voeringen van den minister van financiën en den heer Fransen van de Putte, die spreker trachtte te ontzenuwen. Hij bleef volhoudendat het wets-ontwerp onaannemelijk was, overtuigd dat in dit geval de concessionarissen met an dere voorstellen voor den dag zouden komen, vooral bij de wetenschap, uit deze discussie voortvloeiende, dat de kamer den aanleg van spoorwegen op Java toegenegen is. De heer Nierstrasz hield vol dat een voorschot aan de maatschappij voor haar en het land voordeelig zou zijn. De heer van Voorthuysen weerlegde verschillende stellingen ten gunste van de voordragt aangevoerdging de geschiedenis na der maatschappij en hare verrigtingen tegenover de gele verde regtvaardiging en kwam tot de slotsom dat hij tegen de wet zou stemmen. De heer de Bruvn Kops gaf in overweging de lijn Batavia-Buiten zorg van de wet af te scheiden. De heer Sloet van de Beele verdedigde de wet en leverde eene geschiedkundige beschouwing der zaak. De heer Thorbecke achtte de wet slechts aannemelijk wanneer de lijn Balavia- lluiteiizorg werd afgescheidendie nog niet behoorlijk was onderzocht. De heer de Bosch Kemper drong aan op verwerping der wet. De heer Fokker verklaarde voor de wet te zullen stemmen, omdat hij Java van harte spoor wegen gunt en grootere nadoelen en gelijksoortige teleurstellingen met an dere maatschappijen wil voorkomen. De minister van koloniën beantwoordde de sprekers en trad in eene nadere breedvoerige verdediging van het wets-ontwerp. Na het sluiten der algemeene beraadslagingen heeft de heer van Kerkwijk een amendement voorgesteld bp art. It. w. om de lijn Batavia-Buitenzorg af te scheiden van deze wet. Daarover zal morgen de discussie loopen. Aan het locaal van het prov. bestuur in Zuidholland heeft heden de opening plaats gehad eener inschrijving voor een gedeelte der geldleening, ten laste van de provincie Zuidholland, groot ƒ440,000. Daarvoor waren 32 billetten ingekomen, waarbij te zamen voor 2510 aandeelen is ingeschre ven. De uitslag der toewijzing zal zoo spoedig mogelijk ter kennis van de inschrijvers worden gebragt. Thans is de acte van beschuldiging beteekend tegen 12 personen, ter zake van feilelijken en gewelddadigen wederstand jegens bedienende beamb ten, handelende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan 20 gewapende personen, te Rotterdam, in den nacht van 31 October 1868. In eene sloot bij de Hoornbrug is gevonden het lijkje van een kind van drie maanden. Twee koetsiers hadden twee dagen te voren op die plaats aangetroffen eene vrouw meteen kind aan de borst, in eene bonding, die hun zeer verdacht voorkwam. Na het bekend worden van bovenge noemd feit hebben die beide koetsiers deze omstandigheid ter kennis gebragt van den officier van justitie. BUITKi\L\NI)SCIlli HEiilGTIvN. ESClEbAN 25 LONDEN7 Maart. De heer Hardy heeft in het lagerhuis aangekondigd dat de heer Disraëii eene motie zal indienen om de tweede lezing van het wets-ontwerp betref fende de staatskerk in Ierland voor den tijd van zes maanden uit te stellen. In het hoogerhuis is door lord Redesdale, gelijk in het lagerhuis door den heer Disraëii. te kennen gegeven dat hij de bill der regering lot op heffing der Iersche staatskerk volstrekt verwerpelijk achtte en haar in beginsel en hoofdbepalingen zou moeten bestrijden. -Men verwacht hier den heer Paul Bagley. Deze geestelijke heeft zich in China en Japan vroeger voor de bijbelverspreiding groote moeite gegeven. Later heeft hij met vrucht ijverig gewerkt aan het verkrijgen van amnestie voor personen betrokken in den opstand der zuidelijke staten van Amerika. Thans komt hij op eigen kosten naar Engeland met brieven en aanbeveling van 40 senatoren en 185 leden van de vertegenwoordiging der Vereenigde Staten, ten einde de Engelsehe regering te bewegen om gratie te geven aan de Fenians. -- Berigten uit de Vereenigde Staten melden dal bij den senaat door den president Grant de volgende lijst ter benoeming van leden van het kabinet is ingediend: Washburne (uit Illinois), minister van staat; Schofield, oor log; Stewart, financiën; de ex-gouverneur Cox (uit Ohio), binnenlandsche zaken; Bowric, marine; floare (uit Massachusetts), justitie; Creswell, direc teur-generaal van het postwezen. Deze benoemingen zijn door den senaat goedgekeurd en vinden