LEÏDSCHE 1869. De Courant wordt Maandag, IIoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. B IN NE N L A NOSC HE BERIGTEN. LEYDEN, 9 Maart. Bij kon. besluit van den dezer is aan P. F. W. de Timmerman, onder dankbetuiging voor de door hem bewezene langdurige en goede dienstenop zijn verzoek eervol ontslag verleend als majoor, met den per- sonelen rang van luit.-kolonel, commandant der dienstd. schutterij alhier, en hem tevens de vergunning verleend om de uniform der schutterij met de onderscheidingsteekenen aan zijnen rang van luit.-kolonel verbonden te blij ven dragen; en is tot majoor commandant der dienstd. schutterij alhier be noemd J. Scheltema, vroeger kapitein bij die schutterij. Heden namiddag had aan Wijkerbrug, onder Voorburg, de verpach ting plaats voor 5 jaren, volgens het op nieuw bekrachtigde tarief, van de heffing der passage- en schouwgelden voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet, van Leyden naar den Leydseliendam. Er waren 5 billetten ingeleverdals van P. Kapteyn den Bouwmeester voor ƒ2448C. Vreeburg 1900 A. N. de Lint ƒ2200, W. Betist 1G10 per jaar, J. Duindam ƒ12506 voor de 5 jaren. De gunning heeft niet plaats gehad, maar er is op nieuw eene verpachting ingesteld op Dingsdag 23 dezer, naar de bestaande conditiën en wel bij inschrijving en opbod. Gedcp. staten der provincie Zuidholland hebben bij besluit van den 2dl> Maart jl. bepaald het aandeel van elke gemeente en de te leveren man schappen voor de ligting der nationale militie van I860. Dat getal zal o. a. zijn na aftrek van hen die vóór hunne inschrijving reeds in vrijwillige dienst waren en nog zijn: voor 'sGravenhage230; Delft, 58; Rotterdam, 308; Schiedam, 53; Leyden, 116; Dordrecht, 64. De Staatscourant bevat het verslag, aan den minister van binnen), za ken, van de commissie in 1868 belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Junij 1865. Die examens hadden plaats van 14 tot 25 April en van 5 tot 21 December. De uitslag van het examen was dat in April 8 candidaten tot het examen in het 2Je gedeelte in de volgende zitting werden toegelaten, en dat in December het diploma werd uitgereikt aan de hh. P. Heilbron, J. J. Hendriksz, B. van Delden, R. Peil, J. L. Verbeek, C. J. de Freytag, E. de Wolff, L. Eeckhoff, M. L. Cannegieter, A. E. van Nugteren en B. J. de Vogel. Bij de commissie voor de oprigting van een standbeeld ter eerc van Jan Pieterszoon Coen is tot dusverre ontvangen de som van ƒ4688.50. Aan het V. D. meldt men uit 's Hage het volgende"Weldra kan men de wederindiening van de schutterijwct verwachten. Het nieuwe ontwerp is bijna gelijk aan het ontwerp van Heemskerk, hetwelk door de tweede kamer werd aangenomen en door de eerste kamer werd verworpen. Men wacht van de zijde der eerste kamer thans minder oppositie, dewijl nu in Limburg en onderscheidene kleinere gemeenten de schutterij reeds is ingevoerd. Ter vervanging van den heer dr. J. M. van Bemmelen. is tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan 's rijks hoogere burgerschool te Groningen aangesteld de heer dr. A. H. van Ankum, thans voor zijne studiën te Hei delberg woonachtig. Bij de Ned. herv. gemeente te Lissc is tot predikant beroepen d\ van Hoogeuhuyzenpred. te ter Aar; hij die te Ouddorp ds. van der Hamme, pred. te Hellevoetsluisbij die te Uitwijk ds. llolsteyn, rust. pred. te Vianen: bij die te Loon op Zand d5. Krayenbelt, pred. te Ede. Te Rotterdam zou gisteren de timmermansknecht C. de Graaf in de Groote Kerk het louw eeuer gordijn aan een der ramen in orde maken. Daar de bovenkant van dat raam moeijelijk met een ladder te bereiken was, liet hij zich als gewoonlijk in een bak ophijschen. Op die manier boven gekomen zijnde, meende hij het te kunnen wagen den eenen voet op den rand van het kroonwerk te zetten, doch zoodra hij dit deed, zwaaide de bak hem onder den anderen voet weg, ten gevolge waarvan hij uitgleed en met de hersens op de zerksteenen nederviel, zoodat hij oogenblikkehjk dood was. - Te Haarlem zijn Zaturdag ochtend twee schippers uit Rijnsburg op eene ongelukkige wijze omgekomen. Zij lagen, meldt de II C.met eene schuit in de Nieuwe Gracht, ten einde mest te laden, en waren des avonds te voren in liet achteronder gaan slapen, terwijl de beer des nachts door anderen werd aangebragt. In den morgenstond meende men hen te wek ken, maar zij waren gestikt. Bij het openen van het luik sloeg de damp er uit en men ontdekte dat zij vuur in een komfoor hadden gehad, dat zich aan hunne dekking en kleeding had medegedeeld. Naar men verzekert was een der ongelukkigen gehuwd en vader van 3 kinderen. Door den gemeenteraad van Arnhem is besloten 1 October 1870 aan den heer W. 11. de Heus af te lossen het wegens de gasfabriek