LEÏDSCHE COURANT. 1809. 2. MAANDAG 4 JANUARU. STADS-BERIGTEN. j. c. rijk; BINNENLANDSCHE B E RIG T E N De Courant wordt Maandag, Ifoensdag en V rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. P De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS VAN LEYDEN, Gelet op het raadsbesluit van den Islen Februarij 1868. regelende de hef fing eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd bij koninklijk besluit van den 14,lcn Maart daaraanvolgendeN°. 42waarbij tevens is aangehaald de Verordening regelende de invordering dier belasting, vastgesteld den 3"1"1 Februarij van dat jaar; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat met de uitreiking der bescbrijvings-billetten voor die belasting voor bet jaar 1869, op Maandag a. s. den 4'"11 January 1869 een aanvang wordt gemaakt, wordende de belasting schuldigen uitgenoodigd de daarin vervatte vragen behoorlijk, bepaald en zonder voorbehoud, te beantwoorden, en daarbij tevens mede te werken tot datgene wat noodig is om deze beschrijving ordelijk te doen afloopenvoorts dat tot schatters voor deze belasting zijn benoemd en beëedigd de HH. J. ENGELS JL, 11. F1L1PPO I). YELS IIEYN P. G. HÜUTHUYSEN, B. VAN KLEEF, J. VAN L1TH, G. RIETBERGEN, aan welken een ieder wordt uitgenoodigd den toegang tot zijne belastbare perceelen te verleenen op alle werkdagen, van des morgens 9 tot, 's namid dags 4 urenen voorts die aanwijzingen en mededeeliugen te doen die strek ken kunnen om de bedoelde schattingen met juistheid en gelijkmatigheid te verrigten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i>. BRANDELER. Burgemeester. Leïdex, 2 Januarij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Urmen de openbare kennisgeving omtrent. c!e verpligting tot bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1869, voor hen die op den lstol Januarij van dit jaar litiri 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in bet jaar t SS», alsmede voor hen die eerst na het intreden van bun 19dejaar, doelt vóór het volbrengen van hnn 20ste, ingezetenen zijn gewordengeplaatst in de Leydsche Courant van den 14dcn, 21sle0 en 28sten December 1868; Doen te weten dal lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 11 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3, Dingsdag 12 4 en 5 yt Woensdag »13 »6, Donderdag 14 na 7 Vrijdag 15 8 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-actendie ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des ramiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die Itier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsclie Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en M et houders voornoemd Leïden, 2 Januarij 1869. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien bet adres van Hopman en Kuypers, distillateurs alhier, waarhij rij ver zoeken om in een der localen hunner distilleerderij aan het Galgewater, hoek Valkensteeg, geteekend wijk I n°. 69/70, eene locomobile van twee paardenkracht te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van den 3IsleD Jannarij 1824 Staats blad n°. 19), rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te weten, dat tot bet hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijge legene en belendende panden, ten opzigte der inforinatiën de commodo et iticom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raad huis dezer Gemeenteop Donderdag den 7den Januarij e. k.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders van Lcyden V. n. BRANDELERBurgemeester. Leyden, 2 Januarij 1869. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEYDEN, 2 Januarij. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat bij het dep. van koloniën, na vergelijkend onderzoek, eeltige tweede klerken zullen worden in dienst gesteld, tegen eene bezoldiging van ƒ300 's jaars. Personen van 17 tot 21 jarendie daartoe in aanmerking verlangen te komen, moeten daartoe uiterlijk op 31 Januarij een verzoek schrift hij genoemd departement inzenden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn benroeg gedurende deze week dagelijks van 157 tot 188 volwassen personen en 71 tot 106 kinderen. Gedurende liet jaar 1868 heeft het Nederlandsche zendelinggenootschap a tn giften en legaten ontvangen 63.973.61. Men deelt ons mede, zegt het Hbt.dat bij het dep. van financiën ijverig gearbeid wordt aan het, ter aanbieding aan de tweede kamer, ge voed maken van verschillende ontwerpen met de grondbelasting in verband staande. De bestaande verouderde Fransche bepalingen zullen door Neder- hndsche worden vervangenterwijl die verordeningen in overeenstemming z dien worden gebragt met de wetten omtrent de grondbelasting van 1828 J641 en 