LMDSCHE COURANT. 869. fl\ 61. V De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VRIJDAG 21 MEI. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant voordt verzonden iV". 5 blad 8) der Handelingen van den Gemeenteraad. ST A S_B K R I GTE l\. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 205 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N°. 85), in zijne vergadering van heden, liet kohier van de plaatselijke di recte belasting voor het jaar 1809 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op het kohier aangesla gene, krachtens de 5e zinsnede van bovengenoemd wets-artikelzijne be zwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gede puteerde stalen dezer provincie kon inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in AeLeydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 20 Mei 1869, v. PUTTKAMMER, Secretaris. fTLjüÊB^ Voor hen die verzuimd mogten hebben zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen en uren ter inschrijving voor tie schutterlijke dienst aan te mel den, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten raadhuize, op aanstaanden Maandag 24 Mei, des voormiddags van 10 tot 1 uur. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 20 Mei. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voorzitter, voordat met de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen een aanvang werd gemaakt, mede, dat ingekomen waren: een adres van de hh. J. A. Boogaard c. s.tot liet in gebruik bekomen van een deel der Ruïne ter bebouwing; een adres van d'. J. C. G. Evers, houdende bezwa ren tegen het kohier der plaatselijke directe belasting, en een adres van lih. curatoren der hoogeschool, houdende bezwaren tegen het plaatsen van een schoolgebouw op de Boommarkt, en tevens verzoekende daartoe ook niet een deel der Ruïne te bestemmen, ten einde dat plein eenmaal dienst baar te kunnen maken aan de uitbreiding der akademisclie instellingen of aan het plaatsen van een nieuw akademiegebouw. Het eerstgenoemde adres werd gesteld in handen van burgemeester en wethouders, betreflende het tweede werd overgegaan tot de orde van den daguithoofde het was inge komen nadat de termijn, voor het ter visie liggen van het kohier bepaald, was verstrekenen het derde werd aangehouden tot bij de behandeling van het plan en de voorwaarden voor het bouwen eener meisjes-school, in deze zitting aan de orde gesteld. Overgaande tot de behandeling der aan de orde gestelde punten, werd benoemd tot 2dc" hulponderwijzer der 4,Je kl. aan de openbare school n°. 1 voor minvermogenden J. 1. van Tertholen, hulponderwijzer alhier, en tot vrouwe-kraammoeder mej. II. E. Pikaar, echtgenoote van den heer J. W. Schaap. Aan vrouwe A. R. de Sturler, geb. van Roijen, werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als regentesse van het II. G. of arme wees- en kinderhuis. Het kohier van de plaatselijke directe belasting, 1869, werd vastgesteld tot een bedrag van 75552.61; vooraf echter hadden, op voor stel van burg. en weth.. naar aanleiding van eenige tegen dat kohier inge- komene bezwaarschriften, enkele aanslagen eenige vermindering ondergaan. De rekening van de stads-bank van leening over 1868 en die van de stede lijke gasfabriek over 1868 werden goedgekeurd; van de overwinst der gas fabriek wordt 5000 gekapitaliseerd en het overige gebragt op de dienst van 1868. Vervolgens kwam in behandeling het plan en de voorwaarden voor het bouwen eener meisjesschool lc kl. voor meer uitgebreid lager onderwijs, en daarbij tevens de adressen vroeger en lieden ingekomenhoudende bezwaren tegen het plaatsen van die school op de Boommarkt. Volgens de voordragt van burg. en weth. werden de kosten van die school, vroeger geraamd op j 24000, thans geraamd op