spoedig, brj request op zegel, tot dat dep. te wenden, en daarbrj over le •eggen hunne geboorte acte en die als hulponderwijzer, alsmede een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats, met vermelding welke godsdienst zij belijden. Aan die betrekking is verbonden eene bezoldiging van ƒ1200 'sjaars. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen te Amsterdam zal Zaïurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Bij de gisteren in het hoofdkiesdistrict Gorincbem gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staicn-generaal zijn uilgebragt 2216 stemmen; 977 stemmen op den heer Qir. J. Heemskerk Az., en 639 op jhr. mr. J. W. van Loon lusschen wie eene herslemming moet plaats hebben. De luit.-generaal VV. J. Knoop verkreeg 559 stemmen. De verkiezing van een lid der prov. staten in het hoofdkicsdistricl Ridderkerk, in de plaats van den heer mr. F. W. N. Surtngar, die be dankt heeftis bepaald op Dingsdag 12 Jan. aanst. De Oostenrijksche regering heelt bepaald dat de aanstaande verwisse ling van oude in nieuwe stukken zal plaats hebben, behalve te Weenen, te Amsterdam, Parijs, Londen en Frankfort, maar tevens is, na ernstige overwegingen in den ministerraad, door het rijks-financie-ministerie dezer dagen als beginsel vastgesteld, dat de verwisseling in gemelde steden zal geschieden onder de leiding der aldaar gevestigde consulaten-generaalen verder door tusschenkomst van enkele bankiershuizen, buiten kosten van de houders der te converteren schuldbrieven. De Tijd meldt dat den 10den April van het volgende jaar Z. H. PiHS IX den dag zal herdenken, waarop bij, vijftig jaar geleden, tot priester gewijd werd. In Duitschland worden zegt dit blad reeds toebe reidselen gemaakt om dezen dag plegtig te vieren, en wij twijfelen er geens zins aan dat de r. katholieken in Nederland dezen dag evenmin onopge merkt zullen laten voorbijgaan. Te Gouda was er in de vorige week des avonds eenige onrust en drukte op de straat te bespeuren. De aanleiding lag in een nietig vertelsel, de menigte zong een liedje en men bespotte daarmede een gezin uit den min deren stand, en een hoop volk posteerde zich in den omirek der woning van het bedoelde gezin. Zaturdag avond was er veel volks op de been Zondag was dit nog erger en Maandag bezon de zamenscholing reeds vroeg in den avond. Dit bad ten gevolge dal Maandag avond tpgen elf ure een detachement van het garnizoen den omtrek der woning bezette en de ver maning gaf aan het volk om uiteen te gaan dat daaraan langzaam gehoor gaf. Eergister op den middag is eene afkondiging geschied tegen optoglcn en zamenscholingen eu is dan ook des avonds minder volk op de been ge weest, hoewel men heeft moeten overgaan tot het arresteren van een hard- nekkigen zanger. Te Utrecht is eergisteren aanbesteed: 1°. het maken van een reduit in de Houteusche vlakte bij Vechten; aannemer de heer van der Kamp, te Leydenvoor 299,0002". hel bouwen van het fort bij Rjjnauweu; aan nemer de heer Lienders, te Venlo, voor 758.000. Te Nijmegen heeft de heer C. de Roos Zaturdag II. den dag mogen beleven dat hij sinds eene halve eeuw ter gemeente-secretarie, omstreeks 16 jaren als griffier, was werkzaam geweest. Door den gemeenteraad werd hem b(j die gelegenheid een zilveren inkistel en van wege de ambtenaren ter secretarie een bokaal met gouden voet aangeboden Naar men uit Deventer meldt heeft zich een gedeelte dér Israëliten aldaar, van orthodoxe denkwijze, van de Israëlitische gemeente aldaar afge scheiden, en eene nieuwe gemeente gesticht. Uit Staphorst meldt men dat in den nacht van Zaturdag op Zondag II. aldaar in »de Leijen" bij de weduwe Kemper, een vreeselijke brand heeft gewoed, ten gevolge waarvan niet alleen haar huis met inboedel, schuur en al het aanwezige hooi, maar ook alle bouwgereedschappen, alsmede bijna al het vee, zijnde 9 van de 11 koeijeneen prooi der vlammen zijn ge worden, terwijl de bewoners zelve zich slechts met moeite hebben kun nen redden. Uit tlarlingen meldt men het volgende: Twee personen uit lloogeveen wenschten zich Zaïurdag per Eng'lsche boot naar Engeland en verder naar Amerika in te schepen. Die twee personen waren een man en eene jonge dochter. Eensklaps echter verschijnt de vader van laastslgenoemde en eischt haar op, daar zij moegelijk de levensgezellin kon worden van een man die te lloogeveen reeds vrouw en kinderen had Eerst zijn vader cn dochter teruggekeerd en daarna de huisvader ook. De vijf gevangenen, die onlangs uit het tuchthuis te Leeuwarden zijn ontvlngl, zijn door de arrond.