verschul digde kapitaal, ongeveer ƒ330,000 bedragende, met opdragt aan burg. en i weth. omtrent liet toekomstig beheer der gasfabriek, alsmede over eene voor evengemelde som aan te gane leening nadere voorsteUen aan den raad in te dienen. Door den gemeenteraad van Nijmegen is het aanbod van de firma Schretlen en C°.tot het overnemen harer gas-fabriek aldaar, afgewezen en met 14 tegen 2 stemmen besloten voor rekening der gemeente eene gas fabriek op te rigten. Tc Vccnendaal is het den rijksveldwachter en den gemeenteveldwach ter mogen gelukken, de daders van den op 14Febr. gepleegden belangrijken diefstal ten huize van H. Klomp te ontdekken en in verzekerde bewaring te nemen; een gedeelte van de ontvreemde effecten en andere voorwerpen zijn teruggevonden. Zes verpleegden uit de kolonie Ommerschans zijn dezer dagen naar het huis van verzekering te Zwolle overgebragt, wegens feitelijk verzet tegen de veldwachters, die hen wilden tegenhouden, toen zij gezamenlijk, met stokken en messen gewapenduit de kolonie wilden ontvlugtenen bij welk verzet twee veldwachters zijn verwond geworden. Deze personen zijn allen reeds vroeger veroordeeld. 's GRAVENHAGE, 9 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den lieer H. II. Evers, pred. bij de herv. gemeente te Enschedé. Z. M. heeft vergunning verleend aan M. Vlemmings, te Stratum, H. van de Mortel, te Nuenen, en J. Oomen, te Ginneken, tot het dragen van liet kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Bij kon. besluit van den Glcn zijn tot hulp en voorlichting voor de voorbereidende werkzaamheden van de rijkscommissie, ingesteld bij kon. be- s'uit van 17 Oct.. 1868, benoemd de hh. dr. J. A. Boogaard, hoögl. te Leyden. en dr. L. J. Egeling, inspecteur voor het geneeskundig staalstoczigt in Zuid holland te 's Hage. Tot burgemeester der gemeente Huisseling is benoemd de heer G. J. F. van den Oever. Tot notaris te Winschoten is benoemd de heer mr. J. Fresemann Vië- tor, advocaat en cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer mr. B. Haitzema Viëtor, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Met intrekking, op zijn verzoek, der benoeming van den heer d'. F. W. Krieger, hoogl. te Leyden, is tot lid en ondervoorzitter der commissie, in 1869 belast met het afnemen der geneeskundige examens, benoemd de heer dr. E. A. M. Hanlo te 's Gravenhage. - Aan den heer C. Forbes, laatstelijk opziener bij de fabriek voor de marine te Soerabaya, thans met verlof in Europa, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lauds dienst verleend. Door den minister van koloniën is C. J. van der Wolk gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te worden ge plaatst als onderbaas-draaijer, tevens bankwerker, bij het marinc-etablisse- ment op het eiland Onrust, nabij Batavia. De minister van financiën en die van koloniën zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het wets-ontwerp betreffende den spoorweg van Sama- rang naar Djocjocarta, en wel over de in de zitting van Zaturdag door den heer Fokker voorgestelde motie van orde. De heer Fokker heeft die motie nader toegelicht, maar zij werd krachtig bestreden door den heer Pijnappel, die meende dat door het voorstel werd vooruitgeloopen op de gevolgen, die de afstemming der wet zou kunnen hebben. Ook andere leden verklaarden er zich tegen en de minister van financiën kon er zichvooral wegens de onbestemdheid van den inhoud, niet mede vereenigen. Met 52 tegen 11 stemmen werd de moLie verworpen. De discussiën over het ontwerp van wet hervat zijnde, werd de voordragt verdedigd door den heer Fransen van de Putte, die tijdens hij minister was de concessie had verleend. Hjj deelde o. a. mede dat hij zich naar het bureau der maatschappij had bege- ven om te verklaren dat hij tegen de voordragt zon stemmen, indien de bezwarenin den loop der beraadslagingen tegen de directie der maatschappij geopperd, niet op voldoende wijze waren wederlegd. De directie had hem echter zoodanige inlichtingen gegeven dat hij thans de hoofdbezwaren meende uit den weg te kunnen ruimen. Na die bezwaren in het brecde en op krachtige wijze te hebben wederlegd, betoogde bij nog dat de voorge- 1 stelde staatshulp niet te groot kon worden genoemd en dat de maatschappij daardoor werkelijk geholpen zou worden. De heer Pijnappel kon dat ge voelen niet deeien en meende dat, indien de voorgestelde hulp wierd ver- leend, zij na vier jaren zou blijken ontoereikend te zijn. I In de zitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. De heer Heemskerk wijdde een langdurig betoog in antwoord op de rede- WOENSDAG 10 3ÏAART. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommersjzijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1