LHYD8CUE COURANT. VRIJDAG 14 MEI STA DS-BERIGTEN. Kohier der Plaatselijke directe belastingen1869. BINNE.NLANDSC11E BERIGTEN. De Courant worclt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N®. 85); Doen te welen, dat het kohier van de plaatselijke directe belastin? over I860 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tol en met den IT'1"1 Mei aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeel in?), van 12 tot 3 urenvoor een ieder ter lezing is ncdergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. v. d. ISRANDELER, Burgemeester. Leyden, 3 Mei 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEYDEN Gezien art. 7 der Algemeene Policieverordeningvastgesteld den 24»lf» Oc tober 1867 Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, is be noemd tot Raad der gebuurte N». 32, of n». 7 van Wijk VII, de heer HENDRIK JOHANNES VAN EWIJK. in de plaats van den heer Sadhach Jacobcs Fonteis, die uit deze gebuurte is verhuisd. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 13 Mei 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCUUTTERIJf. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat, ter voldoening aan de Wet van den tl April 1827 Staats hl. N». 17), een aan vang ral worden gemaakt, niet de inschrijving voor de Schulterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpiigting vallen. Dat deie inschrijving ral geschieden in tien afzonderlijke registers, inet dien verstande, dat de personen, geboren in 1835 tot 1843 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun pizspooi't verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 184-4 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1869 en het tiende of dat der geborenen in 1834, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of nitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hnn ontslag uit de Schulterlijke dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 [Staatsblad i\°. 6), zullen worden geopend op Zaturdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben hekomen, en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schnt- lersraad zullen worden verwezen tot eenc geldboete, eri daarenhoven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dal er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestondenterwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak "eeft om in de tweede klasse gebragt te worden: alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit kruchte der wet van den 31 December 1832, op hen rnogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen geboortebewijs voorzien is, voor ben, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Gemeente (afdeeling burgerlijke stand)van heden af aan van des voor middags 10 tol 's namiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be wijs onverwijld vóór de inschrijving zuilen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivetijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaats, benevens het wijk en het huisnommerhun beroep en dat hunner Ouders, zoo die nog inleven zijn, alsmede den lijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebbenzoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, hel getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 'snamiddags 1 uur. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, hij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Zaturdag den 15 Mei 1869, dé bewoners van Wijk f, It, III en IV: Op Dingsdag den 18 Mei 1869, de bewoners van Wijk V en VI. benevens de hewones van de Buitenwijk. Öp Woensdag den 19 Mei 1869 de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voortniddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodiging om op den bepaalden dag zich stiplelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke, volgens de Wel, vóór den 1 JiiIij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN°. 55) roepen hij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien lijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse dor voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten wordenom van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, uf zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voor- middags Uisschen 10 en 1 uur, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende inogt zijn verzuimd, en hij dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Begtbank ingezondenten einde op de nalatigen loe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet van den 6 Maart 1818 [Staatsbl. N°. 12), houdende eenc geldboete van ten hoogste 50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie da#enhetzij afzonderlijk, of wel heide de straffen te zamen genomen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsclie Courant worden afgekondigd. U urge mees ter en Welhouders voornoemd. v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leïden, 1 Mei 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 13 Mei. In de zitting van deii gemeenteraad van heden was aan de orde de be handeling van eenige verordeningen betredende de openbare bewaarscholen Deze verordeningen werdenmet enkele wijzigingenmeestal met alge meene stemmen goedgekeurd. Volgens het daarbij bepaalde zullen er van gemeentewege twee openbare bewaarscholen' opgerigt worden, elk voor on geveer 400 kinderen, onder toezigt eener commissie van de bewaarscholen, die tut vijf leden, waaronder één geneeskundige, zal bestaan. Aan het hoofd van elke bewaarschool zal eene hoofdonderwijzeres staanbijgestaan door hoogstens vijf hulponderwijzeressen, acht kweekelingen en eene dienstbode. Het schoolgeld wordt bepaald per maand voor een kind 50 cents, voor twee kinderen uit hetzelfde gezin 80 cents, voor 3 of meer kinderen uit hetzelfde gezin ƒ1. Voor minvermogenden wordt dat bedrag bp de helft bepaald; onvermogenden genieten gratis onderwijs. Vervolgens kwam in behandeling het verzoek van J. P. W. Schermer, om ontslag als lid der plaatselijke schoolcommissie, hetgeen eervol werd verleend, en daarna hel verzoek van prof. J. C. G. Evers, om eene verhoogde jaarlijksche toelage aan het Noso- comitim academicum, welke verhooging moet strekken om de kosten goed te maken van de hij de polykliniek van dien hoogleeraar aan armen ver strekte geneesmiddelen. Dit verzoek werd. overeenkomstig het advies van burg. en vveth. en van de commissie van financiën, met 12 tegen 2 stem men toegestaan, wordende de gewone toelage met ƒ200 verhoogd, onder voorwaarde dat de thans daarvoor uitgetrokken som als een maximum zal worden aangenomen. Na de behandeling van dit punt vroeg de heer Goudsmit aan den voorzil- ter eenige inlichting betreffende een berigl, doorhem in de dagbladen gele zen, dat de gemeente van 's llage met die van Leyden en andere bij onderlinge schikking overeengekomen was de kosten der geneesmiddelen voor genees kundigen onderstand van behoefligen wederkeerig elkander niet in rekening te brengen. Ilij vroeg of de gemeente Leyden die conventie werkelijk ge sloten had, en zoo zij gesloten was of dal wel had kunnen geschieden door het dagelijksch bestuur alleenzonder medewerking van den raad. De voor zitter deelde in antwoord daarop mede dat reeds in 1857 alleen met 'sGra- venhage, en wel op verzoek van die gemeente, eene dergelijke regeling was tot stand gekomen, echter alleen wat betreft de geneesmiddelen; en die regeling leverde geen financieel nadeel voor de gemeente op. Hij had die zaak bij het aanvaarden zijner betrekking alhier alzoo geregeld gevonden, i De heer Goudsmit gaf te kennen dat door eene dergelijke conventie de be voegdheid van burg. en weth. werd overschreden, dat zij eene afwijking was der wet en men zich dus op een onwettig terrein bevond. De voor zitter kon hem dat wel toegeven. Na eenige discussie werdop voorstel van den voorzitter, in de zaak berust, in afwachting, dat daaromtrent later een voorstel zal inkomen. Vervolgens werd op een adres van K. C. Feuntot uitbreiding der stal- j ling aan het heeren-logement den Burg. gunstig beschikt; ter dekking der kosten werd tegelijk eene suppletoire begrooting overgelegd en goedgekeurd. Bij de gunstige beschikking op dit adres is tevens bepaald dal de pachtsom met ƒ150 zal worden vermeerderd; het voorstel der commissie van finan ciën om die som op ƒ160 te bepalen werd niet 9 tegen 5 stemmen ver worpen. Een suppletoire staat van begrooting, dienst 1869, tot goedma king van de kosten van liet ontwerp voor eene duinwaterleiding, en de voordragt tot verhuring van een tweetal huizen werden goedgekeurd. Ook eene voordragt, tot het aanstellen van nog een hulponderwijzer 4Je kl. aan de school n®. 1 voor minvermogenden, op eene jaarwedde van f300. werd aangenomen; de aanstelling van dien hulponderwijzer wordt gevorderd dooi de talrijke bevolking der school en het geringe aantal kweekelingen waarover men te beschikken heeft. Op een adres van F. L. Fcênstra. tot afkooping I van tw ee recognitiën en twee grondrenten werd in zooverre gunstig be-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1