-regtbank aldaar veroordeeld, ieder tot eene gevangenisstraf van zes maanden. Op alle vragen, bun gedaan, bewaarden ztj een hardnekkig zwijgen 's GRAVENHAGE 17 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer N. S. Raphael, te Am sterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der kon. orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan P Jan sen, ie Wychcn, Th. Nederstigt, te Woubrugge, M. Hesp, te Amsterdam en J. Nyssen, te 's Gravenhage, tot het dragen van liet kruis fidei et virluti, aan den laalsten ook der gouden medaille 4de grootte, hun door den Paus toegekend. Bij beschikking van den minister van koloniën, van 14 Dec., zijn 1». de hoofdonderwijzers F. R. Nuniiink, P. Inklaar, G. J. Sieverdink, G Koldewijn, H. J. ZniderhoekA. J. Gouka. H. R. A. Veclitmann, .1. J. Fonteyn, N. Siark, M. Valk Lz.I). WesthofT en D. M. Krnseman; en 2°. de liulponderwjjzers P. 11. A Sleeubeek C. A. Valk, VV. F. G. L. iiaaustra, A. Bommel en J. Knaap, gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd: die onder 1°. ver meld tol onderwijzer der 2de klasse, en die onder 2". genoemd tot onder wijzer der 3de klasse voor de dienst daar te lande. Door hel prov. geregishof is J., wisselwachter bij de Ned. Rijnspoor wegmaatschappij, door de reglbank te Leyden tol 3 maanden cellulaire ge vangenis veroordeeld, tot eene cellulaire opsluiting van 45 dagen verwezen. De directie van den kon. holl. schouwburg voor hel toonecljaar 1869/70 is door buig. en wetli. weder aan den heer J. C. Valois opgedragen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over hoofdstuk VI der staatsbegrooting (dep. van marine). De behandeling van dat hoofdstuk was gevordert to' art. 25. De arti 26 cn 27 werden goedgekeurd. Over de IVdv afdeeling in het algemeen, per soneel der zeemagt, voerden bet woord de hh. de Roo van Alderwerelt, Nicrsirasz en de Casembroot. Deze sprekers werden door den minister van marine beantwoord, en de artt. 28 en 29 en 31 goedgekeurd. Rij de be handeling van art. 30 sprak de lieer Nierstrasz over de officieren van de geneeskundige dienst. Over liet corps mariniers, waarvoorin art. 32 de koslcn waren uitgetrokken, had eene breedvoerige discussie plaats, voorna melijk over het plaatsen van een commandant aan het hoofd van dat corps, liet personeel der marine, dat velen afkeurden, maar door den minister verdedigd werd. Dit art. werd even als de overige zonder hoofdelijke stem- minp goedgekeurd, liet hoofdstuk werd vervolgens met 61 tegen 3 stemmen aangenomen. Daarna vingen aan de algemeene beraadslagingen over hoofdst. VIII (dep. van oorlog) Algemeene beschouwingen daarover werden door verschillende leden in bet midden gebragt. De heer van GulIsleiii drong aan op versterking der militie, ten einde de defensie des lands te verze keren; met de thans aanwezige strijdkrachten zou het niet mogelijk zijnde lJssel linie te verdedigen. De heer de Roo van Alderwerelt betoogde de noodzakelijkheid van het loslaten van de verdediging der IJssel-linie. De beer Dumbar had bezwaar tegen hel hooge eindcijfer en was niet te vreden met 's ministe.s antwoord omtrent liet behoud der IJssel-linie. De heer van Wassenaer Calwyck bestreed de meening van den lieer de Roo. De heer de Bosch Kemper was van gevoelen dal 24 millioen voor de defensie op den duur niet kon gedragen worden. Het doel, dat beoogd moest worden, was alleen het handhaven onzer neutraliteit en daarvoor moest de lJssellinie behouden blijven. De heer Gefken sloot zich bjj de meening van den heer Kemper aan. De minister legde zijne denkbeelden omtrent de verdediging van de IJssellinie bloot en bestreed onderscheidene bedenkingen door den lieer de Roo gemaakt; ook diens meening betreffende de cavalerie. Het nut eener leger-organisatie bij de wet zag hij niet in. Verbetering van het ge halte der militie en de organisatie der schutterij waren bij hem punten van eene naauwgezette overweging. De heden gehouden ziliing werd voor de pause geheel ingenomen door de bespreking van de artikelen uitmakende de afdd. 1 (kosten van het dep.) en II (de verschillende staven eu de administratie der armee), zoomede liet eerste artikel van de !Ilde afdeeling (kosten van de verschillende wapencorp- sen). De punten hierbij aangevoerd betroffen den generalen staf, de aanbe stedingen van verschillende behoeften voor het leger, de opheffing van de tirailleur-compagriiën enz. Na de schorsing was art. 9 (wapen der cavalerie, 1,665,82300) der IIId® afdeeling