BUITEN L A NDSCHE BEBIGTEN. 'sGRAVENHAGE, 8 Mei. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: aan Th. Goddard, op het eiland Martin, schipper van de Engelsclie loodsboot n°. 15 Linnet, de zilveren medaille met loffelijk getuigschrift; en aan J. Goddard, R. Ashford jr.James Ashford, N. AshfordJ. Odger, Th. Wood cock en S. Woodcockzeeliedenmede aldaarbehoorende tot de bemanning van genoemde boot, eene gratificatie van ƒ12 ieder, benevens een loffelijk getuigschrift, wegens het met levensgevaar redden der bemanning van het Ned. galjootschip Alida, op 16 Febr. jl. nabij de Scilly-eilanden verongelukt. Tot burgemeester zijn benoemd; te Vries de heer L. Dryber; teDrunen de heer A. de Jong; te Posterholt de heer J. Maessen. Aan den heer J. P. Kessler is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Beek. Z. M. heeft aan jhr. L. van Bronkhorst, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als intendant van het paleis en domein liet Loo. Door den minister van binnenl. zaken is de benoeming van H. J. Boom kamp, als leerling voor de telegrafie, ingetrokken. Z. M. de koning is gisteren naar het Loo vertrokken. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de geloofsbrie ven van den heer lverstens, in het kiesdistrict Boxmeer herkozen, tot onder zoek in handen eener commissie gesteld. In behandeling kwam het wets ontwerp tot wijziging der wet op het regt van successie en van overgang bij overlijden. Nadat onderscheidene leden het woord hadden gevoerd, trad de minister van financiën in eene verdediging der voordragt in het algemeen tegen de daarop gemaakte aanmerkingen. De ervaring had uitspraak ge daan en het overtuigend bewijs der noodzakelijkheid van eene verandering van stelsel geleverd. Tot de behandeling van art. 1 overgegaan zijnde wer den 1 en 3—10 goedgekeurd, 2 werd aangehouden. Enkele amendemen ten, tot verduidelijkingstrekkende, werden door de regering overgenomen. Bij 10 werden bezwaren ingebragt tegen eene vaste taxatie van het vruchgebruik. Met 41 tegen 10 stemmen werd echter de goedgekeurd. In de zitting van heden had de interpellatie plaats van den heer van Beyma thoe lvingma, over de aansluiting van den Noorder-spoorweg aan de I'ruissi- sclie westbaan. Hij vroeg inlichtingen, ook met het oog op voorstellen van Pruissenbetreffende deze zaak. De minister van binnenl. zaken gaf daarop te kennen dat aan de regering geene voorstellen waren gedaanomdat zij niet in onderhandeling is met de Pruissische regering. Er bestaal eene com missie, die op zich heelt genomen ijverig te werken om de zaak tot stand te brengen. Hare pogingen moeten afgewacht worden. Vervolgens had de interpellatie plaats van den heer van Goltstein, om trent de wijze van uitgifte der leening voor den aanleg van den spoorweg Samarang-Vorstenlanden. Hij vroeg of er bij de regering bezwaar bestond om het contract van de maatschappij met het syndicaat van bankiers over te leggen, of in dat stuk al de voorwaarden waren opgenomen waarop de leening gesloten is, en of de suppletoire overeenkomst tusschen de maat schappij en de regering niet aan de bekrachtiging der wetgevende magt moest worden onderworpen. De minister van financiën heeft daarop ge antwoord en tegengesproken dat het kapitaal ad 89% was uitgegeven, zooals men had uitgestrooid. Nog verscheiden leden voerden het woord, waarna de interpellatie werd gesloten. Daarna werd de behandeling der successie-wet voortgezet en ten einde gebragt en die voordragt met 51 tegen 2 stemmen aangenomen. Tot de toelating van den heer Eerstens werd besloten. De kamer is ge scheiden tot Woensdag aanst. Volgens in omloop zijnde geruchten zou de tweede kamer nog eenige wets-ontwerpen behandelen en andere in de afdeelingen onderzoeken, en dan tegen Pinksteren uiteengaan, om na afloop der verkiezingen, op het einde der maand Junij of het begin van Julijterug te keeren. Vroeger schijnt er een ander plan te hebben bestaan, maar het getal wets-ontwer- pen, dat ingekomen en voorloopig behandeld is, en dat verder tegemoet gezien kan worden, maakt het onmogelijk nu aUes achter elkander af te doen. ENGELAND. LONDEN6 Mei. Gelijk te vernachten was heeft de 395tc paragraaf der lersche kerkwet, waarbij aan het seminarie van Maynooth uit de kerkgoederen eene ver goeding wordt toegekend, in het lagerhuis