MAANDAG 18 JANUARIJ. STADS-BER1GTEN. &HONSBELASTING. tïïjPMN T n^r 1809. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzónderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van 3 Leydendoet te wetendat aan den Ontvanger der directe belas- tingen alhier is ter hand gesteld het, op den 7den dezer maand, invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1869, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden den ingezetenen op nieuw herinnerd de bepa- (I lingen der Wet van den 24sle° April 1843 Staatsblad n«. 14), om j| van alle stichtingenvernieuwingenaan- of bijbouwingenin de termen der Wet vallende, aan de Zottors "flor CüesEipesate, waar de gebouwen gelegen zijn, aangifte te doen binnen zes maan den na de ingebruikstelling der perceelen, of nadat deze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken; van alle voornoemde gebouwen, met betrekking tot welke binnen gemelden termijn geene aangifte gedaan is, zal de aanspraak op vrijstelling vervallen. Eu zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester van Leyden, Leydes, 15 Januarij 1869. v. d. BRANDELER. NATION A UTMILITÏE BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsteD Januani hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in fi HS4&), verpligt zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven I dea asten 'jasten idat bij ongesteldheid, afwezigl^'d of ontstentenis van den militiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is; en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met bueie vazn tot f'lOO. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 31sten Januarij aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 16 Januarij 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. ItlX.N' K NL A N DSC 11 'T 11K ii !G T KN LEYDEN16 Januarij. Bij kou. besluit van 14 Jan. zijn herbenoemd: als plaatsvervangend kantonregter alhier de heer mr. C. A. Boonackeren als kantonregter te Noordwijk de heer nir. F. Canter Alta. Z. M. de koning groot-hertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer F. II. van Iterson, oud-wethouder der gemeente Voorschoten. Het prov. kerkbestuur van Zuidholland heeft op grond der weigering van den appellant, om 200 voor reis- en verblijfkosten zijner leden le storten, geweigerd in liooger beroep le herzien de uitspraak van het klas- I sikaal bestuur van Leyden, betreffende de onwettigheid der verkiezing van zes nieuwe diakenen bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Leyden. Op Maandag den ll,len dezer had hier de tweede vergadering plaats 1 van de Vereeniging Eendragt door vriendschapeene vereeniging door de kleedermakers-gezellen opgerigt, met het loffelijk doel om bij ziekte aan de leden eene geldelijke uitkeering te waarborgen. Allen, die het weimeenen met den werkman, zullen zeker hunne goedkeuring schenken aan deze poging tot onderlinge hulp en daaraan gaarne hunne medewerking en onder steuning schenkenopdat ook die jeugdige plant tot eene gewenschte ont wikkeling moge geraken. Den 30s1"1 Dec. jl. is alhier aangehouden een 50-centsstukdat door het muntcollegie is bevonden valsch te zijn. Hét voerde de beeldtenis van koning Willem 111 en het jaartal 1863, wegende 3.4 wigtjes en bestaande uit tin, lood, antimonium, koper en zink. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomeneu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 174 tot 199 volwassen personen en 99 tot 111 kinderen. Tot voorzitter van liet Ned. Bijbelgenootschap, ter vervanging van den heer mr. J. Messchert van Vollenhovenna 10 jaren die betrekking te heb ben bekleed afïetreden en niet herkiesbaar, is gekozen de heer mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg, te 's Gravenhagedie deze benoeming J heeft aangenomen. Door H. M. de koningin is ten behoeve der internationale tentoonstel- p ling, (lit jaar le Utrecht te houden, eene gift verstrekt van ƒ150 en het is te verwachten dat ook door andere leden van hot kon. huis gelijke blijken van belangstelling zullen worden gegeven, waartoe Z. M. de koning, door eene gift van ƒ300 het voorbeeld gaf. Door eenige leden van de kamer van koophandel te Amsterdam is 150 bijgedragen en de kamer van koop handel te Kampen heeft zeven zilveren medailles beschikbaar gesteld. De Arnh. C. bevat het volsende schrijven uit Amsterdam: Door de bankiers te Amsterdam, die met de conversie zijn belast, is hij hel Oosten- rijksche gouvernement op nieuw aangedrongen op bespoediging der toezen ding van een getal nieuwe stukkentoereikend om de conversie voor alle soorten van effecten zoo spoedig mogelijk open te stellen. De conversie is wel is waar te Weenen reeds geopendechter meer pro forinaomdat er nog niet genoeg nieuwe stukken geteekend zijn oiu sroote partijen te kun nen uitgeven, wat binnen acht dagen wel het geval zal wezen. Wat de opzending der stukken naar Weenen betreft, niemand zal die risico willen loopen of de kosten daarvan dragen, nu toch door het Oostenrijksche gou vernement eerstdaags gelegenheid wordt gegeven, kosteloos in Nederland te converteren. Bij het iustructie-bataillon te Kampen traden gedurende het jaar 1868 in dienst 501 jongelingen472 zijn als korporaals naar de verschillende regi menten vertrokken en iö, om verschillende redenen, van het bataillon ver wijderd. 