LfiYDSCIIü HUE A NT. VRIJDAG 25 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen le weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatse lijke belasting op de honden, ieder eigenaar of bezitter van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verpligt is daarvan jaarlijks vóór den 31sten Januarjj bjj den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld, en door den aangever ondertee kend billet, dat bedoelde invullingsbilletten voor het dienstjaar 1869 van af den 15dcn December aanst. kosteloos ten kantore van den Onivanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR A N DELER, Burgemeester. Levden, 12 December 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenMaandag den 28steD December 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een lid voor de plaatselijke Schoolcommissie. 2". Benoeming van een hulponderwijzer der 2de klasse aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs der lsle klasse, voor jongens. 3». Adres van Dr. W. M. S. Junius, om continuatie als geneesheer in het Stedelijk Ziekenhuis. 4°. Begrooting voor 1869, van: n. het Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis; b. het Evangelisch Luthersch wees- en oudeliedenhuis; 5». Wijziging der gemeente-begrooting voor 1869. 6". Bestemming van een locaal voor de bewaring van schilderijenenz. 7». Beslissing omtrent de voorwaarden van aanbesteding van de brug aan de VA atersteeg. 8°. Voorwaarden van verpachting van grasgewas. 9". Adressen van o. J. A. F. van der Meer van Kuffeler, om afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1868; b. L. Hoogenstraalen als bewindvoerder in de nalatenschap van C. J. de Lange, gelijk verzoek behelzende. BINNENLANDSCME BERIGTEN. LEYDEN, 24 December. Wij vestigen de aandacht op de heden in hel gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen geopende tentoonstelling der prijsvoorwerpenin gezonden voor de loterij ten behoeve van de vernieuwing der Remonstrant- sche kerk alhier. Deze tentoonstelling is een bezoek ten volle waardig, daar onder de talrjjke voorwerpen door de hand der liefde bier bijeengebragt, inderdaad vele fraaije voorkomen, waarbij die geschonken door H. M. de koningin en HH. KK 11H. prinses Frederik en prinses Hendrik in het bij zonder door hunne sierlijkheid en kostbaarheid de aandacht trekken. De rangschikking van het geheeldoor de commissie voor de verloting aan den lieer J. P. J- *an Ewijk opgedragen, verdient veel lof. Moge de commis sie, die zich in deze zaak zooveel moeite en arbeid heeft getroost, daarin eene belooning vinden dat aan de tentoonstelling een druk bezoek te beurt valle en velen daardoor nog uitgelokt worden door het nemen van loten liet doel, dat zij tracht te bereiken, te bevorderen. In de vergadering van de natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam, van den 19dcn dezer, is gelezen een brief van de hoofd commissie tot oprigting van een standbeeld voor Boerhaave, den wensch inhoudende dat de akademie bij de verschillende buitenlandsche geleerde genootschappen, waarmede zij geregelde correspondentie onderhoudt het aan die ligchamen door de commissie te rigtcn verzoek om deelneming door een aanbevelend schrijven mogt willen ondersteunen. Na eeuige be raadslaging heeft de afdeeling besloten aan dien wensch geen gehoor le mo gen verleenen. In de Engelsche dagbladen komt eene waarschuwing voor tegen oplig- ters die aan personen op het vaste land schrijven aan hun adres goederen of papieren van waarde uit Australië of Californië le hebben ontvangen, welke zij tegen overmaking eener zekere som, tot dekking der kosten, bereid zijn aan hen te doen geworden. Deze opligters, die zich «agents" of «continental agents" noemen, geven als hun adres op eenig onaanzienlijk huis in afgelegene wijken waar zij, blijkens ingesteld onderzoek niet anders doen danBhunne brieven laten afhalen. «Old Kent road" schijnt thans de plaats le Londen te zijn, welke zij bij voorkeur bij hel plegen hunner afzettingen opgeven. Sic. pe vereeniging van en voor Nederlandsche muziekgeschiedenis is als filiaalstichting der maatschappij tot bevordering der toonkunst op den 19den November jl. te Amsterdam gegrondvest. Het hoofdbestuur is aanvaurd door de hh.: prof. W. Moll, Frans Coenendr. J. P. HeijeEtnil Moltr, mr. J. A Sillèm, H. Tiedeman, allen te Amsterdam, J. C. Boers (Delft); P. Leen- dertz Wz.' (Medemblik), en H. C. Rogge (Leyden). De Navorscher is gekozen tot orgaan der vereeniging, en wel bovenal voor vraa" en antwoord betrekkelijk feiten en personen. Een breeder pro gramma en afzonderlijke verslagen komen later. Voor hel oogenblik zij voldoende, dat de vereeniging zich ten doel stelt de, ten onzent zoo goed als onbekende, en toch zoo roemrijke geschiedenis der Nederlandsche toon- kunst en 'meer bepaald het regtmatig aandeel van Noord-Nederland jl daarin na te sporen en aan het licht te brengen. De hoofdrubriekenonder welke bet hoofdbestuur de ingewachte bouw stoffen en mededeelingen (ook die, welke het buitenland levert) rangschik ken, en, zooveel doenlijk, onder algemeene gezigtspunten zamenvaiten zal; zijn: 1. biographie (Boers); 2. bibliographie (Rogge); 3. kritiek en aesthe- tiek (Sillem); 4. instrumenten en instrumentatie (Coenen); 5. orgels