E*er Telegraaf. middags was hg bij de gemeente ingeleid door ds. Meppen, met eene rede over Hand. X vs. 33. Men verneemt dat het onderzoek in de zaak van J. de Vletter c. s., waaronder de persoon die zich aan brandstichting heeft schuldig gemaakt bij gelegenheid der ongeregeldheden, enz. te Rotterdam in het laatst van het vorige jaar gepleegd, is afgeloopen en bij de raadkamer van het hof wordt overwogen, of er omtrent al de verdachten termen bestaan om te worden gerenvoyeerd naar de openbare teregtzitting. Sedert eenigen tijd werden er klagten vernomen over hoogst schande lijke en de goede zeden ten zeerste kwetsende handelingen, die door een manspersoon jegens in de Scheveningsche bosschen wandelende vrouwen ge pleegd werden. Dat het uiterst moeijelijk is de bedrijvers van dergelijke vergrijpen te betrappen zal wel niet behoeven te worden gezegd. Het ver dient daarom te eerder met lof te worden vermelddat de policie van Sehe- veningen er thans in geslaagd is den dader aan te houden. Van de hem ten laste gelegd wordende feiten is proces-verbaal opgemaakt. Het is der politic na onderzoek geblekendat de wondeVrijdag 11. door een knaap den ander toegebragt, gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Naar men verneemt heeft zich alhier eene maatschappij tot exploitatie van zeevisscherijen met loggerschcpen gevormd, waarvan de heer Leendert de Jager tot directeur benoemd is. IHJITIÜiNL\M1SCHK BEHIGTEN. ENCiELjlN D LONDEN7 Februarij. De Army and Navy Gaz. meldt, dat bij het dep. van marine beslo ten isdat de kosten tot proefnemingen zullen verminderd worden van 12(100 tot op 2000 terwijl de minister van oorlog zulke talrijke be zuinigingen bij den staf zal invoerendat men voor het tegenwoordige of voor het volgende jaar op nagenoeg geene benoemingen bij den staf heeft te rekenen. Er heeft zich eene deputatie bij den minister van binnenl. zaken ver voegd, ten einde hem opmerkzaam te maken op het toenemen van geweld dadige rooverijen in de straten van Londen, waaruit moet worden opgemaakt, dat de policiemagt niet toereikend is. De minister heeft gezegd dat de regering er ernstig over dacht, op welke wijze de policiemagt moest wor den ingerigt, om ten volle aan haar doel te beantwoordenmaar hij wenschte, dat de burgerij nog voor een paar maanden hare bedenkingen opschortte, ten einde de maatregelen der regering af te wachten. Het in Ierland bestaande genootschap tot bevordering der zaak van het protestantismusde Protestant defence associationheeft dezer dagen zijne jaarlijksche vergadering te Dublin gehouden. De voorgestelde en door de vergadering aangenomen besluiten strekken om alle krachten in te span nen ten einde voor den Ierschen tak der nationale kerk de hoedanigheid van staatsinstelling, alsmede het genot der haar van staatswege gegeven in komsten en bezittingen, te behouden. Volgens officiële berigten uit Calcutta is in de het meest door schaarsch- heid van levensmiddelen bezochte landstreken rijkelijk regen gevallendie een gunstigen invloed op de te velde staande gewassen had uitgeoefend. In Yorkshire heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Eenige heeren waren op de vossenjagt. Bij het overvaren eener rivier met de veerpont werd een der paarden schichtig, het begon te steigeren en te trappen en hierdoor ontstond zulk eene verwarring, dat de pont omsloeg en allen in het water vielen. Sir Charles Slingsby en vijf andere heeren verdronken, voordat men hen helpen kon. Door het zamenknoopen van zweepen werd een touw zamengesteldwaarmede elf anderen werden gered. De Louisville Cour., in de Yereenigde Staten, deelt mede, dat in de Millar-steenkool-mijnen ten zuiden van Pittsburg brand is ontstaanen dat alle pogingen om die te blusschen mislukt zijn. Men heeft de mijn bijna volgepompt met water, doch toen de vlammen daardoor bijna bedwongen warenheeft eene gasontploffing de mijn gedeeltelijk vernietigden sinds dien tijd is de brand op onrustbarende wijze toegenomen. Het vuur vordert 60 ellen per dagen men vreestdat deze onderaardsche brand het geheele kostbare steenkolenveld zal verteren. Berigten uit Japan, over New-York ontvangen, melden dat er eene proclamatie van den Mikado, thans feitelijk en reglens den eenigen