BUITEN L\NDSCUE BEBIGTEN. schikt, dat de afkoop kan plaats hebben niet op de voorwaarden door den adressant voorgesteld, maar op die door het gemeentebestuur bepaald. Eene concept-verordening tot wijziging der verordening op de openbare scholen voor on- en minvermogendeneene tijdsbepaling bevattende voor het hou den der avondscholenwerd aangehoudenten einde in overleg te treden met de betrokken hoofdonderwijzers om die scholen in plaats van met Octo ber met September te doen beginnen. Eene concept-verordening houdende algcmecne voorwaarden voor de aanbesteding van gemeente-fabricagewerken werd. nadat een tweetal wijzigingen daarin waren gebragt, goedgekeurd, liie wijzigingen strekten tot opheffing van het verbod voor den aannemer om vreemde arbeiders te bezigen zonder dat de noodzakelijkheid daarvan was gebleken en tot oplegging van de verpligting om op Zon- en algemeene feestdagen niet te werken dan in buitengewone gevallen. Voorts werden nog een slaat van begrooting en staat van af- en overschrijving over 1868 van het geref. minnehuis goedgekeurd en tot lid van de commissie van fiinanciën ad hoe, om te adviseren over het bestek en de voorwaarden van bet bouwen der nieuwe meisjesschool, in deze zitting ingekomen, be noemd de heer Hartevelt; de benoeming van een lid in die commissie werd noodig geoordeeld, omdat de zaak spoed vereischte en de heer Scheltema tijdelijk afwezig was. Gisteren avond ongeveer half tien ure gaf het luiden der klok het ont staan van brand te kennen. Gelukkig bleek het spoedig dat meu dien brand, in een perceel op den Ouden Rijnin de eerste beginselen had kunnen stuiten. Heden morgen bad aan de katoenfabriek van de lib. de lleyder C°. alhier het volgende ongeluk plaats. Terwijl eenige werklieden bezig waren aan bet schoonmaken van een stoomketel, had de stoker de onvoorzigtig- lieid om de kraan van den ketel open te zetten, waardoor de stoom naar binnen kwam, en 2 personen vrij hevige brandwonden bekwamen. De toe stand van deze beiden is echter niet gevaarlijk. Ofschoon wij de vermelding van uitsluitend tot den huisselijken kring behoorende feestvieringen minder gepast in ons blad achtenvermeenen wij, wegens de zeldzaamheid, eene uitzondering te mogen maken met eene feest viering, die dezer dagen in ons midden plaats heeft. Gelijktijdig toch mag de lieer J. van der Tas zijn vijftigjarig- en zijn eenige zoonde heer J. C. van der Tas, zijn vijfentwintig-jarig huwelijk vieren, terwijl tevens eene dochter van laatstgenoemden zich in den echt verbindt. Gelijk te verwach ten was mogten zijin deze voor hen zoo heugelijke gedenk- en vreugde dagen. talrijke blijken van hartelijke deelneming ondervinden. Vooral voor het bejaarde, maar nog krachtvolle hoofd der familie, oud-strijder uit de dagen van 1813 -15, is deze feestviering van eene gewigtvolle beteekenis, daar hij, een blik slaande op een uiterst werkzaam leven, zich in zijn ge zin, en in zijn bedrijf als metselaar, ruim gezegend zag en zich veler ach ting en vertrouwen mogt verwerven. Voor hem mogen de laatste dagen zijns levens niet de minst gelukkige zijn, en hij de voldoening smaken dat de zaak, waarvan hij de grondslagen legde, onder zijnen zoon, sinds jaren reeds zijn deelgenoot, worde bevestigd en in bloei toeneme. Uit Katwijk aan Zee meldt men ons het volgende. Als eene bijzon derheid mag vermeld worden dat schipper W. van der I'lasvoerende de visschersbom Zorg en Trouwvan den reeder G. Verdoes, binnen den tijd van 14 dagen in