LMDSCHE COURANT. 809. N°. 62. M MAANDAG 24 MEI. STA DS-BERIGTEN. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. De Courant wordt Maandag, F oensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. S; De prijs der Courant is 3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Oproeping van de V er lof gangers der Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEYDEN Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland, van den 16<len April 1869, A. N°. 2976 (2de Afd.), Prov.blad N°. 4.0, houdende regeling van hut onderzoek der Verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen in de Lakenhal, aun den Ouden Singel, ten einde door den Generaal-MajoorMilitie-Com missaris te Morden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, hehoorende tot de ligtingen van 1SS5 en 1866, op Woensdag den 2Jcn .lunij IMUIdes morgens te 9 uren, die, belioorende tot de ligting van 1§67, mede op dien dag, des namiddags te 1 uur, en de verlofgangers, hehoorende tot de ligting van 18685 op Oondcrdag den 3den «lunij 1869, des morgens te 9 uren; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegevenalsmede van hunne zakboekjes en verlofpassen. En vermanen wijders Burgemeester en Wethouders de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping naauwkeurig te beantwoordente zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en hij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingenvermeld bij de artt. 130, 141-145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed, wor den gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lanrle. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant van den 248ten en van den 318ten dezer maand. Burgemeesleren Wethouders van Leyden Leyden 22 Mei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 22 Mei. Men wil weten, dat de voordragt, door het collegie van curatoren der hoogeschool alhier opgemaakt, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den hoogleeraar Krieger, is zamengesteld uit de lih. dr. Polanote Rotterdamen dr. Hanlote 's Gravenhage. De gelijktijdig opge maakte voordragt ter benoeming van een buitengewoon hoogleeraar in de ophthalmologic zou de namen bevatten van de bh. dr. Doyer, vroeger prac- tiserend geneesheer te Batavia, en dr. de Haas, te Rotterdam. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 105 tot 124 volwassen personen en 49 tol 61 kinderen. Uit Katwijk aan Zee meldt men ons dat d\ Krull aldaar voor het be roep naar Anjum heeft bedankt, maar dat dr. van Maasdijk het beroep naar Haarlem heelt aangenomen. Bij den burgemeester van Warmond werd den 9lJe,i December jl. aan gifte gedaan dat de dienstbode A. Westerhuis, oud 21 jaar, geboren te Sas- senheim, ten huize van J, v. d. W. in den nacht van 6 op 7 December was bevallen van een dood kind. Al spoedig rees het vermoeden dat de moeder het kind, dat van het vrouwelijk geslacht was, opzettelijk en moedwillig van liet leven zou hebben beroofd. Van daar een geregtelijk onderzoek op 10 December, hetwelk aan den dag bragt, dat de bevallene hare zwanger schap aan niemand geopenbaard had; dat zij geheel alleen en zonder eenige hulp bevallen is en haar kind, waarvan het geslacht haar onbekend was, heeft laten liggen waar liet lag, mecnende dat het dood was hij de ge boorte, omdat zij liet niet had hooren schreeuwen. Het lijkje is onderzocht door drie geneeskundigen, die uit hunne bevinding hebben geconcludeerd, dat het kind levend geboren en levensvatbaar was, en dat de dood van het kind het gevolg is geweest van een krachtig uitwendig geweld op den sche del. De moeder verklaarde dat zij liet kind niet met geweld op liet hoofd heeft gedrukt, maar op den 6den Dec. uit een raam is gevallen en dat de belcediging aan het hoofd van het kind waarschijnlijk daardoor is ontstaan, hoezeer