VRIJHEID EN ORDE. 0 ik zal ze niet legen den wil des land- doordrijven. De wetten ('verbindend zijn voor allen, zonder onderscheid of zij ze coed- of af- n. Vele gewigtige vraagstukken zullen gedurende de eerstvolgende vier oprijzen. Het is wenschelijk dat zij met kalmte en onbevooroordeeld •zocht worden. Wij zijn met eene groote staatsschuld bezwaarden en bedacht zijn op middelen om haar af te lossen en zoo spoedig mo- 1 de betalingen in klinkende munt te hervatten, zonder nadeel voor de [deischers of voor het land. Dit zal krachtig bijdragen tot verhooging 1 ons erediet, en ons eindelijk in staat stellen tot eene conversie met ivermindering. Onze kwijnende handel moet opgebeurdonze industrie t emoedigd worden. Inzonderheid voor de jongelieden onzes lands is het belang de eer der natie staande te houden. Aangaande de buitenlandsche kunde zal ik jegens de natiën handelen zoo als de wet vordert dat in nen onderling handelen. Ik zal de reglen van ieder land eerbiedigen erbied voor onze regten vorderen. Het aannemen eener betere staat- e jegens de Indianen verdient rijpe overweging. Ik hoop en wensch t inneming der nieuwe grondwetsbepaling betreffende het stemregt. heer Johnson heeft bij het nederleggen van zijne waardigheid eene amatie uitgevaardigd, waarin hij zijn bestuur verdedigt en verklaart ferlijkheid de eenige rigtsnoer zijner handelingen geweest is. et In Californië hebben ten gevolge van zware regens en sneeuwstormen le e overstroomingen plaats gevondenwaardoor op velerlei plaatsen spoor- n en telegrafen vernield zijn. SPANJE. in de cortes is de te Barcelona ondernomen, maar verijdelde zamen- ing ter sprake gebragt. Een republikeinsch lid wilde die op rekening jarlistcn stellenmaar de minister van binnenl. zaken verklaarde onbe- jeld dat die zamenzwering door republikeinen was aangelegd, en dat ieswege aangehouden personen behoorden tot eenen clnbdie den heer ad, den woordvoerder der republikeinsche partij in de cortes, tot eere- zitter had. Door de cortes is met 135 tegen 94 stemmen verworpen een voorstel den heer Castelar om amnestie te verleenen voor alle staatkundige mis- »n, bedreven van 30 Sept. 18(18 tot II Febr. 18( 9. Bij de cortes is een voorstel ingekomen tot afschaffing van de dood- e Men verwacht dat de regering er genoegen mede zal nemen en dat langenomen zal worden. PRKISgEN. BERLIJN, 4 Maart. 1 M. de koning heeft den rijksdag van den Noord-Duitschen bond ge- d. In zijne rede maakte Z. M. melding van de verbeteringen, door 5 uitgevaardigde wetten bewerkt en die met nog te behandelen wets- /erpen beoogd worden; zullende aan den rijksdag ook eene kieswet eenkomstig art. 20 der bondsconstitutie worden voorgedragen, ten einde arigheid aan het verkiezingswerk in den geheelen bond te verzekeren, elijks zou met gelijk doel eene voordragt tot regeling van de regten en «gdheden der bondsambtenaren worden ingediend. Op het budget des ls voor 1870 was eene verhooging der inkomsten noodzakelijk geworden, gewigtigste taak dezer vertegenwoordiging, zeide Z. M. o. a. verder, ook in het vervolg zijn den vrede te behouden met alle volken, die, I als wijzijne zegeningen weten te waarderen. De vervulling dezer zal gemakkelijk gemaakt worden door de vriendschappelijke betrek enwelke tusschen den Noord-Duitschen bond en alle vreemde mogend- »n bestaan, en waarvan nog onlangs op nieuw gebleken is door de dzame oplossing der geschillendie de rust van het Oosten bedreigden, beraadslagingen der Parijsche conferentie en hare resultaten hebben een jjs gegeven van het opregte streven der Europesche mogendheden om de mingen des vredes, als een onschatbaar gemeenschappelijk goed, onder gemeenschappelijke hoede te nemen. i o v ii i'i dag 26 .Februari had alhier in de Stads-gehoorzaal eene soire'e musi- plaats ten voordeele van het Evang. Luth. weeshuis. Schrijver dezes nende, dat het nooit te laat is, om aan edele bedoelingen en ware liensten hulde te doen, brengt allereerst een warm woord van dank aan 1/2 hh. S. (piano) en H. (clarinet), die zoo veel tot het welgelukken van avond hebben toegebracht. Beide verdienstelijke dilettanten hebben met beste bedoelingen hun talent voor eene goede zaak ten beste gegeven. '2 talrijke en aanzienlijke publiek hoorde dan ook met groolen bijval de ichillende nummers door genoemde heeren voorgedragen. Het degelijke van den heer S. (piano) verdient den bijzonderen lof, daaraan door rvelen geschonken, terwijl ook de heer H. (clarinet) getoond heeft een r gelukkig beoeffenaar van