0 In den gemeenteraad van Delft is het voorstel ingekomenom ter voorziening in de stoornis in de lessen van den heer Koorders aan de Indi sche instelling, ten gevolge zijner ongesteldheid, den heer Spanjaard tijdelijk aan te wijzen om den heer Koorders in die lessen te vervangen. Onder 'sGravesandeaan den Hoek, had eergisteren een treurig onge- j luk plaats. Een der arbeidersop de wegrijdende zandwagens willende springen, miste zijn sprong, kwam op de rails neder en werd door de rade ren verpletterd. Lie man laat eene vrouw met twee kinderen na. Uit Hoorn meldt men: Als een gevolg van den heeten droogen zomer is, hetgeen bijna in een menschenleeftijd niet ondervonden is. de voorraad van de kaas, die in den zomer gemaakt is, thans reeds nagenoeg verbruikt; in vele jaren is dan ook de kaasfabrjeatie zoo gering niet geweest als in het afgeloopen jaar. Te Beekbergen heeft de gewoonte om op Nieuwjaarsdag vuurwapens lossen een offer geihscht. Een jongeling heeft zich op dien dag met een pistool door de hand geschoten, waardoor twee vingers werden verbrijzeld. Be geneesheer verklaarde, dat de hand afgezet moest worden; idoch daar de patient hiertoe niet was te bewegenis hij aan de gevolgen overleden. De algemeene boekhouder bij de maatschappij van weldadigheid te Frederiksoordzekere de V.die door het plegen van valschheid in zijne administratie zich had schuldig gemaakt aan handelingen, zeer ten nadcele van genoemde maatschappij, is door het prov. geregtshof van Drenthe ver oordeeld tot 2 jaren correctionneele gevangenisstraf, 375 boete, 3 maanden subsidiaire gevangenisstraf en in de kosten van het geding. Door burg. en weth. van Groningen is aan den gemeenteraad voorge steld, aan het bestuur van het dep. Groningen der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid te verleenen een subsidie van 1000ten behoeve van de algemeene tentoonstelling voor photographie en kleurendruk, in de maand Julij binnen die gemeente te houden. De Winsch. C. meldt het volgende: Dat aardigheden aanleiding kun nen geven tot ernstige gevolgen, daarvan leverde Ruitebroek dezer dagen een treurig bewijs. Twee jongelieden aldaar, van welke de een in Pmissen had gediend en dc ander de wapenen onder koning Willem III had gedra gen en die zeer goede maats waren, werden aangespoord, zich eens als Pruis en Hollander tegenover elkander te stellen, om eens te laten zien, wie van beiden de sterkste was. De Pruis verloor den slag, achtte zich zeker beleedigd, greep naar eenig voorwerp en bragt daarmede zijne tegen partij zulk een slag op het hoofd toe, dat hij bewusteloos nederzonk. Men vreest voor het behoud van zijn leven.. 'sGRAVENHAGE, 16 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein J. D. A. Barre, ad judant van Z. K. ;1L prins Frederilc, tot het dragen der versierselen van ridder 3de ki. der Kroon-orde, hem door den koning van Pruissen geschon ken, en aan E. de Wijse, Th. Derks, A. Scbiks, J. de Kadt en A. Megens, allen te Druten woonachtig, tot het dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Tot burgemeester der gemeente Ootmarsum is benoemd de heer J. van Barneveld. Tot notaris te Dragten is benoemd de heer W. van Blomcand.-nota- ris aldaar, in de plaats van den heer J. G. van Blom, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. De thans met verlof hier le lande aanwezige kolonel van den generalen staf van het leger in Ned. Indië, G. M. Verspyck, is benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst. ENGELAN LONDEN, 14 Januarij. Volgens eene mededeeling van de Times hebben lord Clarendon en de Amerikaansche gezant eene overeenkomst onderteekend, waarhij ten aan zien van de Alabama-quaestie bijkans hetzelfde is overeengekomen als vroe ger door lord Stanley. Niet alleen de Parijsche, maar ook de Londensehe beurs ziet gevaar voor Europa in den loop, dien de conferentie, dal is het Oostersche vraag-

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1