B U IT E i\ L A N DSC UB UB BIGT B N De audiëntie, gisteren door Z. M. den koning verleend, was zeer druk bezocht. Z. Iv. H. de prins van Oranje bezocht de verschillende établisse menten van de firma Paul van Vlissingen en lludok van Heel. Des namid dags ten 6 ure was er diner van 31 couverts ten hove. De bloemententoonstelling te Amsterdam is Zondag 11. door 12G00 per sonen bezocht Te Amsterdam is op ruim 60-jarigen leeftijd een in de geschiedenis van de hoofdstad merkwaardig man overleden, namelijk Jacob Mens, bekend onder den naam van Bokkebek of burgemeester der Willemstraat. Deze mandie in de Willemstraat een aantal percelen in eigendom bezatoefende op de bewoners dier achterbuurt een overwegenden invloed uitwelke bij menige gelegenheid is gebleken, llij liet er zich dan ook zeer op voor staan dat de voormalige burgemeester Messchert van Vollenhoven hem me- uigwerf raadpleegde. Hij verhaalde dat hij tot gemelden magistraatspersoon altijd den toegang had en wel zonder kloppen. Onder het bestuur van den hoer Messchert van Vollenhoven werd dan ook wel gesproken van twee burgemeesters van Amsterdam, den door den koning benoemde, en dien van de Willemstraat. (N. K. C Maandag 11. moet er eene botsing hebben plaats gehad tusschen den aannemer van het nieuw te bouwen lort aan den ltuigen Hoek (gemeente Utrecht) en de werklieden of polderjongens. Geldelijk tekort was er de oorzaak vande aannemer heeft zich in eene toevallig gereed staande vigi lante door de vlugt gered. Volgens besluit van lih. gedep. staten van Friesland is, ter voorkoming van misbruiken ten nadecle van den Frieschen boterhandel. hel ijkmerken der Friesche botervaten gewijzigd. Aanleiding daartoe gaf een koopman in de provincie Groningen, die het bestaande ijkmerk gedeeltelijk heeft nagemaakt met een ijzeren stempel, dien hij in de provincie Drenthe had laten maken. Door de arrond.-regtbank en het prov. geregtshof te Gronin gen is geoordeeld, dat in deze zaak geene termen tot strafvervolging bestaan. Te Nunen (Noordbrabant) ontstond Maandag 11. brand in eene arbei derswoning, die zich spoedig mededeelde aan twee aangrenzende boerderijen. De bewoners waren op het land werkzaam; alleen bevond zich in eene der boerderijen een 70-jarig man. Deze heeft zich niet kunnen redden en is in de vlammen omgekomen. De drie woningen en de gelieele inboedels zijn in de asch gelegd en ook twee stuks hoornvee zijn verbrand. Volgens het ontwerp van wet tot regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie is die instelling bestemd tot het opleiden van jon gelieden tot officiëren van alle wapens bij het leger hier te lande en bij dat der koloniën, en als applicatie-school tot het voortzetten der studiën voor de 2dc luitt. der artillerie en genie, alvorens zij bij hun wapen de dienst aanvangen. De vakken van onderwijs zijn gewijzigd naar gelang van de bestemming der kadetten. De cursus duurt 2 jaren. Tot het toelatings examen wordt vereischt dat men bij den aanvang van den cursus den vollen ouderdom van 17 jaren liebbe bereikt en niet ouder zij dan 20 jaren. Wie in het bezit zijn van het getuigschrift of diploma van het eind-examen der lioogcre burgerscholen, bedoeld in art. 55 der wet van 2 Mei 18G3. leggen dat getuigschrift bij het in te dienen verzoekschrift over. Wie tot kadet wordt toegelaten, verbindt zich om den staat als militair gedurende den tijd van 10 jaren te dienen. Aan de leden van de tweede kamer is rondgedeeld een "Overzigt van de hoogere burgerscholen en burgerscholen, bij hét einde van 1868, ook naar aanleiding van het bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1869 in de staten-generaal over middelbaar onderwijs besprokene, door dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs; overgedrukt uit de Economistvan Maart en April 1869." 's GRAVENHAGE, 15 April. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heeren W. P. Wijnans, med. chir. et art. obst. doet. te Maastricht, en F. W. A. Jansen, r. k. pastoor te Groningen. Tot ontvanger der registratie te Oud-Reijerland is benoemd de heer D. F. I. van Walsem, thans te Sittard, en tot ontvanger der directe belas tingen te Vreeswijk de heer J. 0. Roogaard, thans te Hardinxveld. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneesk. dienst der landmagt in Ned. Indië te benoemen tot officier van gez. 3dr kl. A. M. J. Rolsius. Naar men verneemt is door Z. M. den koning eene organisatie in het wapen der artillerie gebragt. Er zal eene compagnie transport-trein worden opgerigt. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich gisteren en heden bezig gehouden met het onderzoek van onderscheidene wets-ontwerpen. lieden ten half vier ure hield de kamer eene zitting. De beslissing over de toelating van den heer mr. Olivier is voorloopig aangehouden, wegens twij fel bij de commissie over informaliteit. In de zitting van morgen zal daar over beslist worden. Tegen Maandag is de kiestabel aan de orde gesteld. Gisteren is door het prov. geregtshof in Zuidholland een aanvang ge maakt met de behandeling van de zaak der beschuldigden in zake de onge regeldheden te Rotterdam in den nacht van 31 Oct. lt'68. De zaal was zoowel op de gereserveerde zitplaatsen, als op de publieke tribune talrijk bezet; vele regterlijke ambtenaren en advokaten waren tegenwoordig. De gewone militaire magt was verdubbeld; een tiental manschappen bevond zich in de zaal, de overigen hadden voor de in- en uitgangen van het ge bouw post gevat. Nadat de criminele teregtzitting geopend was, werden de beschuldigden op last van den president door den deurwaarder naar de voor hen bestemde banken geleid. Over het algemeen maakte hun voorkomen een zeer gunstigen indruk. Men verzekert dan ook dat zij zich sedert hunne arrestatie door rustig en gehoorzaam gedrag hebben gekenmerkt. In weer wil van vele bezwarende verklaringen der getuigen, hielden al de beschul digden vol dat zij aan de oproerige bewegingen geen deel hadden genomen. Heden werd het getuigenverhoor voortgezet. Onder de getuigen, heden gehoord, was de hoofd-commissaris van policie te Rotterdam, de heer Car- dinaal. die in hoofdpunten opgaf wat er van de zaak was. Na het afloop der verhooren werden eenige vonnissen voorgelezen, vroeger tegen enkele beschuldigden gewezen, waarna de advocaat-generaal mr. Terpstra het wootd bekwam om zijn requisitoir te nemen. BELGIË. Betreffende de ongeregeldheden, die te Seraing hebben plaats gehad, verneemt men dat er in den staat van zaken eene merkbare verbetering is op te merken. De rust was niet verder gestoordalleenlijk zijn eenige werklieden van Seraing. die het werk hadden gestaakt en zich naar Flé- nialle hadden begeven, out de arbeiders aldaar over te halen, insgelijks het werk te staken, door de troepen gevangen genomen. Des nachts liepen benden werklieden door de straten, evenwel zonder ernstige wanordelijkhe den aan te rigten. Aan de mijnen van Marchage en Espérance was de arbeid hervat. Te Jemappe en Euseval was alles rustig. ENGELAND. LONDEN 13 April. Het lagerhuis heeft eene voorloopige beraadslaging gehouden over de financiële hervormingen door den heer Lowe voorgesteld. Van verschillende zijde, vooral door het conservatieve lid Hunt, zijn bezwaren ingebragttegen de afschaffing van de invoerregten op het graan en de vermindering van den income-tax. De plannen van den lieer Lowe zijn echter goedgekeurd, met uitzondering van de voorgestelde wijziging in de heffing der grondbe lasting waarover nader zal gehandeld worden. De heer Disraëli heeft eene groote reeks amendementen op de bill be trekkelijk de Iersche kerk bij het lagerhuis ingediend. De leiders der con servative partij, den strijd tegen het beginsel dier bill hopeloos achtende, hebben besloten hare bepalingen zoo veel mogelijk in hunnen geest te hel pen verbeteren. Volgens eene naauwkeurige opgave worden de kosten der Abyssinische expeditie geschat op een bedrag van 6.820.000 De Leinsler Express wil weten dat de koningin voornemens is in het aanstaande najaar twee maanden in Ierland door te brengen. Het baldoor de vrijmetselaars-orde te Dublin prins Arthur aangeboden is door ongeveer 3000 personen bijgewoond. De prins en de prinses van Wallis hebben zich van Ivonstantinopel naar de Krim begeven en aldaar de stad Sebastopol bezocht. In de katoendistricten heeft zich eene nieuwe beweging geopenbaard. De wevers en spinners namelijk betoogen dat de regering hun te hulp moet komen, om eenige verbetering te erlangen in hunnen treurigen toestand, en wel door de afschaffing der regten, die thans geheven worden van ka toenen goederen, bestemd voor uitvoer naar Indië. De Times hangt in een artikel over Ierland een niet zeer bemoedigend tafereel op van den toestand daar te lande. Het graafschap Westmeath is, zegt dit blad, in het bijzonder onder den druk van een stelsel van schrik aanjaging, waarvan men in de nieuwere tijden bezwaarlijk een weêrga vin den kan. Wij vernemen, dat personen daar onafgebroken van eene policie- wacht vergezeld moeten gaan; dat heeren