zijn hoogst moeilijk instrument te zijn. Maar zouden aan de waarheid te kort doen, indien wij, behalve van boven- oemde heeren dilettanten, geen bijzondere melding maakten van mejufvr. lise Kiehl en den negenjarigen jongenheer Samuel Strelitski, wier bereid- lige en belanglooze medewerking bovenal dankbare erkenning verdient, rd reeds het schoone Aria uit //Fidelio" door mejufvr. Kiehl met gunsti- uitslag gezongen, vooral kwam het liefelijke van haar krachtig stern- ic lid aan den dag in de beide Aria's door haar na de Pause ten gehoore gebracht. Ie uitmuntende voordracht van het heerlijke lied van Schumann //Er der ■lichste von allen," doet ons zien, wat wij van deze veel belovende istenares bij voortdurende oefening te wachten hebben. De eer der terug- ping was dan ook ten volle verdiend. (Vat deze soirée musicale vooral belangrijk maakte was het optreden van 1 negenjarigen Strelitski. Met bewonderingswaardige vaardigheid droeg e jeugdige virtuoos zijn //Souvenir de Spa" en de beide andere door hem fevoerde nummers voor. Groot zijn de verwachtingen, welke de kunst- reld van dit vroege talent mag koesteren, en die bij eene goede en ver- tdige leiding zekerlijk zullen worden vervuld. Het is de uitdrukking van ir gevoelens, wanneer steller dezes hoopt, dat dergelijke genotvolle avqn- ons meermalen zullen geschonken worden, vooral, wanneer de opbrengst, nals hier, —heel bestemd is voor eene inrichting zoo nuttig en onmis- r als een 'weeshuis is. lenige sten «jrechtigden juichen van harte toe de wijze, waarop de kies- eeniging //Vrijheid en Orde" hare candidaten stelt. Het grosdat zij er dagen ontvangen hebben, geeft aan ieder lid der vereeniging de ge- mheid tot de keuze der gemachtigden mede te werken. De namen, die dat gros zullen gekozen en lot candidaten gesteld worden, zullen naar arheid de uitdrukking van het gevoelen der vereeniging zijn. ntusschen nemen zij de vrijheid met betrekking lot de keuze der candi- en uit dat gros een opmerking te maken. Hoezeer het natuurlijk is, dat de oud-kerkeraadsleden daarop voorkomen als een dankbare waardeering diensten, die zij aan de gemeente hebben bewezen, zijn zij evenwel van pingdat het beter is hen hij deze stemming voor een zeer gering deel in t geheel niet tot candidaten te stellen. Velerlei redenen dringen rtoe. Maar al ware het deze alleendat daardoor de schijn van ons werd afgeweerd, alsof ■•;tze kracht in <ir eèitie-" de zich slechts tot een be perkten kring bepaalde, •'au nog zou van belang zijn met andere namen voor den uag te Komen. Om die reden en tevens om. zoo mogelijk, eene zekere eenstemmigheid in de keuze te bevorderenvestigen zij de aandacht van de leden der vereeni ging //Vrijheid en Orde" op een lijstje van namen, dat hun dezer dagen zal worden toegezonden. Leiden 6 Maart 1869. Leeringen wekkenmaar voorbeelden trekken. Een naamloos schrijven in de Leydschr Courant van 5 Maart, betreffende het godsdienstig onder wijs in het gereformeerde weeshuis, levert het bewijs, op hoedanige wijze men wil. dat vrijheid en orde in dat opzigt worden toegepast en gehand haafd. Als stemgeregligd lidmaat der Nederduitsche hervormde gemeente kom ik daartegen op; als vader van minderjarige kinderen, die bij mijn overlijden in dit Godshuis hun godsdienstige vorming zouden kunnen moeten erlangen, zoo God het wil, is liet mijn pligt bij mijn leven voor mijne reg ten te waken en doe ik het welligt ook in het belang van vele ouders, die er aan denken, dat het gereformeerde weeshuis voor hunne kinderen werd gesticht en voortdurend onderhouden. De burgerlijke wet geeft de voogdij aan Mrfri Regenten, die in de plaats der overleden ouders het onderlijk gezag bekleeden en eene gewigtige taak onder zware zedelijke verantwoordelijkheid te vervullen hebben. Op hoe- danige wijze dat geschieden moet. zien we reeds als we staan vóór de hoofddeur van het Heiligen Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, wiens be paalde bestemming voor de weezen der Nederduitsche hervormde gemeente bij een wettige verordening door het gemeentebestuur is erkend en gehand haafd. Die in het gesticht wordt gebragt, opgenomen, verzorgd en opge voed, is onderworpen aan de regels, waarop het gesticht wordt bestuurd. Het regt der weezen is het regt van minderjarigen; op maatschappelijk en op kerkelijk gebied, in zedelijk en in godsdienstig opzigt onder voogdij van ouders, van voogden of van regenten der gestichten, totdat zij gekomen zijn tot meerderjarigheid, wanneer zij ook eerst volgens de