levendige discussiën uitgelokt. Die paragraaf is echter, nadat vele amendementen waren verworpen, aange nomen. Met de behandeling der wet is men gevorderd tot paragraaf 58. Van regeringswege is in het lagerhuis het voorstel gedaan den mayor van Cork, den heer O'Sullivan, die dezer dagen openlijk oproer en moord heeft verdedigd, af te zetten en ongeschikt te verklaren voor het vervullen van openbare ambtsbetrekkingen in Ierland. Dit voorstel werd met gejuich ontvangen. De moordenaar van kapitein Tarleton is nog niet ontdekt, en zal waarschijnlijk aan de justitie ontsnappen, daar ieder onwillig is getui genis af te leggen of inlichtingen aan de policie te gevengeen van de ter plaatse van den moord of in den omtrek woonachtige lieden willen erken nen geweerschoten te hebben gehoord. Naar men uit Preston meldt, mag men weldra het einde tegemoet zien van de werkstaking, althans voor zooveel de spinners betreft. Er zijn nu nog vier firma's, die er op aandringen de loonen met 10 pCt. te vermin deren. Men verwacht evenwel, dat zij spoedig zuUen toegeven om zich met eene verlaging van 5 pCt. tevreden te stellen. Intusschen vertrekken er een tal van wevers, die zonder werk zijn, naar Amerika. Volgens berigten van de Eaap heersehte aldaar groote opgewondenheid ten gevolge van het op nieuw vinden van diamanten. Er was e'e'n steen van 74% karaat en een ander van 83% karaat ter waarde van 30,000 M gevonden. FRANKKIJ H. PARIJS, 6 Mei. De minister van binnenl. zaken heeft in eene circulaire aan de prefec ten een overzigt van de wettelijke en reglementaire bepalingen en geregte- lijke beslissingen betrekkelijk de verkiezingen gegeven. In liet algemeen strekt dat stuk om eene vrijgevige toepassing aan die bepalingen te geven. De Gaulois beweert, dat in staatkundige kringen sprake is geweest van een plan tot ontwapening, een maatregel, welke echter slechts zou moeten dienen om op de verkiezingen te werken. Voorts verneemt men, dat in den loop van de aanslaande week de gezamenlijke troepen van het kamp van Chalons, op volledigen voet van oorlog, groote manoeuvres zul len maken langs den Straatsburger spoorweg tot aan de grenzen, ten einde daardoor eene proeve te geven van den spoed, waarmede een leger met volledig materieel kan worden vervoerd. Alhier is in 62-jarigen ouderdom overleden de heer The'ophile Thore, meer bekend onder den pseudoniem W. Burger. In de laatste jaren der restauratie behoorde Thoré lot de St. Simonistische vereeniging. Na de Julij- omwenteling werd hij een der hevigste publicisten van de democratische opinie, eene rol, welke hij bleef voortzetten na de omwenteling van 24 Febr. 1848 en tot 2 Dec. 1851, toen hij verbannen werd. Hij leefde daarna in België en wijdde zich aan het schrijven van werken over beeldende kunst; dit zette hij in Frankrijk voort, toen de amnestie hem veroorloofde er te rug te keeren. Zijne geschriften over beeldende kunst, waaronder zijne beschrijvingen der musea en kunstverzamelingen in Nederland, worden zeer hoog geschat. SPANJE. De geruchten omtrent eene ministeriële crisis worden tegengesproken. Het kabinet zal niet gewijzigd worden voordat de quaestie van den rege ringsvorm heslist is. Te Barcelona is eene Carlistisehe zamenzwering ontdekt; een 40-tal personen zijn dientengevolge in hechtenis genomen. In de Baskische provin ciën is de bevolking zeer onrustig. Men vreest voor een opstand. De on godsdienstige redevoeringen, dezer dagen in de cortes uitgesproken, hebben op de bevolking aldaar eenen zeer ongunstigen indruk gemaakt. Omtrent den staat van zaken op Cuba mag men aannemen dat de opstand thans tot een klein terrein beperkt is. Door den hertog van Montpensier zijn al de dienstpligtige jongelieden der stadswijk van Sevilla, alwaar het paleis van den hertog staat alsmede die van San Lucar. alwaar zijn buitenverblijf ligt, van de krijgsdienst vrijgekocht. PRUISSEN. BERLIJN, 6 Mei. De Noord-Duitsche rijksdag heeft een voorstel, door den heer Waldeck voor de derde maal ingediend, om aan de leden reis- en verblijfkosten toe te kennen, in weerwil van de krachtige bestrijding van den president der bondskanselarijaangenomen met 109 tegen 94 stemmen. Aan de stedelijke kas van Frankfort is thans, ten gevolge der geslo ten overeenkomst, van wege de regering eene som van drie millioen