den echter daarbij met omzigtigheid te werk te gaan. De minister ver- klaarde dat het restitutie-stelsel geen nadeel opleverde voor groote steden; wat betrof de werking in andere plaatsendaaromtrent liet hij onderzoek doen. Het V"c hoofdstuk werd ten slotte aangenomen met 3! tegen 2 stemmen. In de gisteren gehouden zitting is de behandeling der begroot ing voort gezet. Over hoofdst. VI (dep. van marine) voerden eenige leden het woord. De minister van marine beantwoordde de gemaakte aanmerkingendie hoofd- j zakelijk betroffen zijn stelsel van beheer; den toestand der active zeemagt; den aanbouw van materieel, alles in verband met de verdediging der zee gaten; voorts de opleiding van adelborsten; het stelsel van aanbestedingen; het loodswezen en de kustverlichtingenz. Het hoofdstuk werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Bij hoofdst. VIII (dep. van oorlog) kwamen ter sprake het door den tegenwoordigen minister van oorlog ge volgde stelsel van defensie; de regeling van ons vesting-stelsel; devoltooijing en aanleg van fortenin verband met de verdediging van de kusten en de rivieren; de weerbaarheid en de schutterijen; bet stelsel van aanbesteding van krijgsbenoodigdhedenenz. De minister van oorlog verdedigde de be grooting en het door hem voorgedragen eindcijfer; hij zette zijne denkbeel den aangaande ons oorlogswezen en zijne plannen daaromtrent uiteenen gaf de door sommige sprekers gevraagde inlichtingen. Het hoofdstuk werd mede met algemeene stemmen aangenomen. Bij hoofdst, VII A (nat. schuld) werd de vraag behandeld, in hoever eene vermeerderde uitgifte van munt- billetten als nuttig te beschouwen zou zijn. De minister van financien was bet gevoelen toegedaan van hendie meenden dat door eene vermeerderde uitgifte van muntbilletten niet zou worden tegemoet gekomen in de schaarschte van gelddie zich hier en daar doet gevoelenhij zou zich echter beijve ren de circulatie van nmntpapier te bevorderen, liet hoofdstuk werd niet algemeene stemmen aangenomen. Na eene korte woordenwisseling tusschen den heer Fransen van de Putte en den minister van financiën over de aan merking voorkomende in n°. 3 van het verslag omtrent hoofdst. VII B (dep. van financiën) aangaande de door de Nederl. bank uitgegeven balansen werd dit hoofdstuk met 31 tegen eene stem aangenomen. Vervolgens werden de beraadslagingen over bet 1X*|C hoofdst. (dep. van koloniën) gevoerd. Daarbij werd het koloniaal regeringsbeleid van den tegen woordigen minister van koloniën door onderscheidene leden beoordeeld. De heer van Rhemen van Rhemenshuizen zou eene afwachtende houding aanne men; hij zag in den minister een conservatief man met liberale allures. De lieer llartsen vroeg aan den minister of aan de gouvernements-koffij en suiker-cultuur niet de hand zal worden geslagen, noch zijdelings, noch di rect, vóór de toegezegde wettelijke regeling. De minister zeide de qualifi- catie, door den heer van Rhemen aan zijne politieke rigting gegeven, te zullen laten rustenwanneer hij zijne voorstellen zou hebben ingediendzou het blijken of die al of niet juist was. Aan den heer Hartsen ant woordde hij dat, zoolang de wetgever geen uitspraak had gedaan omtrent de koffij- en suiker-cultuur, het de pligt der regering was geen ingrijpende maatregelen op dit terrein te nemen. Het hoofdstuk werd met algemeene stemmen aangenomen. Na eene woordenwisseling tussclien den heer Mes- schert van VoUenlioven en den minister van financiën bij de behandeling van hoofdst. X (onvoorziene uitgaven)over de daarin voorkomende posten van geheime uitgaven, werd ook dit hoofdstuk met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde is de kamer tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. KUmMNLViNOSCiltt BttltlGTKN. J ËNCtEBAN» LONDEN, 12 Januarij. Eene deputatie van officieren van de verschillende corpsen vrijwilligers heeft den