LKTDSCIIE COURANT. MAANDAG 1 MAART. NATIONALE MILITIE. De Courant icordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STjADS-ILERlGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen le welen, dat de eerste zitting van den militieraadvoor deze, gemeente, overeenkomstig art. 86 der "Wet van den 19deQ Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: Op Maandag den 8sten Maart 1869, voor die lotelingen die de Nommers getrok ken hebben van 1 tot 120} Op Dingsdag den 9deD Maart 1869, voor hen die getrokken hebben van N°. 121 tot N®. 180 Op Woensdag den 10den Maart 1869, voor hen die getrokken hebben van N®. 181 tot N®. 300, en Op Donderdag den ll«len Maart 1869, voor hen die getrokken hebben van N°. 30l tot N®. 385; telkens 's namiddags te één uur, in het gebouw de Lakenhalaan den Ouden Singel. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den militieraad moeten ver schijnen: 1®. de vrijwilligers voor de militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebre- ken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien raad niet zijn verschenen, gebonden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor de dienst worden aangewezen, terwijl ook het niet'ontvangen van een oproepingsbillet niet ontheft van de verpligting tot het verschijnen voor den militieraad of lot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D BR AN DELER, Burgemeester. Leyden, 27 Februarij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. IBN'NGNLAM)SCilE BEl!IGTEN LEYDEN, 27 Februarij. De minister van oorlog heeft bepaald dat het 3lc bat. van het 4dc reg. infanteriete Gouda in garnizoenmet Mei aanst. niet te Rotterdam zal ge stationeerd worden, maar dat de staf met 2 compagniën van Gouda naar Leyden zullen verplaatst worden. Ten vervolge op ons berigt omtrent J. C. Schaffers werk: Versuche enz. kunnen wij thans melden, dat ook van het tweede deel cene Holland- sclie vertaling, groot VIII, 32 blz., met achttien papiermonsters en eene gekleurde plaat, in hetzelfde jaar 1770. verschenen is. Voorts meenen wij aan belangstellenden niet te mogen onthouden het berigt, dat wij daar juist in het Nieuwsblad voor den boekhandel van 25 Febr.n°. 8, lezen: «Met dank voor de beleefde inlichting vermelden wij dat mr. J. T. Rodel Nijenliuis ons mededeelt, dat het stukje, door ons uit de Amst. Courant van 11 Febr. overgenomen (zie Mieuwsblad n". 7)niet volkomen juist is. De beide in dat bericht genoemde boeken zijn niet verschillend: het eene, dat van 1770 (niet 1772) Is eenvoudig de HoUandscbe vertaling van het in 1765 te Reaens- burg verschenen werk. Het oorspronkelijke werd geschreven en vervaardigd door J. C. Schaffer, doctor der godgeleerdheid en wijsbegeerte, en is dooi den verdienstelijken drukker J. C. Sepp te Amsterdam vertaald en in 1770 uitgegeven. Van deze uitgave of van een lateren druk van 1772 zal men een exemplaar te Washington gevonden hebben. De Amsterdamsche druk is in het bezit van mr. Rodel Nijenliuis en werd door hem te Haarlem in 1857 op de tentoonstelling van Nederl. nijverheid en typographic geëxposeerd, waai' ook een dergelijk exemplaar van de heeren Joh. Enschedé Zonen prijkte." Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroe? gedurende deze week dagelijks van 150 tot 178 volwassen personen en 86 tot 111 kinderen. Z. M. de koning heeft de doodstraf, waartoe Joh3. Hopstaken door het prov. geregtshof in Noordbrabant, wegens vergiftiging van haar man, was veroordeeldverwisseld in eene 20-jarige tuchthuisstraf. Gedurende liet jaar 1868 zijn van de landmagt en van liet corps ma riniers gedeserteerd 90 manschappen, waarvan 17 zijn gearresteerd of zich vrijwillig hebben aangemeld. Van de overigen is nog niets stelligs bekend. In eene vergadering van belangstellenden in het Paleis voor Volksvlijt, le Amsterdam gehoudenzijn naar aanleiding van voorstellen door het be stuur gedaan, zoodanige maatregelen voorgesteld en aangenomen als op ge heel belangelooze wijze het welslagen der leening waarborgen. Dc inschrij vingen op de leening zijn aangenomen en voor het nog beschikbare gedeelte blijft de inschrijving open staan tot den 6,len Maart. Onder Loosduinen had Woensdag 11. een treurig ongeval plaats. Een 16-jarig meisje kwam te digi bij de wieken van den watermolen van den Uithofspolder, werd door die wieken getroffen en bleef op de plaats dood. Aan den Kinderdijk is Vrijdag nacht brand ontstaan in de werkplaats van de hh. L. Smit Zoon, die door den sterken wind zoo snel toenam dat aan geen blusschen was te denkenen dan ook in korten lijd het ge- heele gebouw met de daarin aanwezige machineswerkgereedschappen enz. benevens het aangrenzende gebouwzijnde werkplaats voor timmerlieden een prooi der vlammen werd. Een daar tegenover staand houten gebouw, werkplaats voor schrijnwerkers, deelde in hetzelfde lot. Dezer dagen is onder de gemeente Zwollerkerspel op de rails van den f Friesschen spoorweg het lijk eener gehuwde vrouw uit Zwolle gevonden. Zij I stond aldaar bekend als zeer aan den sterken drank te zijn verslaafd; men 1 vond dan ook een daarmede gevuld lleschje in haren zak. Ook weet men1 dat zij den volgenden morgen wegens diefstal zou worden gedagvaard. Waar- scliijnlijk in dronken toestand, is zij bewusteloos geworden en daarna dooi de koude nachtlucht verstijfd. Uit Meppel meldt men dat aldaar eene nieuwe industrie op touw is gezet. De menigte nuchtere kalverendie uit de omliggende landbouw- gemeenten worden opgekocht, worden thans grootendeels na slagting inge zouten en zoo naar Holland verzonden. Door het prov. geregtshof in Groningen is Woensdag II. uitspraak ge daan in de zaak van M. W.ontslagen deurwaarder hij de arrond.