zoodanige maatregelen voor 's hands bepaaldelijk overbodig en zelfs in menig opzigt onraadzaam. 'sGRAVENHAGE, 22 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan L. J. G. Wolf te's Ilage, P. Vin- gerhoets te Diessen, G. van Haandel te Erp, G. A. M. H. baron de Rosen de Borgharen te Scbaesberg, A. J. Montens te Rotterdam, li. Horstman te ZevenhovenW. Ileusschen te Borgharenen de jagers J. W. J. Brinher en C. G. N. van Wattingen, van het reg. grenadiers en jagers, tpt het dragen van het kruis fidei et virtutihun door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Herten is benoemd de heer C. B. Korsten. Tot ontvanger der registratie te Sittard is benoemd de heer J. Z. van der Mark, thans te Holwerd. Tot notaris te Amby, Limburg, is benoemd de heer mr. J. P. Boots, cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer G. II. Sauvcur, op zijn ver- j zoek als zoodanig eervol ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden de 2de luitt. P. J. Reincke en J. L. Thehoff Moëls, van het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indiëthans met verlof, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger hier te lande. De minister van binnenl. zaken heeft goedgevonden te bepalen, dat de commissiën, belast met het afnemen der examens B en C, volgens artt. 6065 der wet van 2 Mei 1863, voor het jaar 1869 zitting zullen houden te Delft in de maand Junij en het begin van Jnlij, en te benoemen: a. tot lid en voorzitter der commissie voor examen B dr. L. üohen Stuart, direc teur der polyt. school te Delft; tot leden: dr. G. F. W. Baehr, dr. II. G. van de Sande Bakhuyzen en dr. H. Vogelsang, hoogleeraren aan voornoemde school; A. J. van Pesch, hoogleeraar te Deventer; dr. C. Bellaar Sprayt, leeraar aan de rijks- h. burgerschool te Utrecht; J. F. W. Conrad, hoofdin genieur van den waterstaat te Middelburg; A. W. van Dam, architect te Rotterdam, en J. H. van de Laar, leeraar aan de h. burgerschool te Rotter dam; b. tot lid en voorzitter der commissie voor examen B en C dr. L. Cohen Stuart voornoemd; tot leden: dp. P. .1. van Kerckhoff, hoogleeraar te Utrecht; dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen. F. J. van den Berg, dr. II. Vogelsang, N. II. Henket, E. Gugcl, mr. J. L. de Bruyn Kops, Grothe, hoogleeraren, en A. Huet, leeraar aan de polyt. school te Delft; jhr. J. R. T. Ortt, hoofdingenieur van den waterstaat te Haarlem; N. T. Michaëlis, inge nieur bij de staatsspoorwegen te Rotterdam; A. A. C. de Vries Robbe', inge nieur ls,e kl. voor het stoomwezen te Kriige; E. Ader, ingenieur der Ned. stoombootmaatschappij te Fijenoord; E. van der Eist, ingenieur-directeur der domaniale mijnen te Kerkrade; A. W. van Dam, architect te Rotterdam, en J. II. van de Laar, leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam. De eerste kamer heeft eergisteren avond hare werkzaamheden hervat. Onder de ingekomen bescheiden behoorden o. a. de laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpenwelke naar de afdeelingen zijn verzonden. Het onderzoek van al de aanhangige wets-ontwerpen is thans reeds afgeloo- pen. Tegen Maandag zijn verschillende kleine wets-ontwerpen aan de orde gesteld. De heer mr. J. Schroder, secretaris-generaal bij het departement van binncnlandsche zaken, is gisteren na langdurige ongesteldheid overleden. In de zitting van den hoogen raad van gisteren werd het geschil ge pleit. reeds vroeger bij de behandeling voor het prov. gereglshof in Zuid holland breeder vermeld, tusschen P. G. Ilubrecht en cons., te zamen uit makende het collegie van regenten van het gereformeerd minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis, gevestigd te Leyden, eischers, en C. Gelens. echtgenoole van en geadsisteerd door J. .1. Majoie en cons., verweerders, en de algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers, gevestigd te 's Gravenhagemedevenveerderesse. De grieven tegen het arrest van gezegd hof, in cassatie ontwikkeld, zijn hoofd zakelijk, dat aan de eerste verweerders niet toekomt de actie uit quasi- contract dat in deze geene actie tot rekening en verantwoording kon worden toegewezen, en eindelijk dat de zaak door het hof niet is teruggewezen naar de arrond.