zij zich bij dien val niet heeft bezeerd. De deskundigen zijn even wel omtrent deze verklaring van meening dal, indien de moeder is gevallen, zulks de waargenomen bcleediging aan hel hoofd van het kind onmogelijk kan hebben veroorzaakt, terwijl bovendien het kind te krachtig heelt ge leefd, om aan te nemen dat het met zulk eene beleediging is geboren. Deze omstandigheden bleken ter teregtzitting van het prov. geregtshof in Zuid holland van Donderdag, waarnaar Albertje Westerhuis bij arrest van de raadkamer van dit hof van 1 Maart jl. is verwezen. Het 0. M.waargenomen door den adv.-gen. mr. van Maanen, meende dat het bewijs geleverd was voor zijn requisitoir om haar schuldig te verklaren aan kindermoordvoor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd en hare veroordeeling te eischen tot eene tuchthuisstraf voor een tijd van niet minder dan 5 en niet meer dan 15 jaar. De verdediger van de beschul digde, mr. A. 11. Philipse, betoogde in zijn pleidooi dat er niet het minste bewijs geleverd is, dat het kind levend ter wereld is gekomen, noch wat er met het lijkje na de bevalling is gebeurd. Wijders wraakte pleiter, door aanhalingen van autoriteiten in de geneeskundige wetenschap, het visum repertumin zoover hij daartegen overstelde dat een kind dood of levend kan ter wereld komen met bloeduitstorting of schedelindruk. Hij concludeerde tol vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Donderdag aansl. Uit het arrest van verwijzing van de acht beschuldigden, in zake de Rotterdamsehe ongeregeldheden, die den 3den .lunij aanst. voor het prov. geregtshof in Zuidholland zullen verschijnen, blijkt, dat volgens den proc.- gèneraal uit de instructie zou zijn geresulteerd, dat de beklaagden, in den nacht van Zaturdag den 31sle0 October op Zondag den lst«" November 1868, deel uitgemaakt hebben van eene menigte van ver boven de 20 personen, die, met steenen, messen en houten gewapend, en daarvan op na te melden wijze gebruik makende, en onder liet uiten van oproerige kreten als «weg met de policie, leve de Vletter" en meer dergelijke, van tusschen des avonds circa half elf lot den volgenden morgen circa vier ure herhaalde aanvallen hebben gedaan op het policie-bureau van het tweede kwartier, en het daar aan grenzend gemeentehuis van Rotterdamalsmede op de zich daarvoor of daarin bevindende beambten van policie, handelende ter uitvoering der wet en der bevelen van het openbaar gezag, daarbij die beambten aantastende of gewelddadig en feitelijk wederstand tegen hen biedende, en dat eenige hierna te melden beklaagden bovendien genoemde beambten in de waarne ming hunner bediening slagen toegebragt hebben, zoodat bij eenige hunner bloedstorting, kwetsing of ziekte veroorzaakt werd, voorts aan dc openbare gehouwen en andere voorwerpen ten algemeenen nutte, door het openbaar gezag opgerigt. beschadiging en vernielingen toegebragt of de afsluiting daarvan verbroken hebben, en dat eindelijk een der beklaagden (Dunk), daarbij, in het bewoonde gemeentehuis brand Heeft gesticht, waardoor men- schenlevens in gevaar werden gebragt. In liet geheel waren er in de zaak 12 beklaagden, maar 4 zijn in vrijheid gesteld, omdat er geene genoegzame bezwaren ter verdere vervolging aanwezig waren. Door het prov. kerkbestuur van Drenthe zijn als candidaten tot de h. dienst toegelaten de lib. G. Doedes en M. Sjoerds en door het prov. kerkbestuur van Overijssel zijn als zoodanig toegelaten de hh. F. C. Stoop en G. van Wijke. -De Vereenjging voor Christelijk nationaal onderwijs hield in deze week hare algemeene vergadering te Utrecht. De vergadering werd voorafgegaan van het uitspreken eener feestrede in de Domkerk door dr. Kuypcr. De cerc-voor- zilter, de heer Groen van Prinsterer, leidde de beraadslagingen. Alvorens over te gaan tot de