BUITENLANDSCHE BERfGTEN. PER TELEGRAAF. gestelde gewijzigde conclusie méde. met 38 tegen 20 stemmen, verworpen, en daarna een voorstel van den heer Oldenhiris Gratama, tot toelating van den heer Olivier als lid der kamer met 49 tegen 9 stemmen aangenomen. Bij de behandeling der zaak van Bosman c. s.betreffende de Rotter- damsche ongeregeldheden op 31 Oct. 1868, door het prov. geregtshof in Zuidhollandheeft de advocaat-generaal, mr. Terpstra, bij het doen van zijn requisitoir op eergisteren, geëisclit voor ieder der 12 beschuldigden schuld verklaring aan feitelijken wederstand jegens bedienende beambten, han delende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan 20 gewapende personen, de achtste beschuldigde, van Klaveren, daarenboven aan het opzetten tot wederspannigheiddie daarop gepleegd is door meer dan 20 personen en dat zij deswege allen zouden worden veroordeeld, ieder tot eene tuchthuisstraf door den hove te bepalen, doch van niet minder dan 5 en niet langer dan 15 jaren. De advocaat mr. van Hogendorp heeft de verdediging der zes eerste beschuldigden voorgedragen; naar zijne meening was hunne schuld niet bewezen, waarom hij tot vrij spraak concludeerde. Gisteren bij de voortzetting der zaak heeft de heer mr. J. van Gigch een breedvoerig pleidooi gehouden, waarin hij de qualificatie van het misdrijf voor al de beschuldigden in alle opzigten bestreed, en voorts in het bijzon der de verdediging voordroeg van den zevenden beschuldigde. Door de hh. mrs. van Randwijck, Belinfante en Thorbeeke werden de overige beschul digden verdedigd. Al de verdedigers hielden vol dat er van overtuigend bewijs geen sprake kon zijn. Na re- en dupliek is de uitspraak in deze zaak bepaald op Dingsdag 20 April, des namiddags ten 2 ure. BELGIË. Te Seraing is de orde verder niet gestoord, maar onder de mijnwer kers in de omstreken van Bergen, Frameries en Jemmapes heeft eene werk staking op groote schaal plaats, en te Bonnage, alwaar zij een steenkolen mijn hebben verwoest, is het tot eene botsing gekomen tusschen de troepen eh de arbeiders, waarbij zeven personen gedood en een groot aantal ge kwetst werden. De Ind. Beige meldt nog dat de in opstand verkeerende mijnwerkers een personentrein, die van Maubeuge naar Bergen stoomde, met steenen hebben geworpen, onder bedreiging den trein, door het onbruikbaar maken der machine, te zullen doen stilstaan. Groepen mijnwerkers namen eene drei gende houding aan. Gewapende mijnwerkers zouden uit Jemmape te Fra meries zijn aangekomen. De angst was, wegens den hagchelijken toestand, in die streken groot. Volgens de laatste berigten zou er eenige verandering in den toestand ge komen zijn. Op enkele punten was de arbeid hervat. ËNGËLAliD. LONDEN15 April. In het lagerhuis is door den heer Newdegate voorgesteld de lersehc kerkbill te verwerpen; die bill werd ook door den heer Ayloun hevig aan gevallen. De minister Gladstone betoogde dat de bill beter in comité zou kunnen behandeld worden. Na eenige aanmerkingen van den heer Disraeli werd het voorstel van den heer Newdegate met 355 tegen 229 stemmen verworpen. De algemeene conferentie ter overweging van de belangen der Angli- caansche kerk in Ierland is den ÏS^" dezer te Dublin geopend. Al de bis schoppen van die kerk in Ierland, uitgezonderd die van Cashel, waren tegenwoordig; het aantal afgevaardigden uit alle oorden van Ierland was 428. De aartsbisschop van Dublin opende als voorzitter de conferentie met eene rede; na hem voerden verscheiden personen, geestelijken en leeken, het woord. Vervolgens werd er besloten de Iersche kerkbill in beginsel, strekking