eene reis heeft besomd 575, waarvan ieder matroos heeft verkregen ƒ43. De visch blijft zeer hoog in prijs; voor de droogschol wordt in den afslag besteed ƒ5.30 per mand. Niettegenstaande voor eenige dagen de aardappelen-plant door de nacht vorst veel had geleden, staan de akkers nu zeer gewenscht. Door bh. inspecteurs van het middelbaar onderwijs is aan directeuren van burgerscholen eene circulaire gerigt, waarin zij worden uitgenoodigd op de ten toonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman in te zenden teekeningen, geboetseerde voorwerpen en uit bout of metaal vervaardigc modellen, ornamenten, beelden enz., afkomstig van leerlingen uit den handwerksstand. Door ieder der inspecteurs worden voor de leerlingen der scholen in de onder zijn toezigt geplaatste provin ciën aanwezig, de volgende medailles uitgeloofd: ééne zilveren en eene bron zen voor teekeningen naar de natuur; ééne bronzen voor teekeningen naar voorbeelden; ééne zilveren en ééne bronzen voor regtlijnige, bouwkundige en werktuigkundige teekeningen naar modellen of voorbeelden; ééne bronzen voor ontwerpen van gebouwen, werktuigen enz.; ééne bronzen voor mo dellen in hout of metaal, en ééne bronzen voor geboetseerde voorwerpen. De in te zenden teekeningen moeten voor 1 Junij e. k. in portefeuilles of kokers, met het opschrift; "Teekeningen; middelbaar onderwijs" per post aan het ministerie van binnenl. zaken worden ingezonden. Modellen en geboetseerde voorwerpen kunnen regtstrceks naar het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam worden gezonden. De heer jhp. mr. de Bosch Kemper beveelt in de Purm. Cour. den heer mr. E. H. 's Jacob aan de kiezers in het district Hoorn aan ter ver kiezing als lid der tweede kamer. Door het kies-collegie van de Ned. herv. gemeente te Haarlem is, ter vervulling der bestaande vacature, het volgende drietal van predikanten ge vormd: dd. van Maasdijk, pred. te Katwijk aan Zee; Secgers, pred. bij de Waalsche gemeente te Groningen; en Nonhebei, pred. te Middelburg. Uit dit drietal is de eerstgenoemde beroepen. Uit Leeuwarden meldt men aan de N. R. C.Zalurdag avond heeft het volgende treffende ongeluk plaats gehad. Een jong bruidspaar uit het dorp Rottum, dat den volgenden dag in het huwelijk zou treden, was in het nabij gelegen dorp Wirdum ter bruiloft geweest met eenige familieleden. Ten 11 ure zouden zij per rijtuig huiswaarts keeren. Daar bet paard van den bruidegom nog al vurig was, zou de bruid niet bij hem in de chais, maar in den wagen van hare ouders plaats nemen en haar vader in de chais mederijden. Zoo vertrok het gezelschap. Toen men een half uur had gereden, werd echter juist het anders makke paard, dat voor den wagen was gespannen, schichtig, vermoedelijk op het gezigt van steenen, die ter verbetering van den weg hier en daar opgehoopt lagen, en vóór men het schier wist, stortten paard, rijtuig en list gezelschap van vier personen in de daar langs loopende vaart. Allen werden gered, maar de bruid, die onder een daar liggend schip was geraakt, werd levenloos opgehaald. In de vorige week is te Urelerp eene arbeiderswoning afgebrand, be woond door Dirk J. Klaver en anderen, loebehoorende aan W. J. Jongsma, koopman aldaar. Al dadelijk rezen er vermoedens van brandstichting tegen zekeren J. Jans Heidinga, arbeider te Ureterp, aan wieu het afgebrande perceel vroeger had behoord. Na door den burgemeester van Opsterland te zijn verhoord geworden, werden er genoegzame gronden gevonden om hem