en or ganisten (Mohr); 6. kerkgezang (Moll); 7. het geestelijk en wereldlijk lied (Leendertz); 8. het Nederlandsche zangspel (Tiedeman); 9. bet muzikaal volksleven (Heije). Adviserende leden des hoofdbestuurs zijn de vereeniging met raad en in lichting ten nutte. Correspondenten worden zoo mogeljjk in elke gemeente des lands verzocht zich te leenen met hel doen van nasporinghet winnen van beschermers en leden enz. Beschermer is elk, die 'sjaars ten minste ƒ3, lid die ten minste ƒ1.25 bijdraagt. Zij ontvangen elk jaar kosteloos een afdruk der verslagen en schetsen der vereeniging. Eerstgenoemden bo vendien een afdruk, in partituur en stemmen, van ten minste e'éndoor de vereeniging uitgegeven, oud-Ncderlandsch muziekwerk. De toetreden den vóór of in 1869 ontvangen prof. Moll's geschrift betrekkelijk «bet kerkgezang tijdens de opkomst en den bloei der oud-Nederlandsche muziek school" (voordragt in de kon. akademie van wetenschappen) ten geschenke. Het zal aan eik; die aan den eersten secretaris, dr. J. P. Heije, (portvrij voor 1 cent) een naamkaartje zendt, en buiten op het adres zijne woon plaats schrijft, benevens het woord «beschermer," of «lid," of (bovendien) «correspondent," vrachtvrij worden toegezonden. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente le Amsterdam is besloten om het protest tegen het beroep van ds. A. Reville te renvoyeren naar de Commission Wallonne, daar dit ligchaam en niet de kerkeraad bevoegd is over zoodanig protest een oordeel te vellen; voorts hebben de heeren die geprotesteerd hebbenbesloten, dit protest voorloopig niet bij de Commission Wallonne in te dienen, maar af te wachten of ds. Reville het op hem uit- gebragte beroep al dan niet aanneemt. Te Utrecht is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d8. J. H. Guldenarm. pred. te Oosthem. Blijkens kennisgeving van burg. en wetli. van Rotterdam bedraagt het totaal der inschrijvingen voor de nieuwe leening dier gemeente 236,919 Vvligaiiënzijrde derhalve 164,919 ci«er dan gevraagd waren. Met het oog op de inschrijvingen, welke in verhouding tot het getal der uit te ge ven obligatie» niet deelbaar zijn, zullen deze worden toegewezen als volgt: inschrijvingen van 1 tot 6 obligatiën ontvangen 1 obligatie; inschrijvingen van 7 tot 11 obligatiën ontvangen 2 obligatiën; terwijl van inschrijvingen daarboven 22 pCt. zal worden toegewezen, met dien verstande dat van ge deelten, die uit deze percentsgewijze berekening zullen ontstaan, die bene den 50/100 niet in aanmerking zullen worden genomenen die van 50/100 en daarboven voor geheelen zullen worden gerekend. Het beroemde groote orgel in de Groole Kerk te Haarlem is, na eene belangrijke reparatie, thans weder in gebruik gesteld. Daar in een 30-tal jaren weinig aan het orgel was gedaan, liet de toestand veel te wen- schen over. Ook miste men registers, die men in orgels van zulken om vang van lateren tijd gewoonlijk vindt. Door den orgelmaker Witte, firma Batz en C°.te Ütrecht, is behalve schoonmaken en repareren, het orgel op nieuw geïntoneerd, en zijn aangebragt nieuwe klavieren en pedaal met vermeerderde koppeling, regulateurs tot betere windverdeeling en verschil lende nieuwe registers, als: op het boven-klavier eene viola 8 vt.op den manuaal-violon 8 vt.op den pedaal-violon 16 vt., en op het positief eene clarinet 8 vt., en een Bourdon 16 vt. Te Nieuwe Diep is een vletwaarmede vier personen zich zeewaarts begavenom bij het binnenkomen van schepen iets te verdienen omgesla gen. Een der opvarenden, zekere Paans, verloor daarbij het leven. Hij laat eene weduwe en twee kinderen achter. Uit Zwolle meldt men dat Maandag II.- de brugwachter over de Nieuwe Wetering, nabij de Wipstrik, op eene treurige wijze is om het leven ge komen. Nadat bij iemand een eind wegs had weggebragt en naar huis terugkeerde, moet hij, bij het losdraaijen der brug voorover gestort, met het hoofd op een der hardsteenen drempels nedergekomenen in het wa ter geraakt zijn. Des morgens werd zijn lijk gevonden, een der brugpalen omklemd houdende. Te Groningen is in het Ommelanderhuis tentoongesteld de groep van het op te rigten monument te Heiligerlee in gips, gemodelleerd door den heer Joseph Geefs te Antwerpenen geteckend door den heer J. H. Egen- berger, te Groningen. 's GRAVENHAGE 24 December. Z. M. heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer P. J. Mouthaan, ingenieur van den Holl. spoorweg. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. G. J. de Bruyn, wethouder der gemeente Rotterdamtot het dragen der versierselen van ridder der orde van den 11. Gregorins den Groote, en aan M. van Hoek, te Tongelre, J. Iltiiggevoortle Hoogeloon, en B. Adriaanse, te Amster dam, tot het dragen van het kruis fidei et virtutien aan den laatste le vens van de gouden medaille 3de kl.welke eereteekenen hun door den Paus zijn toegekend. Aan den heer J. C. P. baron van Alderwerelt Houtuyn is eervol ont slag verleend als ontvanger der directe belastingen te Voorst. Z. M. heeft goedgevonden te bevorderentot luit. ter zee l8,e kl. den luit. ter zee 2de kl. J. C. Schotel; tot luit. ter zee 2de kl., den adelborst lste kl. E. Kits van Heyningen en tot adjnnct-administrateur den scheeps-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1