ƒ33600, wegens de buitengewone fondeering die, na gedaan onderzoek, op de Boommarkt, noodig werd geoordeeld; te vens werd voorgesteld die meerdere kosten te vinden uit het batig slot der loopende dienst. De commissie van financiën adviseerde in die voordragt te berusten, omdat het bouwen op eene andere plaats misschien evenvee! kosten zou vorderen, maar stelde voor de som van 9000, waarop niet gerekend was, te vinden door verkoop van kapitaal. De heer Tollens ver klaarde zich tegen de verhooging der vroeger uitgetrokken som van ƒ24000 op ƒ33000, vooral met het oog op de plaats waar de school zou gebouwd worden; die grond was, ook volgens liet oordeel der commissie van fabri cage, zeer slap en dus zou de school eene niet zeer gezonde verblijfplaats opleveren. De heer Le Poole moest zich thans ook, wegens de hooge kos ten, tegen het plan verklaren. De lieer Cock verklaarde zich ook tegen de voordragt, voornamelijk op grond zijner meening dat de school van mej. Renssen niet was eene school, tol de oprigting waarvan door de wet aan de gemeente de verpligting was opgelegd. De heer WttewaaU zou tegen de voordragt stemmen, omdat hij de Boommarkt voor het bouwen der school niet geschikt achtte. De hh. de Freuiery en Ilubrecht verdedig den de voordragt; de plaats was niet uitnemend te noemen, maar men wist er niets beters op dan de voordragt aan le nemen; de meerdere kosten waren alleen het gevolg van de nader noodig gekeurde fondecringen. De heer Cock vroeg nog of er wel voor liet plaatsen der school gedacht was aan het Pieterskerkplein, waarop de voorzitter te kennen gaf dat, indien men de school aldaar plaatste, er nog meerdere klaglen van de ouders zouden te verwachten zijnwegens den winddie in den omtrek der kerk gewoonlijk werd waargenomen, iets hetgeen de heer Cock niet kon toegeven, wijzende op de school van den heer van Wijk, waarmede dat dan ook het geval zou zijn. De heer van Ileukelom sprak nog ten gunste der Boommarktde school zou slechts de lengte van drie huizen beslaan maar eene verdieping hebben, en aan het museum van oudheden geen na deel toebrengen. Nadat burg. en weth. zich met de zienswijze van de com missie van financiën, wat betreft liet vinden der som van ƒ9000, hadden vereenigd, en de heer Cock had verklaard verkoop van kapitaal voor eene dergelijke zaak niet te kunnen goedkeuren, werd het advies der commissie in zijn geheel met 12 tegen 5 stemmen aangenomen. Op een adres van commissarissen der sociëteit Amicilia, ter bekoming van gemeentegrond aan den Vestwal, werd voorts gunstig beschikt. Eene voordragt van burg. en weth. om, op voorstel van den inspecteur, 60 a 70 leerlingen van de burger-avondschool en de ambachtsschool van het genoot schap M. S. G. in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling voor de huis houding en het bedrijf van den handwerksman te Amsterdam te bezoeken, en daartoe ƒ200 te bestemmen, werd, ingevolge het advies van de commissie van financiënmet 13 tegen 4 stemmen verworpen. De commissie van finan ciën en ook vele leden meenden dat dit wel eene nuttige zaak was, maar geene zaak, waarvoor de gemeente geld moest geven; men kon daarvan de gevolgen niet berekenen. Ten slotte werd nog goedgekeurd een staat van I af- en overschrijving van de administratie der stads-apotheek op de begroo- I ting van 1868. De kantoren der Hall. ijzeren spoorwegmaatschappij zijn voor den duur der zomerdienst open als volgt: Alkmaar, Amsterdam, Delft, 's Gravcnhage Haarlem, de Helder, Leyden, Rotterdam en Schiedam, van 7 ure voor- tot 10% ure namiddags; Aniia-Paulowna, Beverwijk, Castricum, Halfweg, Noord-ScharwoudePietgijzenburg, ScliagenUitgeest, Veenenburg, Voge lenzang en Voorschoten, van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. Op