PER TELEGRAAF. Kamer van Koophandel en Fabrieken. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. de kamer gerigt, zijn door den staatsminister Rouher en door den minister van justitie Baroche beantwoord. De minister van binnenl. zaken heeft cene schriftelijke dankbetuiging van den keizer ontvangen, voor de wijze waarop hij het stellen van officiële candidaten door de regering bij het wetgevend ligchaam heeft verdedigd. Volgens het bulletin van het bureau Veritas zijn in de maand Februarij 238 schepen vergaan. In berigten uit China wordt melding gemaakt van het vermoorden van een zendeling daar te lande. Volgens berigt uit Alexaudrië heeft men op nieuw een aanslag beproeld op het leven van den onderkoning van Egypte, door het leggen eener bom onder zijne zitplaats in den schouwburg. De zaak werd echter ontdekt en onderscheidene personen zijn dientengevolge in hechtenis genomen. d5. Deetman. pred. te Klundert; bij die te Yerseke d». Keers, pred. te Kou- dekerke; bij die te Hijkersmilde ds. Tinholt, pred. te Koudum; bij die te Paesens ds. Ynzonides, pred. te Welsrijp; bij die te Vlaardingen ds. de Wilde, pred. te Poortvliet. Door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan d". C. J. du Saar. als predikant te Veen. Naar men van St. Nicolaasga, in Friesland, meldt is de hoofdonder wijzer aldaar gevankelijk naar Sneek gevoerd, als beschuldigd van valsch- lieid in geschrift. Geldelijke ongelegenheid had hem tot dit feit gebragt. Te Maastricht is overleden de heer mr. A. C. II. baron Michiels van Verduynen, raadsheer in het geregtshof in Limburg. Uit het verslag der commissie van rapporteurs der eerste kamer over de ontwerpen van wet lot afschaffing van het zegelregt op de gedrukte stukken en advertentiën in de nieuwspapieren en tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, blijkt, dat van de leden, die aan hel afdeclings- ondcrzoek deel namen, een groot getal voor de afschaffing van het zegel gezind was, terwijl velen er zicli tegen verklaarden. Anderen meenden, dat men in den tegenwoordigen stand der zaak in de voorgedragen ontwer pen moest berusten, terwijl onderscheidene leden zich hunne stem nog voor behielden. Een groot aantal leden stelde de financiële zijde van het vraag stuk op den voorgrond. Toch waren er ook onder dezen, die behalve 0111 financiële bezwaren, te gelijk onbewimpeld verklaarden dat zij voor eene zegel-afschaffing weinig sympathie gevoelden; dat hier te lande de gedachten onbelemmerd door de pers kunnen openbaar gemaakt worden en dat inzon derheid de afschaffing van het zegel op advertentiën en soortgelijke gedrukte stukken en billetten onnoodig is. Velen oordeelden dat de toestand onzer geldmiddelen op dit oogenblik in het algemeen geen afschaffing van belasting, welke ook. gedoogde. Afschaffing van belasting, zelfs met een aequivalent, achtten sommige leden in deze oogenblikken een waagstuk. Zal, zoo vroe gen vele leden, het aequivalent, door de regering aangewezen, voldoende zijn; zal de verhoogde accijns op het gedistilleerd geene teleurstellingen geven. Men mogt met de regering eene goede uitkomst er van hopen, doch het werd betwijfeld. De regering heeft daarop geantwoord, dat de belasting niet meer past in den kring van onze constitutionele instellingen en van onze tegenwoordige begrippenzij is in een land als het onze niet meer op hare plaats. Dit is ofschoon geenszins de éénige, toch naar het den minister voorkomt, de voornaamstemaar ook alles afdoende redenwaarom zij behoort te worden afgeschaft. De minister meent de vraag, of het voorgestelde aequivalent voldoende zijn zal, met vertrouwen bevestigend te mogen beantwoorden. 's GRAVENHAGE, 6 April. Aan den heer J. P. Richelme is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Nieuwer-Amstel; voorts zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingente Oosterhout de heer T. G. P. Arnold, thans te Schoonhoven; te Schoonhoven de heer L. R. van Sandick, thans te Ouder-Amstel. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de heer II. C. van der Horst, thans telegrafist 3de kl. De heer B. llraams, laatstelijk pred. bij de prot. gemeente tc rontia- nak (wester-afdeeling van Borneo), thans met verlof, is uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft tot hoogstdeszelfs ordonnance-officier benoemd den ls,en luit. J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, van het reg. rijdende artillerie. Z. M. heeft goedgevonden deii majoor J. W. van Hopbergen, van het reg. grenadiers en jagers, op zijne aanvrageop non-activiteit te stellen. De opperkamerheer en de chef van het militaire huis des konings heb ben bekend gemaakt dat Z. M. op Woensdag 14 April a. s.des morgens ten 9% ure, in het paleis te Amsterdam, audiëntie zal verlcenen aan com- missien, civile en militaire autoriteiten, officieren en militairen, en op Don derdag daaraanvolgende, ten 9y2 ure, aan particulieren. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren met algemeene stem men aangenomen: het wets-ontwerp tot verkorting van sommige termijnen in het wetboek van burg. regtsv. gesteld; dat tot afschaffing van de bepa lingen van het wetboek van burg. regtsv. over judiciele boeten en schade loosstellingen; dat tot afschaffing der artt. 884 en 957 van het burg. wetb. dat betreffende de maten, gewigten en wecgwerktuigenen dat tot wijzi ging van hoofdst. XI der staatsbegrooting voor 1868 (pensioenen). Tegen Woensdag zijn aan de orde gesteld de wets-ontwerpen tot wijzi ging van eenige bepalingen der wetten betreffende de personele belasting; tot afschaffing van het zegelregt op dc gedrukte stukken; tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd, enz. Door de commissie van examen voor het onderwijs in de provincie Zuidholland zijn in de afgeloopen week geëxamineerd; voor de acte van hulponderwijzer 48, toegelaten 24; voor het Fransch 14, alle afgewezen voor de gymnastiek 5, toegelaten 3; voor de wiskunde 10, toegelaten 3. Het bestuur der brood- en meelfabriek alhier heeft bekend gemaakt, dat het dividend over het jaar 1868 is bepaald op zeven pCt. 's GRAVENHAGE, 6 April. Bij de tweede kamer is ingekomen de memorie van beantwoording der regering nopens het ontwerp tot wijziging der kies tabel. De minister beantwoordt de verschillende bedenkingen; erkent dat in de bepaling van den census later verbetering is te brengen, en dat die in groote steden lager is te stellen; hij handhaaft het stelsel van groote kies districten. Groningen en Zuidhorn worden een dubbel district; Meppel zal bij Assen blijven; Heerenveen wordt bij Sneek gevoegd. In de districten Almelo, Deventer, Zutphen, kan geen verandering komen. De afscheiding Zaandam van Haarlem wordt opgegeven, en de Zaanstreek bij Haarlem ge voegd, met vorming van een afzonderlijk district Haarlemmermeer. De vereeniging van Zierikzee en Goes is opgegeven. De aanmerking om Aar- landerveen bij Leyden en Boskoop bij Gouda te voegen, komt juist voor; de regering voldoet daaraan. WASHINGTON, 5 April. Dc bill tot wijziging van de wet regelende de benoeming, het onlslag en de schorsing van staatsambtenaren, is door den president bekrachtigd en wordt dus wet. IA4ÏEZ01VD ES, KATHOLIEKE STADGEAOOTEA! Reeds alom is het bekend, dat aanstaande Zondag, den 1 ldcn April 1869, het heugelijke feest gevierd wordt der vijftigjarige Priesterwijding van onzen beminden Paus, Pius den Negenden; een feest, dat nog nimmer door de wereld aanschouwd is en ons bijzonder met groote vreugde moet vervullen. Laten wij daarom, even als bij onze vaderlandsche feestvieringen, ook deze vreugde doen blijken door het doen wapperen onzer zoo geliefde nationale driekleur. Door het plaatsen dezer weinige regelen, Wei-Edele Heer de Redacteur, in uw geacht blad zal UEd. ten zeerste verpligten UEd. Dw. Dienaar, Leyden, 5 April 1869. N. N. iaurijcrlt jkc S?taiiö. ONDERTROUWD: J. Kapteyn.jm. 27 j. en J. G. Zuurdeeg, jd. 29j. L. IL Feenders, jm. 25 j. en M. C. Stevens, jd. 29 j. .1. van der Nat, jm. 24 j. en C. H. Hoppenbrouwer, jd. 27 j. M. Oosthoek, jm. 26 j. en J. C. E. Herlijnjd. 23 j. T. van Schooten, wed'. 26 j. en E. Prins, jd. 21 j. R. J. Rijken, jm. 30j. en M. Bey.jd. 24 j.G. J. van Leeuwen, wed'. 38 j. en D. van Leeuwen, wed'! 42 j. J. Noll, jm. 34 j. en E. Brnmmelkamp, jd. 29 j. 11. van Leeuwen, wed'. 68 j. en J. E. L. Krooneman jd. 56 j. Leiiouden Verknoping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 3 April. Notaris A. van Leeüwen. Een Huis en Erf, waarin een Logement, aan de westzijde van de lange Pieterskerk-Choorsteegwijk IV, n°. 