naar de jagtbijeenkomsten rijden met policie-dienaren aan hunne zijdedat huisgezinnen zonder vuur of licht zittenom geen doelwit aan moordenaars te verschaffenen er bestaat alle reden te gelooven. dat personen, die aangiften bij de policie behoorden te doen, door vrees worden teruggehouden, ten gevolge van de bedreigin gen hun in brieven toegezonden. Dezelfde bedreigingen zijn oorzaak dat naburen of toevallige ooggetuigen zwijgen, ook wanneer zij niet in betrek king staan met de zamenzweerders. Als gevolg van dezen toestand is de uitoefening van lijfstraffelijke regtspleging genoegzaam verlamd door een geheim gerigt, dat, indien openlijke muiterij het doel was, niet eens de aandacht trekken zou. Deze gruwelijke ontzenuwing van rcgterlijk gezag bestaat echter niet alleen in Westmeath, maar ook, ofschoon iets minder', in Tipperary. Te Liverpool heeft zich eene maatschappij gevestigd met het plan om een kanaal te graven, dat fjalway en Dublin zal verbinden en voor de grootste schepen bevaarbaar zal zijn. De hofmeester van eene Nederl. stoomboot is wegens het smokkelen van 15 pond tabak en 5 pond sigaren door de regtbank tot eene boete van 100 veroordeeld. De secretaris van de evangelische alliantie heeft aan de dagbladen medegedeeld, dat de algemeene meeting van christenen uit alle landen, die in den herfst van dit jaar te New-York zou bijeen komen, een jaar is uitgesteld. Volgens berigten uit de Vereenigde Staten heeft de senaat, met 45 stemmen tegen 1de met Engeland getroffen overeenkomst betreffende de Alabama-quaeslie verworpen. Volgens berigten uit Japan heeft te Iliogo eene aardbeving plaats ge had. L'it China meldt men, dat er omstreeks 40 mijlen van Foo-Chow strenge vervolgingen tegen de Christen-inboorlingen plaats hadden. FRANKRIJ K. PARIJS, 13 April. Volgens La France en andere bladen heeft de Belgische minister Frere-Orban zijn ontwerp lot regeling van de bekende spoorweg-quaestie reeds aan den minister van koophandel en openbare werken alhier ter hand gesteld. Velen blijven van de onderhandelingen weinig goeds verwachten. Blijkens een schrijven van den keizer aan den heer Rouher, in het Journ. Off. opgenomen, heeft Z. M. het denkbeeld opgevat om, bij gelegen- heid van het eeuwfeest der geboorte van Napoleon I, aan alle veteranen van de republiek en van het eerste keizerrijk een pensioen, ten bedrage van 250 frs. 'sjaars, toe te leggen, in te gaan 15 Aug. aanst. De keizer wil op die wijze het lot van die personen verbeteren en het eeuwfeest vieren van de geboorte van een man, die Frankrijk "de groote natie" noemde, omdat hij in haar de mannelijke deugden had ontwikkeld, welke het slich ten van het keizerrijk mogelijk maakten. Dit plan zal aan het oordeel van het wetgevend ligchaam onderworpen worden. De keizer heeft ook het middel aangewezen om de bedoelde uitgave goed te maken zonder verhooging van eenige post der staatsbegrooting. Men berekent dat het aantal militai ren die regt op dat pensioen zullen hebben, ongeveer 40000 zal bedragen. In het wetgevend ligchaam is bij de behandeling der staatsbegrootin» een amendement, strekkende tot afschaffing van het zegelregt voor dagbla den en tijdschriften, met politieke gronden aanbevolen, maar met financiële bedenkingen bestreden, en zonder hoofdelijke stemming verworpen. Door het wetgevend ligchaam zijn bij de behandeling van het budget de amendementen lot opheffing der kciz. garde en tot vermindering van het leger met 200,000 man verworpen. De overeenkomst tusschen de stad Parijs en het Crédit foncier, waar tegen in het wetgevend ligchaam eene zoo groote oppositie is gevoerd is door den senaat met 116 stemmen tegen 1 goedgekeurd. De heer Ilauss- mann heeft zelf die overeenkomst verdedigd, en hem viel eene groote toe juiching te beurt. De onlangs alhier in hechtenis genomen redenaars, in gehouden open bare vergaderingen, t. w. Budaille, Amouroux, Garreau en Moreau, zijn naar de regtbank van correctionele policie verwezenbeschuldigd van poiniw tot het verwekken van storing der openbare orde, beleediging van den per soon des keizers en verzet tegen de agenten der openbare magt. Hieruit blijkt de ongegrondheid van het gerucht, dat men op het spoor"was geko men van een staatkundig complot of geheim genootschap. Naar men zegt is de keiz. bibliotheek in het bezit gekomen van een nieuw handschrift van de Imitatio J. C. Een kalender, welke er bij be hoort, zou den ouderdom van het manuscript waarborgen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2