BUITtëNLANDStlHK BEKIGTtiN. DÜLGAMARIAANTJES. reids bekenid heeft, dat zij, uit wraak wegens de behandeling, die zij steeds te verduren had, de woning in brand had willen steken. Te Deventer is in bijna 80-jarigen ouderdom overleden de heer dr. J. II. Halbertsma, rustend predikant van de doopsgezinde gemeente aldaar, lid van onderscheidene binnen- en builenlandsche geleerde genootschappen. Te Wijkei (Friesland) heeft er een stoute diefstal plaats gehad. De landbouwer Willem Gotzes woont aan den straatweg, digt bij de grens van Balkin een digt bewoond gedeelte. De sleutel van het kabinet ligt op de beddcplank der bedstede, waarin bij en zijne vrouw slapen. De dieven, die met een valschen sleutel de voordeur hebben weten te openen, daar zij smorgens aan stond, hebben dien sleutel genomen van de beddeplank, zon der dat de slapenden wakker werden. In het kabinet, dat in die zelfde kamer stondlag eene goede som gelds. De dieven hebben dit meubelstuk niet geopend, maar zich tevreden gesteld met 3 zilveren lepels, 1 gouden slot en genoemden sleutel. 's GRAVENHAGE, 2 Maart. Z. M. beeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den beer A. 11. J. Cramers, oud luitenant-kolonel commandant der schutterij te Batavia. De Nederl. consul te Kanagawa is tevens als zoodanig te Jedo benoemd tevens is de heer R. A. Mees benoemd tot vice-consul terzelfder plaatse. Door Z. M. zijn benoemd: lot directeur van bet postkantoor te Zwolle, de heer E. J. C. Greven, thans commies der posterijen lsle kl.tot commies der posterijen: van de ls'« kl., de heer C. baron de Vos van Steenwijk, thans commies 2de kl.van de 2llc kl.de heer J. A. van Hamel, thans com mies 3k' kl.van de 3le kl.de heer II. Eekhout, thans surnumerair. Aan den heer m1'. G. van Tienhoven is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als adjunct-commies bij bet dep. van justitie. Tol buitengewoon of consulerend lid van de commissie tot de zaken der prot. kerken in Ned. Oost- en West-Indië is benoemd de heer J. F. Roux. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, op Zondag 11., werd door de bezetting eene parade in de Maliebaan gehouden. Des middags waren de leden van de vorstelijke familie aan een dejeuner op liet paleis van Z. K. 11. vereenigd. Des avonds heeft er een groot gala-diner plaats gehad. In de gisteren door de tweede kamer gehouden zitting was aan de orde het wets-ontwerp tot goedkeuring van de herziene acte omtrent de Rhijnvaart. xVan de algemeene beraadslaging namen deel de bh. Blom, W. van Goltstein, du Marchie van Voorthuysen, Rochussen. Blussé van Oud- Alblas. de Bosch Kemper, van Eek, Godefroi, en de ministers van financiën van buitenl. zaken, van binnenl. zaken en van justitie. Over de onderdeelen van het wets-ontwerp werden geene beraadslagingen gevoerd. Het werd met 51 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de bh. In- singer, van Naamen van Eemnes, van Eek, Nierstrasz en Heemskerk Az. De kamer heeft bepaald dat op aanst. Donderdag zal behandeld worden het wets-ontwerp tot afschaffing der bepalingen van liet wetboek van burgerlijke regtsvordering over judieiele boeten en schadeloosstellingen, en op aanst. Vrijdag het wets-ontwerp ter bekrachtiging eener overeenkomst tot wijzi ging der concessie voor het aanleggen en exploiteren van cenen spoorweg van Samarang over Soerakarta naar Djokjocarta. Heden heeft de kamer in de afdeelingen] verschillende wets-ontwerpen onderzocht. Ten raadhuize had gisteren de verpachting plaats der tollen op deii ouden en nieuwen Scheveningschen weg, voor den tijd van 3 jaren. Het hoogste bod dat gedaan werd was 20000. Bij den daarop gevolgden afslag, ingezet op 50000, werd de verpachting door burg. en weth. opge houden op ƒ34700. FKANKI&1JK. PARIJS, 28 Februarij. De protokollen der conferentie, die tot vereffening van het Grieksch- Turksche geschil is gebonden, zijn thans openbaar gemaakt. Nieuws van gewigt betrekkelijk den gang van liet diplomatieke overleg verneemt men uit die bescheiden niet. Uit het slotprotokol, bet verslag van de zitting der conferentie van 18 Febr. bevattende, blijkt dat het Atheensche kabinet wer kelijk met zijne toetreding een tol toelichting en beperking daarvan strek kend schrijven naar Parijs beeft gezonden, maar dat de Grieksche gezant reden en vrijheid heeft gevonden dat schrijven achter te houden en niet aan de conferentie mede te deelen. De Porte heeft aan hare vertegenwoordigers in bet buitenland eene circulaire verzonden, waarin zij aan Europa haren dank voor diens hou ding bij het jongste geschil met Griekenland betuigt en er op