het loon niet verhoogenblijven zonder werkvolkdaar elders meer is te verdienen. Uit Helmond meldt men: Dezer dagen vierde men in den uithoek 't Gerempt kermis. Twee personen kregen woordenwisseling over niet noe- menswaardige kleinigheden, bet laatst over een meisje. De zaak was echter I bijgelegd, doch een van hen, die bekend staat als een wraakzuchtig persoon ook meermalen met de justitie in aanraking is geweest, verschillendegevan- I genissen bezocht, en vóór 14 dagen daaruit ontslagen is, verliet het ver- trek, waarin men zich bevond, wapende zich met een eiken knuppel van bijna 2 el lengte en 0.10 el dik, en stond daarmede zijn tegenstander af te wachten. Toen deze buiten kwam gaf hij hem met dien knuppel zulk een hevigen slag op het hoofd dat de ongelukkige onmiddelijk ter aarde stortte; i de hersenen waren verbrijzeld. De dood van den getroffene, die doof en bijna stom is, wordt ieder oogenblik verwacht. 'sGRAVENHAGE, 11 Mei. Z. M. heeft den heer Carutti di Canlogno, buitengewoon gezant en gc- volmagtigd minister van Z. M. den koning van Italiëbenoemd tot ridder- j grootkruis van de orde van den Nederl. Leeuw. Aan den luit. ter zee lste kl. R. J. A. Bouriciusdienende in 0. I.is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. De heer mr. J. A. Weiland, raadsheer in het prov. geregtshof in Zuid holland, is alhier overleden. Door langdurige ongesteldheid en ouderdom was hij sedert lang verhinderd zijne functiën waar te nemen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer heeft de heer Eerstens, na het afleggen der gevorderde eeden, zitting genomen. Ingeko men is een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegroo- ting voor 18(19. Tegen Donderdag zijn een zestal wets-ontwerpen aan de orde gesteld; de behandeling van het laatste ontwerp, toczigt op het gebruik van stoomtoestellenzal, indien de lijd op' dien dag het niet meer toelaat, uitgesteld worden. Na de openbare zitting hebben de afdeelingen hare werkzaamheden voortgezet. BUITËNL UNDSCIIË BKBIGTËN. BELGIË Te Antwerpen had dezer dagen een vreeselijk voorval plaats. Een schoen maker aldaar, weduwenaar en vader van drie kinderen, had herhaaldelijk een huwelijksaanzoek gedaan bij eene over zijn huis wonende weduwe, die twee kinderen tot haren laste had. maar ontving bij herhaling eene afwij zing. Donderdag morgen begaf hij zich andermaal naar de weduwe en her haalde zijn aanzoek. Ook nu ontving hij eene weigering. Hierover in woede ontstoken brandde bij een revolver op haar los en trof haar in de linkerborst. De vrouwhoewel deerlijk verwond en smartelijke kreten uitende had nog de kracht weg te loopen, maar werd door den schoenmaker achtervolgd, die haar een tweede schot in den rug toebragt, ten gevolge waarvan zij bewusteloos neerviel, waarop de moordenaar een schot op zich zeiven loste, dat hem het gchecle hoofd en aangezigt verbrijzelde en hem levenloos deed nederstorten. De weduwe, hoewel nog niet dood, is ech ter zeer gevaarlijk gewond, en men wanhoopt aan het behoud van haar leven. E1ÏGELA1VB. LONDEN9 Mei. Men wil weten dat de heer Bright uit het kabinet zal treden, wegens verschil van gevoelen met zijne amblgenooten over de regeling der land- quaestie in Ierland. De regering heeft in het hoogerhuis verklaard dat zij hare plannen daaromtrent eerst in de volgende parlemenlszitting zal voor dragen en dat die plannen geenszins de strekking zullen hebben om de regten der tegenwoordige grondeigenaren te verkorten. De Times is van meening dat de toestemming van het hoogerhuis tot het opheffen der Iersche staatskerk, hoewel hoogst waarschijnlijk, toch nog niet zeker is. Volgens de Ind. Beige zou de Engelsche regering officieus aan het kabinet van Washington hebben doen weten, dat zij bereid is alle eischen van burgers der beide Staten, ontsproten uit den jongsten burgeroorlog, aan eene scheidsregterlijke beslissing te onderwerpen. Volgens de Globe zal de beruchte mayor van Cork zich te Youghal candidaat stellen voor het parlement. De mayor wordt door den gemeente raad en door een groot deel der bevolking in bescherming genomen. Daar hij weigert zich in persoon voor het parlement te verdedigen, wil de raad een advocaat met die verdediging belasten. Aan het parlement is eene geschiedenis overgelegd van de Joint Stock Companies. De geschiedenis begint met 1862, toen deze maatschappijen zich begonnen te ontwikkelen, en eindigt in de helft van het vorige jaar. Daaruit blijkt, dat in die 6 jaren niet minder dan 230 dier maatschappijen zijn gefailleerd. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Mei. De keizer en de keizerin hebben de landbouwtentoonstelling te Char- tres bezocht. De keizer herinnerde, op eene toespraak van den maire aan liet onthaal, hetwelk hij te Chartres ontving toen hij voor de eerste maal als president der republiek die plaats bezocht, en zeide: Thans even als in 1848, maar met meer gezag en met meer vertrouwen, rigt ik het woord tot de weidenkenden van alle partijen en noodig hen uit mijne regering in haar vrijzinnig streven te ondersteunen en eenen onverzettelij- ken tegenstand te bieden aan de verderfelijke hartstogten, die weder schij nen te ontwaken. De keizer eindigde met de hoop uit te drukken dat de natie weldra vertegenwoordigers zou kiezendie Frankrijks roeping om de beschaving te bevorderen waardig zijn. Door de regering zijn reeds drie personen benoemd om met drie ge- lasligden van België liet onderzoek der bekende spoorweg-quaestie voort te zetten. De prins en de prinses van Wallis, van hunne reis teruggekeerd, zijn alhier aangekomen. De prins heeft de wedrennen in het Bosch van Boulogne bijgewoond. FRBISSEN. BERLIJN, 9 Mei. Te Behrent, nabij Danlzig, is op 2 Mei in de schuur van den katholie- j ken geestelijke brand ontstaan, welke, door den hevigen wind aangewakkerd, i zich spoedig verbreidde en binnen 2 uren 65 gebouwennl. de katholieke kapel, 19 woonhuizen, 24 schuren en 21 stallen in de asch legde. Vele paarden, koeijen en varkens kwamen in de vlammen om. Ten gevolge van de vele regens en het smelten der sneeuw in de Al pen is de Rijn zoo zeer gewassen dat bij Oberriet eene belangrijke door braak heeft plaats gehad. Uit Bern meldt men dat Mazzini aanzegging of uitnoodiging van wege de Zwitsersche regering heeft ontvangen om niet langer op 's lands grond gebied nabij de grenzen verblijf te houden. Zijne deelneming aan de te Miliaan ontdekte zamenzwering zou de reden daarvan zijn. OOST-INDIK. BATAVIA, 1 April. Aan den heer mr. J. 11. Coster, raadsheer in het hooggeregtshof van Ned. Indie, is, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa verleend, zijnde hij tevens, op verzoek, eervol uit zijne betrekking ontslagen; tot lid in den raad van justitie te Batavia is benoemd het lid in den raad van jus titie te Samarang mr. F. Plate. -Door de regering is dezer dagen beslist, dat de Hemelvaartsdag en de Kersdagen, tenzij een van deze laatste op een Zondag invalt, niet aange merkt worden als door het gouvernement erkende feestdagen. Daar vroeger reeds uitgemaakt was, dat noch de tweede Paasch-, noch de tweede Pink sterdag tot die categorie belmoren, bestaan thans in Indië geene dusgenaamde algemeene christelijke feestdagen meer, en zullen de gouvernements-bureaux alleen des Zondags gesloten zijn. Van 5 gefailleerde Chinesche handelaren te Soerabaya zijn de boedels verklaard te zijn insolvent, terwijl in het officiëel nieuwsblad het faillisse ment wordt aangekondigd van de Chinesche firma Oei Sing Hong C°. S'IR TILKGRAAl. PARIJS, 10 Mei. Het officiële blad bevat een betoog, waarin gezegd wordt, dat de rede, die de keizer te Chartres heeft gehouden, een loyaal beroep is op het gezond verstand en de standvastigheid van alle weldenken- den tegen oproerige hartstogten en revolutionnaire gezindheid, en dat die rede tevens is een waarborg van den liberalen geest, waardoor de regering zich bij voortduring zal laten leiden. MARSEILLE, 10 Mei. Van den Franschen consul te Livorno is alhier be- rigt ontvangen, dat de pakelboot Abalucciin den nacht van 7 dezer, nabij Calvi door eene Noorweegsche brik is aangevarenmet het gevolg dat er van de bemanning en de passagiers 49 personen zijn omgekomen. Onder anderen zijn de intendant-generaal Caucliois, de koinmandant Ferrari met familie, de beide te Marseille gevestigde consuls-generaal van Rome en België, alsook vele Zouaven verdronken. De spijsvertering bevorderende Pastilles van BURIN DU BUISSON in den vorm van een aangenaam bonbonvereenigen in zich de voorname elementen, die de spijsvertering in de maag bevorderen. Uit gedane proef nemingen in de