in voorloopige bewaring te nemenen vervolgens naar Ilcerenveen over te brengen. Het huisje was geassureerd. In den avond van Vrijdag 11. brak in het gehucht de Bieze, nabij Veghel, in eene landbouwerswoning een hevige brand uit, die in korte oogenblikken zoo spoedig toenam, dat daarin twee kinderen zijn omgeko men. niettegenstaande de wanhopige pogingen der moeder, die slechts twee harer kinderen met groote moeite kon redden. De man des huizes was af wezig. Eene aangrenzende boerderij is mede afgebrand. Blijkens de memorie van antwoord van den heer van Ivuyk op het verslag der tweede kamer betreffende zijn voorstel tot wijziging der armen wet, blijft die heer, in weerwil van het slecht onthaal, dat liet heeft gevon den, zijn voorstel handhaven. Ter tegemoetkoming aan gerezen bedenkin gen brengt hij er echter eene wijziging in, strekkende om in art. 48 der armenwet uitdrukkelijk de bepaling op te nemen dat onder geneeskundige hulp (die niet verhaalbaar wordt verklaard) in den ruimsten zin moet wor den verstaan alle genees-, heel- en verloskundige hulp en levering van in strumenten en medicijnen, zoo aan huiszittende armen als in gast- of zie kenhuizen verstrekt, alsmede alle verdere kosten met de ziekte in verband staande. Ingevolge art. 81 der grondwet en art. 114 der kieswet, zullen op Dingsdag 8 Julij aanst. de verkiezingen plaats hebben voor de grootste helft (38) der leden van de tweede kamer der staten-generaal, alsmede voor de vijf nieuwe leden dier kamer, die gekozen moeten worden ten gevolge van de uitbreiding van het getal leden dier vergadering van 75 lot 80. Dit jaar moeten aftreden de heeren Zuid/torn, mr. N. Olivier. Appingadamdr. R. Westcrhoff. inschoten, dp. W. J. A. Jonckbloct. Assen. m'. L. Oldenhuis Gratama. LeeuwardenS. Hingst. Sneèk, mr. S. Wybenga. Dokkum, jh'. mr. S. VV. II. A. van Beyma thoe Kingina. Zwollem'. J. W. Gefken. Almelo, mr. G. M. van der Linden. Deventer, mr. G. Dumbar. Zutphen, mr. L. E. Lenling. Arnhem, mr. W. 11. Dullert. Nijmegen, mr. C. J. A. Heydenrijck. Tie!, mr. W. F. G. van Lidth de Jeude. Amersfoort, mr. J.K. baron v. Goltstein. Utrecht, mr. E. du Marchie van Voort- huysen Iloom, jh'. mr. J. de Bosch Kemper. Alkmaar, jhr. mr. C. van Foreest. Haarlem, mr. C. J. F. Miraudolle. Amsterdam. mr. M. J. Pijnappel. J. J. Rochussen. mr. J. Heemskerk Bzn. Legden, P. II. baron Taetsv. Amerongen. Gouda, jh'. mr. W. M. de Brauw. Delft, J. L. Nierstrasz Czn. Rotterdam, W. A. Viruly Verbruggc. F. W. C. Blom. 's Gravenhage,j\ir. C. A. van Sypesteyn. Dordrecht, mr. P. BlussévanOud-Alblas. Gorinchem. mr. J. Heemskerk Azn. Middelburg. mr. D. van Eek. Zierikzee, J. J. van Kerkwijk. Bredamr. P. J. J. Ilollingerus Peypers. Tilburg, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen. Eindhoven, mr. J. B. Bots. Maastricht, jhr. mr. P. T. van der Maesen de Sombreff. Roermond, mr. J. II. L. Haffinans. 's Bosch, mr. F. J. E. van Zinnicq Bergman n. Ten gevolge van de herziening der kiestabel en het brengen van het getal leden der tweede kamer van 75 op 80, zullen er nog vijf nieuwe leden moeten worden benoemd, en wel te Sneek, Tiel, Haarlemmermeer, Iiriellc en Boxmeer. Er moeten aftreden 33 leden en 5 nieuwe verkiezingen plaats hebben. Te zamen 43 leden. Nog dient vermeld te worden, dat drie leden, die dit jaar moeten aftre den, verzocht hebben ^builen aanmerking te blijven. Het zijn de hh.mr. W. F. C. van Lidth de Jeude, zitting hebbende voor Tiel; jhr. m'. J. de Bosch Kemper, voor Hoorn; en J. J. Rochussen, van Amsterdam. 