van het 5Je reg. inf., bezig zijnde met schaatsenrijden, viel door het ijs en zoude zeker verdronken zijnware het niet dat de sergeant B.van ge noemd reg.ter hulpe toesnelde en het geluk had hem te redden. De ser geant, blijde eene goede daad te hebben verrigt, ging hiervan verslag doen aan den kolonel, doch kreeg ten antwoord, dat hij den volgenden dag op het rapport moest komen; alstoen ging hij naar den kommandant zijner compagnie en vertelde hem het gebeurde. Deze schonk den sergeant voor zijne menschlievende daad, maar ook omdat hij zonder voorafgaande per missie zich bij den kolonel had aangemeld, eene belooning, en wel vier dagen policie-kamer. Te Maastricht had dezer dagen een der voerlieden van den heer P. Regout het ongeluk van de door hem gevoerde kar te vallen, met het ge volg, dat het rad hem over het hoofd ging, aan de gevolgen waarvan hij dadelijk overleden is. De verongelukte laat eene vrouw met 5 kinderen achter. 's GRAVENHAGE, 28 Januarij. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: aan E. D. Kumm, rentmeester van het goed Patzal, en C. Vogt, notaris, elk de zilveren medaille met een loffelijk getuigschriftaan W. Roman en A. Lille- manlandlieden van het goed Patzalelk de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift; en aan J. Reimann en 11. Allmann, landlieden, de eerste van het goed Patzal, de andere van het goed Illust. ieder eene grati ficatie van tien gulden, met loffelijk getuigschrift, wegens het redden der bemanning van het in November 11. nabij het eiland Oesel verongelukte Ne- derl. schip Aaltje, kapitein lloedemaker. Z. M. heeft vergunning verleend aan R. Distelblom te Laren en W. C. F. Nieuwenhuis te Amstro, lol het dragen van het kruis Jul ei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Aan den heer J. M. Klaessen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend ais burgemeester der gemeente Posterholt. Aan den heer dr. A. L. Gastmann is, op zijn verzoek, ontslag ver leend uit zijne betrekkingen van directeur der rijkskweekschool voor on derwijzers te Haarlem en van schoolopziener in het 5<le schooldistrict van Noordholland. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: 1°. tot lid en voorzitter der commissie, in 11 69 belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Junij 1805: dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Lcydeu; tot lid en ondervoorzitter' dr. W. Koster, hoogl. te Utrecht; tot lid en secretaris dr. A. lleynsius, hoogl. te Leyden; tot leden dier commissie dr. 1). llellema, officier van gez. le ld. te Willemsoord; dr. C. J. Matthes, hoogl. te Amsterdam; dr. A. C. Oudemans, hoogl. te Delft; dr. N. W. P. Rauwenholï'. leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdamen dr. If. G. van de Sande Bakhuyzen, hoogl. te Delfttot plaatsvervangende leden dier com missie dr. L. A. J. Burgersdijkdirecteur der h. burgerschool te Deventer; dr. F. van Calker, leeraar aan de rijks h. burgerschool te Tilburg; dr. F C. Donders, hoogl. te Utrecht; dr. J. L. Dusseau, te Amsterdam; dr. J. W. Gun ning, hoogl. te Amsterdam; dr. F. A. W. Miquel, hoogl. te Utrecht; dr. P. L. Rijke, staatsraad, hoogl. te Leyden, en dr. T. Zaaijer, hoogl. te Leyden. 2". tot lid en voorzitter der commissie, in 1869 belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens art. 5 dier wet. dr. G. J. Loneq, hoogl. te Utrecht; tot lid en ondervoorzitter dr. F. W. Krieger, hoogl. te Leyden; tot lid en secretaris dr. J. L. Chanfleury van IJsselstein. hoogl. te Amsterdam; tot leden der commissie dr. J. A. Boogaard, hoogl. te Leyden; dr. L. C. van Goudoever, hoogl. te Utrecht; C. J. van Ilees, eersten officier van gez. 2,le kl. te Amsterdam; dr. A. H. Israels, lector te Amsterdam; dr. S. Rosenstein, hoogl. te Groningen; dr. W. M. IT. Sanger, hoogl. te Groningen, en A. Stel-" lingwerff, oud-apotheker te Amsterdam; tot plaatsvervangende leden dier commissie dr. E. A. van der Burg, leeraar aan de rijks li. burgerschool te Leeuwarden; dr. F. Z. Ermerins, hoogl. te Groningen; dr. T. Halbertsma, hoogl. te Utrecht; dr. M. Imans, te Utrecht; dr. ,1. Hissink Janssen, hoogl. te Groningendr. F. Rienderhoff, te Rotterdamd'. G. E. Voorhelm Schnee- voogt, hoogl. te Amsterdam; dr. A. E. Simon Thomas, hoogl. te Leyden; dr. G. C. B. Suringar. hoogl. te Leyden, en dr. J. W. 11. Tilanus, hoogl. te Amsterdam. 