verschijnsel oplossen, als zij het niet wel aan vermeerderde smokkelarij kunnen toeschrijven. Aan zeep is daarentegen c. ƒ62000 meer ontvangen. Dat zou naar de leer der volkshuishoudkundigen een blij verschijnsel van toegenomen beschaving zijn. Vooral verblijdend is het verschil van ƒ119,000 in meer, dat de opbrengst van den geslagts-accijns aanwijst. Zeep en ge- slagt te zamen brengen den lande 3,000,000 op: niet ƒ3, maar ƒ15 ver hooging op 't gedistilleerd mag de natie en hare vertegenwoordiging van de regering verlangen, dan blijft Nederland nog verre beneden de helft van den binnenl. accijns, dien Engeland heft; zij, die geen jenever willen drin ken kunnen dan ten minste zich beterkoop wassclien en met vleesch voeden. Te Utrecht is, even als hier, door hh. studenten hulde gebragt aan de uitstekende verdiensten van mevr. Niemann-Seebach. Bij hare aankomst werd zij met rijtuig naar haar hotel gebragt en na afloop der voorstelling in den schouwburg ontving zij eene serenade bij fakkellicht. Toen zij ver- 1 trok deed eene ecrewaclit te paard haar uitgeleide. Door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente te Utrecht is, ten ge volge van het bedanken van ds. Guldenarm te Oosthemhet volgende drietal gemaakt: dd. Wolf, pred. te Valburg; Roozcmeijcr, pred. te Middelburg, en van Borssum Waalkes, pred. te Joure. De heer dr. de Jong, benoemd tot hoogleeraar in de Oostersche talen aan de hoogeschool te Utrecht, zal aldaar Vrijdag den 12den dezer die be- trekkingmet het houden eener oratie, aanvaarden. Op den weg van Zweeloo naar Schoonoord is men aan het werk om een steen te laten springenzoo groot als er zelfs in de Hunnebedden geen gevonden wordt; hij heeft eene lengte van 3.10, eene breedte van 2.50 en eene dikte van 1.86 el, en hij weegt naar schatting ongeveer 29.000 kilo. Gelijk men weet, is het opgraven en vervoeren van steen in Drenthe een belang rijke nijverheidstak. Uit Groningen meldt dat de heer dr. J. M. van Bemmelen, directeur der rijks hoogere burgerschool aldaardie ter vervanging van den tot hoog leeraar benoemden dr. R. S. Tjadeu Modderman door den gemeenteraad van Arnhem is benoemd tot directeur der school voor middelbaar onderwijs aldaar, heeft besloten te bedanken voor de op hem uitgebragte benoeming en mitsdien gevolg heeft gegeven aan den wensch zijner medeleeraren en leerlingen. Uit Tilburg meldt men: Op dit oogenblik zijn hier wederom twee groote wolfabrieken in aanbouw. Zonder deze, tellen wij 63 stoomfabrie ken, hebbende te zamen 871 paardenkracht. Gemiddeld worden hier jaar lijks 300 a 350 huizen bijgebouwd, en dit getal zou nog grooter wezen, bijaldien wij een bestuur hadden, dat met den tijd meê wilde; ongelukkig worden er geen nieuwe straten aangelegd, dewijl zelfs de nieuwe straten ach ter het paleis, sedert 3 jaren eigendom der gemeente, door deze nog niet zijn aanvaard. Bij de tweede kamer is wederom ingediend het wets-ontwerp regelende het toezigt op het gebruik van stoomtoestellenwaarover de kamer reeds tweemalen een voorioopig verslag heeft uitgebragt. Het thans ingediende ontwerp wijkt slechts in eenige punten van ondergeschikt belang van de vorige af: de voornaamste wijziging is de instelling eener speciale com missie van hooger beroep, bestaande uit deskundigen buiten de gewone ambtenaren. I Naar men verneemt is het wets-ontwerp tot herziening van de tabel, tot verkiezing van leden der tweede kamerin gereedheid en zal het in een der eerste zittingen van de tweede kamer, in den loop der volgende week, aan die vergadering worden aangeboden. j 's GRAVENHAGE, 4 Februarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. van Heeswijk te Loon op Zand, G. Hulspas te Delft, J. K. Rulofs te Amsterdam, en W. Broodbakker te Nieuwendamtot het dragen van het kruis fidei et virtutiaan den laatste mede tot het aannemen der gouden medaille, 3'le kl.hun dooi- den Paus toegekend. Tot burgemeester der gemeente Ottersum is benoemd de heer J. Grutters. Tot inspecteur der registratie en domeinen zijn benoemd: van de lsle kl.de heer F. II. van de Poll. thans inspecteur der 2dB kl.; van de 2<ie kl., de 'hh. G. E. Termaat, S. II. Rink, S. J. van Slooten, J. II. Winkelman, L. Roosenburg en A. W. van Boven, thans inspecteurs der 3'lc kl. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Cuyk de heer E. F. II. de Qaay, thans te Brakel; en te Gennep de heer N. J. M. Schelf hout, thans te Hekkens; tot ontvanger der in- en uitgaande regten te Hek kens is benoemd de heer C. A. Penning Jr.thans te Angerlo. De luit. ter zee 2,le kl. A. G. Ellis en de officier van gez. 3'lckl. G. L. Aalbertsberglaatst behoord hebbende tot het eskader in O. I. en van daar den 28sle" Jan. jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met dat tijdstip op non activiteit gebragt. In de Maandag 11. gehouden zitting van den gemeenteraad lokte het voopstel tot driejarige verpachting van den tol aan den Scheveningschen weg eene niet onbelangrijke discussie uit. Enkele leden trokken partij voor de argumenten, voorkomende in een adres van een bewoner van Scheve- ningen, die aandrong op de opheffing van genoemden tol, omdat deze een struikelblok is, als belemmerende de passage. Zij wilden aan de financiële commissie de vraag onderwerpen, of de afschaffing van den tol financiële bezwaren zou opleveren. De voorzitter en vele andere leden bestreden dit voorstel. Deze belasting drukte niet zwaarzij trof hoofdzakelijk de weelde en leverde inderdaad eene vrij aanzienlijke uitkomst op, die bij de toene mende drukte steeds zou klimmen. Hoewel veel vóór die afschaffing in het midden was te brengen, mogt men daartoe niet overgaan, wanneer men kon bevroeden dit verlies bij den minst ongunstigen toestand der financiën op den hoofdelijken omslag te moeten vinden. De tegenoverstaande meening van een en ander was, dat bij den goeden stand der financiën en den in houd der begrooting van het loopend dienstjaar deze inkomst zonder be zwaar gemist kon worden. Met 22 tegen 10 stemmen werd ten slotte het voorstel van burg. en weth. aangenomen tot continuatie der verpachting. Eergisteren avond is aan het spoorwegstation alhier de heer dr. van Wieringen Borski, rector van het gymnasium te Delft en schoolopziener, die aan zijnen alhier woonachtigen zoon een bezoek had gebragt, door eene hevige beroerte getroffendie onmiddellijk den dood ten gevolge had. De nieuw beroepen predikant bij de Evang. Luth. gemeente alhier, d«. T. H. Michelsen, zal aanst. Zondag bevestigd worden en zijne intrede doen. I!U1TKINL UNDSCIIE BEHIGTKN. BELGIF, In Brussel en de omstreken heerschen sedert eenigen tijd koortsen en andere ziektende algemeene gezondheidstoestand is er thans zoo ongunstig dat er in de kerken dagelijks openbare gebeden om afwering van krankhe den worden opgezondenen dat de minister van oorlog de kweekelingen der militaire akademie met verlof naar hunne familiën heeft teruggezonden, en het uitzetten van schildwachten op de straten heeft doen schorsen. Men verzekert, dat de Paus de bisschoppen van België ontheven heeft van de verpligting, die hun was voorgeschreven, om zich te verzetten tegen de uitvoering der wet op de studiebeurzen. E\ K LA\" tffi LONDEN2 Februarij. Den 16JeD dezer zal de troonrede, strekkende tot eigenlijke opening der zitting van het parlement, door de koningin zelve worden uitgesproken. Uit het schrijven, waarmede de heer Gladstone de parlementsleden van zijne partij uitgenoodigd heeft om dadelijk bij den aanvang der zitting op te ko men wordt opgemaakt dat het ministerie alsdan een plan voor de nieuwe regeling van de zaken der Anglicaansche kerk in Ierland gereed zal hebben. In deze hoofdstad is door een groot aantal belastingschuldigen eene meeting gehouden, waarin de steeds toenemende druk der belastingen te Londen werd besproken. De belasting bedroeg gemiddeld per hoofd 7 shil lings per M, en er werd verzekerd, dat alleen door beter administratie dit op 5 shillings kon gebragt worden. Alleen ten gevolge van slordigheid in de inzameling worden 6 pence op het opcenten betaald. De ontvanger had alles gedaan om onderzoek naar den tegenwoordigen toestand en ver betering daarvan tegen te houden en de vergadering werd het dan ook in een harer besluiten eens om aan de regering het ontslag van dien beambte te verzoeken. Blijkens eene opgave van het statistisch bureau, werden gedurende het jaar 1868 aangegeven 1,047,859 geboorten en 636,881 sterfgevallen. De landver huizing van inboorlingen bedroeg 142,731 personen, of ongeveer 390 per dag. In het midden van het jaar was het aantal der gevestigde bevolking 30,369,845. De Spectator deelt mede, dat de bibliothecaris van het India House een merkwaardigen vond heeft gedaan. In eene kistwelke tot nu toe der aandacht was ontsnapt, heeft hij de boekwerken gevonden, door Ti- mur, den grooten Mongool, op zijne veroveringstogten verzameld. Onder andere schatten, heeft hij documenten gevonden, welke voor de geschiede nis van Mohamed van het grootste belang zijn. Het is nog niet bekend, of deze kist bij de