leadsche COURANT. WOENSDAG 12 MEI. STA DS-BER1GTKN. Kohier der Plaatselijke directe belasting-en1869. lilNNENLALNDSCIIE berigten. De Courant loordt Maandag, FF'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. burgemeester en wethouders van leyden. Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad N®. 85); Doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over I860 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 17ae" Mei aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van 12 tot 3 urenvoor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 3 Mei 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. liet GOLLEGIE VAN ZETTERS te Leyden. In ervaring gekomen zijnde, dat de meeste aanvragen om vrijdom van grondbelasting tot nu toe veelal niet in den vereischten vorm zijn opge maakt, en dat belanghebbenden daardoor in hnane regten benadeeld wor den, brengt ter kennis, dat ter rigtige toepassing der vrijdom voor het stichten, herbouwen en uitbreiden van gebouwen binnen (leze gemeente, de aangiften belmoren gedaan te worden bij het Collegie van Zetters, daartoe dagelijks van 1Ó1 nren zitting houdende in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, alwaar de formulieren tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar zijn en tevens gelegenheid wordt gegeven tot de opmaking dier aangiften. liet Collegie van Zetters voorn. Leyden, 11 Mei 1869. STUFFELS, Voorzitter. Ter Gemeente-Secretarie is ad 1.50 verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 22s,c» April jl.ingevolge art. 182 der gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe stand «Ier gemeente over 1868; terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, behoorende tot het Gemeente blad, legen betaling van 20 cents per vel. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag 43 Mei 1869, 's namiddags te ticee uren. Onderwerpen 1». Concept-verordeningen op de openbare bewaarscholen. 2». Adres van J. P. W. Schermer, om ontslag als lid van de plaatselijke Schoolcommissie. 3». Verzoek van Prof. J. C. G. Eversom eene verhoogde jaarlijksche toe1- lage aan het Nosocomium Academieum. 4». Adres van K. C. Feun, tot uitbreiding der stalling aan het Ileeren- Logement den Burg, met snppletoiren staat van begrooting. 5». Suppletoire staat van begrooling, dienst 1868. 6°. Voordragt tot onderhandsche verhuring van; a. het huis buiten de voormalige Wittepoort. b. het huis aan de Marendorps-achtergraeht. 7". Voordragt tot benoeming van een 3',cn hulponderwijzer van de 4',c klasse aan de school n». 1 voor minvermogenden. 8°. Adres van F. L. Fcenstra. tot afkoop van 2 recognitiën en 2 grondrenten. 9». Concept-verordening tot wijziging der verordening op de openbare scholen voor on- en minvermogenden. 10°. Concept-verordening houdende Algemeene voorwaarden voor de aanbe steding van gemeente-fabricagewerken. 11°. Suppletoire staat van begrooting en staat van af-en overschrijving over- 1868, van het Gereformeerd Minnehuis. LEYDEN, 11 Mei. De hoogleeraar A. H. van der Boon Mesch mogt Zondag II. gedachtenis vieren van de 40-jarige vervulling van het professoraat aan de hoogeschool alhier, een tijdvak, waarop hij. bij menige weemoedige herinnering, toch met dankbaarheid en vreugde mogt terugzien. Van alle zijden, vooral van zijne ambtgenootenvoormalige en tegenwoordige leerlingen, mogt hij har telijke deelneming op dezen voor hem zoo gewigtigen dag ondervinden, en door de aanbieding van kostbare voorwerpen werd eene waardige hulde aan zijne verdiensten gebragt. Bij