LEYPSCIIE conto VRIJDAG 29 JANUARIJ. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, Woensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. AJzonder lij ke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTEN. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS TAN LEYDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Rollings in deze provincie^ van den 20sten Januarij 1869, A.N°. 425 (2e afd.), Provinciaal blad n°. 8, houdende regeling van de Loti?ig voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Augustas 1861 Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sten Mei 1862 (Staats blad n°. 46) Doen te wetendat de Loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor ben die geboren zijn in het jaar 1WI9, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dingsdag, Woensdag en Donderdag, den 9den, 10den en llden February aanstaande, telkens des morgens te negen uren; Dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dingsdag de?i 9den Februarij 1869, voor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letter A toten met de letter G, op Woensdag den 10d,,n Februarij 1869, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter H tot en met de letter O, en op Donderdag den 11 den Februarij 1869, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter P toten met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, bet nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig is en de ingeschrevene niet is opgekomen. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriftenvermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faarn staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van bet daarbij verklaarde, door mede-onderteekening verantwoordelijk stellen, de gelegenheid bpstaat ter Sëeretariè dezer gemeente op Vrijdag en Zaturdag, den 12den en 13den Februarij aanstaande, tusschen 'svoormid dags tien en 7s namiddags drie uren. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant van den 29sten Januarij en den 5den Februarij 1869 worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lbtden 28 Januarij 1869. v. d. BRANDELEB, Burgemeester. y. PUTTRAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien het adies van Hendrik Verwèr, koopman, om vergunning tot het hou den en mesten van een of meer varkens op de plaats achter zijne woning in de Geerestraat, geteekend wijk II n°. 474; Gelet op art. 224 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld 24 October 1867; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- 1 Iegene eri belendende panden, ten op/igte der infórmatiën de commodo et incom mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den tsten Februarij aanst.'s vooimiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester c?n Wel bonders voornoemd, v. d. BRANDELEB, Burgemeester. Leyden, 28 Januarij 1869. y. PUTTKAMMKR, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden noodi^t bij deze, krachtens art. 7, 2e ali'n.der Wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uitom zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagendaarvan vóór den vijl tienden Februarij e. k.door overlegging der aanslagbilletten ter secretarie dezer gemeente, te doen blij ken, ten einde, zoo noodig, hun regt te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En zal hiervan af kondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. De Voorzitten voornoemd, Leyden, 28 Januarij 1869. v. d. BRANDELER. BIN .NË.NLA NDSC11K BK lil GIL N. LEYDEN28 Januarij. Gedurende het jaar 1868 zijn aan het kantoor van den rijksteles raaf alhier verzonden 12864 berigten naar binneulandsche kantoren en 8(10 be- rigten langs de Belgische en Duitsche lijnen en die der internationale tele- graafmaatschappijte zamen 13664 berigten. Ontvangen 12735 berigten van binnenlandsche kantoren en 881 berigten langs de reeds genoemde lijnen, te zamen 13616 berigten. De opbrengst was: binnenl. verkeer 3,959.12% buitenl. verkeer 662.69%, te zamen ƒ4,621.82. Met genoegen vernemen wijdat aan de hecren A. J. Wetrens en B. H. Taylor, onderwijzers aan de burgerzangschool alhier, dezer dagen het eere-lidmaatschap der maatschappij tot Nut van 't Algemeen is aangeboden. Gisteren avond trad de heer J. J. L. ten Kate, van Amsterdam, in de stads-gehoorzaal op, lot het houden van de eerste voordragt van zijn dicht stuk de Planeten. Hoewel een vrij talrijk publiek aldaar aanwezig was, was de opkomst beneden onze verwachting; wij hadden ons, te oordcelen naar bet genoegendat men algemeen bij de voordragt van de Schepping had gesmaaktook hier eene eivolle zaal voorgesteld. De gevierde dichter mogt ook nu weder door de voordragt zijner keurige, nu eens zacht vloei- jende, dan weder als een bruisende stroom daarheen rollende zangen de aandacht van zijn gehoor in hooge mate boeijen. Na zijne hoorders te hebben bekend gemaakt met de hoofdgedachte van het dichtstukt. w. dat van alle wereldbollen de aarde alleen geschikt is tot verblijfplaats van den menscli en tot zijne ontwikkeling, bezong hij in een schoonen proloog de heerlijkheid der aarde, in welken zang de poëzy des geloofs. Voorgedragen