eerste of tweede verovering van Delhi in Britsche handen is gevallen. Men onderstelt, dat deze boeken door de afstammelingen van den Tartaarschen veroveraar met godsdieustigen eerbied zijn bewaard ge bleven. Het van Hamburg naar St. Thomas bestemde Nederlandsche schip Amalia is hij Portland gestrand. Nabij Sheffield hebben 500 mijnwerkers den arbeid geslaakt; zij vor- deren vermindering der werkuren en meerder loon. Zaturdag en Zondag 11. heeft in het westelijk en zuidelijk gedeelte van Engeland en langs de kust van Ierland een vreeselijke orkaan gewoed, die zeer veel verwoesting heeft aangerigt, vooral op die plaatsen waar men tevens overstrooming had, zoowel ten gevolge van de hooge zee, als door den aandrang van water in de rivieren en de zware slagregens. Op ver schillende plaatsen hebben de wegen zoodanig geledendat alle gemeenschap gestremd is. Langs de kanten van Devon en Cornwallis zijn onderscheidene dijken en dammen zwaar beschadigd. Bij Dawlisliin Devonshirewerd een eind van ruim 100 el lengte eensklaps uit den lioogen wal weggerukt, waarna een geheel nieuw muurwerk ter zijde van den spoorweg door eene enkele stormvlaag als van den bodem werd weggevaagd. In de omstreken van Windsor, Eton en andere plaatsen staat eene geheele oppervlakte land onder water. -Van het hotel bij den dijk te Ryde werden al de ramen dei- benedenste verdieping te gelijk door de golven verbrijzeld en een gedeelte van den muur naar binnenshuis gedrongenzoodat in de kelders en het ge heele benedengedeelte van het gebouw alles plotseling door en over elkander spoelde'. De zecdam in het front van het Yachtclub-huis aldaar lag in een oogenblik verwoest en van het Victoria-havenhoofd zijn de overblijfselen te Portsmouth komen aandrijven. Op vele plaatsen heeft men de inwoners slechts met moeite aan het gevaar van te verdrinken kunnen onttrekken. Volgens berigtcn uit Indië nemen de autoriteiten alle mogelijke maat regelen met betrekking tot den hongersnood in eenige districten. Terwijl men zoo goed mogelijk in het gebrek aan voedsel voor de menschen tracht te voorzien, gaat het minder gemakkelijk ook voor veevoeder te zorgen. Van daar dat duizenden stuks vee van honger en dorst omkomen; in e'én district zelfs 30001) stuks. FRAHKRMK. PARIJS, 2 Februarij. Officiële berigten uit Athene melden dat de koning besloten heeft de verklaring van de conferentie aan te nemen', en als gevolg daarvan het door zijne ministers aangevraagde ontslag heeft verleend. Men verwacht dat de heer Rangabé, na aan den voorzitter der conferentie van de toetreding der Grieksche regering kennis te hebben gegeven, belast i zal worden met de zamenstelling van een nieuw kabinet. Eene interpellatie, in het wetgevend ligchaam tot de regering gerigt, i betreflende het misbruik dat onder de nieuwe wetgeving van het regt van vergadering wordt gemaakt heeft geen gevolg gehad, daar zij door den i voorsteller werd ingetrokkenna de verklaring door den minister van jus- i titie gegeven dat de regering de wetgeving op dat punt in al hare vrijge vigheid zou staande houdenmaar ook in al hare strengheid zou handhaven. c Intusschen werd, volgens de Palrie, in dezer dagen gehouden volksbijeen- 1 komsten het grofste communisme op den voorgrond gezet, met dreigende c uitvallen tegen den persoon des keizers. Nooit vroeger, zegt dit blad, zelfs niet in de donkerste dagen van het droevig eindend kluchtspel, in 1848 door de clubs te Parijs opgevoerd, hoorde men eene zoo schaamteloozemet valsche wetenschappelijkheid opgeschikte uiteenzetting van stellingen, die in de daad niets anders zijn dan de wijsbegeerte der dieven. Doch die zamen- komsten van liefhebbers van het goed des naasten hebben ook eene nut- tige zijdeimmers zij laten ons eenen blik op den bodem onzer burgermaat- j schappij slaanen toouen hoeveel slechtheid en woeste begeerten aldaar p verscholen liggen. Zoo de burgerstandin zijne geneigdheid om de regering te wantrouwen of te bespotten, gevaar liep van in te sluimeren en de waak- p zaamheid te laten varen, zou hij weder wakker worden geschud door het p zien der blijvende gevaren en der aanhoudende gisting, welke hier thans in j, openbare vergaderingen aan het lichLkomen. Uit Algerië is berigt ontvangen dat de rust dier kolonie wederom J door eene oproerige beweging van inlanders gestoord is; in het zuiden van het Algerijnsche grondgebied zijn volksstammen, die aan hetFranschegezag gehoorzaamdendoor andere stammen aangevallen.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2