EEYDSCHE n COURANT. 1869. JN°. 45. WOENSDAG 14 APRIL. BI N N EN LA N DSC IIE BËRIGTEN. BUITEN LANDSCHE BEHIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven, Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.— per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN13 April. Z. K. 11. prins Hendrik, eere-voorzitter van de Vereeniging tot instand houding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart alhier, heeft heden de algemeene vergadering der vereeniging met zijne tegenwoor digheid vereerd. Zondag 11. is de 50s,e verjaardag der priesterwijding van Paus Pius IX door de r. k. ingezetenen met geestdrift gevierd. Zoowel van hunne kerk gebouwen als van hunne woningen wapperde de nationale vlag. Ook de armen' werden op dien dag niet vergeten, zoodat de feestvreugde ook in hunne woningen doordrong. Gisteren avond gaf de alhier gevestigde Nationale Zangvereeniging we der eene openbare uitvoering in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Achtereenvolgens werden uitgevoerd: Klarenbeek (W.Smits); Bede uit: Hollands glorie (R. Hol); j Harmonie Hymne (van Eyken); Abendlied zu Gott (flaydn); das beste Instrument (Dorn); Gebed Clior aus die Schöpfung), tusschen welke nommers nog twee solo-stukken werden voorgedragen: Nachtgesang (Men- delssohn Bartholdy) voor baryton, en Arie aus der Oper Alcina (Handel) j voor alt, alsmede een quartet: Stimmen der heiligen Nacht (Bradsky). De uitvoering was in menig opzigt verdienstelijk en werd door de aanwezigen, waaronder men ook den heer burgemeester opmerkte, te oordeelen naar de daverende toejuiching, die daaraan telkens ten deel viel, met genoegen ge hoord; vooral de uitvoering der solo-stukken werd door het publiek met blijken van groole ingenomenheid begroet. Het vrouwenkoor, dat in de tweede afdeeling optrad, en dat nog jeugdig mag genoemd worden, kweet zich dapper van zijne taak, Eene vergelijking tusschen de uitvoeringen van vroeger en die van heden kan niet dan gunstig voor de tegenwoordige zamensteUing der vereeniging zijn; veel, gelooven wij, brengt daartoe bij de leiding van haren directeur, den heer de Goey, die blijkbaar de leden met lust en ijver voor de zaak weel te bezielen. De vereeniging neme steeds in kracht en bloei toe en blij ve het Excelsior in hare vaan voeren. De commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Ned. O. en W. Indië heeft dienstdoende leeraars of candidaten tot de h. dienst, die ver langen in de Ned. 0. I. bezittingen als predikant werkzaam te zijn, ver zocht zich voor 1 Mei as. schriftelijk bij die commissie aan te melden. Dezelfde commissie vraagt voor de Ned. bezittingen aan de Kust van Guinea een geëxamineerd onderwijzer in de godsdienst; de kennis van de Franschc en vooral die der Engelsche taal zal tot aanbeveling strekken. Aan die betrekking is een inkomen verbonden van ƒ2000 en vrije woning. Door de directie der Ned. Indische maatschappij van nijverheid en landbouw, te Batavia, is de volgende prijsvraag uitgeschreven: Wordt ver langd een beredeneerd historisch overzigt van hetgeen het Nederl. gezag sedert de stichting van Batavia heeft gedaan met betrekking tot nijverheid en landbouw in Nederl. Indië". Prijs de gouden medaille der maatschappij en ƒ1000. De antwoorden moeten voor of op 31 Dec. 1870 aan den secre taris der maatschappij, den heer mr. L. Th. Schoon, worden gezonden. In de op den 3'lm April te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der algemeene kiesverceniging voor Nederland zijn uit het aftredende voor- loopige bestuur lot leden van het definitive bestuur gekozende lib. mr. J. Ban van Gameren, te Arnhem; jhr. mr. II. J. van der