LfiïDSCOË CEUEAA lY. 24, 1869. WOENSDAG 24 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCÏIE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag. H oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. H-- a C De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jacirs. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 23 Februarij. 1 M. de koning-groothertog heeft, bij besluit van 19 dezer, tot rid der van de orde der Eikenkroon benoemd den heer J. L. Cornet, kunst schilder alhier. Het bestuur der werkmans-vereeniging Nut en Genoegen alhier heeft eene poging, aangewend om den leden buiten de gewone bijeenkomsten op Zaturdag avond nog andere aangename en nuttige zamenkomsten te ver schaffen, met eenen hoogst gelukkigen uitslag bekroond gezien. In de 2de en 4le week van iedere maand heeft er eene lezing plaats in het gewone lokaal in de Schoolsteeg. Reeds nu zijn drie spreekbeurten tot groot genoegen der leden vervuld door de hh. prof. L. W. E. Rauwenhoff, J. W. Schaap en W. T. Werst. Wisten de beide eerstgenoemde sprekers dooi de hoogst nuttige strekking hunner voordragten de aandacht der hoorders te boeijende laatste mogt door zijne redevol geest en humorden leden eene regt genoegelijke uitspanning verschaffen. Voor de leden der vereeni- giug staat de toegang natuurlijk open, maar ieder lid is ook in het bezit gesteld van eene introductie-kaart, ten einde dezen of genen belangstellende, liefst uit den werkenden stand, in de gelegenheid te stellen de bijeenkom sten bij te woneu. Z K. H. prins Frederik, vergezeld van de leden der huishoudelijke commissie voor het nationaal monument van 1813, bezocht heden de ateliers der kon. Nederl. fabriek van den heer J. M. van Kempen, te Voorschoten. Z K 11 zoowel als de overige leden der commissie, betuigden herhaalde lijk hunne tevredenheid over de onderhanden zijnde werken en wenschten den heer van Kempen en zijnen oudsten zoon geluk met de voltooijing van het eerste beeld, dat, langs galvano-plastischen weg vervaardigd, in metaal fnaar de uitvinding van den beroemden hoogleeraar dr. Jacobi) was overger bragt met eene volkomenheiddie niets te wenschen overig liet. Bij kon. besluit van 13 Febr. 11. zjjn de statuten van de Confessioneele Vereeniging, gevestigd te Utrecht, goedgekeurd en is die vereeniging mits dien als regtspersoon erkend. Het verdient vermelding, zegt het Bbl., en strekt ten bewijze van de krachtige en voldoende capaciteit der tegenwoordige stoomgemalen, dat in den Haarlemmermeerpolder, na de zoo aanhoudende regens op 13 en 14 Februarij jl., in weinige dasren een laag peil in dien polder kon worden waargenomen, waarbij het middelbaar gelegen land 9 a 10 palm boven het water lag. Tot predikant bij de herv. gemeente te 'sGravesande is beroepen d9. de lvlerckpred. te Garderen; bij die te Alkmaar ds. van der Linden, pred. te Zevenbergen; bij die te IJsselmuiden ds. Koopman, pred. te Eng wierum; bij die te Noordwijk-Binnen d8.' Mossel, pred. te Nederhorst den Berg. Door het prov. kerkbestuur van Friesland is eervol emeritaat verleend aan d' J C A. van de Siepkamp, pred. te Oosterzee en Echten, en aan d5. P. 11. Vriesema, pred. te llerbayum. D\ J. C. van der Kulk, te Bergambacht, heeft zijn ontslag aangevraagd tegen 15 Maart. Zondag is Z. K. H. de prins van Oranje te Utrecht aangekomen, ten einde Maandag de zitting van den weerbaarheidsbond te presideren. Z. K. II. nam deel aan een soupé door eenige hh. studenten en officieren hem aangeboden. Door den heer F. C. Kruyder, lid van het bestuur der Utrechtsche weer baarheid is aan Z. K. H. den prins van Oranje aangeboden een nieuw plan voor schietbanen, van geheel nieuwe inrigling, waarbij alle gevaar voor de observatie-posten wordt opgeheven, hetgeen met de thans gebruike lijke schietbanen nog niet geheel het geval is. Z. K. H. heeft na onderzoek aan dit plan zijne goedkeuring geschonken en den heer Kruyder met zijne uitvinding geluk gewensclit. Curatoren en leeraren van de Apostolische school, thans het stedelijk gymnasium te Nijmegen, zijn voornemens op 31 Maart a. s, het 325-jarig bestaan dier inrigting feestelijk te vieren. Zij die als curatoren of leeraren aan den bloei dier inrigting hebben medegewerkt of als leerlingen hunne vorming aan haar te danken hebben, worden opgeroepen deel te nemen aan de alsdan te houden reünie. De arrond.