en hoofdbepalingen volstrekt onaannemelijk te verklaren; te pro testeren tegen het voorstel der regering om de Anglicaansche kerk in Ier land van hare bezittingen te ontzetten; zich tevens te verklaren tegen het in Engeland geopperde denkbeeld om die kerk de van staatswege ontvangen voordeelen te laten behouden onder uitbreiding dezer begunstiging tot de andere kerkgenootschappen, die in Ierland bestaan; en. eindelijk, eene com missie te benoemen om bij het bestrijden der bill van dienst te zijn. De regering heeft besloten Murphy's predikatiën tegen Rome, die her haaldelijk aanleiding tot rustverstoring hebben gegeven, te stuiten. Allen welke die predikatiën bijwonen zullen deswege met geldboete gestraft wor den krachtens eene wet van 1709, die nu 20 jaren geleden gewijzigd en verzacht, doch nog zelden of nooit toegepast is. In eene alhier gehouden vergadering, tot het beramen van maatregelen ter bevordering der landverhuizing is door het getal personen alhier, die geen arbeid kunnen vinden, geschat op 30000. De Times wil weten dat de Spaansche minister van financiën voorne mens is de in Junij te betalen rente der staatsschuld niet dadelijk te kwij ten, maar die bij het kapitaal der schuldvorderingen te voegen. In een schrijven uit New-York wordt gemeld dat cr 66 schepen, met graan geladenvan San Francisco naar Engeland op weg zijn. FRAVKRIJH. PARIJS, 15 April. De voordragt tot het verleenen van pensioen aan de nog overgebleven militairen van de republiek en van het eerste keizerrijk is in hel wetge vend ligchaam door de meerderheid met gejuich ontvangen. Onder de min derheid der vergadering bestaal het voornemen om voor de oude school meesters en anderen die den lande in nederige betrekkingen lang en trouw gediend hebben, gelijke zorgvuldigheid te vragen, als de regering voor de oude militairen betoont. Een dergelijk voorstel werd dezer dagen verworpen. Door de regeringsbladen wordt beweerd dat de voorstellen, door den Belgischen minister Frère-Orban in handen van den minister van handel en nijverheid gesteld, geheel onaannemelijk zijn. Men verzekert dat de minister van justitie en eeredienst, de heer Ba- roche, benoemd zou worden tot vertegenwoordiger des keizers bij de alge meene kerkvergadering, die te Rome zal gehouden worden. In de wijngaarden vertoont zich eene ziekte, die meer en meer in uitgebreidheid toeneemt. In het arrondissement Grange is een derde der wijngaarden verloren gegaan; van de 10000 hectares wijnstokkenwelke dit arrondissement bezit, zijn er reeds 3600 dood. De ziekte schijnt tot nu toe den loop der Rhone te volgen. Men schrijft haar toe aan eene soort van aardvloo. die aan de wortels van den wijnstok gevonden is. In berigten uit Rome wordt uitvoerig melding gemaakt van de giften en geschenken den Paus aangeboden, bij gelegenheid zijner feestviering. De associatie der Italiaansche katholieke jongelingschap schonk 250.000 fr. in goud; prins Torlonia eene gelijke som; de prinses Odescalchi. namens de vrouwelijke leden van den Romeinschen adel 30000; de ministers een met edelgesteenten versierd kruis ter waarde van 30000 fr. enz. enz. De giften in geld zullen gedeeltelijk aangewend worden ter bestrijding der kosten van het algemeen concilie, en voorts tot stijving der schatkist. De talrijke voorwerpen in natura door den Paus ontvangen werden door hem gezonden naar behoeftige kloosters, gasthuizen en liefdadige gestichten. Op den ]2,Jen April 11. heeft de Paus niet alleen de 50ste verjaardag zijner priesterwijding gevierd, maar ook de verjaring van zijnen terugkeer uit Gaëta. en van zijne redding