lleim, te 'sGra- venhage; D. G. A. graaf van Ilogendorp, te 's Gravenliage; mr. J. M. de Kempenaerte Arnhem; mr. G. W. E. Vaillant. te Middelburgjhr. mr. 1'. N. Quarles van Ufford, te Zutphenmr. II. F. baron van Zuylen van Nyevelt. te 'sGravenliage; A. van Lennep, te Amsterdam; mr. B. Crommelin, te Wapeningen; mr. W. van Nauta Lemke, te Assen, en mr. J. A. Molster, te Amsterdam. Voorts zijn, door schriftelijk uitgebragte stemmen, aan dat 11-tal als leden van het definitive bestuur toegevoegd de lib. mr. W. W. Bnma, te Leeuwarden; mr. 1'. Brantsma, te Utrecht; A. F. Visser van IJzen- doornte Gorinchem; 11. C. Cruys. te Amsterdam; J. P. van lloey Smith van Engelen, te Botterdam; A. Hulsholl' Pol, te Hengelo; J. A. II. Diepen, te Tilburg; J. G. Sillem. te Amsterdam, en de kolonel der genie Feith, te Groningen. Door den gemeenteraad van Delft is tot prorector aan het gymnasium aldaar benoemd de heer dr. A. Itomcynte Enkhuizen. Tc Amsterdam is overleden de heer .1. J. van Voorstsedert 1858 rus tend pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaar. Te Middelburg is in 80-jarigen ouderdom overleden de heer A. Caland, oud-hoofdingenieur van den waterstaat. Te Dordrecht is op de werf van de heeren C. Gips en Zn., met den besten uitslag, te water gelaten het Japansche oorlogsstoomschip Nits-Sin, gebouwd voor rekening van den mikado, onder opper-toezigt van den heer J. W. S. van Oordt. Te Puttershoek is dezer dagen een persoon aangehoudenbeschuldigd van oneerbare handeling van ernstigen aard jegens een meisje, onder de gemeente Groote Lindt te huis behoorende. Zaturdag middag had er op de Zuiderzee een treurig ongeluk plaats. Bij het visschen van haringfuiken op het Zuiderboord der Zuiderzee bevon den zich 3 visschers uit de gemeente Bunschoten in eene boot; door den golfslag schepte die boot water en sloeg ten onderste boven, met het ge volg dat 2 personen verdronken; de derde had hel geluk zich aan de boot vast te klemmen, en werd later door een anderen visscher gered. Naar men van de Lemmer meldt wordt aldaar eene zoo groote massa haring uit de Zuiderzee aangevoerd, dat het tal, 204 stuks, voor 10 cents wordt verkocht. Het prov. geregtshof in Gelderland heeft uitspraak gedaan in zake Antje Haverkamp, beschuldigd van brandstichting, waarbij gevaar voormen- schenlevens was te voorzien, in den avond van 26 Febr II. gepleegd ten huize van den heer v. D.te Apeldoornbij wien zij als dienstmeid in woonde. De beschuldigde had toen, om zich op hare meesteres, die een zeer lastig humeur bleek te hebben en met wie zij een en andermaal woor denwisseling had gehad, te wreken, op de logeerkamer in daar aanwezige lompen vuur aangebragt, doch korten lijd daarna, zich daarboven bevin dende op het hooren knetteren van het vuur berouw gevoeldwaarop zij haren meester van het ontstaan van den brand, die zeer spoedig werd ge- bluscht, was gaan verwittigen. Evenwel had diens dochter, die destijds reeds lag te slapenin levensgevaar kunnen verkeeren. liet hof veroordeelde de jeugdige beschuldigde (zij is slechts 19 jaren oud) tot de straffe des doods. 's GBAVENHAGE, 13 April. Z. M. heeft benoemd tol ridder der orde! van den Nederl. Leeuw den heer mp. W. A. P. Verkerk Pistoriusreferendaris bij het dep. van financiën. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. van Hoof, te Hoeven, en aan M. van der Schoot, F. Sprengers, J. Verkuylen. J. van Üuuren, J. Janssen, M. Turken en J. Vinkx, allen te Geldroptot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Z. M. heeft de commissie, bij besluit van 16 Julij 1866 belast met het onderzoek van drinkwater in verband met de verspreiding van cholera en met de aanwijzing der middelen ter voorziening in zuiver drinkwater, ont bonden, onder dankbetuiging aan de leden voor de bewezen diensten. Z. M. heeft benoemd: tot president der arrond.