-regtbank te Arnhem heeft den spoorwegbeambte de Vink, wegens verschillende door hem gepleegde diefstallen, veioordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren. Men heeft reeds den persoon ontdekt, door wien de schoten zijn ge lost, waardoor Woensdag nacht jl. het huis van den heer H. te Leeuwarden werd getroffen. Het is een aan de overzijde der gracht wonende 2de luit., jhr. B., die, van eene partij teruggekeerd, er aardigheid in vond van uit zijn vertrek met een kamergeweer te schieten op eene voor de woning van den heer II. staande gaslantaarn. Op den 18den dezer ia te Augustinusga afgebrand een woonhuis met schuurtje, behooreude aan M. J. Boetes en bewoond door den bakker en winkelier K. van der Heide en den arbeider J. de Jong. De gereedschappen, winkelwarentwee koeijeneen partijtje rogge en eenige vlasschoven wer den mede eene prooi der vlammen. De bewoners ontkwamen ter naauwer- nood aan den brandwaarvan de oorzaak nog onbekend is. Het gebouw benevens de onroerende goederen van den bakker van der Heide waren te gen brandschade verzekerd. In den avond van den dag, waarop het huis is afgebrand, zou het publiek verkocht worden. Te Groningen stond in de vorige week voor het prov. geregtshof te regt de persoon van M. W.oud 04 jaren, gewezen deurwaarder bij de reglbank aldaar, beschuldigd van zes misdaden van het als bekleeder van eene openbare bediening in de uitoefening zijner functie begaan van valsch- heid, door valsche handteekeningen zes misdaden van het zich bedienen van die van valsche handteekening voorziene stukkenwetende dat zij valsch waren, doordien hij onder zes door hem uitgebragte exploiten het relaas van de registratie heeft geplaatst en de handteekening van den heer ont vanger der registratie daaronder heeft nagemaakt, die exploiten niet op zijn repertoire heeft geplaatst, zich de registratie en repertoire verschuldigde gel den geheel of gedeeltelijk heeft doen uitbetalenzich die heeft toegeeigend en van die exploiten, wetende, dat de daarop gestelde registratie en hand teekening valsch waren, gebruik heeft gemaakt. De beschuldigde bekende zijne schuld. Het openb. minist. requireerde schuldigverklaring aan de hem te last gelegde misdaden en veroordeeling lot tuchthuisstraf voor den tijd van 520 jaren, twaalf geldboeten ieder van ƒ50.. subsidiaire gevangenis straf van 2—7 dagen voor elke boete en de kosten. De uitspraak is be paald op 24 dezer. Te Breda is gevankelijk binnengebragt een dienstmeisje uit Raamsdonk oud 17 jaren, beschuldigd van moedwillige brandstichting, waardoor men- schenlevens in gevaar verkeerden. Zij is tot deze misdaad gekomen, omdat zij van hare meesteres de vergunning niet kon verkrijgen, haren stervenden vader te bezoeken. De brand werd echter spoedig gebluscht. 's GRAVENHAGE, 23 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hh. mr. J. B. Hengst, burgemeester der gemeente Boxmeer, en D. KaanAz., burgemeester der gemeente Wieringerwaard. Door Z. M. den koning-groothertog zijn benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon de hh.J. A. baron van Hardenbroek's konings kamer heer in buitengewone dienst; J. W. Josephus Jitta, hofleverancier te Am sterdam; O. Th. baron Sloet van Toutenburg, jagermeesteren dr- J- W. Cramer te Amsterdam, en tot ridder dier orde de heer J. B. Tom, kunst schilder te 'sffage. De lieer J. ILL. de Haas, kunstschilder te Rotterdam, is door den koning van Pruissen benoemd tot ridder der Kroonorde. Z. M. heeft vergunning verleend aan A. Merkxfe Udenhout, en C. Jacobs, te Losser, lot het dragen van het kruis fulei el virtutilum dooi den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Sf. Odilienberg is benoemd de heer II. H- Timmermans, wethouder dier gemeente. - Door Z- M. is lot Uiit.-generaal-commanda'nt van het leger in Ned. India benoemd de generaal-majoor titulair van genoemd leger W. E. Kroesen gepens. lid in den raad van Ned. Indieen de lste luit. der infanterie van de landmagt in West-Indië J. \V. O. van Dijck bevorderd tot kapitein. Door Z. M. is aan den lint. ter zee 2'lc kl. M. Ilpchussen, op zjjn ver zoek, eervol ontslag verleend uit de zeedienst, met vergunning om de acti- vileits-uniformaan zijn rang verbonden, te blijven dragen, wordende hij tevens benoemd lot attaché militaire bij Zr. Ms. gezantschap te Londen, buiten bezwaar van 's rijks schatkist. De minister van financiën zal Donderdag aanst geen gehoor verleengn. In de zitting van de tweede kamer van gisteren werd, nadat zijne ge loofsbrieven waren onderzocht, tot de toelating van den heer mr. S. van Houten besloten. Daarna werden de beraadslagingen hervat over het wets ontwerp tot verkorting van sommige termijnen in bet Wetboek van Burger lijke Regtsvordering gesteld. De minister van justitie verklaarde, naar aan leiding van de verwerping van art. 1 van het wpts-ontwerp op Zaturdag 11. alsnu ook de artt. 3 en 4, waarin bepalingen voorkwamen betreffende de dagvaardingen binnen 's lands, terug te nemen. Art. 2, aangaande de dag vaardingen buiten 'slands, alleen overblijvende, zou pu worden het eenig artikel van het ontwerp. In dat artikel bragt de minister van justitie eene verandering, de strekking hebbende om de 7 e ajipea aldus te lezen: //van ten minste zes maanden, zoo hij woont op Java, Sumatra of Madura." Na de verwerping niet 40 tegen 5 stemmen van een amendement van den heer Kalff, waarbij voorgesteld werd de termijnen van dagvaardingen voor h?*

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1