wijst dat Griekenland de besluiten der conferentie niet dan onder voorbehoud aange nomen heeft, terwijl zij zich, voor het geval van nieuwe gebeurtenissendie daaruit mogten voortvloeijenvrijheid van handelen voorbehoudt. Om te voldoen aan de talrijke bezwaren, die bij het wetgevend ligchaam 1 zijn ingebragt tegen het ontwerp van wet tot regeling van de financiën der stad Parijs, heeft de regering eene belangrijke wijziging daarin gebragt. De strekking dezer wijziging is de stad in staat te stellen zich van de be- l zwarende schikking met haren voornaamsten schuldeischerhet Crédit Fon- j; cier, te ontslaan door vervroegde kwijting, en het daartoe noodige geld op gunstiger voorwaarden bij openbare inschrijving op te nemenzoodra dit j door den staat der geldmarkt mogelijk zal worden. De hh. Troplong, voorzitter van den senaat, en de Lamartine, de be roemde dichter, zijn overleden. Mgr. Mouly, de kalholijke bisschop van Peking, is overleden na eene ziekte, veroorzaakt door de gevaren en vermoeijenissen van het apostolische werk, hetwelk hij veertig jaren onvermoeid had verrigt. Zijn lijk is den l9Jl" December te Peking met groote staatsie ter aarde besteld. In Japan is officieel de openstelling der havens van Jedo en Neegata aan gekondigd, onder beding dat de buitenlanders zich houden binnen eenen kring, rondom die sleden door de inlandsche overheden in overleg met de consuls getrokken. 8PAHI JE. in de cortes is de vraag der keuze van eenen candidaat voor den troon nog niet in behandeling genomen, maar toch aangeroerd. Door een repu- blikeinsch lid, den heer Figueras, werd de vraag gedaan, of al de ministers eenstemmig waren omtrent de keuze van eenen persoonwien de Spaansche natie, des goedvindend, de kroon zou kunnen aanbieden. De minister van koloniën gaf met eenen hoofdknik een bevestigend antwoord. Figueras zeide toen, dat hij acte van dat sprakelooze antwoord nam, en daardoor aangemoedigdvan den maarschalk Prim verlangde te vernemenof deze de troonsbeklimming van eenen Bourbon, afstammende van eenen broeder van Lodewijk XIV, voor eene mogelijkheid hield. Op deze vraag volgde geen antwoord. Men acht dit gunstig voor de eandidatuur van den hertog van Montpcnsier. Te Barcelona heeft men eene poging gedaan om een opstand te ver wekken. De beweging was van socialistischen aard. Door de vrijwilligers aldaar is die poging onderdrukt en zijn er een aantal gevangennemingen gedaan. De Carlisten zijn in de provinciën ijverig aan het woelen. De mi nister van binnenl. zaken beeft in de cortes voorgesteld de beraamde am nestie uit tc stellen. 'SVSoij'S'iïifc!. PARIJS, 1 Maart. De France opent een inteekenlijst van bijdragen tot de oprigting van een standbeeld voor Lamartine. LONDEN, 1 Maart. In de zitting van het lagerhuis op heden, nadat het huis in comité vergaderd was, heeft de heer Gladstone zijn wet tot afschaf fing der staatskerk in Ierland en tot nadere voorziening in de geldelijke behoeften der Anglicaansehe kerk daar te lande, ingediend, en in zijne rede o. a. gezegd: dat de quaestie in beginsel reeds uitgemaakt is door de alge meene verkiezingen en de aftreding van het vorig ministerie, gelijk, zeide bijde voorgestelde maatregel dan ook trouwens overeenkomstig met den geest des tijds is. De beer Disraëli heeft eene redevoering tegen het minis terie gehouden en daarin gezegd, dat de afschaffing van de staatskerk in Ierland met verbeurdverklaring der eigendommen van die kerk gelijk staat. De bill is voor de eerste maal gelezen, en de tweede lezing op 18 Maart a. s. bepaald. PLYMOUTH, 1 Maart. Volgens berigten uit Zuid-Amerika duurden de aard bevingen in Peru steeds voort, eu liep het gerucht dat de stad Tahay totaal verwoest zou zijn. In de republiek Ecuador is eene omwenteling uitgebarsten. liet stukje van B. bevat eene en andere uitdrukking, die het minder ver kieslijk maken dat daaraan, zoo als het daar ligt, eene plaats verleend worde. ii. Vraag toch niet meer mijn oordeel over politiek of politieke evenementen; gij weet ik ben een vijand van politieke acteurs die met hunne change- ments de vue" het publiek dat in 't parterre zit en niet achter de "Coulisses" mag zien, trachten te verbazen en wanneer gij nu weet dat ik "'t land" heb aan politieke goochelaarsweerhanen, tinnegieterskameleons en raddraaierszult gij begrijpen dat bet mij niet //schelen" kan waarom ze van Zuylen naar Rusland zenden; ik laat het oordeel daarover aan anderen over; alleen geeft dit feit mij aanleiding om u te herinneren dat het heen zenden naar een ijzig klimaateen uitstekend en aanbevelingswaardig mid del is 