-regtbank te Winscho ten den heer mr. E. A. Sandbrink, thans regter in die regtbank; tot regter in de arrond.-regtbank te Appingedam de heer jh'. mr. M. A. Wichers, thans griffier bij het kantongeregt te Winschoten; tot griffier bij het kantongeregt te Winschoten den heer mr. G. W. baron van Imhoff', advocaat te Groningen t.pt notaris te Ileezc den heer J. II. W. J. Neomagus, cand.-notaris te Asten; tot notaris te Oirschot den heer C. van Leenhof, cand.-notaris aldaar. Aan den heer J. de Drews van der Feltz, benoemd ontvanger der di recte belastingen te Zuidbroek, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, en tot ontvanger der in- en uitgaande regten enz. te Venlo (station) is be noemd de heer W. Laatsman, thans ontvanger te Amby. Door Z. M. zijn benoemd: lol officier van gezondheid lste kl. voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea de heer A. Quikbörner, eervol ontslagen officier van gezondheid 2de kl. van de militaire geneesk. dienst in Ned. Indië; en tot officier van gezondheid 2de kl. voor de dienst aldaar de heer dr. W. F. Biichner. Aan den luit. ter zee 2de kl. II. de Jongh is, op zijn verzoek, eervol ontslag nit de zeedienst verleend. Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje hchben hedeii ten half twee ure met een extra-trein de residentie verlaten om liét jdai'lijksch bezoek aan de hoofdstad te brengen. Binnen weinige dagen vertrekken ook derwaarts H. M. de koningin en Z. II. II. prins Alexander. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de geloofsbrieven van den heer Olivier, nieuw benoemd lid voor het hoofdkiesdistrict Zuidhorn in handen gesteld eener commissie. De voorzitter deed mededeeling van de bij de kamer ingekomen wets-ontwerpenwaaronder 1". intrekking van de artt. 88 en 340. wijziging en aanvulling van de artt. 76,.81. 82. 339, 341, 385388 en 393 van het wetboek van burgerlijke regtsvordering2°. wij ziging en aanvulling der wetten omtrent de heffing en verzekering der in- en uitgaande regten en accijnsen; en 3°. regeling van het onderwijs aan de militaire akademie. Na de zamenstelling der afdeelingen is de vergade ring gescheiden, en is de centrale afdeeling bijeengekomen tot regeling der werkzaamheden. Het prov. geregtshof in Zuidholland heeft, uitspraak doende in hooger beroep, vrijgesproken Helena II. die bij vonnis van de arrond.-regtbank te 'sGravenliage was veroordeeld tot zes maanden eenzame opsluiting, wegens het onwillig (door achteloosheid) veroorzaken van den dood van een voldra gen en levend ter wereld gebragt kind van het mannelijk geslacht. Die uitspraak rustte vooral daarop, dat het niet bewezen was, dat het kind had geleefd. In de afgeloopen week zijn door de commissie van examen voor het lager- en meer uitgebreid lager onderwijs geëxamineerd 50 adspiranten voor de acte van hoofdonderwijzer, waarvan 18 slaagden, en 12 voor het Engelsch waarvan 4 werden toegelaten. BELGIË Te Seraing hebben de arbeiders van de hh. Cocqueril, in vereeniging met de mijnwerkershet werk gestaakt; men begroot het aantal ontevre denen op 6000. Uithoofde zij zich aan ongeregeldheden overgaven-zijn on verwijld troepen derwaarts gezonden en reeds had er eene botsing plaats tusschen die troepen en de arbeiders, tengevolge waarvan verscheidene per sonen gedood en gekwetst werden. De houding der arbeiders was zoodanig, dat men nog meerdere troepen heeft doen aanrukken. Bij de aankomst van

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1