den 15<len dezer is te Haarlem de 117d" algemeene vergadering ge houden van de IIoll. maatschappij der wetenschappen, onder voorzitter van den heer mr. F. W. baron van Styrum. Aan de vergadering werd kennis gegeven van de benoeming tot directeur van den lieer mr. G. Willink van Bennebroek. Sedert de laatste algemeene vergadering zijn door de maat schappij uitgegeven vijf afleveringen van de Archives Neèrlandaises des Sciences Exactes et Naturelles. De maatschappij besloot om, geheel afge scheiden van de medailleswelke aan bekroonde' prijsvragen worden toege kend, twee nieuwe medailles, ter innerlijke waarde van ƒ500, in te stellen, waarvan de eene den naam en de beeldtenis zal dragen van Iluygens en de andere die van Boerliave, en welke medailles beurtelings, en wel om de twee jarentoegekend zullen worden aan een geleerde in of buiten het vaderland, die door zijne onderzoekingen, ontdekkingen of uitvindingen door de maatschappij geacht zal worden gedurende de laatste twintig jaren zich buitengewoon verdienstelijk te hebben gemaakt in een bepaald onderdeel der wis- en natuurkundige wetenschappen; bij de algemeene vergadering van 1870 zal de medaille-Huygens in hel vak der physica worden toegekend. Op de in 1867 uitgeschreven prijsvraag over den Saurus vulgaris was een in de Nederlandsche taal geschreven antwoord ingekomen, aan hetwelk door de vergadering de gouden eerepenning werd toegewezenbij de opening van het billet bleken de heeren dr. C. K. Hoffmann adsistent-geneesheer te Mee- renberg, en II. Weijenbergh Jr.heel- en verloskundige en cand. in de wis- en natuurkunde te Utrecht, de schrijvers dezer verhandeling te zijn. De maatschappij schreef eenige nieuwe prijsvragen uit en benoemde tot binnenl. leden: de hh. dr. E. A. Beima, conservator aan 's rijks museum van nat. historie te Leyden, dr. R. P. A. Dozy, hoogl. te Leyden, en J. F. W. Con rad, hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg; en tot buitenlieden: de lib. L. A. J. Ouetelet, te Brussel, W. Sartorius von Waltershausente Göttingen, A. W. Iloflmann, te Berlijn, enJ. D. Dana te Ncw-IIaven. U.C.) Te Maassluis is door de reeders besloten geen deel te nemen in de haringjagerijzooals die te Vlaardingen weder is tot stand gebragt. Zij zijn onderling overeengekomen den te vangen haring met voldoende hoe veelheden zoo spoedig mogelijk aan de markt in den afslag te brengen, ten einde dien van den beginne af, tegen aannentelijken prijs, ook voor een ieder verkrijgbaar te stellen. Zij meenen dat zoo doende de Nederlandsche visscherij het meest gebaat zal worden en daarmede zal worden tegengegaan de meer en meer toenemende invoer van vreemden haring, die gedurende de te hoog opgevoerde prijzen van den echt Ilollandschen haring den aftrek van dezen in hooge male belemmert. Geen expresselijk daartoe uitgeruste jagerschepen zullen hunne visschersvloot begeleiden; aan de schippers van hunne visschersschepen blijft het overgelaten den gevangen buit op de beste wijze het spoedigst aan te brengen. Gisteren tegen den middag is in de garancine-fabriek van de heeren Salomonson, onder Capelle a/d IJsselbrand ontstaan, die al spoedig een zeer gevaarlijk aanzien kreeg. Met veel inspanning en door middel van elf brandspuiten zijn de meekrapfabriekpakhuizen en nevengebouwen gespaard gebleven. De helft der garancine-fabriek echter, met al hare machines, drijf werk, stoom-droogeestenenz. is vernield. Eerst ten half acht ure 's avonds werd men den brand voor goed meester. Aan den Moerdijk had gisteren een treurig voorval plaats. Een vis- schersschuit, met vier personen bemand, komende van hel Ilollandsch Diep om dc haven van den Moerdijk binnen le loopenis door de stormbui om-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1