LEYDSCHE C IIIA N I. I 1808. WOENSDAG 16 DECEMBER. STADS-BER1GTEN. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. j De Courant wordt Maandag IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den j7den December 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van een Regent over de R. C. armen en het wees- en oudeliedenhuis. 2®. Benoeming bij periodieke aftreding van vier leden in de plaatselijke schoolcommissie. 3®. Benoeming van een leeraar in de Engelsehe taal- en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. 4®. Benoeming van een 2de° hulponderwijzer 3dc klasse aan de openbare lagere school voor onvermogendenn®. 2. 5®. Verzoek van Mr. G. A. van Hamel, om ontslag uit de betrekking van o. leeraar in de staats- en handelswetenschappen aan de gemeente- instelling voor middelbaar onderwijs; b. lid van de plaatselijke schoolcommissie. 6°. l)e begrootingen voor 1869, van: o. liet Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis; b. hel Evaugelisch-Lulhersch wees- en oudeliedenhuis; c. het Minnchuis. 7®. Rekening van de Armbakkerij over 1867. 8». Voordragt tot vaststelling van het maximum van den onderstand voor 1869. 9®; Adres van J. J. M. Meyers, om schadeloosstelling. 10®. Voordragt tot afschrijving van plaatselijke directe belasting, 1868. 11®. Voordragt betreffende het tarief op hel gebruik van het Delftsclie trekpad. 12®. a. Verzoek van M. A. van Pijpen, bewaarder van stads-gehoorzaal om schadeloosstelling voor gemis van inkomsten. b. Suppletoire staat van begrooling. 13®. Aanvrage van Bestuurders van het Werkhuis om verhooging van subsidie. 14®, Adressen van de Wed. A. J. van Hoeken en P. II. Spek, tol vernieu wing van de kwaakbrug over de Minnebroersgracht. 15». Adres van de firma Gebr. van Wensen, tot hel iu eigendom bekomen van gemeentegrond. BINNEiVLANDSCÜE BEHIGTEA LEYDEN. 15 December. Bij eene eenigzins uitgebreide correspondentie of ook in andere om- slandigheden zullen velen meer dan eens het ongerief hebben gevoeld van niet bekend te zyn met den juisten tijd van het vertrek der posten. Hierin is thans voorziendaar ten postkantore alhier ad 15 cents verkrijgbaar is een staat aanwijzende den tijd voor de laatste ligting der brievenbussen (winterdienst 1868-69) naar een groot aantal plaatsen van bestemming, met inbegrip van de dorpen rondom de stad gelegen; alsmede wat betreft de verzending der brieven naar het buitenland. De eerste inzage van dezen staat doet reeds het gemak daarvan inzien. Zondag morgen had aan het station van den spoorweg alhier een treurig voorval plaats. Een koetsier, in dienst van den heer Kotlner die eenige personen naar het station had gebragl, weder op hel rjjinig willende klimnmi, en daartoe waarschijnlijk den voet op het wiel zettende, had hel ongeluk, daar het paard gelijktijdig in beweging kwam, uil te glijden en met het been tusschen de speeketi van het wiel te geraken, met het gevolg dat hij een einds wegs voortgesleurd en deerlijk verminkt werd. IIij over leefde het gebeurde slechts weinige uren. De man stond gunstig bekend en was gedurende vele jaren werkzaam in de stalhouderij van den lieer Kottner. Tusschen de Nederlandsche eri de Belgische regering is eene overeen komst gesloten, waarbij de voorwaarden worden geregeld van toelating van Nederlandsche en Belgische geneeskundigen tot hel uitoefenen der prak tijk in de Belgische en Nederlandsche grensgemeenten, Wij vernemen uil zekere bron, zegt de zV. II. C., dat aan den oud directeur der openbare werken in Ned. Indiê, den beer de Bruynthans met verlof hier te lande, en aan den heer J. S. Crawford te Batavia, door de regering concessie is verleend voor de ontginning der rijke kopermijnen op het eiland Timor. Naar aanleiding van hel besluit, onlangs door den gemeenteraad te Rotterdam genomenbetreffende het aangaan eeuer leening van 6 millioen is thans door burg. en weth. de openbare inschrijving aangekondigd van 72000 obligation, elk van ƒ100, nominaal kapitaal. Deze inschrijving zal plaats hebben den 21®"", 22'"° en 23®"° dezer. Aan de diaconie der herv. gemeente te Baam is door wijllen A. A. Schultz, die jaren lang dienstbode was bij eene aanzienlijke familie aldaar, ƒ1200, 3 pCt. N. W. S., gelegateerd. Te Utrecht werd Zaturdag in het gebouw voor kunsten en welen- schappen eene vergadering gehouden door hendie eene «algemeene kies- vereeniging" voor de verkiezing van leden der tweede kamer en der prov. staten wenschen opgerigt te zien. Er waren vele personen uit alle oorden des rijks bijeengekomen die een reglement voorloopig hebben aangenomen waarvan de redactie nog nader in eene vergadering in April definitief zal worden vastgesteld. Daar men openbaarheid wil, zal dat reglementzoodra doenlijk, aan de dagbladen ter opname worden medegedeeld. Te Ammerzoden is Zondag nacht brand ontstaanwaardoor drie wo ningen zijn in de asch gelegd. Een groot deel der inboedels en negen stuks vee zijn mede verbrand. In den omtrek van Uddel doel zich hel verschijnsel voor dat in ver scheidene tuinen sommige der appelboomen voor de tweede maal in dit jaar viucht dragen, en in het Uddelsche bosch zijn de bosch- of blaauwbessen voor de tweede maal in dit jaar lot rijpheid gekomen. 