minister van oorlog verzocht om verhooging van het staats-subsidie. Deze bedraagt thans 1 per jaar en per dienstdoend mandoch de deputatie verzocht verdubbeling van die somzoowel voor uniformenvoor schietbanen als voor vervoer der corpsen naar de exercitie-velden. De minister was ech ter ongeneigd aan het verzoek te voldoen. Volgens berigten, met de West-Indische mail aangebragt, had den 23,len December weder eene hevige aardbeving op het eiland St. Thomas plaats gehad. FRANKRIJK. PARIJS, 12 Januarij. De conferentie heeft heden hare tweede zitting gehouden en is daarop tot Donderdag uiteengegaan. De Constitutionnel meldt dat in die zitting, ten 4% ure geopend en ten 5 ure gesloten, het proces-verbaal der zitting van Zaturdag gelezen en goedgekeurd is gewordenen de heer Rhangabé de Grieksche gezant, niet tegenwoordig is geweest. Het blad betreurt het j dat Griekenland, reeds den 2''™ Januarij onderrigt van de positie, welke j het ter conferentie zou moeten innemen, en na zich bereid te hebben ver- klaard de conferentie bij te wonenop liet laatste oogenblik eene moeijelijk- heid opwerpt in eene quaestie van vorm. Het blad hoopt dat desniettegen staande de conferentie leiden zal tot de uilkomst, welke de mogendheden zich voorstellen te verkrijgen. De Porte heeft in haar antwoord op de mededeeling van onzen minis- j ter van buitenlandsche zaken verklaard dat van hare zijde niets zou geschie den om den status quo te verergerenmaar dat er geene reden bestaat om den maatregel van de uitzetting der Grieken te schorsen, vermits deze in het wezen der zaak reeds buiten werking gesteld is. De Porte zal den uit slag van de beraadslagingen der conferentie afwachten, alvorens hare ha vens voor de Grieken te sluiten. De Fransche gezant te Athene heeft last ontvangen de Grieksche rege- ring mede te deelen, waarom Griekenland en Turkije in de conferentie niet op aelijken voet worden gesteld. De thans tot het diplomatieke overleg ge- roepen mogendheden zijn de onderteekenaren van het Parijsche vredesver drag van 1856, waaronder de Porte behoort. Hierin ligt niets beleedigends voor het Grieksche volk, en evenmin in de omstandigheid dat de Grieksche gezant eene onderhandsche uitnoodiging tot de conierentie, en niet eene schriftelijke zoo als de andere gezantenontvangen heeft. Het Journ. des Déb. deelt omtrent de houding van Griekenland het 1 volgende mede: Griekenland wist reeds in het begin dezer maand, dat het slechts met eene adviserende stem zou worden toegelaten, en het nam in alle opzigten de houding aan van daarin te berusten. Doch eenige oogen- blikken vóórdat de conferentie geopend was, ontving de Grieksche gevol- magtigde eene nieuwe instructie uit Athene, inhoudende dat hij aan de con ferentie niet mogt deelnemenindien Griekenland slechts eene adviserende stem mogt uitbrengen. Van daar de teleurstelling, die zoo onverhoeds mo gelijk was. Volgens de Weener Presse geeft Rusland aan Griekenland den raad toe te geven, en verwacht men de aftreding van het ministerie Bulga ris zullende de heer Rangabé uit Parijs ontboden worden om een nieuw ministerie te vormen. Het plan om Frankrijk en Engeland door eene brug te verbinden blijft vooral alhier grooten opgang maken. Op 25 Jan. zal de keizer den lieer Boutet, den ontwerper van het plan, ontvangen en de akademie van wetenschappen zal vóór dien tijd eene buitengewone vergadering beleggen om de plannen te besprekenterwijl de regering een van de openbare ge bouwen te Parijs heeft afgestaanom al de modellenkaarten enz. voor het publiek ter bezigtiging te stellen. Voor de opneming van den grond en de peilingen in het kanaal zijn 200,000 fr. noodig. De helft van deze som is alhier bijeengebragt en de andere helft tracht men nu in aandeelen van 4 te Londen te plaatsen. -Het regeringsblad bevat berigten uit Japan, waaruit blijkt dat door de Japansche overheden van