voorschriften van den Leidschen kerkeraad stembevoegdheid verkrijgen. Het regt van ge weten moet ook bij kinderen worden erkend en geëerbiedigd; maar niet in gelijke mate als bij meerderjarigen. Geen dwang tot belijdenis van hetgeen zij niet weten of gelooven; maar ook geen aanneming of toelating als lid maten, tenzij blijke, dat zij gelooven wat elk, die tot de evangeliebediening bij de Nederlandsche hervormde kerk wordt toegelaten, ter goeder trouw en opregt verklaart te zullen leeren en verkondigen. Lof en goedkeuring verdienen regenten van elk weeshuis't zij voor israë liten, roomsch-katholijken. lutherschenof hervormden, die stipt en streng toezien dat het godsdienstig onderwijs ten doel heeft opleiding en vorming als leden van het kerkgenootschap, waartoe die gestichten behooren. Regenten van het Heiligen Geest of Arme Wees- en Kinderhuis hebben daarop aanspraak, omdat zij in dat opzigt toonen hun roeping te verstaan en met kracht hun regt te handhaven, ook door den kerkleeraar te steunen en de voorregten, die met een bepaald doel bij uitersten wil hun ter uit- deeling zijn toevertrouwd, alleen toe te kennen aan hen, die daarop wettig aanspraak kunnen maken. D\ Molenaar heeft een treffend blijk gegeven, dat de lof, die hem wordt toegezwaaid door moderne ambtgenooten en kerkeraadsleden wegens buiten gewone humaniteit cn verdraagzaamheid, geen beletsel oplevert, om naar het voorbeeld van een vromen vader, ook buiten den kansel, de leer der hervormde kerk te handhaven tegenover hare bestrijders. Duizende ouders vinden hierdoor troost en sterkte, dat na hun dood hunne ouderlooze kinderen zullen worden opgevoed in de leer en belijdenis, waarvoor zij als stemgeregtigde lidmaten ijveren, en zoo ieder hunner daar omtrent zijn stem moest uitbrengengewis zij zou getuigen van een zelf standigheid die de tegenstanders verbaast. Wij gunnen aan ieders overtuiging regt van bestaan en vrije uiting en op dien grond ook ondersteuning of subsidie uit de gemeentekas aan de liefda dige gestichten van de verschillende godsdienstige gezindheden, onverschillig of daar zijn israëliten en modernen, roomsch-katholijken en protestanten, lutherschen en gereformeerdenafgescheidenen en oud-katholijken. Maar wij eischen ook de regten voor ieder gesticht naar zijn bijzondere bestem ming, waardoor alleen vrijheid en orde heerschen kan. Op de begrootingen der inkomsten en uitgaven moet voorkomen al wat eigenaardig tot de israelitische, de roomsch-katholijke of de gereformeerde gezindheid behoort; de kosten van het kerkelijk onderwijs en van het begraven van lijken en en zoo ook een honorarium voor den hervormden predikant in het gerefor meerde weeshuis, met het godsdienstig onderwijs belast; de giften bij het afleggen van belijdenis en voor het opzeggen der cathechismusvragen en al wat verder uit vroegere testamentaire beschikkingen voortvloeit. Misschien is de tijd reeds daar, waarop ook onder de inkomsten van het H. G. Wees huis een post kan voorkomen: //wegens aandeel in de revenuen van het //legaat van mr. Jacob van Brouckhoven ten behoeve van theologische //studiën, krachtens de voorwaarden van het testament." (Handvesten van Leiden hl. 612.) Bijna gelijktijdig dat de Leydsche Courant van 5 Maart mij onder de oogen kwam, las ik in hel Maartnummer van het tijdschrift: //Stemmen voor Waarheid en Vrede," bl. 294, aan het slot vaneen brief: //Gij weet nu //althans h ts van den invloeddien de prediking der modernen op het volk //heeft." Ik herinnerde mij eenige jaren geleden iets geschreven te hebben over den invloed der moderne begrippen op het huiselijk en maatschappelijk leven, terwijl ik nog was onder de verschheid van den indruk, dien een artikel over de Nieuwjaarsrede van den Leidschen burgemeester achterliet. In naauw verband tot elkander nog een woord over het beginsel, in een vol gend nommer. als de geachte uitgever dit goedvindt. A. MONTAGNE Iz. AHAUKtiEE-NiKHWN PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGF.SCHOOL. Den 5de™ Maart de heer A. van Rhijnvan Katwijkdoet. in de genees- en verloskunde, eersten adsistent-geneesheer in het Buiten-Gasthuis te Amsterdam in de heelkunde, met stellingen. 26§ste Staavs-iLoterij. Trekking der Vijfde Klasse. 160° Trekking. N°s. 931, 2070, 8163, 8943. 14035 en 18331 ieder een een prijs van 1000. 17dc en laatste Trekking. N°. 16809 een prijs van 1000 en premie van ƒ30000. N". 15692 niet, maar premie voor het laatste lot ƒ3000. E Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 5