de erkenning en waardering van hetgeen velen aan zijn onderwijs aan de hoogeschool hebben te danken, en van het geen hij daarenboven verrigtte om de wetenschap aan het algemeen belang dienstbaar te maken, vereenigden allen zich in den wensch dat het den waardigen man moge gegund zijn nog langen tijd ten nutte van hoogeschool en maatschappij werkzaam te zijn. Naar wij vernemen, is de hoogleeraar Simon Thomas benoemd tot corresponderend lid van het gynaecologisch genootschap te Boston. Wij meenen belanghebbenden in het bijzonder opmerkzaam te moeten maken op de hierboven voorkomende aankondiging van het gemeentebe stuur, betreffende het kohier der plaatselijke directe belasting voor 1869, welk kohier tot den 17Jl" dezer ter Secretarie (fin. afd.) ter lezing is neder gelegd. De ondervinding heeft geleerd dat het verzuim van inzage, van dat kohier te nemenvoor enkelendie later meenden over hunnen aanslag te moeten reclameren, teleurstelling heeft opgeleverd. Zondag namiddag omstreeks half vijf ure ontstond er brand in de wo ning van den agent van politie Oldenburg op de Oude Vest. Door gepaste maatregelen van eenigc ijlings toegeschoten personen werd die brand reeds in het begin gestuit, zoodat de hulp der inmiddels opgekomen brandweer niet noodig was. Van wege den minister van binnenl. zaken is ter kennis van belang hebbenden gebragt dat de eindexamens der polytechnische school, vermeld onder B en C artt. 6065 der wet regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Junij en in het begin van Julij te Delft zullen plaats hebben. Zij die een dier examens wcnschen af te leggen moeten zich voor 25 Mei schrif telijk aan het dep. van binnenl. zaken aanmelden. Nbar men verneemt heeft de minister van financiën bepaald, dat een naauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld omtrent de natuurlijke historie der zalm- cn verwante vischsoortenalsmede omtrent de daarop betrekking hebbende visscherijenten einde deze bron van volkswelvaart in ons land staande te houden en ruimer te doen vloeijen. De minister heeft de vervul ling van die taak opgedragen aan den gunstig bekenden natuuronderzoeker Fr. P. L. Pollen, hon. assistent bij 's rijks museum van nat. historie te Leyden, wonende te Scheveningenen hein gemagtigd daartoe op kosten van den staat de noodige reizen te doen. De FFekker behelst een staat van den uitslag van het voorjaars-examen over 1869 in de verschillende provinciën. Daaruit blijkt, dat 1*. voor de vakken van het lager onderwijs zijn geëxamineerd 278 hoofd-onderwijzers, waarvan zijn toegelaten 117 en afgewezen 161; hoofd-onderwijzeressen geëxam. 30, toegel. 15, afgew. 15; huis-onderwijzers: geëxam. 5, toegel.4, afgew. I; huis-onderwijzeressen: geëxam. 19, toegel. 13, afgew. 6; hulp onderwijzers: geëxam. 383, toegel. 187, afgew. 196; hulp-onderwijzeressen: geëxam. 159, toegel. 112. afgew. 47. 2°. Meer uitgebreid onderwijs, Fransch: onderwijzers: geëxam. 135, toegel. 41, afgew. 94; onderwijzeressen: geëxam. 120. toegcl. 82; afgew. 38. Engelsch: onderwijzers: geëxam. 42, toegel. 17, afgew. 25; onderwijzeressen: geëxam. 66, toegel. 48, afgew. 18. Hoogduitsch: onderwijzers: geëxam. 45, toegel. 17, afgew. 28; onderwijzeressen: geexam. 36, toegel. 30, afgew. 6. Wiskunde; onderwijzers: geëxam. 131, toegel. 58, afgew. 73. Teekenen: onderwijzers: geëxam. 51, toegel. 28, afgew. 23. Landbouwkunde: onderwijzers: geëxam. 2, toegel. 2. Gymnastiek: onder wijzers: geëxam. 56, toegel. 34, afgew. 22. Handwerken: onderwijzeressen: gcëxaoi. 8G, tocgel. 