Per Telegraaf. van 14 Junij 1855 blijft geoorloofd", werd met 35 tegen 25 stemmen aan genomen en daarna het artikel goedgekeurd. De hh. Dullert en van der Linden bestreden art. 4, houdende dat van de maten en gewigten geene andere dan halve, geheele, tweevouden en vijfvouden mogen worden ver vaardigd; de minister van binnenl. zaken verdedigde het voorstel. De heer Dullert stelde daarop voorachter het artikel te voegen het volgende //Ook mogen gewigten van 25 kilogrammen (25 ponden) worden vervaar digd". Het amendement van den heer Dullert werd met 41 tegen 19en het gewijzigde artikel 4 met 57 tegen 7 stemmen aangenomen. Art, 5 werd zonder beraadslaging goedgekeurd. Dij art. 6 werdop voorstel van den heer Heemskerk Az.achter het woord karaffen gevoegd en vaatwerk. Art. 7inhoudende verbodsbepalingen om andere benamingen van maten en gewigten te bezigen dan in art. 3 vermeld, gaf aanleiding tot discussie en aan de hh. Godefroi en Pijnappel tot het voorstellen van amendementen. In de zitting van heden zijn de discussiën voortgezet. Een groot aantal leden voerden het woord over de artt. 7,8 en 9die bepalingen behelzen nopens authentieke stukkenonderhandsche geschriften enz.waarin maat of gewigt alleen in andere dan wettelijke maten of gewigten is uitgedrukt. Er heerschte groot verschil van meening. Verschillende amendementen werden voorgesteld. Sommige vervielendoor wijzigingen van de regering in de bewuste artikelen. Andere werden ingetrokken en een van den heer Godefroi aangenomen. Artt. 10 en 11, omschrijvende de gevallen waarin de benamingen voor de maten en gewigten, in het ontwerp vervat, moeten worden vermeld, gaven eveneens tot uiteenloopende beraadslagingen aanleiding en werden met wij zigingen goedgekeurd. Na de behandeling van de artt. 1213 en 14waarmede het I,le hoofdstuk eindigde, werden de artikelen van hoofdstuk 11 (van den ijk der maten, ge wigten en weegwerktuigen) in overweging genomen. De artikelen 15 tot 17 werden aangenomen. Op art. 18 stelde de heer Begram een amendement voor om den eersten ijk alleen kosteloos te doen plaats hebben, den herijk niet. Morgen zal daarover, hij de voortzetting der discussiën, beraadslaagd worden. UUITKiNLMMJSCHÜ BEHIGTKiN. K1VGEL11N LONDEN, 14 Februarij. Men heeft hier het berigt ontvangen, dat de stoomboot Nelhj Stevens in Arkansas is verbrand en dat daarbij 63 menschen zijn omgekomen. De laatste berigten van de zoogenaamde goud-districten in Natal luiden zeer ongunstig. Het inlandsche opperhoofd heeft de goud-delvers van zijn grondgebied verjaagd en het koloniale bestuur heeft niet het minste voor nemen hen door soldaten te doen beschermenvooral omdat het twij felt aan de geruchten aangaande den rijkdom dezer goudvelden. Uit Hongkong wordt gemeld dat nabij Swatow eene ontmoeting heeft plaats gehad lusschen de inboorlingen en de bemanning der Britsche kanon neerboot Grashopper. Laatstgemekle heeft daarbij het onderspit gedolven. Er was eene scheepsafdeeling niet 400 man naar Swatow gezonden. FBAHHKIJK. PARIJS, 14 Februarij. Volgens berigten uit Athene waren er sedert de verandering van mi nisterie en van staatkunde geene ernstige storingen der openbare orde voor gevallen de tijdens de crisis door een deel van de bevolking der hoofdstad aan den dag gelegde opgewondenheid bleek niet zoo gevaarlijk te zijn als zij scheen. Het nieuwe ministerie had de aanstalten tot het vormen van vrijwilligers-corpsen en tot het wapenen der nationale garde doen staken, en daarentegen besloten tot het uitschrijven eener buitengewone ligting ter versterking der reguliere legermagt. Verder heeft het eene verklaring aan de natie gerigt betrekkelijk de verandering van staatkunde ten aanzien van het Turksche rijk. Daarin moeten o. a. de volgende zinsneden voorkomen "Van de onderhandelingen, in Europa ten gevolge der indiening van het Turksche ultimatum gevoerd, is partij getrokken om de beweging opCandia te smoren. Zoo Griekenland de uitspraak der conferentie weigerde aan te nemenzou het onvermijdelijk eeuen oorlog tegen Turkije hebben te voe ren; doch het is daartoe