LMDSCHE COURANT. MAANDAG 10 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES. De Courant wordt Maandag, tf oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant behoort een BIJ V OEGSE L. LEYDEN, 8 Mei. Tot de zitting van den gemeenteraad, die lieden zou gehouden worden, waren slechts 10 leden opgekomen, zoodat de Raad niet in de gelegenheid was te beraadslagen of te besluiten. Nadat de aanwezige leden een halfuur gewacht hadden, opende de voorzitter de vergaderingten einde uiededeeling te doen van de ingekomen stukkenwaarna hij de vergadering sloot. Onder de ingekomen stukken waren adressen van dr. C. Leemans en an deren houdende bezwaren tegen de plaatsing van een schoolgebouw op de Boommarkt. Door het kiescollegie bij de Ned. lierv. gemeente alhier is gisteren, uit het vroeger gevormde zestal predikanten, het volgende drietal gevormd: dd. N. H. de Graaf, pred. te Rotterdam; J. D. R. Brouwer, pred. te Harderwijk; 11. V. llogerzeil, pred. te Vecnendaal. Door de kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam zijn de na volgende benoemingen geschied, welke door den koning zijn bekrachtigd Natuurkundige afdeeling: tot gewone leden: de hh. A. C. Óudemaps Jr. te Delft, C. H. C. Grinwis te Utrecht en C. M. van der Sande L,acoste te Am sterdam; tot voorzitter: de heer F. C. Donders; tot ondervoorzitter: de heer C. 'A. J. A. Oudemans; tot secretaris: de heer C. J. Matthes. Letterkundige afdeeling: tot gewone leden: de hh. B. I). H. Tellegen te Groningen, B. H. C. K. van der Wijck te Groningen, E. Verwys te Leyden en M. J. deGocje te Leydentot correspondentende hh. K. F. Holle te Garoet in de Preanger regentschappen en D. H. Levyssohn Norman te Batavia; tot voorzitter: de lieer C. W. Opzoomer; tot ondervoorzitter: de heer W. Moll; tot secretaris: de lieer J. C. G. Boot. T - t Het getal der in het Werkhuis alhier opgenonienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 113 tot 121 volwassen personen erf 50 tot 63 kinderen. Het onderhoud der kazernegebouwen alhier, gedurende een jaar, is aan genomen door P. J. Ilasselbach, voor ƒ6600. De minister van oorlog heeft met de directie der stoombooten Stad IVoerden n°. 1 en 2te Alpheneene overeenkomst aangegaan tot het ver voeren van militairen van Leyden naar Woerden, en omgekeerd. Uit het Westland schrijft men ons: Sedert eene week zijn de verzen dingen der aspergies met goed gevolg begonnen. De aardappelen staan gun stig te veld en eerlang zijn er nieuwe teüwachten. De temperatuur is zeer afwisselend geweest, daar tegen de helft van April eensklaps eene zomer warmte is ontstaan, die even spoedig weder door koude en nachtvorsten is vervangen. Daar de aardappelen reeds tamelijk ver in het loof zijn gevor derd hebben die nachtvorsten minder schade gedaan dan men zich had voor gesteld. Toch zal de vruchtzctting der verschillende soorten, in rijken bloei staande ooftboomen, er waarschijnlijk onder hebben geleden. Als eene bij zonderheid is opgeteekenddat op 5 Febr.7 uur 's morgens, de thermometer 45' Falir. teekende; op 5 Mei 11., 7 uur, stond hij daarentegen 40°. De wijn stok staat goed en zal, naar het zich vertoonende bloeibeginsel teoordeelen, weder eene menigte vruchten voortbrengen. Van een bestendigenwarmen zomer hangt echter aUes af. Ook de aalbessen beloven een ruimen pluk. De minister van financiën heeft belanghebbenden verwittigd dat er, te rekenen van den l0dln dezer maand, ter frankering van gedrukte stukken, mede