het hoofdpunt van hel debatin zoover daaromtrent betoogd werd dal de inkrimping der cavalerie noodzakelijk was. De lieer de Roo van Alderwerelt gaf de gronden aan waarom hij voor de inkrimping was Daarna legde de heer Siorm van 's Gravesande de redenen tegen het denkbeeld van den vorigen spreker bloot. Vervolgens bestreed de minister de vermindering. Hij zon zeer betreuren als de vermindering bij de kamer ingang vond. Het zou de verdediging van het land zeer benadeelen. Bij de verdere artikelen werd o a. in discussie getreden over: 1°. de militaire akademie te Bredawaarbij de minister de verzekering gaf dat spoedig de indiening kon worden te gemoet gezien van liet weis-oniwerp tot reorganisatie van die inrigttng; 2". de verplaatsing der geneeskundige school van Utrecht naar Amsterdam. BLI 1TICNLAVIISCIIE BERIGTEN. E e i. ,v v, o. LONDEN. 15 December. In eene zitting van het parlement is thans voorgelezen eene boodschap van de koningin, waarin verlangd wordt dat bij het huis der gemeenten be vel worde uitgevaardigd tot verkiezingen in die kiesdistricten, wier vertegen woordigers door het aannemen van hooge staatsambten hunne plaats in dat huis hebben verlorenen dat liet parlement zijtic zittingen verdage om ze na eeneii behoorlijken tusschentijd te hervatten, ter overweging van zulke aangelegenheden als dan daaraan zouden worden voorgelegd. Betreffende de biiinenlandsche aangelegenheden zijn reeds imerpellaiieu aangekondigd. De zittingen van dat huis zijn verdaagd tot den 29sten dezer en die van het hoogerhuis lot 11 Februarij. Men wil weten dat de regering lord Mayo, den nieuw benoemden gou verneur generaal ill indie, wil terugroepen. Op den spoorweg van Londen naar Brighton is Zondag nacht een goederenwagen verbrand, waarby een conducteur zeer zwaar eu een andere ligier gewond werd. De wagen was met parafine of petroleum bevracht, zonder dat daarvan aangifte aan de directie was gedaan. Al de eischen om schadeloosstelling van hen. die door het verschrik kelijk spoorwegongeluk bij Abergele verleden zomer vaders of echtgenooten hebben verloren, zijn door de spoorwegdirectie op onbekrompen wijze vol daan. Slechts een eisch is door den regter beslist. Aan de drie kinderen van een handelaar nit Blackburn, die bij hei ongeval is omgekomen, heeft de regtbank te Manchester de som van 4350 toegewezen. Naar men uil New-York meldt heeft hel congres te Washington met 154 legen 6 stemmen besloten te verklaren dat liet A merikaansche volk elke repudiatie der nationale schuld, hoe ook ingekleed, verwerpt. FRANKRIJK. PARIJS, 15 December Dc laatsteljjk uit het Oosten ontvangen berigten vVaren van weinig geruststellenden aard. De Grieksche regering zou de eischen van de Porte hebben afgewezen, cn de wederzijdsche gezanten hadden de hoofdsteden verlaten. Te Athene was, hetgeen zich wel laat begrijpen, de opgewonden heid groot. Er hadden aldaar verschillende demonstraiiën plaats ten gunste van den oorlog met Turkye. Inzonderheid voor de hotels van de gezanten der Europesche mogendheden gaf de menigte lucht aan haren haat tegen de Turken en hare gezindheid om het Grieksche rijk, ten koste van Turkye, uit Ie breiden. Door de jongste berigten wordt liet bovenstaande bevestigd, maar er blijft nog altijd hoop over dat het niet tot eeue ernstige bolsing zal komen. De mogendheden zijn nog altijd werkzaam om dit te verhoeden. Te Ber lijn, Parijs en Londen laat men daartoe niets onbeproed. Misschien zal de koning van Griekenland ten laatste wel toegeven,' met opoffering van zijn ministerie. Al de burgers, die op 3 December bij de toegangen tot het kerkhof Montniarlre in hechtenis zijn genomen zijn weder in vrijheid gesteld. Hel stoffelijk overschot vail Rossini zal in de kerk Santa Croce te Florence worden ter aarde besteld, nadat de Italiaansche regering in de voorwaarde van mevrouw Rossiniom na haren dood aan de zijde van haren echtgenoot te worden begravenhad toegestemd. SPANJE. De Madridsche correspondent van den Parijschen Constitutionnel meldt «Spanje is schier wonderdadig aan een groot gevaar ontkomen. Er was eene reptiblikeinsche zamenzwering gesmeed, die op onderscheiden punten des lands gelijktijdig moest uitbarsten. De heer Rivero, het hoofd van het ste delijk bestuur der hoofdstad, kreeg daarvan vermoeden cn later de stellige zekerheid, hij maakte het bewind bekend met het plan, voor welks uit voering ook zeven baiaillons van het leger gewonnen waren, lil den nacht

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2