die buiten het koningrijk wonen, te verlengen, werden het eenig artikel en j de beweegredenen goedgekeurd, en het wets-ontwerp met 46 tegen e'éne stemdie van den heer van Beyma thoe Kingma, aangenomen. Daarna kwam in behandeling het wets-ontwerp tot intrekking van art. 1 der wet van 29 Mei 1849 tol veranderde zamenstelling der kamers van den lioogen raad, enz. Aan de algemeene beraadslagingen namen deel de liceren Oldenhuis Gratama, Pijnappel, van der Does de YVillebois, Godefroi, van j Zinnicq Bergmann en de Bosch Kemper. De minister van justitie verdedigde j het wets-ontwerp tegen de daartegen geopperde bezwaren. Nadat een amen dement van den heer Oldenhuis Gratama was verworpen, werd ook art. 1 j van het wets-ontwerp met 40 tegen 13 stemmen verworpen, waarop de minister van justitie het wets-ontwerp introk. Vervolgens vingen de beraadslagingen aan over het wets-ontwerp betref fende het begraven van lijken, begraafplaatsen en begrafenisregten. Aan de algemeene beraadslagingen namen deel de heeren van Delden. van Kuyk Heydenrijck en de minister van binnenl. zaken. De hh. van Delden en Iley- denrijck hadden bezwaren tegen verschillende bepalingen, als te diep ingrij pende in de burgerlijke gemeente. Ten slotte traden nog de hh. WesterhofF, Jonckbloet en van Kuyk in beschouwingen over artikel 1. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over art. 1 voortgezet. De heer Saaymans Vader wenschte ook in dit artikel voorzorgsmaatregelen tegen het verrigten van operation op schijndooden. De heer Godefroi maakte bezwaren teaen de zinsnede omtrent het begraven van lijken in eene water- digte kist; daarvoor zou bij de gezindheid waartoe hij behoort geen waar borg kunnen gegeven worden. De minister van binnenl. zaken kondigde eenige wijzigingen aan in het artikel, naar aanleiding van de opmerkingen van de beide vorige sprekers en ook van den heer Westerhoff in de zitting van gisteren. Daartegen opperde de heer Heemskerk Az. enkele bedenkingen, waarop de minister wijzigingen in het artikel voorstelde in den geest van verschillende aange geven verlangens. Hieruit ontstond discussiewaaraan onderscheiden leden deelnamen ook de minister, die op nieuw eene wijziging indiende. Daarop droeg de heer de Brauw een amendement voor om in het artikel te bepalen dat lijkopeningen door een geneeskundige moeten bijgewoond wordenwelk amendement hij later in dien zin wijzigde dat de ontleding door of onder toezigt van een geneeskundige moet plaats hebben enz. Ten slotte werd het amendement met 28 legen 26 en het gewijzigde arti kel 1 met 42 tegen 12 stemmen aangenomen. Art. 2 en 3 zijn aangenomen. Uit art. 4 wordt weggenomen de bepaling dat de verklaring van den ge neeskundige nopens de oorzaken des doods wordt afgelegd in den door het bestuur vastgestelden vormzoodat geen bepaalde vorm voorgeschreven wordt. Over dat artikel zal echter morgen worden beslist, ten gevolge van het staken der stemmen over een door den heer Kalff voorgesteld amendement om het verlof tot begraven afhankelijk te maken van de verklaring van den geneeskundige. De artt. 6 en 7 zijn aangenomen. Op art. 8 is door den heer Godefroi een amendement voorgesteld strek kende dat op de plaatselijke verordeningen, die op het begraven gemaakt worden, de daarbij betrokken kerkelijke besturen zullen worden gehoord. 