's GRAVENUAGE 15 December. Z. M. heeft vergunning verleend aan F. Schuit en J. M. Intres, tc Amsterdam, tot liet dragen van het kruis fidei et virtuti, hun door den Paus geschonken. Tot schoolopziener in het 4de schooldistrict der provincie Limburg is benoemd de heer G. C. H. Guillon, te Roermond, in de plaats van den heer mr. P. G. E. H. baron de Bieberstein Rogalla Zawadskyop zijn ver zoek als zoodanig eervol ontslagen. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Ossendrecht de heer J. P. S. Jonquière, thans te Ried; te Noordwijk de lieer A. En gelenburg, thans te Prinsenhage; te Veendam de heer R. H. Koops, thans te Zuidbroek; te Vollenhoven de heer E. C. U. Walraven Vermeer, thans te Staphorst. Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in O. I. te benoemen tot officier van gezondheid 3de kl. den heer II. Teunissen, doctorandus in de geneeskunde te Amsterdam. Bij beschikking van 12 Dec. heeft de minister van biunenl. zaken als leerlingen voor de telegrafie toegelaten: C. C. C. Richten, klerk bij den rijkstelegraaf te Groning^-W. Otto, klerk bij den rijkstelegraaf te Am- .shrdam A. Minkcma tc Knijpe; H. J^l. Janssen, te Arnhem; G. A. C Keyzer, klerk bij den rijkstelegraaf te Kampen; F. H. de Jong, te Sloten; D. H. W. Layendecker, te Breda; G. H. Peerboom, klerk bij den rijks telegraaf te Rotterdam; V\J. Kreeteklerk bij den rijkstelegraaf te Am sterdam; B. de Stoppelaar Blijdesteynte SneekC. J. de Back, te Kad- zand; C. C. Gorter, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; X. A. Poeschmannte Heusden; D. P. Rinders, te Brcskens; K. II. Gevite Utrecht; J. H. Carlier, klerk bij den rijkstelegraaf te Amsterdam; J. A. Hummelinck, te Hattem; en P. J. Meerburg, te Leyden. Door de policie is gisteren in hechtenis genomen eene 25-jarige dienst bode, twee dagen te voren, volgens hare opgave, op hel privaat ;n de wo ning op het Bezuidenhoutwaar zij dienstbaar was, van een dood kind bevallen. Er zijn vermoedens dat hier aan kindermoord te denken valt. De eerste kamer is tot nadere bijeenroeping, na het Kersfeest, uit eengegaan. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet o*er hoofdst. V der staatsbegrooting. Bij de algemeene beschouwingen over de 8steafd., betreffeude kunsten en wetenschappen, voerde de heer de Bruyn Kops het woord, om als zijne meening te doen kennen dat er van rijkswege eeue gelegenheid behoort te bestaan tot oplei ding van kunstenaars, en dat de verzameling op het paveljoen te Haarlem, als eenig museum der moderne kunst, der natie onwaardig is. De regering had, z. i.moeten vasthouden aan eene reorganisatie der akademie te Am sterdam. Artt. 149—169 werden achtereenvolgens goedgekeurdbij art. 152 sprak de heer Sloel van de Beele over het onderhoud van sommige histori sche gedenkteekenen en bij art. 161 had er eene discussie plaats over het rijks museum te Amsterdam, in welks nabijheid een magazijn van petroleum bestaat. De minister was van meening dat er geen gevaar bestond, want dat liet magazijn meer dan 50 cl van het Trippenhuis verwijderd was. Bij art. 170 stelde de heer de Bruyn Kops voor de som van ƒ12000, tot be strijding der kosten van onderhoud en herstelling van bet gebouw bestemd voor de verzameling van kunstwerken van levende meesters op hel paveljoen tc Haarlem, terug te brengen tot een bedrag van 2000. Dit amendement werd met 49 tegen 18 stemmen verworpen. Artt. 171—177 werden goed gekeurd. Op art. 178, subsidie aan de kon. akademie van beeldende kun sten, toelagen aan oud-kweekelingeii dier akademie en toelagen voor de opleiding van kunstenaars, uitgetrokken voor de som van ƒ7200, stelde de heer de Bruyn Kops als amendement voor, om uit de omschrijving van den post weg te laten de woorden «toelagen voor de opleiding van kun stenaars." De minister van binnenl. zaken nam dit amendement over, en het aldus gewijzigde art. werd goedgekeurd, alsmede art. 179 Bij art. 180 besprak de heer van Sypesteyn de kon. muziekschool te 's Gravenhage. Het art. werd goedgekeurd. In eene des avonds gehouden zitting kwam in behandeling afd. 9 (arm-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1