niet toegerust; het heeft thans noch leger noch vloot gereed. Berusting in den wil der Europesche mogendheden is thans geene vrije keuze, maar eene noodwendigheid; doch zij laat Griekenlands toekomst vrij." De storm van Vrijdag avond jl. heeft in het noordwesten des lands, in België en in het Kanaal aanzienlijke schade veroorzaakt. Eenige men schen hebben daardoor het leven verloren. De jonge dame, die geweigerd heeft 20000 fr. aan te nemen om ver dachte bonbons aan graaf B. te geven, heet mad. de Narbonne, eigenlijk Anne Belvaldochter van eene groenvrouw. De persoondie aan de ver giftiging ontsnapt is, is niet een graaf, maar een hertog, en heet de Beauf- fremont. Hij heeft geweigerd in regten op te treden tegen den Poolschen minnaar van zijne met hem in onmin levende echtgenoot. Hij heeft zelfs ontslag van regtsvervolging voor den graaf en zijn medepligtige van de re gering verkregen, die echter aan de beide Polen het verder verblijf in Frankrijk ontzegd heeft. Te Nizza is den ll'ien dezer overleden Fuad-pacha, minister van bui- tenl. zaken in Turkije. Te Tunis is onlangs een Israëliet door eenige dweepzieke Mohamme danen vermoord, onulat hij vermoed werd over het plein der groote moskee te wiUen gaan; die moord bleef ongestraft en onvervolgd, even als zeven tien andere moorden, in den loop van het vorige jaar daar te lande aan Israëliten gepleegd. Deze feiten hebben de te Tunis gevestigde consuls-ge neraal dezer dagen schriftelijk aan den Bey onder het oog gebragt, met nadrukkelijk verzoek om de daders dier moorden te doen straffen en de Israëlitende rustigste en gehoorzaamste klasse zijner onderdanenhe ter te beschermen. SPAXJE. De heer Rivero is tot president van de cortes verkozen met 168 stemmen tegen de heer Orense, die 50 stemmen verkreeg. De heer Rivero behoort tot de democratische partij. De zamenstelling van het bureau der vergadering is voltooid door de verkiezing van vier se cretarissen waaronder een republikeinsch lid. Uit de zamenstelling van het bureau wordt opgemaakt dat de meer en de minder democratische voorstanders der monarchie in die vergadering eene groote, hoewel onder ling weinig eenstemmige meerderheid uitmakenen dat zij eene vrij sterke en goed aaneen gesloten minderheid van zuiver republikeinsch gezinde leden tegenover zich hebben. De openingsrede heeft over het algemeen j een goeden indruk gemaakt. In Galicië zijn socialistische benden verschenen. Te Villarubia heb ben zij de pastorie in brand gestoken. Van Lugo zijn troepen tegen hen uitgezonden. Volgens El Imparcial zijn er berigten uit Cuba ontvangen, die een hoogst treurig tafereel ophangen van den daar heerschcnden toestand. Deze tijdingen werden gevolgd door een telegram aan het bewind, waarin werd aangedrongen op het zenden van 6000 man en geld. Men verneemt dat er bevel is gegeven 0111 met den meesten spoed eene expeditie van 6000 man voor Cuba gereed te maken. De Spaansche dames, die zich bij duizenden tot het voorloopig be stuur hebben gewend met petitiën om behoud van Spanje's godsdienstige eenheid, hebben deswege thans van den Paus eene schriftelijke betuiging van tevredenheid en erkentelijkheid ontvangen. Te Santander zag men dezer dagen dat, met medeweten van den bur gerlijken gouverneur der provinciedoor eenige inwoners, naar het voorbeeld der Arabieren, de brand werd gestoken in de prachtige wouden, die eenen van de rijkdommen der provincie uitmaken. De stad Santander leverde een schilderachtig, maar bedroevend tooneel op; al de naburige valleijen blaak ten van het vuur, hetwelk eeuwenoude hoornen verslond. Het heeft den bewoners der naburige dorpen veel moeite gekost den brand van hunne woningen af te houden. De regering heeft eene feil begaan door het bestuur van zekere provinciën op te dragen aan volstrekt ongeschikte personendie zelfs bij de ergste misbruiken terugdeinzen voor het nemen van dwangmaat regelen. Zoo Santander den tegenwoordigen gouverneur nog eenigen tijd behoudt, zal die rijke provincie hare wouden, waarop zij tot nu toe zoo trotsch was, in een kaal en dor terrein verkeerd