Parijsche hospitalen blijkt, dat zij dikwijls te verkiezen zijn boven de Pastilles van Vieliyboven de onder-nitratum van Bismuth, boven de gecalcineerde magnesia en boven de plantaardige kool, om alle maagziekten en de slechte spijsverteringen te genezen. Van eene goede maag hangt eene goede spijsvertering af. Om dit twee ledig doel te bereikenbehoeft men slechts na eiken maaltijd de spijsverte ring bevorderende Pastilles van BURIN DU BUISSON te gebruiken. Door haren invloed verdwijnt zeer spoedig het opstijgen der gassen uit de maag, de slijm, hoofdpijn, maagpijn enz. 3. IZs I E E O V I» EN." Een ernstig woord aan de leden van liet Uics-collcgie der Ned. herv. gemeente. Nog twee dagen en er zal uit het gemaakte drietal een predikant moeten beroepen worden om in de bestaande vacature te voorzien. Gelijk met grond te verwachten was, behoort het geheele drietal tot de rechtzinnige partij, maar geeft niettegenstaande dit door verschil der meeningen aan vele leden van het kies-college eene ongeoorloofde aanleiding tot eene onaangename en den Christen onwaardige verdeeldheid. Blijkbaar zal de strijd loopen over de twee eersten van het drietal, de predikanten de Graaf en Brouwer, als hebbende door leeftijd en ervaring de meeste aanbeveling voor de Leydsche gemeente. De ultra-rechtzinnige ziet in d'. Brouwer den man, die door zijne gepro nonceerde confessioneele rigting, het meest aan de behoefte, vooral van den minder ontwikkelde zal voldoen, en de krachtigste slagen toebrengen aan de moderne ontkenningenterwijl de meer evangelische de voorkeur geeft aan ds. de Graaf, die in milderen geest de gemeente zal opbouwen in haar allerheiligst geloof, en op eene meer wetenschappelijke wijze tegen het ongeloof den strijd zal voeren waar dit te pas komt. De leden van liet kies-college, door eene overgroole meerderheid der ge meente tot hare vertegenwoordigers en behartigers harer belangen benoemd, mogen in deze zich wel van het heilige hunner roeping bewust blijven, en zich van alle onheilige bewegingen onthouden. Niemand oefene eenige pressie op een ander uit; niemand verkrachte eenigzins zijn geweten of vcrlooehene in eenig opzicht zijn beginsel om de eene of de andere partij genoegen te geven, maar handele onder biddend opzicht getrouw, volgens zijne eigene overtuiging en brenge op een der der beide genoemde 'predikanten onbe lemmerd zijne stem uit, met het oprechte voornemen in den uitslag van het beroep, als onder het Gods-bestuur gedaan, van ganscher harte te berusten. Schrijver dezes onthoudt zich dan ook van eenige aanbeveling. Het verwisselen van eene kleinere met eene grootere of van eene grootere met eene kleinere gemeente, hangt voor den beroepen pred. alleen af, van hetgeen hij als eene roeping Gods beschouwt en mag dus ook niet vooraf als eenig gewigt in de schaal worden gelegd. Het kan niet anders of in de gegeven omstandigheden zal de uitslag den eenen of den anderen tegenvallen, maar dan als echte Christenen gehandeld en gestaan in het geloof dat onze wegen niet altijd Gods wegen, en onze gedachten niet altijd Gods gedachten zijn, en dat niet de menseh, maar dat God regeert. Dit geloof alleen kan elke zondige opwelling van broederhaat smoren, kracht geven 0111 ook bij verschil van meeningen en opvattingen in den geest van Christus elkander in broederlijke liefde te blijven verdragen en helpen, en den beroepen predikant welwillend eene plaats bereiden in ieders huis en hart. Leydem, 11 Mei 1809. Een lid van het kies-college. De redactie vindt zich wederom in de noodzakelijkheid te vermelden, dat stukken, waarvan de inzender zich niet bij haar heeft bekend gemaakt, niet worden geplaatst. iinrtjcrljStiano. ONDERTROUWDW. van Geuswedr. 31 j. en R. Hanenkampjd. 29 j. D. J. den Os, jm. 22 j. en M. 11. Meyjers, jd. 26 j. J. Hoeman, jm. 30 j. en P. Later- vecr, jd. 35 j. J. van Leeuwen, jm. 21 j. en J. Stuivinga, jd. 26 j.L Ober, jm. 24 j. en J. Vijlbrief, jd. 27 j. H. J. van Florestein, jm. 25 j. en A. W. D. Schidlewskijd. 23 j. H. van Dorpjm. 26 j. en S. Zwartsjd. 28 j. J. van Leeuwen, jm. 31 j. cn M. E. Beets, jd. 25 j. li. M. Lambrechts, jm. 27 j. en A. Maas, jd. 23 j. W. Idemajm. 23 j. en E.Keyzer, jd. 26 j. N. Gouwcntak, jm. 28 j. en K. Barneveld, jd. 28 j.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2