veel bijval bij het publiek, vooral de keuze van den heer Stewart als minister van financiën. F K A H K IJ K. PARIJS, 7 Maart. De regering berigt in haar officiëel bladdat zij maatregelen beraamt voor de internationale tentoonstelling, welke, ter bevordering der welvaart onder de handwerkslieden, te Utrecht zal worden gehouden. Door het wetgevend ligchaam is thans het wets-ontwerp betreffende de overeenkomst tnsschen de stad Parijs en het Crédit foncier met 192 te gen 41 stemmen aangenomen. De begrooting en de rekening der stad Pa rijs zullen nu jaarlijks door de wetgevende magt vastgesteld worden. De oppositie, hoewel zij er niet in geslaagd is een door de bevolking gekozen gemeenteraad voor de hoofdstad te verkrijgen, vleit zich echter met de ge dachte dat er een stap tot de parlementaire staathuishouding is gedaan, en door de discussie over de herbouwing van Parijs een slag aan de regering is toegebragt gelijk vroeger door die over de Mexicaansche expeditie; zij acht het naderen der algemeene verkiezingen en de zorg der volksafgcvaar- digden voor hunne herkiezing eene voor haar gunstige omstandigheid; en zij stelt, zich voor hiervan op nieuw partij te trekken in het waarschijnlijk geval dat het budget der hoofdstad nog in dit zittingjaar bij het wetgevend ligchaam in onderzoëk komt. De Patrie wil weten dat de Fransche gezant in België eerstdaags aan de Belgische regering twee nota's zal overhandigenwaarbij eenige punten der bekende spoorweg-quaestie worden aangevoerd en waarop de Fransche regering antwoord verlangt. Het stoffelijk overschot van de Lamarline is, ingevolge het door hem aan zijne familie te kennen gegeven verlangenop eene eenvoudige wijze te Saint-Point ter aarde besteld, in den grafkelder, waar ook zijne echtge- nooie en zijne dochter waren begraven. Een aantal zijner vrienden en ver eerders hadden zich bij het graf vereenigd. SiPSHJ E. In de corte= heeft de minister van financiën, op eene interpellatie van een der 1 oofden van de republikeinsche partijverklaarddat de regering alle dolatien, welke de verdreven dynastie en de andere leden van het Bourbonscbe huis, dus ook de hertog en de hertogin van Montpensier, uit 's lands schatkist genotenhoeft ingetrokken. Een voorstel om de verpligle krijgsdienst bij het leger en de marine af te schallen, is door de corles in overweging genomen, in weerwil van den tegenstand der ministers. Te Barcelona heeft eene demonstratie plaats gehad met het doel om Espartero tot hoofd van den staat te doen uitroepen. Zij vond echter geene deelneming. PRIIII8KK. BERLIJN. 7 Maart. De zitting van den Pruissischen landdag is gesloten. In de sluitings rede zeide de regering, dat zij de overtuiging had gekregen dat het parle mentaire leven tot meerdere ontwikkeling kwam; voorts beeft zij voor eene volgende zitting de indiening beloofd van wetten betreffende het onderwijs en het gemeente- en krijgswezen. Nabij Coblenzop den Astersteinzal een gedenkteekenter hoogte van 50 voet, opgerigt worden voor de gesneuvelden in den veldtogtvan 1866. Het vergelijk tusschen de regering en de stad Frankfort is door den gemeenteraad van genoemde stad met weinig genoegen vernomen. Sommige leden meenen dat de commissie, met de onderhandelingen belast, haar man daat is te buiten gegaan. Vooral stoot men zich aan de uitdrukking "ge nadegift", die door de regering gebezigd is bij de mededeeling dat de koning een millioen schonk uit zijne bijzondere fondsen. De stukken betredende deze zaak zijn in handen eener commissie gesteld. O 4» ST - I li I E. BATAVIA, 29 Januarij. De heer J. F. Teysman, inspecteur honorair der cultures, is eervol ont heven van de betrekking van bortulanus bij 's lands plantentuin te Buiten zorg, zijnde hij belast met het doen van reizen in den Indischen archipel, zoowel in het belang van 's lands plantentuin als in dat van handel en nijverheid. Te Samarang begint zich thans de koorts-epidemie ook onder de Euro peanen te openbaren. Vele gevallen hebben eenen doodelijken afloop. Op Ternate, alwaar de vuurspuwende berg in beweging was gekomen, hebben in November drie uitbarstingen plaats gehad. De eerste op den I3,c" des morgens ten 10uur kondigde zich aan door een sterk, aan een kanonschot gelijkend geluidgevolgd door een hevig duidelijk hoorbaar bruisen. De