zien. PRIIISS E X BERLIJN, 14 Februarij. liet heerenhuis heeft met eene zeer groote meerderheid goedgekeurd de wets-ontwerpen betreffende de inbeslagneming der fortuinen van den koning van Hanover en den keurvorst van Hessen, gelijk die door het huis van afgevaardigden aangenomen waren. OOSTEXBtJK Wanneer de conversie der Oostenrijksche staatsschuld zal zijn volbragt, zal de schuld van dien staat bedragen 2,852,026,438 II.en aan renten be taald moeten worden 107,583,944 11., waarvan 44,117,342 betaalbaar in zil ver en 63,465,944 in papier. LONDEN, 15 Februarij. Er is berigt ontvangen dat eene afdeeling van het Braziliaansche leger den 2,ie" Januarij Assomption heeft bezet. Zij vond de plaats door hel garnizoen verlaten. Lopez had met weinige volgelingen de wijk genomen naar de wouden. PARIJS, 15 Februarij. De heer Walewski is heden morgen te 11 ure te Marseille aangekomen. Het Journ. Off. meldt, dat hij morgen avond alhier wordt verwacht. PARIJS, 15 Februarij. De France gelooft dat de conferentie Woensdag of Donderdag zal bijeenkomen, om ;van Griekenlands antwoord kennis te nemen. PARIJS, 16 Febrnarij. Het Journal officiel bevat het volgende: "Dedag- bladen hebben gesproken van eene Russische circulaire over de aangelegen heden van Griekenland; doch wij zijn in staat te berigten dat de vertegen woordigers van Rusland in het buitenland geen mededeeling van dien aard ontvangen hebben-" MADRID, 15 Februarij. De Imparcial meldt dat gisteren manifestatiën plaats hadden: te Valladolid, tot afschaffing van de krijgsopschrijving, en te Malagatot invoering van de vrijheid van eeredienst en tot afschaffing van de doodstraf, waarbij verlangd werd dat dit beginsel reeds nu op den te Burgos veroordeelde zou toegepast worden. Aanbeveling aan Huismoeders. Sedert twee jaren wordt de ijzei-liomleneSe Kasiii»citas-§iro«p van GRIMAULT C". trapsgewijze steeds meer en meer gebruikt, in plaats van de Levertraan. Bovenal geeft zij hij genezing van kinderen opmerkelijke resultaten. Alleen te Parijs wordt zij ieder jaar aan meer dan 2000 kinde ren toegediend, hetzij tegen de opzwelling van de keelklieren, hetzij legen de bleekheid en de slapheid van het vleeseh, berg op het hoofd en uitslag in het gelaatgebrek aan eetlust enz. liet middel isom' zoo te zeggen eene behoefte in het huishouden geworden, cn elke moeder, die voorzorgen wenscht te nemendient er den kinderen in de lente en herfst twee of drie llacons van toe. Op die wijze worden ziekten voorkomen en de ontwikke ling bevorderd. fBépötte Amsterdam II. ULOT1I. I «J E O K E X Eene iiicelin» over h'otestantsche vrijheid. Ill [Slot). Dr. Rutgers van der Loeff beweertdat "de mijn vprkeerd gesprongen is." 'kGeloof het ook, als hij daarmede bedoelt., dat de synode nooit zulk een uitkomst verwacht had na haar langdurig dralen, om aan art. 23 uitvoering te geven. Bijna overal, waar orthodoxe kerkeraden bestonden, heeft de gemeente geen kiescollege gewild, maar de nieuwe verkiezing is daar inge voerd, waar de kerkeraad liberaal was, gelijk te Leiden. (Wij stellen naar liet spraakgebruik liberaal tegenover orthodoxofschoon men zeer liberaal kan zijn met innige verkleefdheid aan de leer en het regt der gezindte, waarvan men lid is.) Was de vraag te Leiden vroeger gedaan, men had wel art. 23 aangenomen, maar de meerderheid der stemgeregtige lidmaten was niet zoo overwegend geweest tegen de moderne rigting. De Zaal in het Noordeinde en het predikwerk van ds. Molenaar hebben den uitslag voorbereid; met het laatste woord van prof. Prins mag gezegd worden: "naar den raad van God!" Maar de synode heeft in hare voorzichtigheid willen zorgen, dat bij de uitvoering van art. 23 een geleidelijke overgang plaats vond. Bij de invoe ring der kies-, provinciale- en gemeentewetten had een geheel nieuwe ver kiezing plaats; het Synodaal Reglement handhaafde de zitting der kerke- raadsleden tot aan het tijdstip hunner periodieke aftreding en dat beginsel heeft de Leidsche kerkeraad niet vastgehouden en dr. Rutgers van der Loeff

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2