480. Ivad. Sectie G, n®. 780. Kooper P. L. van Erkel. ƒ1730. Een Huis en Erf. aan de westzijde van de ge damde oude Volmolengracht, wijk VI, n®. 710. ICad. Sectie II, 11®. 1266. Kooper C. C. Noll. ƒ925. Een perceeltje Tuinland, met Schuur, aan de Haagsche en Delftsehe Trekvaart, buiten de voormalige Wittepoort. onder de gemeente Soeterwoude, geteekend n®. 384, Kad. Sectie A, n°'. 2692 en 2693. Kooper D. F. P. Beeser. 730. AKADEMIE-TVIEIAVS. PROMOTIE AAN DE~LEYDSCHE HOOGESCHOOL! Den O11"1 April de heer F. W. E. Groeninx van Zoelen, van 's Gravenliage, in de regten, met stellingen. Eenige tijd geleden is aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier door den minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld een schrijven van den nederlandschcn vice-consul te S'. Nazaire, die in zijne handelsbetrek kingen met Mexico aanleiding heeft gevonden de aandacht te vestigen op het débouché, dat verscheiden voortbrengselen der nationale nijverheid al daar zouden kunnen vinden. Device-consul schreef dat het zijne aandacht had getrokken, dat er bijna volstrekt geen nederlandsch fabriekaat naar de mexicaansche staten wordt verzonden, terwijl toch de nederlandsclie weverijen vooral met die uit den franschen Elzas, Zwitserland en België, waar de hamburgsche huizen (die bijna den ganschen invoerhandel in Mexico aan zich getrokken hebben) veel voor Mexico koopen, zouden kunnen mededingen. Hij verklaarde zich verder bereid zich te belasten met de verzending der monsters van katoe nen, linnen en wollen stoflén, welke onze industriëlen naar Mexico zouden willen zenden, en tevens om nadere inlichtingen te geVen nopens delengte, breedte der geweven stoffen enz. De Kamer heeft zich daarop aan gemelden vice-consul gewend met verzoek haar te doen toekomen eenige typen en stalen der in Mexico gebruikelijke hoofdartikelen, met opgave van de benoodigde lengte, breedte en verdere bijzonderheden. In antwoord daarop heeft zij ontvangen een nader schrijven, waarin de heer Smits (de vice-consul) berigt, dat hij op het oogenblik niet in staat is eene zeer volledige verzameling staaltjes van de meest courante stoffen te zenden en zich dus moet bepalen tot een zestal thans courante dessins van gedrukte katoenen. Hij deelt verder mede, dat linnens en lijnwaden weinig gebruikt worden, en dat van de wollens alleen ligte soort, of wol en zijde gemengd, in aanmerking kan komen. De gedrukte katoenen van welke het meeste debiet is, zijn menos de vara 84c/m breed, die in Manchester het goedkoopst gevonden worden; de mousselines komen meestal uit Zwitser land en ook uit den franschen Elzas. De heer Smits geeft in overweging hem in drie of vier afzonderlijke, weinig omslagtige pakjes eenige stalen van te Leyden gedrukte katoenen lndienneste zenden uiet de volgende opgaven: ENGELAND. LONDEN4 April. Vrijdag is alhier eene vergadering gehouden van de Londensche com missie voor het bevorderen der belangen van de te Amsterdam te houden internationale tentoonstelling. Op voorstel van den lord-mayor is besloten in onderhandeling te treden met den stads-architect, ten einde te zorgen dat op de tentoonstelling afbeeldingen zullen aanwezig zijn van eenige der beste model-woonhuizen voor den arbeidenden stand uit deze hoofdstad. Omtrent den grooten boschbrand iu de Kaapkolonie wordt gemeld dat daarbij minstens 26 menschen het leven hadden verloren, terwijl vele andere personen sedert dien brand nog vermist werden, en dat de schade aan wo ningen en have (ongerekend vernielde veldgewassen, weiden en houtgewas) op 8000 i. begroot werd. FRANKRIJK. PARIJS, 4 April. De heer Frère-Orban, liet hoofd van het Belgische kabinet, heeft reeds eene zamenkomst gehouden met den minister van buitenl. zaken en ook eene audiëntie gehad bij den keizer. Bij de voortzelling der algemeene beraadslagingen over de begrooting van 1870, zijn bijna uitsluitend ter sprake gebragt de politieke beginselen der in Frankrijk bestaande orde van zaken. In de zitting van Vrijdag zijn door den heer Thiers, in die van Zaturdag door den heer Jules Favre zeer scherpe aanmerkingen op de instellingen des keizerrijks alsmede op de wijze barer toepassing gemaakt. Die aanmerkingen, meer tot de kiezers dan tot

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2