3». tot lid en voorzitter der commissie, in i869 belast met het afnemen der examens van hulp-apotheker en apotheker, volgens artt. 8 en 9 dier wet dt P. J. van Kerckhoff, hoogl. te Utrecht; tot lid en ondervoorzitter dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam; tot lid en secretaris C. H. van Ankum. apotheker te Groningen; tot leden dier commissie dr. J. Bosschajr. inspecteur van het midd. onderwijs, te 'sGravenhageen R. J. Opwyrda, apotheker te Nijmegen; tot plaatsvervangende leden dier commissie J J. Bruinsmaapotheker te Leeuwarden; dr. C. H. 1). Buys Ballot, hoogl. te Utrecht; dr. D. J. Coster, te Amsterdam; dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogl. te Groningen, en J. P. C. van Tricht, apotheker te Arnhem. Naar men verneemt zal Z. M. de koning in de eerste dagen van de volgende maand voor acht dagen naar het Loo gaan en van die gelegenheid gebruik maken, om het korps Velnwsche scherpschutters te inspecteren. In de Heerenstraat is heden morgen eene alleen wonende jufvrouw, door het vlam vatten liarer kleederendeerlijk gebrand. Zij gaf altijd voor behoeftig te zijn en zich geene hulp te kunnen aanschaffen, zoodal de buren haar nu en dan te hulp kwamen. Soms riep zij de buren te hulp uit een louteren gril, waarvan het gevolg was dat zij haar heden op haar geroep eenigzins lang lieten wachten. Toen de commissaris beden last gaf haar naar het gasthuis te brengen, deelde zij hem mede dat in eene lade harer ladetafel een trommel stond, waarin ƒ4000 aan effecten en vele gou den en zilveren voorwerpen geborgen waren. BUIÏKNL\N!)SCE BK i1 iGTKN m K ie «b i e BRUSSEL26 Januarij. De begrafenis van het stoffelijk overschot van den kroonprins heeft Maandag in de kerk van Laeken plaats gehad. Het lijk is bijgezet in den grafkelder, waarin het stoffelijk overschot van koning Leopold I en van de koningin Louise Marie van Orleans bewaard wordt. De koning heeft de begrafenisplegtigheid bijgewoond. De lijkplegtigheid werd ook bijgewoond door het corps-diplomatique en door deputatiên uit de kamers en uit de hooge slaatscollegiën. Men schat op 4000D het aantal der personen, die uit Brussel en omstreken naar Laeken waren gegaan om de iijkstatie te zien. Heden is in de hoofdkerk eene lijkdienst gevierd voor den overleden kroonprins. De dienst werd verrigt door den aartsbisschop van Mechelen. Deze plegtigheid werd door den graaf van Vlaanderenniet door den koning bijgewoond. EKGELASB. LONDEN, 26 Januarij. Als maatregel van bezuiniging heeft de admiraliteit vastgesteld dat de rijkssclieepwerf te Woolwich den Ul™ October aanst. wordt opgeheven, en dat de magazijnen en tuighuizen der rijkswerven te Deplford den ls,eD April ontruimd moeten zijn. In berigten uit de Kaapstad van 20 Dec. 11. wordt nog gemeld dat de heer Brand op nieuw tot president van den Oranje-Vrijstaat is verkozen. Hoewel hij de eenige candidaat was, en alzoo zijne herkiezing niet betwist werdzijn de stemgeregtigde burgers in grooten getale opgekomen om hem een blijk van vertrouwen te gevenzoodat hij een duizendtal stemmen meer verkreeg dan bij zijne eerste verkiezing in 1863. Volgens berigten uit Rio Janeiro heeft aldaar een brand gewoed in de pakhuizen der douane, die eene schade van 50000 heeft veroorzaakt. FRA51KR 1.7 It. PARIJS, 26 Januarij. De Ind. Beige meldt dat er eene memorie is gesteendrukt, bestemd om aan het publiek bekend te maken wat Griekenland tot zijne verdediging in de conferentie had willen inbrengenzoo het er zitting had kunnen ne men. Zij zoekt eerst het Turksche ultimatum punt voor punt te wederleg gen, en zegt verder dat Griekenland, alvorens de vroegere betrekking met Turkije te hervatten, vorderen mag dat de Porte haren vlootvoogd Hobbart- pacha aan een geregtelijk onderzoek late onderwerpen wegens de feiten, die hem door den kapitein der Enosis ten laste gelegd zijn. Bij deze memorie behooren als aanhangsel bescheiden, uitgegaan van het Grieksche ministerie van oorlog, die strekken moeten om te bewijzen dat de Grieksche regering ter goeder trouw getracht heeft de feiten te beletten, waarover Turkije zich beklaagde. Volgens berigten uit Athene, door de Patrie medegedeeld, bevindt zich de Grieksche regering in eene uiterst groote verlegenheid. De verte genwoordigers van den zeehandel, die door de sluiting der Turksche havens te gronde gaat, vragen vrede, onverschillig met welke opofferingen; maai de bewegingsparij wil oorlog, en daar zij bestaat uit lieden, die hunne stem op de straten doen hoorenen die tot nu toe steeds den val of de verhef fing van dynastièn hebben bewerkt, wordt zij door den koning en de mi nisters ontziente meer daar zij in deze zaak het meerendeel van het leger aan hare zijde