Jokohama aan de vertegenwoordigers der bui tenlandsche mogendheden officieel is bekend gemaakt dat de vorst van Aïdzu, het voornaamste opperhoofd van den opstand in het noorden des rijks, zich aan het gezag van den Mikado had onderworpen. Het gevolg dier gebeurtenis zal zekerlijk zijn dat het herstel des vredes in het Japan sche rijk bespoedigd wordt. In andere berigten uit Japan wordt gemeld dat het gebrek aan levens middelen onder de min gegoede klassen der bevolking zich allengs meer doet gevoelenen in Jeddo zelfs reeds vrij erg is geworden. In die streken alwaar de oorlog wordt gevoerd moet de ellende der bevolking alle beschrij ving te boven gegaan; duizenden menschen zwerven er zonder dak rond, en sterven ten laatste van honger. SPAN JE. Het voorloopig bewind heeft een manifest aan de kiezers uitgevaardigd, waarin het verklaart bij de verkiezingen onzijdig te zullen blijven en allen vreemden invloed te zullen weren. Het bestuur doet ten beroep op de vader landsliefde en wensclit dat allen zullen stemmen, indien de verkiezingsstrijd vrij is, en is hij dit niet, dat men dan zal protesteren. Het wenschtopregtelijk, dat de vertegenwoordigers der natie een troon zullen vestigendie omringd van den onmisbaren glans en omkleed met de natuurlijke voorregteneenen krachtigen waarborg zal opleveren voor de vrijheid des lands. In het manifest, door de republikeinsche partij dezer dagen uitgevaar digd, verklaren de leiders dier partij dat het voorloopig bewind, na de republikeinen van zijn midden uitgesloten te hebben, met list en met geweld den geest der revolutie tegenwerkt, ten einde eenen monarch van zijne keuze aan de natie op te dringenen dat heteenige echt liberale besluiten van den minister van onderwijs en openbare werken daargelaten, dezelfde rig ting volgt als die, waardoor de omvergeworpen regering de September- revolutie noodzakelijk heeft gemaakt. Toorts dringen zij er op aan de han den ineen te slaan tot stuiting van het streven dier liedenwelke de groote beweging der natie tot een mislukt oproer willen maken. Naar de stem bus, zeggen zij, onder de republikeinsche vlag, opdat uit de stembus de republiek voortkome, welke de vrijheid en de regtvaardigheid in ons land zal staande houden en een onpartijdig, maar streng oordeel over de jam meren van Cadix en Malaga zal vellen. I De Epoca verzekertdat de candidatuur van prins Amadeus van Savoye voor den Spaanschen troon vastgesteld is tusschen een der Spaansche minis ters, Gialdini, gezant van Italië, OIozaga en keizer Napoleon, maar dat deze candidatuur bestrijding zal vinden. De Baskische provinciën biedenin navolging van Catalonië, aanzienlijke geldsommen en vrijwilligers aan voor Cuba. 10000 soldaten der infanterie hebben zich vrijwillig beschikbaar ge steld om derwaarts te vertrekken. Generaal Bulce heeft op Cuba de drukpersvrijheid afgekondigd; het hoofd van den opstand heeft eene proclamatie tot emancipatie der slaven uitgevaardigd. ITALIË. Te San Giovanni di Persiceto in de provincie Bologna en te Ceuto in de provincie Ferrara hebben duizenden landlieden het raadhuis en de pre fectuur verwoest en de aldaar aanwezige archiven verbrand; ook huizen werden in de beide steden door de oproerlingen geplunderd en de telegraaf lijnen vernield. Het tegen hen afgezonden 28ste bat. jagers werd in de stad San Giovanni met geweerschoten ontvangen. Na een kort gevecht, waarin de rustverstoorders eenige dooden en vele gekwetsten teldenwerden zij door de troepen uit de stad gedrongen en naar het gebergte gejaagd. Volgens de regeringsberigten is de toestand in alle deelen des rijks ge ruststellend. Men verwacht dat de opbrengst der gemaalbelasting in liet eerste jaar niet aan de verwachting der regering zal beantwoordenzij was geraamd op 5D millioen, maar men gelooft dat zij niet meer dan 25 millioen zal opleveren.

Leydse Courant | 1869 | | pagina 2