7^TTI']NL^TDSCÏÏ|T BKRIGTKN. In den senaat, bij de behandeling van het wets-ontwerp betreffende de spoorwegen, heeft de heer minister Frère-Orban gewezen op den indruk, dien men in een naburig land omtrent het ontwerp betreffende den afstand van spoorwegen verkregen heeft. Hij erkende dat de spoed, die bij dit ont werp was gemaakt, de gemoederen in het buitenland kon treffen en hij verwonderde zich niet dat de Parijsche dagbladenten dien aanzien slecht onderrigt, daarin eene daad van vijandschap hebben gezien. Maar de re gering wierp met verontwaardiging de lasteringen van zekere Parijsche dag bladen van zich af. Ik ben. zeide de minister, niet persoonlijk met graaf von Bismarck bekend, maar ik geloof niet, dat hij zich schandelijk achter ons zou willen verschuilen. Wanneer daartoe de gedachte in hem opkwam, dan zouden wij hem daarop een antwoord gevenhetwelk daarop zou pas sen. De rol van België is door de tractaten aangewezen. Frankrijk heeft het grootste regt op onze dankbaarheid. Het ontstaan der Fransche repu bliek en van het keizerrijk heeft hier te lande eenige bezorgdheid gaande gemaakt, maar die is reeds in het eerste oogenblik voorbijgegaan en onze wederzijdsche betrekkingen zijn altoos van welwillenden aard geweest. Niet enkel door de magt, maar ook door het regt en de regtvaardigheid is Frankrijks gedragslijn voorgeschreven. De vergadering heeft eenparig hare adhaesie aan de rede van den minister geschonken. Zeven leden hebben zich om juridieke redenen daarvan onthouden. De lnd. Beige, van dezen uitslag sprekende, schrijft deze goedkeuring, met bijna algemeene stemmen, toe aan het geschreeuw van Fransche bladen, die door hunne onregtvaardige aanvallendoor hunne voor België kwetsende onderstellingen en door hunne belagchelijke sommatiën als het ware den senaat gedwongen hebben zoo te handelen. Men heeft het ontwerp niet durven verwerpen uit vrees dat men den schijn zou op zich laden, van toe gegeven te hebben aan de pressie der aanvallers en lasteraars van België. Een der senatoren, die zich van stemming hebben onthouden, heeft dit ook erkend. Xe Antwerpen stond dezer dagen voor de correctionele regtbank te regt een bediende van de nationale bank, ter zake van herhaalde ontvreemdin gen voor een gezamenlijk bedrag van niet minder dan ruim 127,000 fr. achtereenvolgens gedurende eene reeks van jaren gepleegd. Hij is tot 10-jarige «gvangenisstraf, 1000 fr. boete en eene schadevergoeding van 25000 fr. jegens de civiele partij veroordeeld. EXCIELAK 0 LONDEN, 21 Februarij. Aan de beide huizen van het parlement is door de ministers medege deeld dat de koningin, tot haar innig leedwezen door ongesteldheid belet geworden zijnde de troonrede zelve uit te sprekende antwoord-adressen in persoon wenschte aan te nemen. Daarop is door beide huizen eenstemmig en volvaardig besloten zich en corps, op een door H. M. te bepalen dag, ten hove te begeven en hunne adressen voor den troon te brengen. Het is vroeger in Engeland maar eens gebeurd dat de souverein de antwoord-adres sen op eene door eene kon. commissie overgebragte boodschap persoonlijk aannam. Alle dagbladen, zoo liberale als conservatieve, zijn opgetogen over dit verzoek van de koningindat toontwelke sympathie zij voor haar volk gevoelt en welk belang zij in het werk der volksvertegenwoordigers stelt. Men heeft hier per telegraaf de bevestiging ontvangen van het berigt, dat bij den senaat der Vereenigde Staten door zijne commissie voor de bui- tenlandsche zaken voorgesteld is, de vcrcischte goedkeuring te ontzeggen aan de met Engeland getroffen schikking betrekkelijk de ^/oiawo-quaestie. In het. lagerhuis heeft de heer Monsellondersecretaris van staat voor koloniën, eene vraag van den heer Fowler beantwoordende, erkend dat duizenden van kinderen van omgebragte Kaffers door de Zuid-Afrikaansche boeren in eene soort van slavernij gehouden worden. Dc regering kon vol gens hem alleen zedelijke middelen aanwenden om dit tegen te gaan. De gouverneur der Kaapkolonie was gelast te beletten dat de boeren zich uit de kolonie van wapenen en ammunitie voorzagen. In antwoord op eene vraag van den heer Fawcett deelde de kanselier der schatkist mede, dat, volgens de laatst ontvangen berigtende Britsch-Indische regering aan kosten der Abyssinische expeditie betaald had 7,000.000 (ƒ84,000.000), en dat door het moederland daartoe was bijgedragen 4,000.000 48,000.000). In het lagerhuis heeft de heer Taylor medegedeeld, dat hij eene wet zou