73, afgew. 13. De regelings-commissie der te Amsterdam te houden internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman heeft bekend gemaakt dat voor den verkoop van voorwer pen van verschillenden aard in de af te sluiten ruimte der tentoonstelling gelegenheid zal bestaan, waartoe lokalen, lang 5 el en diep 4 el, beschik baar zullen worden gesteld. Ook zij die zeiven opstallen tot verkoop wenschen op te slaankunnen daar plaatsruimte verkrijgen. Voorts verneemt men dat een geacht hoogleeraar zich beschikbaar heeft gesteld tot het houden van voordraglennaar aanleiding van voorwerpen in verschillende klassen tentoongesteld. Daartoe heeft zich reeds een afzonderlijk comité gevormd, dat een gebouw voor ongeveer 500 toehoorders zal doen oprigten. Op liet voorplein zullen levensgroote modellen worden geplaatst van Hollaudsche en buitenlandsche arbeiderswoningen. Voorts is nog eene uitgebreide commissie gevormdten einde de ontvangst en huisvesting van vreemde en inlandsche werklieden voor te bereiden. Bij kon. besluit van 23 April jl. zijn eenige wijzigingen goedgekeurd in de statuten van de naamlooze vennootschap: «Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, gevestigd te 'sGravenhage." De zetel der vennoot schap wordt gevestigd te Utrecht. Uiterlijk tot Mei 1870 blijft die te 'sGra- venhage. liet kapitaal is vastgesteld op 6 millioen gulden, vertegenwoordigd door 24000 uitgegeven aandeelen, elk van ƒ250. De maatschappij is bevoegd een gelijk bedrag van prioritcits-obligatiën, rentende hoogstens 6 pCt.op voorwaarden door de algemeene vergadering goedgekeurduit te gevenen wel in twee seriënelk van 3 millioen. De zaken der maatschappij zullen worden bestuurd door de tegenwoordige leden der directie: de hli. F. de Brouwer van Ilogendorp, 11. P. van Ileu- kelorn. W. Tcslas en J. G. W. Fijnje, tot op het tijdstip, waarop de door de aandeelhouders te benoemen directeur-generaal zijne functiën zal aanvaarden. Door mevr. de wed. J. de Mondt, geb. van Roosendaal, te Dordrecht overleden, zijn bij uitersten wil gelegateerd: aan de diaconie der Ned. herv. gemeente aldaar ƒ5000, aan het bestedelingshuis der genoemde gemeente ƒ2000, en aan de diaconie-bewaarschool ƒ1000 en door wijlen mej. E. van Delden is aan de evang. Luth. gemeente te Deventer ƒ2000 en aan het kerkefonds dier gemeente ƒ1000 gelegateerd. Door de weduwe van een honorair lid van het collegie Zeemanshoop, te Amsterdam, is aan het Zee mansfonds aldaar ƒ1000 gelegateerd. De Tijd bevat de laatste lijst van dc bij dat blad ontvangen bijdragen ter viering van het gouden jubelfeest van Paus Pius IX. liet bedrag der giften is 75482.15%. Bij de Ncd. herv. gemeente te Lisse is lot predikant beroepen ds. J. van Herwerden, pred. te Ileerjansdam; hij die te Noordwijk d». Knap, pred. te IJlst; bij die te Goes d\ Creutzberg, pred. te Vlissingen; bij die teNunspeet ds. Gunning, pred. te Leyderdorp. Te Utrecht zal op 19 en 20 Mei de algemeene vergadering worden gehouden van de Vereeniging voor christelijk nationaal onderwijs. Dr. A. Kuyper, van Utrecht, zal bij die gelegenheid eene openbare rede houden. Zondag 11. is te Utrecht, bij gelegenheid van de parade, de gouden medaille en daaraan verbonden gratificatie wegens 30jarige dienst door den luit.-kolonel Extcr uitgereikt aan den trompetter Bos, van het reg. veld-arlillerie. -Uit Terwispel meldt men dal in sommige veenderijennadat de veen bazen de werkloonen hebben verhoogd, de arbeid is hervat. De bazen, die

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1