-regtbank. Gepleit voor de eischers mr. J. Kappeyne van de Coppello en voor de verweerders mr. G. M. van der Linden. Adv.-generaal Smits zal in de volgende maand conclusie in deze zaak nemen. Den 8 u'n Junij zal voor den hoogen raad de zaak dienen van Bosman c. s.die in cassatie zijn gekomen tegen het arrest van het prov. geregts- liof in Zuidhollandin zake de Rotterdamsche ongeregeldheden. Men houdt het thans voor zeker dat Jacob de Vletter op 17 Junij aanst. voor het prov. geregtshof zal te regt staan. Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland zijn als candidaat-notarissen geëxamineerd en toegelaten de hh.: J. 11. van der Iley- den en J. Sneltjes, te Papendrecht; II. J. A. van Hemmen, te Delft; E. Th. Carvalho en F. H. van Peski, te Rotterdam; M. Boll, te Gorinchem; J. A. van Bergen, te Wassenaar; P. J. Landry, te 'sGravenhage, en A. A. Hoos, te Leyden. De 27sle vergadering in Zuidholland, van betNederlandsch onderwijzers genootschap werd lieden alhier gehouden in het locaal der leesinrigting in de Onde Molstraat. Zeven afdeelingen waren ter vergadering vertegenwoordigd. BUITEiNLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELA.IVD. LONDEN20 Mei. De heer Johnson zal den 22slen dezer Engeland verlaten. Hij heeft bedankt voor een gastmaal, hem door den mayor van Southampton aange boden, en in zijnen brief, waarin bij daarvan kennis gaf, o. a. gezegd dat hij Engeland zou verlaten met het besef, dat de regering en het volk van Groot-Brittannië een oorlog met Noord-Amerika als de grootste ramp be schouwen, die beide landen zou kunnen treffen, en dat, geloofde hij, was ook de overtuiging van de regering en het volk van de Vereenigde Staten. De veiligheid in de straten der hoofdstad laat in den jongsten tijd weder zeer veel te wensehen over. Zoo kwamen, bij één enkel policie- geregt, binnen den lijd vrn drie dagen, niet minder dan 6 aanklagten over straat-roof voor. Een regter verklaarde dezer dagen dat de moderne straat- roovers een zoo georganiseerd ligchaam vormen, dat ieder hunner, bij de uitoefening van zijn misdadig bedrijf, door eene welgekleede lijf-garde is omgeven, welke zijne vervolging belet. -Uit Dublin meldt men dat er den 18den nabij Tralee eene bloedige botsing tusschen de maréchaussée en eenen volkshoop is voorgevallen; één burger is daarbij omgekomen, en andere zijn gewond. De aanleiding lag niet in grieven van poliliekcn of inaatsehappelijken aard, maar in eenen plaatselijken twist, dien de policie zocht te stillen. De dagbladen komen op tegen een door de regering van Ecuador ge dane aankondiging dat zij, door de onmogelijkheid waarin zij zich bevindt om de vroeger met hare schuldeischers gesloten overeenkomst na te leven, zich daarvan ontslagen acht. FR ANKRIJ K. PARIJS, 20 Mei. De rustverstoring, die* in het laatst der vorige week eenen korten tijd op de straten alhier heerschte, heeft in eene van de groote gevangenissen eenen zonderlingen weerklank gehad onder de wegens politieke vergrijpen opgesloten personeneenige van deze lieden kwamen in verzet tegen de gevangenbewaarders, riepen: weg met den keizer! de guillotine boven! enz., en lieten blijken dat zij dachten eerstdaags weder vrij en meester in Parijs te zullen zijn. Waarschijnlijk hadden zij iets vernomen van de voornemens van sommige personen, die aan de rustverstoring deelnamen. Bij verschei dene veroordeelden zijn wapenen en ammunitie gevonden, en diegenen van hen, welke deel aan de wanordelijkheden hadden genomen, hebben de ver plaatsing naar eene algemeene strafgevangenis, een maatregel van gevan- genistucht, moeten ondergaan. Volgens de Patrie zijn bij de bedoelde rustverstoringen 149 personen gevangen genomen, waarvan 