LEYDSCHE COURANT. STADS-BERIGTEN. JAGT EI VISSCHE&IJ. Leyden 6 Maart 1869. v. n. BRANDELER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. VRIJDAG 9 APRIL. 1860. De Courant wordt Maandag, /Foensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1869/1870 in het bezit wenschen te zien van Jagt- of Vischactenof wel van cene koslelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, be hoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15dcn April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn. ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco ver zoekschriften, tot het bekomen van buitengewone magtiging tot het ver drijven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte, het visschcn als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, LEYDEN, 8 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden is benoemd tot hulp onderwijzer 4de kl. aan de openbare lagere school n°. 1 voor onvermogenden J. W. Segaar. Omtrent de levering van het gedrukt verslag der handelin gen van den gemeenteraad werdovereenkomstig de voordragt van burg. en wetli.met 18 stemmen tegen 1besloten dit weder aan den tegenwoordi- gen uitgever op te dragen, met dien verstande dat de opteekening van het gesprokene door twee personen zal geschieden. Eene voordragt tot wijziging der algemeene policie-verordeningwat betreft art. 67, werd, na het brengen van enkele veranderingen in de voorgestelde bepalingen, met 15 tegen 3 stemmen goedgekeurd. liet nu gewijzigde artikel bevat eeltige bepalingen, die in acht moe ten genomen worden door personendiebuiten den pachterer hun werk van maken om asch en vuilnis aan de huizen der ingezetenen op te halen. Op eene aanvrage van de vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid tot herziening der kaarten van den platten grond der gemeente werd, over- komstig het voorstel van burg. en weth.gunstig beschiktzullende daartoe eene som van J 200 benoodigd zijn; de commissie van financiën had tot af- wijziging van die aanvrage geadviseerd, welk advies met 14 tegen 5 stem- meu werd verworpen. Eene voordragt tot het onder de hand in huur afstaan van een locaal aan de Morschpoort aan het garnizoen werd goedge keurd. Op een adres van C. W. Haaxmanwaarbij deze de uitbetaling van ingehouden geiden en schadeloosstelling voor kleeding verzocht, werd met algemeene stemmen afwijzend beschikt. Voorts werden nog goedgekeurd de rekeningen van de kamer van koophandel en fabrieken en van den raad der dienstd. schutterij, beide over 1868. Ingekomen zijn een verzoek van A. van der Heydenopzigter 2dc kl. bij de fabricagewerkenom ontslag uit die betrekkingen een verzoek van prof. J. G. C. Evers c. s.om de toelage aan het akademiscli ziekenhuis met /200 te verhoogen. Ook zijn overgelegd: het rapport der commissie in zake de armbakkerijdat reeds voor de leden was gedrukt; stukken betrekkelijk de duinwaterleiding van den heer Henket; rapport) van de vroeger door den raad benoemde commissie voor de waterverversching en de riolering en hel rapport van de commissie van financiën in zake het adres van de hh. Boo gaard c. s. betreffende de Ruïne. De beide laatste stukken zullen gedrukt worden. Naar aanleiding van een adres van de plaatselijke schoolcommissie, waarbij aangedrongen werd op het bespoedigen van den voorgenomen bouw eener meisjesschool, ontstond eene woordenwisseling, waarvan de nitslag was dat de heer Buys een voorstel zal indienen, om tot de kennis te komen van het gevoelen van den raad of liet plan tot het bouwen dier school al of niet afhankelijk zal blijven van de beslissing omtrent het plan tot stichting van een gebouw op de Ruïneburg. en weth. hadden in hun rapport beide zaken in verband gebragt. In de maand Maart zijn binnen deze gemeente geboren 147- kinde renals: 80 zoons en 67 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 103 personen, als: 23 mannen, 25 vrouwen, 24 zoons en 31 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 21 huwelijken. Van het tweede zestal, dat dezer dagen door de commissie alhier werd geëxamineerd, hebben de hh. C. J. A. Seignette en J. M. Huizinga met gunstig gevolg het eerste gedeelte vau het natuurkundig examen afgelegd. De Staatscourant bevat het verslag over den staat van 's rijks herba rium te Leyden en de aldaar verrigte werkzaamhedengedurende het jaar 1869, van den directeur prof. F. A. W. Miquel. In het hooldkiesdistrict Zuidhorn is bij de gehouden herstemming tol lid van de tweede kamer gekozen de lieer mr. N. Olivier met 255 stemmen. De heer Albarda verkreeg 196 en de heer Wierda 180 stemmen. Bij het hoofd-comité der Nederlandsche vereeniging tot liet verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, bestaat het voornemen in de maand September aanst. te 's Gravenhage eene tentoonstel ling te houden van voorwerpen bestemd om hulp te verschaffen aan zieken en gewondeninzonderheid bij de zee- en landmagt in tijd van oorlog. Deze tentoonstelling zal moeten dienen om te doen kennenhetzij door de ver- tooning der voorwerpen zelve, hetzij door modellen en afbeeldingen, de voortbrengselen van fabriek- of handenarbeid en de proeven van nieuwe uitvindingen of zamenstellingengeschikt om het lot van zieken en gewon den, bij