1843. Tevens zullen er wetten worden bijgevoegd omtrent de i telamesde zetters en het beroep van beslissingen van gedeputeerde staten. De Volksvriend deelt een overzigt mede van de jeneverrampen in 1868, waaruit blijkt, dat zich in dat jaar hebben voorgedaan: 31 gevallen van gevangenneming en veroordeeling, waaronder 8 van moord en manslag; '-hierbij twee kinderen, jongentjes van 7 en 11 jaar, die door het werkvolk werden dood gevoerd met jenever,) 68 gevallen van verwonding en mishan deling en 54 zelfmoorden. Dit overzigt is alleen uit de gewone dagelijksch'e eouranten-berigten getrokken. Te Rijnsaterwcude is Woensdag 11. het 25-jarig burgemeesterschap van den heer P. van Schravendijk op eene feestelijke wijze gevierd. Den jubi laris werden bij die gelegenheid, ten blijke van de hoogachtingdie de inge zetenen hem toedragen, verschillende geschenken aangeboden. Te Rotterdam had gisteren morgen een treurig ongeval plaats. Eer sjalkscliip is aan den ntond der Leuvehaven door eene stoomboot aangeva ren, zoodat het vaartuig onmiddellijk op de plaats is gezonken. De schippei en vrouw zijn door anderen gereddoch verkceren in zulk een staatda. er nog niets met zekerheid omtrent den juisten loop der zaak is te melden daar beiden door het verlies van hunne 5 kinderen als verpletterd zijn Vier lagen voor, een achter in het vaartuig te slapen en hebben zoo dei dood gevonden. De landbouw-kolonie Mettray bij Zutphen heeft door den storm o Maandag avond 11. zwaar geleden. In een oogenblik tijds werd een gebouw het waschhuis genaamd, geheel vernield, liet dak werd naar dat van lie noëTIgebouw gr Jmgcrd en verbrijzelde aldaar ruim 2000 dakpannen. Ee groote populierboom, naast de woonkamer van den directeur, werd w< voor de helft door de ramen heengeworpenterwijl geheele ramen naa. buiten sloegen en een groot aantal glasruiten braken. De jongens vlogen hun bed uit en naar buiten; nog niet hersteld van den vorigen schrik greep deze hen dubbel aan. De directeur bragt hen naar de kerk in Veilig heid alwaar zij tot half twee ure 's morgens moesten blijven. Gelukki heeft niemand eenig letsel bekomen. Woensdag avond 11. had aan het station van den spoorweg te Gronir, gen een treurig voorval plaats. De machinist Nijkerk had het ongeluk terwijl hij door middel van den wissel van spoor veranderde, tusschen he. wielrad van de locomotief te geraken, waardoor zijne beenen deerlijk wei den verminkt. Te Bruinisse is de equipage7 personenaangebragt van het schip Carolina, op de zoogenaamde "Dwars in den weg" gestrand. Deze perso nen waren met levensgevaar door schipper van den Bergvan Vianenmet zijne hoogaarts gered. Onder devolgens bevist uit Batavialaatstelijk aldaar aangekome: schepen was ook de iVoach II, kapt. Hoefman. 'sGRAVENHAGE, 2 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den baron J. C. Gevers, Ned. ge zant hij liet hof te St. Petersburgtot het dragen der versierselen van groot kruis van den Witten Adelaar, hem door den keizer van Rusland geschonken en aan M. de Rekkerte Orthenen W. Speekte Oudenboschtot he dragen van het hun door den Paus geschonken kruis fid ei et virtuti. Aan den heer mr. A. Krusemah isop zijn verzoekeervol ontslag ver leend als griffier hij het kantongeregt te Vlaardingen. Door Z. M. is op zijn verzoek aan den apotheker 3de kl. bestemd vooi- de dienst in West-Indië, G. C. de Groot, eervol ontslag verleendmet benoe tiling tot apotheker 3de kl. hij de militaire geneeskundige dienst in Ncd. Indië De heer baron Gevers, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevohnagtigo minister hij het hof van Groot-Brittannië, is in de residentie aangekomen. BU1TÊNL\NDSCHE BERIGTEN. ESGELAS LONDEN, 31 December. De dagbladen berigten dat het hoofd van het bestuur der hoofdsta< zijne medewerking heeft toegezegd ter bevordering der internationale ten toonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van der handwerksmanwelke in den nazomer dezes jaars door de Nederlandsche vereeniging voor fabriek- en handwerksnijverheid te Utrecht zal worden ge houden. Èr is alhier eene commissie gevormd om met de ontwerpers diet tentoonstelling zamen te werken. De Times is nog niet geheel gerust, ten aanzien van mogelijke ver wikkelingen in het Oosten. Naar alle waarschijnlijkheid, zegt dit blad zal het uitbarsten van vijandelijkheden in de Levant worden verlioed; doch eerst wanneer de conferentie hare beraadslagingen tot een besluit gebragt zal hebben, zal men kunnen zeggen of het mogelijk is dat de groote mo gendheden zich over eenig punt rakende de Levant en het Oostersehe vraag stuk onderling verstaan. Zoo ja, dan zal het nog de vraag zijn of de beide

Leydse Courant | 1869 | | pagina 1