LMDSCI €OIRA\T. N°. 21 JE*» m IV WOENSDAG 3 MAART. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE UTRECHT. STA DS-BER1GTEN. BiNA^WANO^ÏË mvmGTÈN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.-per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommerszijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De alhier gevestigde Commissie voor de in Augustus en September aan staande te Utrecht te houden Internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, tevens uitge- noodigd hare bemoeijingen uit te strekken tot de omliggende gemeenten, heeft de eer de bijzondere aandacht te vestigen op genoemde onderneming die zoozeer de algemeene belangstelling verdient om het schoone doel dat zij zich voorstelt: bevordering van de stoffelijke welvaart en de verstande lijke ontwikkeling van den handwerksman. Ook in haren kring doet zij een dringend beroep op krachtige medewer king en ondersteuning, voor het welslagen in deze zoo hoog noodig. Met het oog op de eerstdaags rond te zenden circulaires van het hoofd bestuur, waarin het plan en het doel der tentoonstelling breeder zijn ont wikkeld, acht zij verdere aanbeveling overbodig. Zij vertrouwt dat zij in hare verwachtingen niet zal worden teleur gesteld, waar zij met allen aan drang opwekt tot het doen van inzendingenhet uitloven van medailles en het schenken van bijdragen aan liet waarborgfonds. De Commissie is gaarne bereid nadere inlichtingen te gevenen op franco aanvrage aan inzenders een exemplaar van het Reglement voor de tentoon stelling, en een voor de inzendingen benoodigde invullingslijst te verschaffen. De Commissie voornoemd, v. d. BRANDELER. C. W. HUISRECHT. Leyden, 2 Maart 1869. R. Th. B1JLEVELD. L. DR1ESSEN. A. C. LEEMBRUGGEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag 4 Maart 1869, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Verzoek van Prof. A. E. Simon Thomas, om continuatie als praelector in de verloskunde. 2». Verzoek van Dr. J. Baert om continuatie als stads-geneesheer. 3'. Voordragt tot benoeming van een leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium. 4». Voordragt tot benoeming van een onderwijzer in de natuurkunde bij het vormend onderwijs. 5». Verzoek van J. A. Longepee, om ontslag als heelmeester in het Cae- cilia-gasthuis. 6". Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting van 1868. 7". Voordragt omtrent het drukken van de verslagen der raadsvergaderingen. 8°. Voordragt tot teruggave van betaalde kosten door G. II. Bertrand, op de aanneming der brug aan de Watersteeg. 9». Verzoeken om afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1868, van a. J. C. A. Biljouwgel). Couve'e b. B. E. J. Driessen, als executeur in den boedel van wijlen J. II. Schmier. 10". Voordragt tot tegemoetkoming van schutterpligtigen in de kosten hun ner kleeding. 11». Adres van Ph. van der Ileyden, om eenige schadevergoeding. 12°. Voordragt tot vinding der kosten van het plaatsen van een huisje hij de schietbaan. 13°. Verzoeken ter bekoming van gemeentegrond, van: a. P. Lagerberg; b. A. Tieleman, voor de firma Dros Gebr. Tieleman; c. P. Hasselbach Pz.; d. A. W. Sijthoff; e. G. .1. Boelen; f. J. L. Creyghton en J. D. Parmenticr, geb. Planjer. 14». Staat van af- en overschrijving op de begrooting van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, over 1868. 15». Voordragt tot vermindering van den prijs voor hel gebruik van gas. LEYDEN2 Maart. Aan den verjaardag van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden werd Zondag 11. op de gebruikelijke wijze gedacht. De heer J. H. Maronier, pred. bij de remonstrantsch geref. gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen tot predikant bij die gemeente te Utrecht. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat onder Oosterwolde, gemeente Doornspijk, provincie Gelderland, op den 23sl™ Februarij 11. een fraai exemplaar der groote sneeuw-uil Strix nyctea) is verkregen, een vogel, die, in hoog noordelijk gelegen streken te huis behoorende, slechts uiterst zelden alhier is waargenomen. 11e vogel, die niet werd geschoten, doch door middel van een polsstok werd dood geslagen bevindt zich thans aan 's rijks museum van natuurlijke historie alhierten einde door den heer J. T. ter Meer, lstfn preparateur bij die inrigting, voor den eigenaar te worden opgezet. De boekhandelaar J. W. van Leeuwen alhier zal in de volgende week verkoopen de boeken, nagelaten door de heeren J. S. G. Broeke, R. K. priester en pastoor te Vlaardingen. H. C. van den Boom, II. 14. priester en pastoor te Duivendrechten M. J. Schretlen, heel- en verloskundige alhier. De cata logus geeftbuiten de titels van boeken betreffende godgeleerdheidgeneeskunde en aanverwante vakken, ook die van vele, en daaronder geschatte, werken op het gebied van regtsgeleerdheidgeschiedenis, letterkunde enz., alsmede tene lijst van physisehe en chirurgische instrumenten. Op deze verkooping wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd. De heer D. Bamberg Jr. Tz.die gedurende geruimen tijd in vereeni- ging met zijn grootvader, wijlen den hofmechanicns Bamberg, werkzaam was, bevindt zich, blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging, alhier, en stelt voor bet publiek weder de gelegenheid open met de proeven van zijn talent kennis te maken. Nu twee jaren geleden mogt hij bij het geven van soirees in verschillende sociëteiten alhier de algemeene goedkeu ring wegdragen, waarvan hem de vleijendste attesten werden ter hand ge steld; ook in vele andere piaatsen des lands, die hij bezocht, bragt men iioogen lol aan zijne kunstvaardigheiddieonder de meest beschaafde vor men ten toon gespreid, menigmalen den toeschouwer verrast en hem op de aangenaamste wijze bezig houdt. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, van heden: Gisteren is alhier aan het strand veel wit geverwd scheepshout aangespoeldalsmede een groen geverwd scheepsnaambord, met vergulde letters ingesneden ALV1LDA. D*. A. C. J. van Maasdijk heeft voor het beroep naar Vlaardingen bedankt. Ingevolge kon. besluit van 22 Febr. 11.zal ernaar aanleiding der tusschen de postadministratiën van Nederland en van den Noord-Duitschcn bond gemaakte schikkingen, voor iiigezetencn van Nederland gelegenheid bestaan om, door middel van het stelsel van postwissels, gelden naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika over te maken of van daar te ont vangen. De tot bovengemeld einde op de Ned. postkantoren in Nederl. munt te storten sommen, voor een ingezetene van de Vereenigde Staten bestemd, zullen een bedrag van ƒ88.67 niet mogen te boven gaan. Het regt, voor elke afzonderlijke geldverzending naar de Vereenigde Staten te heffen, be draagt: voor sommen, het bedrag van 44.35 niet te boven gaande, 48 V2 cent, en voor hoogere sommen tot het vastgestelde maximum 97 cents. Te Warffum is in 78-jarigen ouderdom overleden de heer G. Reinders, lid der tweede kamer. Hij was het oudste lid in jaren der kamer. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de verkiezing van oen lid voor de tweede kamer der staten-generaalin het hoofdkiesdistrict Zuidhorn noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer G. Rein ders, zal geschieden op Woensdag 24 Maart aanst.en de herstemming, zoo die noodig is, op Woensdag 7 April daaraanvolgende. Het voorstel van den heer mr. J. van Kuyk, lid der tweede kamertot wijziging van eenige bepalingen der armenwet, betreft het restitutiestelsel en strekt om te wijzigen art. 45 dier wet aldus: //De onderstand, in de verblijfplaats verstrekt, in strijd met de vordering bij art. 44 vermeld, kan alleen worden verhaaldwanneer de verstrekkingbuiten het geval van ziekte, het gevolg is van volstrekte verhindering van verplaatsing. In dat geval gelden mede de bepalingen der artt. 4143 en art. 48 al dus: Geen verhaal kan plaats hebben van: a. kosten van onderwijs van arme kinderen, die daarom echter niet mogen worden verstoken van het onderwijs, dat, in de gemeente waar zij verblijven, aan zoodanige kinderen in het algemeen wordt gegevenb. reispenningen en andere kortstondige en geringe bedeelingenter beoordeeling van den regter; c. geneeskundige hulp. en d. kosten van begrafenis. Die uitgaven blijven voor rekening der bur gerlijke gemeente, waar zij zijn gedaan, onverminderd plaatselijke schikkin gen, ook met diaconièn of kerkelijke en gemengde armbesturen." Bij de Ned. herv. gemeente te Woerden is tot predikant beroepen d\ Smits, pred. te Hcllevoetsluis; bij die te Scheveningen d\ Boer, pred. te Ouderkerk a. d. IJssel; bij die te Groningen ds. Ploos van Amstel, pred. te Ridderkerk; bij die te Giesen en Rijswijk ds. Ruitenschild, pred. te Oegst- geest; bij die te Iloornsterzwaag de cand. O. M. de Boer. Gisteren morgen heeft de stoker van den spoortrein, die des morgens ten 9% ure uit Haarlem naar den Helder vertrokken was, het ongeluk ge had van de machine te vallen en wel zoo, dat zijne beide beenen door de raderen der wagens verbrijzeld zijn. Het gebeurde tusschen Noord-Schar- woude en Schagen. Hoogstwaarschijnlijk zal de man aan deze vreeselijkc verwonding bezwijken. In de vorige week had op het Noordhollandsch kanaal een droevig ongeval plaats. Terwijl het Nederl. brikschip Alidakapt. Dijker, door eene stoomboot gesleeptin volle vaart wasgeraakte een vletbemand door een der matrozen van genoemd schip en den sjouwerman II. Veenslra. dwars voor den boeg, waardoor dit vaartuig omsloeg en onder het schip doorging. De matroos greep nog tijdig den sleper van de boot, doch genoemde Veenstra vond op die plaats zijn graf. Hij laat eene weduwe na met 6 kinderen. Zondag morgen is achter de Koog op Texel een Noordsche bark, met hout geladen, gestrand. De bemanning, 12 personen, is door de reddings boot, onder leiding van den kapitein Metsbehouden aan wal gebragt. Dezen keer was het de 174s,e maal dat genoemde heer Mets zijn leven voor zijne natuurgenoolen in de waagschaal stelde. De vrouw van een beambte van den centraalspoorweg, te Utrecht, be viel op 19 Febr. 11. van een zoon, zijnde de eenige zoon op dien dag te Utrecht geboren. De vader verzocht, naar aanleiding daarvan. Z. M. den koning, aan het kind de namen Willem Frederik te mogen geven. Z. M. heeft daarop gunstig geantwoord en den vader een geschenk van ƒ100 doen I toekomen. f Te Apeldoorn is Zaturdag nacht brand ontstaan in de benedenkamer eener woning, waar geen vuur of licht aanwezig was geweest. Door tijdige hulp was men dien brand echter spoedig meester. Er bestonden zware ver- Ij moedens tegen de dienstmaagd, die dan ook in arrest is genomen, en be-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1