0111 sommige bekende aeetiioofden en kriebeloobigen een weinig ver koeling te geven; koude douches en ijscompressen op 't hoofd, die de con gestie naar de hersenen zoo heerlijk doen bedarenzijn daar aan de orde van den dag, en dit mag dan ook wel de reden zijn waarom het Russische gouvernement dat zoo vaderlijk voor zijne onderdanen zorgt, die ongeluk kige lijders, die een aanleg voor beroerten hebben, naar Siberië zendt om daar herstel en beterschap te vinden. Jammer genoeg dat de Russen alleen zoo gelukkig zijn zoo'n Eldorado te bezitten, waar de in on 1st /««machtigen toestand verkeerende personen eene zorgvuldige genezingskuur ondergaan, die stellig veel beter werkt dan de Fransche kuur, die dergelijken lijders voorschrijft: om Cayenne-peper te gebruiken in het geneziiigsgesticlil "Bagno" waar zij met een onbepaald verlof, om redenen van gezondheid (ik zou liever zeggen: «om redenen van ziekte) zich met gymnastische oefeningen als: het aanpassen van duimschroeven en het vastbinden aan ijzeren stangen, mogen amuseeren, waarbij ze een «sehnsuchtsvollcn" blik mogen werpen op de liefelijke bosschen die bet voortreffelijkste gafgenhout leveren. Gij schrijft mij over de rampen die de goede stad Brussel in den laatsten tijd getroffen hebben, maar zijt gij óók zoo bijgeloovig om dit op rekening te brengen van den Vrijdag waarmee dit jaar het Nieuwjaar begonnen is? Welk verband toch kan er bestaan tusschen een Vrijdag, het sterven van den kroonprins en het uitbreken eener epidemie die juist bij voorkeur de hoogere standen getroffen beeft? Ik voor mij geloof, dal de droefheid en rouw bij de meesten grooter is wegens bel missen van de voorgestelde feesten en pretjes, dan wel om andere redenen, want om de dooden be kommert men zich doorgaans zoo veel niet, integendeel, men gunt den doode zoo gaarne de rust in 't graf, gelijk wij bijna dagelijks zien bij een man die zijne vrouwof eene vrouw die haren man door den dood heeft verlo ren; de eerste kiest zich alleen daarom eene nieuwe gade, omdat hij met de doode niet leven kan en de vrouw laat zich weder naar het echtaltaar leiden, omdat zij het gezicht van die nare rouwkleederen niet langer verdragen kan. 't Is dan ook eene kwaadaardige mode om rouwkleederen' te moeten dragen als men reeds van den aanblik zenuwachtig wordt, daarom is het maar goed dat er op uitdrukkelijk verlangen ran den overledene geen rouw zal worden aangenomen, omdat men daardoor beter de wijze raadge vingen van den geneesheer kan opvolgen, die uitdrukkelijk //verstrooiing", //uit logeeren gaan", "bezoeken afleggen" enz. heeft aangeraden en hoe wel gemeend de huisdokter dit ook aanbevolen heeft, kan men toch met geene i'ouwklecderen de komedie, de opera, het conceit of het ia? bezoeken, omdat de wereld het niet gedoogt! Is het dan beter zijne gezondheid op te offeren ter wille van de kleeding? Erger er u dus voortaan niet aan wanneer gij eene vrouw of een man den rouw niet ziet aannemen, maar zich dadelijk weder aan de genoegens van het leven overgeven. Houd u overtuigd dat hij of zij het alleen doet, ter wille der gezondheid en trek daaruit geene booze gevolgtrekkingen, want juist in liet Jrequenteercn van uitspanningslokalen denken ze het meest aan liet gemis en liet vet li es dat zij geleden hebben en wie zou niet gaarne datgene willen terugkrijgen wat hij verloren heeft? De omroepers kunnen het getuigen dat de eerlijke vin der ruim zal beloond worden Wat de Ooslenrijksche rcgeering mag bewogen hebben zoovele officieren //op zwart zaad" te zetten moet gij niet aan mij vragen; indien het alleen daarom is dat zij hunne schulden niet kunnen betalen, och lieve tijd! als die stelling algemeen ook in 't burgerlijk leven werd toegepast, wat zou er dan van zoovele familiën wordendie altijd onder een last van schulden ge bukt gaan? Die onverbiddelijke schuldeischers begrijpen bet niet en weten het niet, wat er in de wereld "te koop" is indien men als ambtenaar met een schraal traktement van 1000 of meer, moet rondspringen en op een //grooten" voet moet leven, in tegenstelling van de Cbineezen die zulks doen op een "kleinen" voet. Ze begrijpen bet niet dat er in een gezin dat met veel //klein goed" gezegend is. razend veel "komt kijken" immers mevrouw moet haar stand //ophouden"; ze moet comme il'faut naar den laatsten smaak gekleed gaan, een ontzaglijke haarbol chignon noemen ze 't) aan haar hoofd hangen, een chique hoedje op de punL van haar neus zetten, een zijden japon met een aff reuzen //sleep" langs den slikkerigen grond,

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2