discussie over de voorgestelde wijzigingen in de schoolwet, ver klaarde de vergadering gelijk regt voor allen te begeeren, en dus geen voorrang van de staatsschool en geene aalmoes voor de bijzondere school. Na uitvoerige beraadslagingen besloten de afgevaardigden met 64 tegen 9 stemmen de verwijdering van hel woord Christelijke uit art. 23cn met 47 tegen 14 stemmen de hijvoeging van de woorden: "het openbaar onder wijzersambt is voortaan onvereenigbaar met kerkelijke bedieningen" bij art. 24 voor te stellen. Met algemeene stemmen namen de afgevaardigden het besluit, dat aan eiken meer afdoenden waarborg van gewetensvrijheid wijziging van art. 194 der grondwet zal moeten voorafgaan, krachtens welke het vrije onderwijs regel, het openhaar aanvulling worde. Ook ver klaarden de afgevaardigden zich voor de verpiigting eener helling van school gelden behalve van onvermogenden. Na de behandeling van verschillende andere onderwerpen hechtten alle afgevaardigden hunne goedkeuring aan hetgeen de hoofdcommissie geschreven had aan de vereeuiging voor gerefor meerd onderwijs, daarop neerkomende, dat men de oprigling dier vereeni- ging betreurdemaar broederlijke zamenwerking met haar wenschelijk achtte. Ten slotte wees de heer Groen nog op het belang der aanstaande verkiezingen en wel in den geest zijner laatste bekende geschriften. Zij die oordeelden dat aan liet bijzonder onderwijs de voorrang moesten worden toegekend, konden worden gesteund, maar op den voorgrond moest staan dal hij de verkiezingen niemand werd aangenomen, die in de onderwijs- quaestie lijnregt tegen de vereeuiging overstoud. De vergadering deed bij acclamatie van hare instemming daarmede blijken. Uit het verslag blijkt, dat de uitgaven der vereeniging over 1867/68 hebben bedragen 29,836.80 de ontvangsten J 22,469.79liet tekort is uit de restanten van vroegere jaren bestreden. Uit deze fondsen zijn ruim 90 scholen ondersteund. In de eergisteren te Rotterdam gehouden zitting van den gemeente raad is ingekomen eene missive van de commissiedie zich heeft belast met het bijeenbrengen van een renteloos voorschot voor de gemeente, tot over neming der kunstverzameling van wijlen den lieer D. Vis lïlokhuyzen. Die missive hield in dat, hoewel de pogingen der commissie nog niet tot het gewenschte doel hebben geleid, er evenwel reeds door 330 personen ge- teekend is voor een gezamenlijk bedrag van ƒ25000, terwijl er aan vrijwil lige bijdragen ƒ3000 was ingekomen. De commissie wanhoopte niei aan den goeden uitslag, maar liet ontbrak haar aan tijd tot verdere pogingen. Zij hoopte dat er verder in het nog ontbrekend gedeelte der som tot aan koop der genoemde collectie zou kunnen voorzien worden. Tot adsistent-geneesheer in het ziekenhuis aan den Coolsingel werd be noemd dr. F. K. A. ltombach. Uit Amsterdam meldt men dat gisteren morgen ten 5 ure 220 scheeps timmerlieden iict voorbeeld, door eenige hunne makkers gegeven, gevolsd hebben en weder aan liet werk zijn gegaan en dat eenige uren later nog 100 den arbeid hebben hervat. Omtrent den branddie Woensdag li. in de correctionele gevangenis te Hoorn heeft gewoed, verneemt men het volgende. De brand is uitgebarsten in de magazijnen van den arbeidwaarin eene belangrijke hoeveelheid vlas garen en lakenstoffen aanwezig was. De daken van die magazijnen en de zolders zijn geheel verbrand en dc zich daaronder bevindende bureauxhoe zeer behoudenzijn onbruikbaar geworden. De liroodbakkerij heeft insge- gelijks door het vuur en het vallen van den schoorsteen veel geleden. De brand is ten 1 ure uitgebarsten en was ten 4 ure gebluschl, met hulp van de brandweer van het gesticht, van de bemanning en de spuit van het ter reedc liggende oorlogschip Ternate en van 5 gemeente-brandspuiten. De

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1