17 later zijn ontslagen. Onder de 132 perso nen, die nog in hechtenis zijn, telt men er 62 beneden den ouderdom van 20 jaren, en 23 die reeds vroeger in aanraking met de justitie geweest zijn. Van de 149 aanvankelijk gearresteerde personen behoorden 93 tot den stand der handwerkslieden, terwijl de anderen studentenwinkeljongens, reizende koopmaiisbediendenenz.waren. Te Thiers, in het dep. Puy de Dome, zijn mede rustverstoringen voorge vallen, waarbij de kreten: leve Ledru-Rollin! leve Barbes! gehoord zijn. Te Limoux heeft Vle officiële candidatuur van den heer Isaac Pereire lot be treurenswaardige tooneelen aanleiding gegeven. Er is gevochten en doode- lijke wonden hebben de twistenden elkander toegebragt. §PAN JE, Het 33ste artikel der constitutie, waarbij de monarchale regeringsvorm wordt vastgesteld, is door de cortes met 214 tegen 71 stemmen aangenomen. Men verwacht nu de instelling van een raad van regentschap, onder voor zitting van den maarschalk Serrano. PKUI9§EN. BERLIJN, 20 Mei. De minister van financiën heeft aan de leden van den rijksdag een ge schrift rondgedeeld over de noodzakelijkheid der bondsbelastingen. Volgens deze memorie bedraagt het Pruissische tekort van het laatste jaar 9,863,434 th. Voor het dienstjaar 1869/70 kan het evenwigt ook niet hersteld worden in geval dat de onvermijdelijk noodzakelijke bondsbelastingen niet ingewilligd worden. Bij de bekende belasting-ontwerpen komt nog eene belasting op de spoorwegkaartjes. Het geheele bedrag van de opbrengst der belastingen wordt begroot op 11,268,000 th.waarvan het Pruisisch aandeel, 9,441,780 th. bedragende, ongeveer het evenwigt herstelt. Op de medewerking van den rijksdag wordt vertrouwd, opdat Pruissen zich aan zijne bondsverpligtingen zou kunnen houden. Nabij Coblenz vallen groote rotsblokken uit de wanden der leigrocvcn. Maatregelen van voorzorg, vooral ter beveiliging van den spoorweg, zijn reeds genomen. Aanbeveling1 aan Huismoeders. Sedert twee jaren wordt de ijzerhoudende Kainmeiia§>SIroop van GRIMAULT C". trapsgewijze steeds meer en meer gebruikt, in plaats van de Levertraan. Bovenal geeft zij bij genezing van kinderen opmerkelijke resultaten. Alleen te Parijs wordt zij ieder jaar aan meer dan 2000 kinde ren toegediend, hetzij tegen de opzweUing van de keelklieren, hetzij legen de bleekheid en de slapheid van het vleesch, berg op het hoofd en uitsla™ in het gelaat, gebrek aan eetlust enz. Het middel is, om zoo te zeggen", eene behoefte in het huishouden geworden, en elke moeder, die voorzorgen wenscht te nemendient er den kinderen in de lente en herfst twee of drie flacons van toe. Op die wijze worden ziekten voorkomen en de ontwikke ling bevorderd. Wépötte Amsterdam II. ULOTI1. ROME, 21 Mei. In de zaak der beschuldigden van 22 October 1867 is uit spraak gedaan. 62 personen zijn tot levenslange galeistraf en anderen lot mindere straffen veroordeeld. INCEZONBEar. Men verneemt, dat het Provinciaal College, alsnog belast met het Toezicht op het kerkelijk beheer bij de Hervormden in Zuid-Holland, naar aanleiding van een niet gering aantal protesten, ingeleverd tegen de alhier op den 19dcD Maart jl. gehouden stemming over het al of niet opvolgen van het be kend Besluit van het Algemeen College, geoordeeld heeft, dat het verkregen resultaat niet slechts betwistbaar, maar zelfs, althans tot op zekere hoo™te meer of min onzeker is, en, op grond daarvande Gemeente-commissie heelt uitgenoodigdde bedoelde stemming te verklaren voor onvoldoende, gelijk zij werkelijk is, het voorts aan haar overlatende, om in de gegeven omstandigheden zoo te handelen als zij vermeenen zal te belmoren met dien verstande echter, dat de gemeente in geen geval onkundig mag'gela ten worden van de goede gronden, die voor de naleving van het bedoelde Besluit pleiten, zooals deze zijn uiteengezet in de circulaire van liet Alge meen College dd. 22 April jl.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2