LE1D8CIE COVBANT. WOENSDAG 10 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN, 9 Februarij. Gisteren droeg de aftredende rector der hoogeschool, de hoogleeraar R. P. A. Dozy, de rectorale waardigheid over aan zijnen opvolger, den hoog leeraar J. C. G. Evers, met het houden eener redevoering over de oor zaken van den achteruitgang der Mohammedaansche beschavingbij de Chris telijke vergeleken (de causis eur Mohamtnedanorum cultura et humani- tas prae ea quae Christianorum est, imminuta et corrupta sit). Na het'uitspreken dezer redevoering, die met de meeste belangstelling door de hoorders werd gevolgd, gaf de spreker een overzigt van de lotgevallen der hoogeschool in het afgeloopen akademiejaarwaarbij inzonderheid hulde werd gebragt aan de verdiensten van den in dit jaar aan de hoogeschool ontvallen hoogleeraar J. van der Hoeven. Alhier is in 80-jarigen ouderdom overleden de heer mr. J. Bakker Korff, ridder van verschillende orden, vroeger referendaris hij het dep. van binnenl. zaken, afdeeling nijverheid, een man, die zich in bedoelde be trekking van eene gunstige zijde heeft doen kennen, maar ook van dege lijke kennis en grondige geleerdheid op menig ander gebied ruimschoots blijken heeft gegeven. Wij vernemen dat in eene Zaturdag avond gehouden vergadering van de leden der Leydsche scherpschuttersvereeniging is besloten de bepaling der wet, waarbij het dragen van uniform verpligtend was gesteld, op te heffen, met uitzondering echter wat betreft den uniformpet, waarvan de leden, als zij onder de wapenen komen, zullen moeten voorzien zijn. Van dit besluit is het gevolg geweest dat nu reeds 40 nieuwe leden zich bij die vereeniging hebben aangesloten. Re eerw. heer Bern. Petr. Geijcr, sedert 1865 assistent aan de paro chiekerk van 0. L. Vr. Hemelvaart, alhier, is benoemd tot kapelaan aan de parochiale St. Cyriacus-kerk te Hoorn, ter vervanging van den eerw. heer Ger. Henr. Spiekerman, sedert 1850 kapelaan aldaar, die benoemd is tot kapelaan aan eerstgemelde parochiekerk. Wij vestigen met een enkel woord hier de aandacht op den cursus, die ter beoefening der Engelsche taal, voor Dames zal geopend worden ten huize van mej. G. A. Bijleveltgeb. Meylan (zie advertentie). Niet' alleen zullen dcarin de grondbeginselen dier taal onderwezen wordenmaar zal ook aan meergevorderden de gelegenheid aangeboden worden zich meer en meer in het vroeger geleerde te bekwamen. De heer J. B. Moquettepred. bij de herv. gemeente te Rijnsaterwoude mogt Zondag 31 Jan. zijne 40-jarige evangeliebediening gedenken. In de morgen-godsdienstoefening sprak hij daarover naar aanleiding van Pred. XII13. De gemeente gaf door aanzienlijke geschenken een treffend blijk van de achting en liefde, die zij voor haren Ieeraar koestert. De minister van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de exa mens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zul len worden gehouden op Woensdag 31 Maart aanst. en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór den 17dcn bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of, van builen 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigenmet opgave van de acte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne gebooorte-acteterwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. Ook is door genoemden minister bekend gemaakt, dat in den loop der maand April e. k. voor de eerste maal in het loopende jaar gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examensbedoeld in artt. 458 en 9 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van het diploma bedoeld in art. 16of van acten van bevoegdheid als artshulp-apotheker of apothe ker; zullende de dagen, waaropen de plaatsw aar die examens zullen wor den afgenomen, nader worden aangewezen. Zij, die tot de examens wen schen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór den 15dco Maart e. k. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen; voor het natuurkundig examen den hoogleeraar W. F. R. Su- ringar te Leyden, voor het geneeskundig examen den hooglecraar G. J. Loncq te Utrecht, voor het examen van hulp-apotheker of apotheker den hoogleeraar P. J. van Kerckhoff te Utrecht. Ingevolge het daartoe betrekkelijk kon. besluit, is het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt thans aldus zamengesteld1 inspec teur (kolonel)4 eerste officieren van gez. le kl. (luit.-kolonel)5 idem 2C kl. (majoor); 40 officieren van gez. le kl. (kapitein); 46 idem 2P kl. (luitenant); 38 idem 3e kl. (2e luitenant); 1 apotheker-majoor; 6 apotheker le kl. (kapi tein); 10 idem 2e kl. (le luitenant); 9 idem 3e kl. (2P luitenant). Het getal kweekelingen zal worden geregeld in verband met de behoeften van de dienst. Naar aanleiding eener toezegging in de avondzitting van den 1 l'lcn Dec. jl. door den minister van binnenl. zaken aan den beer van Naamen van Eemnes gedaan, heeft de minister aan de tweede kamer ingezonden eene opgave der gemeenten, waar het openbaar lager onderwijs kosteloos is. Die opgave bevat de gemeentenwaarvolgens de laatste opgavendat is het einde van 1867, het gewoon lager onderwijs, op de dagschool of scholen gegeven, kosteloos was. Gemeenten, waar bijv. van vier dagscholen drie kosteloos waren, maar op de vierde schoolgeld werd gelieven, zijn in den staat niet opgenomendaar toch was het onderwijs niet algemeen kosteloos. Blijkens het overzigt aan het einde van den staat, was het getal der be doelde gemeenten op het aangegeven