-reglbank aldaar, beschuldigd van liet maken van zes valsche handteekeningen in even zoovele door hem uitgebragte en geregistreerde exploiten. Het liof heeft hem schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdrijven en hem mitsdien veroordeeld lot 5 jaren tuchthuisstraf en 5 geldboeten ieder van ƒ50. Gp 1 of 2 Mei zal van Antwerpen eene sloomboot naar St. Petersburg vertrekken, om uit Relgië de planten enz. bestemd voor de in laatstge noemde stad te houden tentoonstelling van tuinbouw over te brengen. Ook voor Nederlandsche inzenders zal deze gelegenheid niet Ongeschikt zijn. 's GRAVENHAGE, 27 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer E. Jacobson, laatstelijk consul van Italië te Samarang, thans tijdelijk in Europa aanwezig, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Rij kon. besluit van 24 Jan. is tot raadsheer in den hoogen raad be noemd de heer mr. J. G. Kist, thans raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland. Tot rector magnificus aan dc Utrechtsche hoogeschool voor het aka- demiejaar 1869/70 is benoemd de hoogleeraar R. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas. Aan den heer G. Moesman is eervol ontslag verleend als ontvanger dei- directe belastingen te Lopik, zijnde dit kantoor opgeheven en bij dat te IJsselstein gevoegd; voorts is tot ontvanger der directe belastingen te Delfs- haven benoemd de heer A. Zonnevylle, thans te Etten en Leur. Z. M. heeft den adelborst lste kl. L. P. D. Op ten Noort bevorderd tot Tuit. ter zee 2dt kl. Door den minister van koloniën zijn H. J. Wiegman Rz.G. B. Ilesse- ling en R. T. Nyland gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indië, om te worden geplaatst als tuinman daar te lande. In de zitting van dé tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over het wets-ontwerp betreffende het begraven van lijken, begraafplaatsen enz. In die zitting werden behandeld de artt. 2143. Uit voerige beraadslagingen hadden plaatsnaar aanleiding van art. 27bepa lende dat de instructie van doodgravers en andere beambten van algemeene begraafplaatsen wordt vastgesteld door den raad der gemeente, aan welke de begraafplaats behoort. De heer Godefroi stelde als amendement voor, bij liet artikel te voegen/-na daarop het bestuur der betrokken kerkelijke ge meenten te hebben gehoord." lie heer van der Does de Willebois stelde insgelijks een amendement voor, strekkende om te bepalen, dat op die ver ordening de goedkeuring van geil. staten zou worden vcreischt. Beide amen dementen zijn bestreden door den minister van binnetil. zaken en ten slotte verworpen, liet eerste met 42 tegen 13, hel tweede met 38 tegen 22 stem men. Het artikel zelf is daarop aangenomenmet 59 tegen 5 stemmen. Art. 38, luidende: //liet tarief van regten, voor liet begraven van een lijk op eene bijzondere begraafplaats te heffenwordt door de eigenaars of door liendie met het beheer der bijzondere begraafplaats zijn belastaan ged. staten medegedeeld en in een dagblad der provincie bekend gemaakt vóór de opening der begraafplaats tot gebruik" isnadat sommige leden hadden doen opmerken dat het niet in deze wet te huis behoorde en dat bovendien de daarin vervatte bepalingen bet misbruik niet konden kcerenlot, welks voor koming zij, naar de minister van hinnenl. zaken aanvoerde, waren vastge steld, verworpen, met 42 tegen 15 stemmen. In de heden gehouden zitting werden de beraadslagingen vervolgd met art. 43, dat met artt. 44 en 45 de afdeeling strafbepalingen voltooid, tegen overtreding van de bij dit wets-ontwerp vastgestelde voorschriften. Die arti kelen werdenhier en daar in overeenstemming met de regering gewijzigd aangenomen. Nadat de artt. 4651, uitmakende de overgangsbepalingen door verschil lende leden besprokenen sommige voorgestelde wijzigingen door de rege ring overgenomen, door de kamer aangenomen of verworpen waren, is het wets-ontwerp in zijn geheel in stemming gebragt en aangenomen met 48 tegen 15 stemmen. Tegen: de hh. Kerstens, Gratama. Dnmbar. DuIIert. Blussé, Sloet, Viruly, j Kerkwijk, van Delden, van de Putte, Thorbeeke, Westhofï', van Houten, Fokker en van Beyma. BUSTENL\NDSCHE BEIUGTKN. KKLfil De kerkelijke partij in den senaat heeft het kabinet in den minister van justitie, den heer Bara. die een der krachtigste en meest liberale ele menten van het kabinet uitmaakt, maar zich bijzonder onwelgevallig hij die partij heeft gemaakt, eene nederlaag toegebragt door het verwerpen der begrooling van justitie. Nadat al de artikelen waren goedgekeurdstemden 25 leden voor en 25 leden tegen die begrooting, hetgeen met eene verwer ping gelijk staat. Onder voorzitting des konings is terstond een ministerraad gehouden, om le overwegen wat hij dezen staat van zaken moest gedaan

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1