heeft. Aan die partij is het gelukt eene dweepzieke opge wondenheid te weeg te brengen onder de volksmassa's, welke niet redene ren. Op de straten ziet men lieden rondgaan inet vaandels, waarop bet woord oorlog te lezen staal; en in den nacht tusschen 18 en 19 Januarij zijn er in de straten en tot op de muren van 's konings paleis plakkaten aangeslagen met deze woorden: «Oorlog of vervallen-verklaringDe minis ters begrijpen dat zij zich naar den wensch der mogendheden zouden dienen te voegenmaar zij zien zoo groote moeijelijkhedcn voor zichdat zij niet weten welk besluit te nemen. Zij zoeken op dit oogenblik naar eene oplos sing, die een iegelijk zou kunnen tevreden stellen. Of zij die zullen vinden is nog niet bekend. Het regeringsblad bevat een rapport des ministers van oorlog aan den keizer, waarbij maatregelen worden voorgesteld om den overgang van zeker aantal onderofficieren des legers na volbragten diensttijd in burgerlijke ambtsbetrekkingen gemakkelijker te maken. Volgens het rapport zullen deze maatregelenwaardoor het avancement bij de kaders der onderofficieren bevorderd wordt, strekken om de welwillende bedoelingen des keizers te verwezenlijkenen is daarvan een zeer goede indruk op het leger te ver wachten. De keizer heeft het voorstel goedgekeurd. S PA SJE. Volgens besluit der regering neemt het rijk bezit van de archieven bibliotheken en kunstverzamelingen in kerken en andere godsdienstige ge bouwen. De bibliotheken der seminarién zullen in handen der geestelijkheid blijven. Die inbezitneming heeft overal zonder verzet plaats gehad, uit gezonderd te Burgos, alwaar, gelijk reeds gemeld is, de burgerlijke gouver neur, toen hij zich naar de hoofdkerk begaf, om een inventaris der aldaar aanwezige stukken op te makenwerd vermoord. Burgos is thans in staat van beleg gesteld. Te Madrid heeft op 26 Jan. eene demonstratie tegen den pauselijken nuntius plaats gehad. Het volk, opgewonden door den in Burgos aan den gouverneur gepleegden moord en door de weigering van den Paus om den gezant der Spaansche regering te ontvangenheeft het pauselijke wapen van het hotel van den nuntius afgerukt en op de straat verbrand. Van daar trok de menigte naar het ministerie van eeredienst en eischte dat de nuntius zonder verwijl weggezonden zou wordenwaarop de onder-staatssecretaris antwoordde dat de regering den post van nuntius had afgeschaft. De nun tius, die gewaarschuwd was, had in tijds de wijk naar het Fransche gezant schap genomen. Men kent thans meer bijzonderheden aangaande het gebeurde te Burgos. De gouverneur is in de hoofdkerk vermoord en zijn lijk daarna vrecsselijk verminkt door de straten gesleurd. Het kapittel; hetwelk in de kerk aan wezig was, heelt niets gedaan om het plegen van den moord en de mis handeling van het lijk te beletten. De deken, de provisoren en twee ka nunniken zijn in hechtenis genomen. Er zijn verscheidene bataillons noordwaarts gezonden ter versterking van het garnizoen van Vittoria; en er zullen verder aanzienlijke versterkin gen worden afgezonden naar Navarra, alwaar de Carlislen, naar de bij de regering ontvangen berigtenweldra eene gewapende beweging zullen aanvangen. De financiële toestand des lands is hoogst treurig. Men spreekt er zelfs van dat de minister van financiën zich in de harde noodzakelijkheid zal zien gebragt de belasting op de eonsumtie van eetwaren op nieuw in te voeren. Op de eene of andere wijzehoe bezwarend ookzal er geld moeten gevonden worden. Binnen 's lands is het vertrouwen evenzeer ten einde, als het staats-crcdiet buiten 'slands. Het gereed geld verdwijnt meer en meer, deels door uitvoer en deels door verberging. Een bedrag van acht of tien miUioen is weggevloeid door liet aankoopen van graan buiten 's lands, ter voorziening in de schaarschheiddie hier te lande door misge was veroorzaakt is. Ook worden groote sommen gelds uit het land gezonden ten behoeve van rijke familiën, die uitgeweken zijn. PRCIIIEN. BERLIJN;, 26 Januarij. De nieuwe Rijnscheepvaart-acte zal, naar men verneemt, den lslin Julij in werking treden. -- Het vermogen van koning George van Hanover, dat onder beheer van Pruissen is, bedraagt, met uitsluiting van den inventaris der paleizen en kasteelen, omstreeks 13,382,000 th. De kosten van hel beheer zijn 180,000 th. 's jaars. Het hoofd van het huis Rothschild te Weenen heeft aan de Israëlitische gemeente aldaar eene som van 200,000 fl. geschonken voor den bouw van een Israëlitisch gasthuis van 100 bedden.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2