voordragen, om voortaan de leden van het huis der gemeenten te sala riëren. Deze mededeeling werd met algemen gelach ontvangen, tot grooten toorn van de Reform League, welke onmiddellijk eene vergadering belegd heeft om te protesteren tegen deze wijze van een voorstel aan te hooren, dat door een vriend van het volk tot nut van het volk wordt gedaan. Dit lagchenzeide een der leden, was een bewijs van slechte manieren, en toonde aan dat het nieuwe huis niet voornemens was regtvaardigheid te bewijzen aan de arbeidende klasse, die geene directe vertegenwoordigers naar het parlement kon zendenindien zij niet betaald werden. De Morning Herald bevat een ingezonden stuk van den heer Kniep, secretaris van den voormaligen koning van Hanover, en thans te Londen woonachtig. De heer Kniep komt op tegen het beweren dat koning George verschillende dagbladen had omgekocht, en zegt, dat veeleer Pruissen overal correspondenten heeft, die het betaalt uit het vermogen des konings. Pruis sen heeft koning George bedrogen, verklaart de heer Kniep, en om dit te bewijzen, gaat hij terug tot den slag bij Langensalza, en beweert, dat Pruissen den koning met allerlei beloften verleid had om de gelden, die reeds in Engeland waren om daar beheerd te worden, terug te geven aan de Pruissische regering. Volgens den schrijver had deze regering daarmede geen ander doel dan het verkrijgen van een geheim fonds. Geen minister, schrijft hijter wereld heeft zich ooit zulk een geheim fonds voor geheime politiek weten te verschaffen als graaf Bismarck in die 20 millioen van koning George. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Februarij. Het officiële blad zegt dat de vreedzame beslechting van het geschil, hetwelk het onderwerp van de beraadslagingen der conferentie uitgemaakt heeft, algemeene voldoening veroorzaakt, en dat de diplomatieke bescheiden betrekkelijk de zaken van Griekenland onverwijld aan de leden van den senaat en van het wetgevend ligchaam zullen worden rondgedeeld. La France wil weten dat de conferentie in hare laatste zitting, onder verwijzing naar de bekende verklaring van het Parijsche congres van 1856. op nieuw den wensch heeft uitgesproken dat internationale geschillen, die tot storing van Europa's vrede zouden kunnen leiden, aan de scheidsregter- lijke beslissing of bemiddeling der Europesche mogendheden onderworpen worden. Naar men uit Athene meldt had de Fransche gezant aangekondigd, dat de consuls van Frankrijk aan de Candiotische uitgewekenen de kosten van overtogt betalen zullen. De vertegenwoordiger der Vereenigde Staten van Noord-Amerika had aan het Grieksche bewind geschreven, dat Amerika opregtelijk de handhaving van den vrede tusschen Griekenland en Turkye begeert. Volgens de berigten van den 191™ heerschte in Griekenland onge stoorde rust en orde; de koning zou voor een drietal weken de hoofdstad verlaten en een togt door den Peloponnesus doen. Al de Turksehe havens zijn weder voor de Grieksche vlag opengesteld en de maatregelen tegen Grieksche onderdanen zijn ingetrokken. De vice-admiraal Tréhouard is tot admiraal bevorderd. DeEiendard zegt, dat met het oog op den ernstigen toestand, die op Cuba heerscht, er een bevel is uitgevaardigd dat het fregat Semiramis zich naar de wateren van Cuba zal begeven, om, ingeval van nood, de Fransche onderdanen te beschermen. De openbare vereenigingen alhier geven voortdurend aan politie en justitie veel werk. Zes redenaars van de zaal der Redoute en van dc Pre'- aux-clercs zijn tegen de volgende week voor de regtbank van correctionele policie gedagvaard, onder beschuldiging van aanvallen tegen het beginsel van eigendom, en van opwekking tot haat en verachting van burgers tegen burgers. Eene in Montparnasse gehouden openbare vergadering is door den commissaris van policie ontbonden omdat men van de orde van den dag wa» afgeweken.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2