souve- rein van het Japansche rijk, was uitgevaardigd, waarin den volke werd verkondigd dat de burgerkrijg gelukkig was geëindigd en alom in het rijk vrede en orde hersteld waren. FKANHRIJK. PARIJS, 7 Februarij. Volgens de verschillende van Athene ontvangen berigten is de toestand, waarin koning George zich bevindt, al meer en meer moeijelijk geworden. Wel blijft ljij volharden in ziin besluit om zich met de verklaring der con ferentie te vereenigenmaar hij kan geen ministerie vinden, dat tegenover het opgewonden deel der bevolking de vcrantwoordelijkbeid van dat besluit op zich wil nemen. De heer Valacrites heeft van de zamensteüing van een kabinet moeten afzien, en toen heeft de koning den heer Konunonduros bij zich ontboden, maar men geloofde niet dat deze zich met die taak zou willen belasten. Het berigt van een aan Griekenland verleend uitstel is on juist geweest, en de heer Walewski heeft Athene zonder het verwachte antwoord moeten verlaten. Indien men geloof mag slaan aan te Londen ontvangen berigten zou de koning het voornemen hebben te kennen gegeven om, in geval de heftige tegenkanting tegen de aanneming van de besluiten der conferentie mogt voortdurende kroon neder te leggen en het land te verlaten. Met het oog daarop zouden er reeds toebereidselen voor zijn vertrek gemaakt worden. Verscheiden officieren, die wegens deelneming aan den opstand op Candia uit de stamboeken van het Grieksche leger waren geschrapt, zijn weder in hunnen vorigen rang bij dat leger hersteld. Onder hen is de oude Petro- pulakis, die met het bevel over een corps veteranen te Thebe belast is. Men wil weten dat de algemeene verkiezingen op 30 en 31 Mei zullen plaats hebben. Aan de houders van obligatiën van het Mexicaansclie keizerrijk is, in mindering der hun uit de Fransche schatkist verleende tegemoetkoming, thans eene tweede uitkeering toegelegd, zullende hun voor het later nog té ontvangen bedrag dadelijk een verhandelbaar bewijs aan toonder worden gegeven. Er zijn nieuwe wetsbepalingen op den arbeid van vrouwen en kinde ren in fabrieken en mijnwerken ontworpen. Volgens deze zal eene vrouw slechts elf urenen een kind slechts zes uren in een etmaal tot zoodanigen arbeid mogen worden gebezigd. Naar de bestaande wet mag een kind acht uren in een etmaal aan het werk worden gehouden. Deze wetsbepalingen zullen denkelijk door de regering eerst in het volgende zittingjaar aan het wetgevend ligchaam worden voorgedragen. I De Patrie maakt openbaar het manifest, dezer dagen door de ex- koningin Isabella II tot hare voormalige onderdanen gerigt, bevattende een groot aantal liberale beloften en verklaringen. Er wordt hier veel gesproken over eene poging tot vergiftiging, die zou uitgevoerd zijn op een van de bals masqué in de groote opera. De j beschuldigden zijn twee Polende een een graaf Z.de ander B.student in de medicijnen. De eerste beschuldigde was de minnaar van de gravin B. die van haar man gescheiden leefde. Het schijnt, dat de graaf Z. den dood van den echtgenoot zijner beminde wenschte. Het middel, om dit doel te bereiken, dat gekozen werd, was vergif. De vorm, waarin het graaf B. zou toegediend worden, was die van bonbons. Om deze den graaf aan te bieden, werd eene jeugdige dame. in de wereld der publieke bals wel be kend, in den arm genomen. Graaf Z. maakt haar eenige dagen het hof en bood haar 20000 fr. aan, zoo zij graaf B. op het bal een paar bonbons deed aannemen, waarin, ten einde hem het bal te doen verlaten, een onschuldig geneesmiddel, dat de graaf juist niet noodig had, gezegd werd zich te bevinden. Had men 200 fr. in plaats van 20000 beloofd, (ie toeleg zou waarschijnlijk gelukt zijn. Doch de jonge dame koesterde achterdocht, en zij gaf de policie kennis van het geval. De graaf en de student werden daarop gevat. De laatste beweert dat de bonbons niet vergiftigd waren maar dat hij die slechts eenigzins gekleurd had, om in schijn zijn vriend te believen. Het corpus-delicti wordt scheikundig onderzocht. Volgens berigten uit Bucharest tracht de gewezen minister Bratiano eene beweging in de kamer, in het land en hoofdzakelijk in het leger te organiseren tegen vorst Karei, dien men, zoo hij zich niet met de plannen der bewegingspartij vereenigt, van