met den gloed eener innige overtuiging, niet naliet diepen indruk te maken. De verder door hem voorgedragen zangen waren gewijd aan de beschouwing van Uranus, Saturnus, Jupiter, en de Asteroïden en Mars. Om in enkele trekken al het sehoone zamen te vatten, dat de dichter zijne hoorders aan bood, is moeijelijk; het zou slechts een te flaauw denkbeeld van liet geheel geven. Talrijk toch waren in die zangen de passagesdie het pu bliek als het ware aan des sprekers lippen boeiden. Zijne beschouwing over hel schemerlichtnaar aanleiding van het schemerlichtdat altijd op Uranus heerscht; de beschrijving, naar aanleiding van de altijd durende stormen en onweders op Jupiler, van eenen storm op de Antilles, en van een on- weder. waarbij ook de verdiensten van Franklin werden gehuldigd; de be schrijving. naar aanleiding van den naam Mars. ook aan den god des oor- logs gegevenvan den oorlog in zijne alles vernielende krachtgevolgd door eene verheerlijking van de zegeningen des vredes. het waren zoo vele tafereelen vol gloed en leven. Iedere zang werd besloten met de uit drukking der hoofdgedachte van het geheel, dat de moederaarde het in lie felijkheid en aantrekkelijkheid won van de planeet, die de dichter ter be schouwing had voorgesteld. Zij die deze voordragt van ten Kate niet hebben i kunnen bijwonen hebben zich een degelijk genot moeten ontzeggen. De wis- en natuurkundige afdéeling der kon. akademie van wetenschap- pen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. -De heer mr. D. Koorderslid van de tweede kamer der staten-gene- raai en leeraar aan de Delftsche inrigting tot opleiding van O. I. ambtenaren is ten gevolge eener hevige hersenziekte te Bennebroek overleden. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Haar lem, noodzakelijk geworden door het overlijden van den heer mr. D. Koor ders, zal plaats hebben op Dingsdag 16 Febr. aanst., en dat, zoo eene her stemming noodig isdeze zal geschieden op Dingsdag 2 Maart daaraanvolgende. Bij de herstemming in het hoofd-kiesdistrict Ridderkerkter verkiezing van een lid der prov. staten van Zuidholland, is gekozen de heer mr. H. M. Barendregt van Charlois, met 252 stemmen. De heer C. A. Molenaar ver- j kreeg 234 stemmen. Er waren 498 stembilletten ingeleverd, waarvan 12 van onwaarde. In een schrijven van den Ned. cousul-generaal te Athene wordt hel reeds langs anderen weg ontvangen berigt bevestigd, dat de Grieksche regering op het besluit van den 4I,I° dezer, waarbij de uitgifte van sehat- kistbilletteri met gedwongen koers ten bedrage van 15 millioen drachmen bevolen was, teruggekomen is. Die maatregel is bij kon. besluit van den ll,lcn dezer ingetrokken, en vervangen door eene schikking met de Nat. jj bank en de Ionische bankwelke ieder aan het gouvernement een voor- I schot zullen doende eerste van 14 uiillioeu drachmenwaarvan 4 in baar j geld en 10 in banknotende laatstgenoemde van 7 millioen drachmen waarvan 2 in baar geld en 5 in banknoten. Met de dagteekening van het j besluit is aan de noten der beide genoemde banken de gedwongen koers gegeven. (Stc.) Blijkens eenen vergelijkenden staat der NedérlandscKè koopvaardijvloot op 3l Dec. 1867 en 31 Dec. 1868. beliep het aantal op 3' Dec. 1868 aanwezige schepen 2117, inhoudende 267,596 lastenop 31 Dec. IP67 bedroeg dit aan tal 2159 schepen, inhoudende 270,082 lasten. i Gedurende het jaar 1863 zijn ingeklaard, onder Nederl. vlag 2961 sche- j pen, metende 616.257 tonnen, onder andere vlaggen 4780 schepen, metende 1,373,557 tonnen en 533 schepen in ballast. Uitgeklaard, onder Nederl. vlag 2174 schepen, metende 461.326 tonnen, onder andere vlaggen 3061 i schepen, metende 916.473 tonnen en 3200 schepen in ballast. In 1868 was het aantal ingeklaarde geladen schepen 387 minder dan in 1867 en dat der uitgeklaarde geladen schepen 190 meerder dan in 1867. j Het getal correspondenten der maatschappij van Weldadigheid, in de f verschillende plaatsen is met ongeveer 50 vermeerderd. In het geheel telt I de maatschappij thans 47 afdeelingen en 154 correspondentschappen; terwijl Ij het getal leden omstreeks 5700 bedraagt. Ij Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot hoogleeraar in de regts- I geleerdheid aan het athenaeum iilustre aldaar benoemd de heer nu. G. van I Tienhovenadjunct-commies hij het dep. van justitie. Door den gemeenteraad van Arnhem is tot directeur der hoogere bur- 5 gerschool aldaar benoemd de lieer dr. J. M. van Bemmelen, té Groningen. T Aan den I.ingedijk onder Leerdam is in de votige week een schippers- I knecht gevonden in bewusteloozen toestand. Het bleek dat geweld aan 5 hem was gepleegd. Den volgenden dag is hij overleden. Door de justitie is, op vermoedeneen persoon in hechtenis genomen. Te Enschot, in Noordbrabant, heeft Maandag 11. mej. Piggen, geb. Denissenharen I00slcn verjaardag gevierd. Zij heeft bij die gelegenheid een nieuw orgel aan de kerk aldaar geschonken. De Noord-JJrab. meldt het volgende uit 's HcrtógehbbscbVrijdag jl. J' eisehte het ijs buiten de St. Janspoort alhier bijna etiï offer. De l.titaitanf K.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1