het vervoeren te water en te land, bij genees- en heelkundige be handelingen, bij bet verplegen in bijzondere woningen of in hospitalen en ambulancen en bij hel lijdendal daaruit kan voortkomenop welke wijze ook. te verzachten. Zij die bereid zijn dergelijke voorwerpen ten toon te stellen, zijn verzocht van hun voornemen te doen blijken voor 16 Mei aanst. bij vrachtvrije brieven aan den voorzitter, dr. Bosscha, of den secretaris, dr. Verwey, van het hoofd-comité. Te Parijs is eene commissie gevormd ter behartiging van de belangen der Fransche industriëlen, die deel zullen nemen aan de in Amsterdam te houden internationale tentoonstelling voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman. De heer Le Play, lid van den senaat, commissaris- generaal bij de Parijsche tentoonstelling van 1867, is voorzitter van die commissie. Naar men verneemt heeft de regering aan den heer F. van den Ouwe- lant concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Tilburg over 's Bosch naar Nijmegen. Daarbij is aan den concessionaris de verpligting opgelegd tot het storten in 's rijks kas van eene som van ƒ250.000, lot bestrijding van de verdedigingswerken, die noodzakelijk mog- ten worden teil gevolge van de overbrugging van de Maas, welke overbrug ging nu niet te Grave, maar bij Ravestein zal plaats hebben. Te Utrecht is in 66-jarigen ouderdom overleden de heer dr. G. Leignes Bakhoven, conrector aan het gymnasium aldaar. IIs. K. J. Neuman. pred. bij de lierv. gemeente te Baarland, is door gedep. staten van Noordholland benoemd tot pred. bij de herv. gestichts- kerk te Meerenberg. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht is, ter voor ziening in de bestaande vacature, het volgende drietal van predikanten ge vormd: dd. Gewin, pred. te IJsselsteiu; Kuntzli, te Sterrenburg in Zwitser land; Vliegen thart, te Vreeland. Te Noordwijk-Binnen is tot pred. bij de herv. gemeente beroepen d*. van Maasdijk, pred. te Katwijk aan Zee. Maandag 11. waren twee visschers digt onder Hoorn aan het haring scheppen en maakten hunne schuit zoo overvol, dat deze onder hen weg zonk. Lang worstelden zij met de golven en zouden eindelijk bezweken zijn, indien men hen niet van een naburigen houtmolen bemerkt had. De wijl alle haringschuiten reeds naar huis gevaren waren, konden zij slechts met moeite gered worden. Haring en schuit waren voor hen verloren. Te Utrecht hadden Maandag avond eenige heeren de aardigheid om op velocipedes het drukste gedeelte der stad te berijden. Dit kon bijna niet anders of het moest tot ongelukken leiden. Eerst werd dan ook eene vrouw en daarna een kind tegen den grond gereden; het volk trok voor de onge- lukkigen partij en weldra kwam het tot feitelijkheden, waaraan door tus- schenkomst van de policie een einde werd gemaakt. Vrijdag 11. had op den dijk onder Empel nabij Orthen een treffend ongeluk plaats. Toen II. Jonkergouw met. eene ledige kar van Treurenberg huiswaarts keerde, schrikte het paard van het gefluit der locomotief, die tot aanvoer van grond voor de spoorbaan van Crevecoeur naar 's Bosch gebe zigd wordt. Het dier werd schichtig en holde in woeste drift voort, lot dat het met de kar van den dijk geraakte, waardoor Jonkergouw met den buik op de aldaar staande houten pennen viel en een der wielen van de kar hem over den rug ging. Ilij stierf den daarop Volgenden nacht. Bij 's lands plantentuin te Buitenzorg (Batavia) is tot hortulanus be- 1 noemd de adsistent-hortulanus S. Binnendijk; bij 's lands-drukkerij te Batavia is benoemd tot opzigter de letterzetter, tevens machine-drijver, G. In der Maur. 's GRAVENHAGE. 8 April. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer II. A. M. Brumstede, wethouder der gemeente Assen. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan J. Boonstoppel, milicien-korporaal, verlofganger, wegens het met levensgevaar redden van een meisje uit den Graafstroom te Brandwijk, op 17 Maart jl. i( Door Z. M. is vergunning verleend aan J. Dirckx, J. Vervaart en J. F. van Ghert, allen te Oudenbosch; A. van Agt, te Stratum; J. Swinkels, te i Helmond; F. Kockelkoorn, te Zoeterwoude; P. Rosseel, te Overzande; M. de Zwart, te Mijdrecht; J. J. Snellen en G. Geurts, beiden te Horst, tot liet dragen van het kruis fidei et virtutien aan A. van Agt mede tot bet dragen "der gouden medaille 3de kl., hun door den Paus geschonken, alsmede aan den heer E. Jacobson, laatstelijk consul van Wurtemberg te Samarang. tot het aannemen der versierselen van ridder der Friedrichs-ordehem door den koning van Wurtemberg geschonken. Tot hulponderwijzer voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea is benoemd de hulponderwijzer P. S. Hamel. In de zitting van de eerste kamer van gisteren werd het wets-ont- werp tot wijziging van eenige bepalingen der wetten betreffende de perso nele belasting met 34 stemmen tegen 1 aangenomen. Daarna kwam in behandeling het wets-ontwerp tot afschaffing van het zegelregt op de ge drukte stukken en de advertentiën in de nieuwspapieren. Dat wets-ontwerp werd bestreden door de hh. van Rhemen van RhemenshuizenSchimmelpen- ninck van der Oye, Messchert van Vollenhoven, van Nispen van Pannerden De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1