den troon wil stooten. PRUISSEN BERLIJN, 7 Februarij. De dagbladen spreken van eenen aanslag op het leven van graaf von Bismarck, die door een Ilanoversch student zou zijn beraamd en waarvan men de ontdekking heeft te danken aan eene mededeeling der Oostenrijksche regering. De regering heeft aan het huis der afgevaardigden voorgelegd het ont werp eener financiële regeling met Frankfort. Ofschoon het bestuur dezer stad, niettegenstaande de krachtigste pogingen, er niet in geslaagd is de nadeelige bepalingen, door het Berlijnsche kabinet ontworpen, te doen ver zachten heeft Pruissen tochmet achting voor Frankforts voormaligen rang van "souvereine stadaan deze de bevoegdheid gelaten aan bedoelde schik king den vorm van een contract te geven tusschen Pruissen en Frankfort gesloten. Uit Freiburg wordt gemeld, dat de wij-bisschop dr. Iviibel reeds een verhoor voor den regter heeft ondergaanwegens het feit dat hij den bur gemeester Stromeijer in den ban heeft gedaan. De aangeklaagde verscheen in al den luister van zijn geestelijk gewaad in de geregtszaal. Hij verklaarde dat hij de bevoegdheid van den wereldlijken regter in eene zuivere kerkelijke zaak niet erkende. Hij had den heer Stromeijer, wiens excommunicatie den grond tot de beschuldiging uitmaakt, niet als staatsambtenaar, maar als lid der roomsch-katholieke kerk tot zijne kerkelijke pligten aangemaanden eerst nadat hij hardnekkig geweigerd had zich dienovereenkomstig te ge dragen. hem van het ontvangen der h. sacramenten en andere kerkelijke regten uitgesloten. Ten slotte verklaarde de wij-bisschopdat, indien de heer Stromeijer zich bezwaard gevoelde, hij zich dan tot redres aan den H. Stoel kon wenden. Hierna werd de geestelijke voorloopig op vrjjc voe ten gesteld. OOST-IK II IE. BATAVIA, 30 December. Tot officier van justitie bij den raad van justitie te Batavia is benoemd de heer mr. R. van Goensthans vice-president van dien raad. Op 27 Dec. heeft de nieuw benoemde leeraar der protestantsch-evange- lische gemeente te Batavia, de heer J. T. Schuurman, in de voormiddag godsdienstoefening van de Willemskerk, zijn dienstwerk aanvaard met het houden van eene leerredenaar aanleiding van 1 Petr. IV vs. 1 en 2over de roeping der gemeente tot navolging van Christus. Naar men uit Samarang meldt blijft de gezondheidstoestand aldaar zeer ongunstig. In de kampong Pettekan, waarin 400 man aanwezig zijn, konden dezer dagen, bij de levering van wachtvolk, slechts twee man als zoodanig opkomen. Te Amboina moet eene vergissing hebben plaats gehad, die menschen- levens heeft gekost. Men heeft eene handelspraauw voor eene rooverspraauw aangezien. PARIJS, 8 Februarij. In het wetgevend ligchaam is heden het rapport van den heer Dumiral gedeponeerd; daarbij wordt voorgesteld, dat de bui tengewone begrootingen van Parijs en Lyon voortaan aan de goedkeuring van het wetgevend ligchaam zullen onderworpen worden. De Public verklaart het manifest van koningin Isabella, hetwelk in de dagbladen voorkomt, voor onecht. PARIJS, 9 Februarij. Een telegram uit Weenen, bij den ConstitutionnelJ ontvangen, zegt dat te Athene het ministerie Zaemis is geconstitueerd, met Delyannis als minister van buitenl. zaken. Het nieuwe ministerie heeft de verklaring der conferentie aangenomen. Ëurgttlijkc Shutb. ONDERTROUWD: P. A. Gans, jm. 25 j. en S. de Kier, jd. 28 j. D. Siljee, jm. 23 j. en G. Bijleveld, jd. 30 j. C. Jansen ,jm. 27 j. en K. Smit ,jd. 25 j. W. Hartevelt, jm. 24 j. en H. J. Mieremet, jd. 27 j. A. de Jager, wedr. 54j. en II. Prinsjd. 35 j. P. Azierjm. 25 j. en N. van der Endjd. 28 j. Geliouden Verltooping van onroerende goederen in het Ileeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 6 Februarij. Notaris A. van Leeowen. Een Huis met Bovenwoning, Werkhuis en Erf, aan de westzijde van de Pieterskerkgracht, wijk IV, n«5. 548, 557 cn 558. Opgehouden. Een Huis en Erf, aan de noordzijde van de Hoogewoerd, wijk III, n°. 363, Kad. Sect. D, n". 68. Kooper E. Zirkzee, te Koudekerk, ƒ1900. Een Huis met Tuin, in de Mout- of Haverzaklaanbuiten de voormalige Rijnsburgsche poort onder de gemeente Leyden, wijk IX, n°. 9, Kad. Sect. A, n°». 414 en 413 Kooper I. Imans. ƒ1175.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2