uit levensgevaar bij het instorten van een kerk gebouw, waarin hij zich bevond; welke gebeurtenissen plaats hadden de eerste op 12 April 1850, en de tweede op 12 April 1855. SPINJE. Hoewel er reeds 20000 man troepen naar Cuba zijn gezonden, zullen er denkelijk nog eenige bataillons derwaarts scheep gaan. Men zou de paarl der Antilles niet gaarne voor Spanje verloren zien gaan, want men zou het uitsluitend wijten aan de revolutie. Men weet zeker dat de opstand onder steuning ontvangt uit de Vereenigde Statenmaar thans verzekert men dat een Engelsch vaartuig, met eene lading wapentuig, voor de opstandelingen bestemdin de wateren van Cuba door een Spaansch oorlogschip is genomen. Een amendement op de constitutie, tot afschaffing van de doodstraf, is door de cortes met 112 tegen 62 stemmen verworpen. Een dagblad berekent het tekortdat de nieuwe begrooting zal opleve ren, op 700 millioen realen. PRIJI6SËN. BERLIJN, 15 April. Te Siegen is in den nacht van 12 op 13 April een blok van 27 huizen in het midden der stad afgebrand. Naar men uit Bern meldt is er eene maatschappij gevormd en tot stand gekomen, die het aanleggen eener spoorwcggemcenschap over den St. Golhard op zich wil nemen. Het meerendeel van de aandeelen in die on derneming is genomen door twee vroeger opgerigte Zwitsersche spoorweg maatschappijen en door Zwitsersche bankinrigtingen. LONDEN. 17 April. Het lagerhuis heeft met 344 tegen 221 stemmen verworpen een amendement van den heer Disraëlistrekkende tot weglating van 2 der Iersche kerkbill. BUCHAREST, 16 April. In eene drukkerij albier is eene proclamatie ont dekt. in de Turksche taal gesteld, aan de Turken en Bulgaren gerigt en onderteekend door Bulgaarsche hoofden in den Balkan. De minister van binnenlandsche zaken heeft verder onderzoek bevolen. Opgave van brievenwelke in de maaiW Februarij door het postkantoor te Leyden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personenaan wie zij geadresseerd warenop de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: J. F. Salomon, te Dusseldorfl"; C. A. C. Fischer, te Frankfort a/Main; Willem Mcmpelte GiinthersfeldEdm. Vrede, te Munster; Narrendam, G. C. F. J. Korn, beide te Parijs; P. J. KooUoos, te Frainel-AubeW. F. Schey, te Brussel. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leydenop den 12,len April 1869. 5 wegens het verzamelen van asch in wagenswelke niet overdekt en van achteren met deuren of zeilen gesloten zijn. PRIJZEN DER OLIE, Amsterdam 16 April. Raapolie, op 6 w. 35% cont. /34. Lijnolie, op 6 w. ƒ3214 cont. 31 TER MARKT TE LEYDEN AANGEVOERD. 9 en 10 April. VERKOCHTE PRIJZEN HOEVEELHEID Laagste Hoogste Winter Tarwe 10 mud 9.50 10.50 Zomer v 12 7.50 8.— Winter Rogge 24 7.— a 8.— Zomer 16 II 6. a 6.50 13 II li 6.— 7.— Chevalier 10 a 6.50 7.50 Zware Haver 16 II a 5.— 5.50 Ligte 23 tt 4.— 4.50 Duivenboonen 7 II a 8.50 9.— Paardenboonen 10 II a 8.— n 8.50 Ossen stuks II II Kalfkoeijen 218 II "135.— "200. - Vettekoeijen 60 II "166.— "220.- Varekoeijen 210 a 84.— "150.— Kalveren (vette) 50 32.— 67.— (magere) 64 II 3.- 7.75 Hamels Jma?e,'c (vette 300 f, a 13.50 22.— 420 II a 19.25 27.50 (magere Ooijen j vette II II II II II H Lammeren ,7 II II II I vette jarige II II II r magere Varkens J vette 62 II a 16.- 30.— II II Biggen 210 n a 7.— 13.- 1 lslc qualiteit 54 vat 45.— 49.— 14220 N. 'IÉ a 40.— 1.12% 44.— 1.22% 2<le H H 1.— 1.10 Turf llaardbr. lste soort ton II Turf (graauwe) 4000 a 0.14 0.15% Lange Zwarte 8000 a 0.16 0.18 Ter veemarkt waren aangevoerd 497 runderen, 134 kalveren, 757 schapen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 6