top van den berg was bewolkt, zoodat alleen zigtbaar was de rookkolom, die geschat werd op eene hoogte van 3000 voet en door den vrij sterken wind zeer spoedig uiteen werd gedreven. De tweede had plaals op den 23sl™ en de derde op den 30slt'n, des morgens ten 8% uur. Ook deze ging vergezeld van een sterken knal, gevolgd door een vrij lang aan houdend onderaardsch geluid. Jammer dat ook nu weder de top van den berg in wolken gehuld lag, doch de zware rookkolom, die met zigtbaar verbazende kracht naar boven werd gestuwd, kon geschat worden op pl. m. 5000 voet. Deze uitbarsting werd gevolgd door een vrij sterken aschregen, die al zeer spoedig daken, boomen. bloemen, enz. bedekte, zoodat alles een grijze kleur verkreeg en de lucht eenigzins verduisterd was. I'pr iVU'liri»»»J. PARIJS, 8 Maart. De Etendard zegt, dat de heer de Laguéronnière op liet punt staat van naar Brussel terug te keerenalle onderstellingen om trent beweerde instrucliëndie hij van den keizer zou hebben ontvangen, zijn ongegrond. MADBID. 8 Maart. De volks-ayuntainiento te Valencia heeft aan al de ayuntamiento's van Spanje eene circulaire gezondenom de afschaffing der conscriptie te vragen als de meeste dringende hervorming, door de revolutie geëischt. De lmpnrctal zegt, dal de bank aan de regeringmagtiging vraagt om de ontvangers der belastingen door de gewapende magt te doen ondersteunen. PARIJS, 9 Maart. De heer Devienne ls, ter vervanging van wijlen den heer Tropiong, tot eersten president van het hof van cassatie benoemd. WEENEN, 9 Maart. De Ne:ie Presse meldt dat de hertog van Gramont, de Fransche gezant alhier, naar Parijs ontboden is; zoo men zegt om dat de betrekkingen tusschen Pruissen en Frankrijk nog al te wenschen overlaten. DULC AMARIAANTJES. in. 't Is waar dat er veel poëzie ligt in die liefelijke lentemaand die reeds zoovele duizende malen door dichters en dichtertjes bezongen (dit is immers 't gewone stopwoord?) is, en gij verheugt er u over, doch verheug u no" niet te zeer mijn vriend, want de barensweeën der natuur zijn soms alles behalve aangenaam en de maand Maart heeft te dien opzichte eene treurige vermaardheid gekregen, want: «Maart koert zijn stamt", zegt het spreek woord, ofschoon ik nog nooit een ro1 rende f/aart-stinrt ttezien heb. en de Maart'sche buien.,., brrr! 't is om er kippenvel van te krijgen! Vooral de Lui elijke Maart'sche buien zijn in de meeste gevallen bijzonder indrukwek kend, b. v. als mijnheer na afloop van de vieesehjk drukke kantoorwerk zaamheden, geregeld iederen avond naar de sociëteit gaat om te biljarten, een kaartje te leggen, een fijn soupétje te gebruiken en daarna als een sprekend beeld van een lijder aan «watervrees" t'huis te komen op een tijd dat mevrouw reeds verscheidene uren heeft rnoaen aroom n van de "enoe- gens van het huwelijksleven, en uit haren slaap opgeschrikt, hem met een Unari'sche b :i van zoele woordjes begroet die de_ steeds dagelijks berouw hebbende echtvriend zich de moeite geeft, met een snurkend antwoord te vereeren. Och, wat heeft mevrouw er ook aan. om zooveel woorden te verspillen, omdat mijnheer nu juist niet gnnz nuchteren and bescheiden" t'huis komt; die vrouwen weten ook niet, wat een man toekomt! Als men getrouwd is, kan men toch niet ailijd even als vroeger zitten te vrijen; dat zou immers «scheele oogen" geven aan de bonne of de kamenier, waar mijnheer «zoo meê wegloopt" omdat ze «zoo aardig met de kinderen weet om te gaan" en mevrouw «zoo netjes ka» kleeden', waarvoor mijnbeer baar wel eens een presentje geeft, dat dikwijls al weer een ltaart'sche bui 'ten gevolge heeft. Zóó is het immers nooit iemand naar den zin te maken?! Dat de dienstboden evenmin van de ttaait'sche Ij ai en verschoond blijven i is overbekendvooral als de meid "één van de zes" of "één van de twaalf' die reeds gebarsten was. gebroken beeft, en waarvoor mevrouw zulk eene "affectie" bad, omdat het nog van een "Stel" van hare overgrootmoeder was 't Spreekt van zelf dal de tegenwoordige meiden, die «geen haar minder zijn" dan mevrouw en altijd nog wel een goed «aankomen" of «t'huis ko men" hebben, zulke buien niet lang kunnen verdragen, en daarom van de «zes weken" en «eens veranderen" spreken, omdat dat «gezanik" nooit

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2