gulden in 4% pCt. obligatiën uitbetaald. Te Heidelberg heeft dr. Pierson, nadat de Badensche regering haar verzet daartegen had opgegeven, zijne eerste voorlezing aan de hoogeschool aldaar gehouden, waarbij hem een levendige bijval ten deel viel. OOSTENRIJK. Een door de regering bij den rijksraad ingediend wets-ontwerp bepaalt in art. 1; De minister van financiën wordt gemagtigd, ter uitvoering der wet van 20 Junij 1868voor de verschillende ter conversie bestemde categoriën der staatsschuld eenen bepaalden termijn vast te stellen als den laatstenwaarop op grond der oude schuldbrieven nog eene rentebetaling zal geschieden; in dier voege dat coupons van de oude obligatiën, welke na dien termijn vervallen, door de staatskas niet meer betaald noch ook bij de voldoening van belastingen in betaling genomen zullen worden. De vast- steUing van den 1;?* is ten termijn van rentebelasting moet zes maanden voor het verschijnen van dien termijn in het staatsblad, alsmede in provinciale en naar de omstandigheden ook in buitenlandsche bladen, bekend gemaakt worden. INGEZONDEN. Aan den redacteur der Leydsche Courant. Wel-Ed. Heer! In een uwer laatste n08. komt een correspondentie-artikel voor van een ongenoemde, blijkbaar een vrijzinnig man, die het wel schijnt te meenen met het weeshuis der Hervormde gemeente alhier, maar door zijn schrijven, naar het mij voorkomtaan de ware belangen van dat gesticht meer kwaad dan goed heeft gedaan. De schrijver doelt op ongeregeldheden, die in de laatste weken in het weeshuis zijn voorgevallen op de meisjes-katechisatie, en laat het voorkomenalsof een der dames-regentessen van hare macht zou hebben gebruik gemaakt om een onbehoorlijk gezag over de godsdienstige meeningen der weezen uit te oefenen. Toevallig uit een goede bron van de ware toedracht der zaak onderricht, kan ik u mededeelen, dat de onge noemde schrijver geheel verkeerd is ingelicht. De regentes, aan wie de rnaan- delijksche zorg was opgedragenheeft alleen hare ernstige en billijke veront waardiging tegenover de meisjes uitgesproken over haar ongeregeld gedrag, en haar met vriendelijken aandrang opgewekt om haar gedrag te //verande ren" en dergelijke ongemanierdheden na te laten, //die door haar vorigen onderwijzer, ds. Hagen, evenzeer zouden afgekeurd worden als door den tegenwoordigends. Molenaar." Dat in een dergelijk gesticht, waar orde en ondergeschiktheid niet ontbreken mogenzulke overtredingen niet straf feloos plaats hebbenligt in den aard der zaak. Ik neem de vrijheid u te verzoeken, deze mededeeling in uw blad te wil len opnemen, vooreerst, omdat uw berichtgever een onverdienden blaam op de regentessen van het weeshuis geworpen heeft, waartegen zij zelve zicli bezwaarlijk in het openbaar kunnen verdedigen. Ik had gehoopt, dat het door anderen zou zijn geschied, die daartoe meer bevoegd en geroepen zijn. Nu dit niet het geval is, waag ik het, den handschoen voor haar op te nemen. Maar ookal mocht gij van oordeel zijndat de dames-regentessen mijn verdediging niet behoevenzou ik u toch verzoekendit bericht te wil len plaatsen. Zoo licht zou de genoemde aanklacht op eene lijn worden geplaatst met andere bezwarendie in den laatsten tijd tegen het weeshuis der Hervormde gemeente zijn vernomen. Men zegt dan al spoedig: even ongegrond als deze klacht, zijn ook de andere. Het kan niet in de bedoe ling van uw berichtgever hebben gelegen, een dergelijk oordeel uit te lok ken. Mij dunkt, er is genoeg met reden op de inrichting van het weeshuis aan te merken, om alle ongegronde aanklachten zorgvuldig te vermijden. Ook meen ik, dat juist de dames-regentessen, althans het meerendeel, zich gunstig onderscheiden door een ernstig streven naar hervorming van dat gesticht. Haar loffelijk pogen verdient toegejuicht en ondersteund te worden en niet haar moeielijke arbeid door onverdiende beschuldigingen te worden verzwaard. Uw Dienstw. Dienaar, J. II. MARON1ER. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL^ Den 7de" Mei de heer 11. de Zwaan, doet. in de geneeskundevan Brielscli Nieuwland, in de heelkunde, met stellingen. Den 8sl<!" Mei de heer P. W. A. Gort van der Linden, van 'sGravenhage, in de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: be- schouivingen over het strand. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6