postzegels van 1% cent, in roode kleur gedrukt, op 'srijks postkan toren zullen worden verkrijgbaar gesteld; en dat de postzegels van 1 cent, in plaats van zwart, voortaan groen worden gedrukt. Met liet in gebruik stellen der groene zegels zal worden begonnen zoodra de nog aanwezige voorraad der zwarte zegels is verbruikt. De heer mr. J. J. Rochussen, lid der tweede kamer voor het kies district Amsterdam, heeft verzocht bij de aanstaande periodieke verkiezing op 8 Junij aanst. buiten aanmerking te blijven, hoofdzakelijk wegens den min gunsligen staat zijner gezondheid. De hoogleeraar P. Hofstede de Groot, te Groningen, mogt eergisteren den dag herdenkenwaarop hij voor 40 jaren het hoogleeraarsambt had aan vaard. Hij ontving bij die gelegenheid vele blijken van belangstelling. Uit goede bron vernemen wijzegt de N. R. C.dat bij de regering het plan bestaat om hen, die wenschen te worden aangesteld lot leerling- telegrafisten, voorlaan geen afzonderlijk examen meer af te nemen, maar alleen die jongelingen tot telegrafisten op te leiden, die in het bezit zijn van een diploma, waaruit blijkt, dat zij met goed gevolg het emd-examen der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus voor eene der prov. com- missiën hebben afgelegd. Door het prov. kerkbestuur in Noordbrabant is als candidaat tot de h. dienst toegelaten de heer H. A. de Baas; door het prov. kerkbestuur van Utrecht zijn als zoodanig toegelaten de hh. A. J. E. van Dick, J. H. Antink en P. A. Barbas, en door het prov. kerkbestuur van Drenthe de heer T. Cannegieter. Te Sassenheim is het bouwen der naar de plannen van den architect 11. J. van den Brink op te rigten r. k. kerk en toren aangenomen door den heer A. Moens, te Berkel, voor 49297. Te Aarlandervcen is Dingsdag II. in eene zitting van den raad de nieuw benoemde burgemeester, de heer A. P. Zaalberg, geïnstalleerd. Door den wethouder den heer J. Herrewijn Jz. werd hij in hartelijke bewoordingen toegesproken, terwijl tevens hulde gebragt werd aan den afgetreden burge meester, den heer mr. A. Jongkindt Coninck, die deze betrekking gedu rende ruim 40 jaren tot heil dezer gemeente had waargenomen. De nieuw benoemde burgemeester bedankte hierop in kernachtige bewoordingen den heer Herrewijn voor zijne geuite wenschen en gaf de verzekering, dat hij niets onbeproefd zou laten om zicli de algemeene achting en vriendschap der ingezetenen te verwerven; terwijl steeds het zijn streven zou zijn, dat gene te verrigten, wat strekken kon tot bloei en welvaart der gemeente Aarlanderveen. Te Rotterdam werd in de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad door den voorzitter medegedeeld dat burg. en weth. gemeend hadden in den geest van den raad te handelen met den hoofdonderwijzer II. Scholten, bij gelegenheid van het 50-jarig feest als zoodanig, een bankbillet van 1000 ter hand te stellen, als bewijs van erkentelijkheid voor de diensten aan de gemeente bewezen. De raad schonk hieraan bij acclamatie zijne goedkeuring. In de Groote kerk van genoemde stad had eergisteren avond de plegtige ordening en afvaardiging plaats van drie zendelingen der Ned. zendingsver- eeniging, t. w. van de zendelingen G. L. Gijsman, S. A. Schilstra en L. J. Seegers. Te Beets in Friesland houden zich thans, ten gevolge der genomen maatregelen, de veenwerkers rustig. Enkele meesters hebben in eene ver hooging van loon toegestemd. De veenwerkers te Terwispel hebben nu weder den arheid gestaakt. Te