's GRAVENHAGE. 13 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer D. de Graeff van Pols broek, minister-resident der Nederlanden in Japan, tot het dragen der ver sierselen van commandeur der Christus-orde van .Portugal, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan W. J. de Groot, J. van den Houdt. F. Boonaerts en N. Fransen, te Waalwijk, en J. W. van de Leur, te Rot terdam, tot liet dragen van het kruis fidei et virtuti, en aan J. van den Houdt ook van de gouden medaille 3de groottehun door den Paus toegekend. Tot burgemeester der gemeente Iloogeveen is benoemd jh'. J. A. G. van der Wijck, onder toekenning van eervol ontslag als zoodanig te Rolde, en tot burgemeester der gemeente Rolde de heer A.C. J. F. Bouwmeester. Aan den heer C. Korsten is eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Herten. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen, bij den staf, tot majoor den kapitein C. J. Warnsinck, en den kapitein C. I'. T. Pippcnghegenvan het reg. grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen. Door den minister van financiën is bepaald dat op 14 Junij alhier zal plaats hebben het vergelijkend examen voor de betrekking van adspirant- landmeter bij het kadaster. De commissie lot afneming van dat examen be staat uit de lib. A. Bevers, ingenieur-verificateur van het kadaster, voorzit ter, II. L. Staal, C. J. Genet, C. Scüller, landmeters, en VV. Bliiin, direc teur der burgerschool alhier, leden. H. M. de koningin vertrekt den 17,lcn dezer naar St. Seine, bij Dijon, om eenigen tijd door te brengen bij Z. lv. 11. prins Alexander, die zich al daar sedert eenige weken bevindt. Zij zal de reis over Duitschland nemen. Naar men verneemt zou de heer van lloytema. secretaris-generaal bij het dep. van financiën, als zoodanig zijn ontslag hebben aangevraagd. De heer jh'. m'. W. M. de Brauw is naar St. Petersburg vertrokken, ten einde als commissaris der Ned. regering bij de internationale tentoon stelling van tuinbouw en bij het congres van kruid- en tuinbouwkundigen aldaar tegenwoordig te zijn. In de zitting der tweede kamer van heden is, na eenige discussie, en met verwerping van een amendement des heeren Fokker, aangenomen met 54 tegen 3 stemmen het wetsontwerp betreffende de regeling der grensschei ding tusschen de prov. Zuidholland en Zeeland. Voorts zijn verschillende andere wetsontwerpen aangenomen, als tot be schikbaarstelling van sommen voor oorlog en marine; het verbeteren van eene schrijfled in de wet nopens de maten, gewigten enz. Ook is aange vangen de discussie over de wet nopens de stoomlocstellen, na afstemming cener motie van den heer van Deldcnom wegens het belang van het onder werp de behandeling uit te stellen tot na het recès. De discussie is gevor derd tol art. 3. Morgen voortzetting. ENGELANB. LONDEN, 11 Mei. In het lagerhuis is door den heer Maguirc, een der vertegenwoordigers van het district Corkeen brief voorgelezen van den heer O'Sullivanmayor van Cork, waarin deze kennis geeft dat hij die betrekking heeft nedcrgc- legd. Door den heer Gladstone werd daarop medegedeeld dat de regering, indien de heer O'Sullivan zijn ontslag nam, zou afzien van de verdere be handeling der voordragt betreffende zijne afzetting. Daar echter zijne ver kiezing tot lid van liet huis niet tot de onmogelijkheden behoorde, zou de regering voorloopig elke vervolging eene maand uitstellen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2