tijdstip 252. Hierbij is echter op te merken dat, le rekenen van 1868 of 1869. in eenige dier gemeenten school geldheffing zou worden ingevoerd. Voorts blijkt uit liet overzigtdat in die 252 gemeenten het setal der openbare scholen 604 beliep en dal der bij zondere scholen 33. terwijl het cijfer der leerlingen van de openbare scho len 65747 bedroeg en dat der bijzondere 5274. -Bij de Ned. herv. gemeente te Lutten is tot predikant beroepen ds. van der Weyde, pred. te Abcoude; bij die te Scheveningen ds. Mense, pred. te Bodegravenbij die te Gerkesklooster ds. Koopmanpred te Engwierum bij die te Peperga en Blesdijke d\ Kappers, pred. te Makkinga; bij die te Ileilo de cand. L. van 'tSant; bij die te Callantsoog de cand. W. L. C. Wol- terbeek Muller bij die te Werkhoven de cand. C. Diehl Jz. Gisteren avond heeft de spoortrein tusschen Delft en Schiedam eenig oponthoud gehad, doordat eene koe, die op de rails liep, werd overreden. De koe werd verpletterd, maar verder hadden er geen ongélukken plaats. In eene vergadering der Holl. maatschappij van fraaije kunsten en we tenschappen, aid. Rotterdam, is gisteren avond als spreker opgetreden de heer A. Coquerel filsvan Parijs. Hij had zich tot. taak gesteld aan het licht te stellen wat Rembrandt is geweest voor de Hollaudsche schilderschool. Over Rembrandt was zoowel hier als in het buitenland veel geschreven, en spreker had daarvan ijverig partij getrokken, om onzen vaderlandschen schilder te leeren kennenmaar hij had daarenboven het voorregt gehad de kunst-producten van dien grooten meester in Frankrijk, Nederland, Spanje, Engeland, Rusland, Zweden en ILaliti te kunnen zien en bewonderen. In eene gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhou ders in het paleis voor volksvlijt, is door commissarissen voorgesteld eene leening le sluiten tot een bedrag van een millioen gulden, verdeeld in 400,000 obligationieder van 250. De opbrengst dier leening zal hen in staat stellen (na voorafgaande transactie met de hypotheekhouders) alle schul den te delgeneen gedeelte der leening zelve op 1 Junij e. k. met belang rijke premiën af te lossen, een waarborgfonds te stichten, waaruit binnen 61 jaren, doormiddel van oploopende rente, de gcheele leening kan worden afgelost, en eindelijk de middelen te vinden tot het aanbrengen van eenige belangrijke verbeteringen aan de gebouwen en tuinendie voor het behoud van de zaak, de eischen der exploitatie en het genoegen der leden noodzakelijk worden. Dit voorstel is bij acclamatie aangenomen. Uit Utrecht meldt men dat nu reeds de aanvragen om plaats, ingeko men bij de commissie voor de tentoonstelling aldaar, zoo talrijk z dat men werkelijk vreest, niet voor allen plaats te zullen vinden. Vooral het buitenland en in het bijzonder Engeland en België schijnen voor de tentoon stelling groole ingenomenheid te bezitten. Het prov. geregtshof in Limburg heeft den persoon van J. 11. van Zee, geboren te Oudenaarde en laatstelijk visiteur te Venlo, schuldig verklaard aan valschlieid in handelsgeschrift en hem mitsdien veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 6 jaren en eene geldboete van ƒ50. De Viaamsche letterkunde heeft een harer schoonste sieraden verloren. De heer J. M. Dautzenberg overleed den 4den dezer te Elzene, bij Brussel, in den ouderdom van ruim 60 jaar. Blijkens een heden per mail ontvangen berigt, meldt de N. H. C.heeft de keizer van Japan eene verordening uitgevaardigd, inhoudende dat ieder in wiens huis brand ontstaat, onverschillig of dit bij ongeluk is of niet, zonder genade moet onthoofd worden, liet eerste geval van dien aard heeft zich al dadelijk voorgedaan. Bij een der inwoners van Jeddo ontstond brand en de man des huizes heeft deswege zijn hoofd moeten verliezen. 'sGRAVENHAGE, 9 Februarij. Z. M. heeft den baron Beaulieubuitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning der Belgen, benoemd tot grootkruis der orde van den Ned. Leeuw. Z. M. heeft vergunning verleend aan W. Damens, te Ewijk, en B. II. Frankenlioff, te Valburg, tot het dragen van het kruis fidei etvirtüli, hun door den Paus toegekend. Tot regter in de arrond.-regtbank te Zwolle is benoemd de heer mr. W. F. E. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, griffier bij het kantonge- regt te Zwolle. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Weill is benoemd de heer J. C. P. baron van Alderwerelt Iloutuyn, thans waarnemend ontvanger te Twello; voorts is aan den heer W. H. J. van Ilien eervol ontslag verleend als ontvanger der directe bel. te Houten c. a.welk kantoor is opgeheven. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De heer mr. J. Heemskerk Az.nieuw gekozen lid, heeft, nadat zijne geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden waren, de gevorderde eeden afgelegd en zitting genomen. Zoowel voor als tegen de afschaffing van het zegelregt op de dagbladen zijn adressen ingekomen. De afdeelingen werden op nieuw zamengesteld. Op voorstel des voorzitters is besloten Vrijdag aanst. over te gaan tot het opmaken van eene lijst van vijf kandidaten voor de betrekking van raadsheer in den Imogen raad. Morgen zullen verschillende wetsontwer pen in de afdeelingen onderzocht worden. De nieuw beroepen Ieeraar bij de Evang. Luth. gemeente alhier, ds. F. H. Michelsenaanvaardde in de godsdienstoefening van gisteren avond zijn dienstwerk. Hij had tot tekst gekozenJeremia I vers 7. Des voor-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1