Breda heeft men het plan opgevat het benedengedeelte van den toren van dé Groote Kerk der Ned. herv. gemeente te restaurerenwaartoe men ƒ30000 noodig acht. Kerkvoogden en gemeenteraad zullen daartoe de handen in een slaan en 's lands regering heeft vroeger uitzigt gegeven op een subsidie voor dat werk. Uit Vlissingen meldt men dat dezer dagen een betrekkelijk vrij aan zienlijk getal polderwerkers van den overkant der Seheldeversierd met oranjelinten, met de stoomboot uit Neuzen aldaar zjjn aangekomen. Na eenige straten en grachten der stad langs getrokken te zijnbegaven zij zich naar de zijde van Middelburgmet het doel om den arbeid te hervatten. Eenige personen, bij de voorgevallen ongeregeldheden betrokkenzijn dezer dagen in hechtenis genomen. Zie verder het Bijvoegsel.') LONDEN, 7 Mei. Al de nog overige paragrafen van het wets-ontwerp, tot opheffing der staatskerk in Ierland zijn door het lagerhuis aangenomen, liet geheele ontwerp is verder, na behandeling in comité, vastgesteld. Deze uitslag werd met luide toejuichingen begroet. KOPENHAGEN, 7 Mei. De maarschalk Mac Mahon is tot ridder der Deensche orde van den Olifant, en de Fransche generaal Durrien tot groot kruis der Deensche Dannebrogorde benoemd. FLORENCE7 Mei. In de kamer der afgevaardigden heeft de heer Mena- brea het ontslag van het kabinet aangekondigd. De Opinione berigt dat nog niets besloten is met betrekking tot hét nieuwe ministerie. In deze dagennu vele menschcn de gewone door het voorjaar veroor zaakte aandoeningen ondervinden, vestigen wij de aandacht onzer lezers op de wereldberoemde Malz-Fabriekaten van den Koninklijken Commissieraad en Hofleverancier JOHANN IIOFF te Berlijn, Neue Wilhelmstrasse, N°. 1. HOFFs 'lalz- Extract €fczon<llieicl.sbicr, dit voortreffelijk middel ter bestrijding van alle ongesteldheden der ademhalings- en vocdings-werk- tuigen. als ook tegen aambeijen, maag- en longlijden, verslijming en hoest; vooits llOFF's Jlalz-Gezondhcids-Chocolade, de beste drank ter vervanging van de Koffijalsmede de Korst-YIalz-Bonboiis, door geen ander dergelijk fabriekaat geëvenaard. (Van wege Z. Doorl. Prins VONMET- TERNIC11 te Parijs is er pas eene bestelling op ontvangen.) Deze Malz- Fabriekalen, met prijsmedailles bekroond en van wier gunstige werking in meer dan honderdduizend gevallen het onwederlegbare bewijs is geleverd, zijn de geliefkoosde dranken van Koningen en Keizers; Prinsen en Prinses sen wijden uit in lof over de voortreffelijke resultaten door het gebruik ver kregen en prijzen zeer den aangenamen smaak. Ruim driehonderd Pruisi sche en Duitsche hospitalen, openbare geneesinrigtingen te Parijs, St. Petersburg, Amsterdam, Weenen, Bologna, enz. enz. en meer dan vier duizend particuliere geneesheeren bedienen zich van deze middelen en ver krijgen inderdaad verbazingwekkende uitkomsten. Daarom dan ook zal menige lijder ons erkentelijk zijn, als wij hem het bestaan van deze zoo krachtig werkende Malz-Genees- en Voedingsmiddelen hebben herinnerd. (Het Centraal-Dépöt is gevestigd te Amsterdam, Oude Bloemmarkt bij de Stilsteeg, F. 154.) D" R. Te Leyden, bij K. BLOK, E. NOORDIJK en D. A. KELDER ZOON; te •i Sassenheim, bij J. Chr. H. JANSEN; te Alphen a/d Rijn, bij C. SATON Jr. Ondertrouwd; J. VAN LEEUWEN Az. Levden 7 Mei 1869. en M. E. BEETS. Receptie 1G Mei. Getrouwd Dr. J. II. GENTIS, Officier van Gezondheid, en G. II. T. 0BREEN. Leiden 5 Mei 1869.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1